28 Tetor 2021

Guttenberg: Gjermania e gatshëm të mbështes FSK-në

Prishtinë, 29 mars - Kryeministri i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi priti sot në një takim ministrin e Mbrojtjes të Gjermanisë, Dr. Karl Theodor Freiherr zu Guttenberg me të cilin ka biseduar për zhvillimet në Kosovë, bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve dhe perspektivën e integrimeve evropiane të Kosovës.

Kryeministri Hashim Thaçi përmes ministrit Guttenberg ka falënderuar shtetin dhe popullin gjerman për mbështetjen dhe përkrahjen që i kanë dhënë vendit tonë, demokratizimit, ndërtimit të shoqërisë multietnike dhe posaçërisht ndihmës për ngritjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

“Natyrisht se FSK-së i mbetet ende për të bërë që të arrij standardet e duhura “theksoi kryeministri Thaçi duke shtuar se do të kemi edhe më tutje mbështetjen edhe më të madhe të Gjermanisë.

Thaçi më tutje ka thënë se suksesi i Kosovës është i prekshëm , kemi ndërtuar raporte të mira me të gjitha vendet e rajonit dhe kemi vullnet që për çështje konkrete të bashkëpunojmë edhe me autoritetet në Serbi.

Kryeministri Thaçi ka njoftuar ministrin gjerman të Mbrojtjes edhe lidhur me reformat në drejtësi së bashku me EULEX-in dhe ICO-në dhe punën e përbashkët me KFOR-in.

Ministri i Mbrojtjes i  Gjermanisë, Dr. Karl Theodor Freiherr zu Guttenberg theksoi progresin e arritur në Kosovë sidomos në çështjet  e sigurisë.

 

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Karl-Teodor zu Guttenberg, tha se vendimi për reduktimin e trupave të NATO-s nuk duhet të merret brenda natës, por në konsultim me shtetet anëtare dhe duke u bazuar në zhvillimet në terren.

Reduktimi i trupave të KFOR-it duhet të matet në bazë të sukseseve të arritura deri tani dhe mendojmë se një reduktim i trupave të KFOR-it nuk duhet të bëhet në mënyrë veç e veç nga shtetet, që janë të pranishme këtu”, tha Guttenberg.

Gjermania ka rreth 1,500 trupa në kuadër të KFOR-it, ndërsa përmes komandantit Markus Bentler udhëheq aktualisht këtë mision paqeruajtës.

Reduktimet e trupave të KFOR-it, që në janar u ulën në 10 mijë, sipas ministrit gjerman të Mbrojtjes, duhet t’i përshtaten situatës në terren.

Guttenberg tha se misioni i NATO-s në Kosovë pothuajse ka përfunduar, duke deklaruar në mënyrë simbolike se kanë mbetur vetëm edhe 100 metra deri në fund. 


Ai premtoi se edhe më tutje vendi i tij është i gatshëm të mbështes si edhe deri tash FSK-në.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)