18 Tetor 2021

Gjermani, shqiptari nga Kosova ekzekuton familjen

Bavari, 5 prill - Landi gjerman i Bavarisë është tronditur nga një ngjarje e rëndë ku protagonist është një shqiptar nga Kosova, i cili ka ekzekutuar familjen e tij dhe më pas ka vrarë edhe veten.

Ajet K., 40 vjec, ka plagosur me pistoletë të shoqen Dinore K., dhe më pas ka vrarë djalin e quajtur Aulon. Bashkëshortja e plagosur kishte arritur të lajmëronte policinë para se kryefamiljari të qëllonte mbi të.

Sipas medieve gjermane, edhe fqinjët kishin dëgjuar të shtëna dhe kishin lajmëruar policinë, e cila disa minuta më vonë kishte arritur dhe i kishte gjetur të vdekur djalin pesëvjeçar dhe të atin, babanë e tij.

Gruaja e vrarësësit, njëkohësisht nëna e viktimës, aktualisht ndodhet në gjendje kritike për jetën. Ndërsa djali tjetër, Ronarti, dy vjeç, nuk kishte lëndime dhe për të po përkujdeset një ekip për intervenime në kriza. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)