05 Dhjetor 2022

Gjendja e sigurisë pas protestave në Mitrovicë vlerësohet e qetë

Mitrovicë, 5 korrik - Përfaqësuesit e strukturave politike dhe të sigurisë vlerësuan të hënën në takimin e rregullt të Komitetit për Siguri në Mitrovicë, se gjendja pas protestave të së premtes në veri të qytetit nga pjesëtarët e komunitetit serb, ku nga një shpërthim humbi jetën 1 dhe 11 të tjerë u plagosën, ka qenë e qetë.

U vlerësua angazhimi i strukturave të sigurisë që kanë shtuar masat pas tensionimit të situatës, pas protestave kundër hapjes së Qendrës për Regjistrim Civil nga Ministria e Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës në Lagjen e Boshnjakëve.   

Nënkryetari i komunës, Riza Haziri, tha se aktet e dhunës janë të papranueshme.

Ai theksoi se është shumë me rëndësi zbardhja e rastit të shpërthimit që ka ndodhur të premten ku humbi jetën 1 dhe u plagosën 11 qytetarë, andaj kërkoj nga autoritet angazhim shtesë në këtë drejtim.

Në anën tjetër, drejtori për Mbrojte dhe Shpëtim, Behxhet Bala, tha se pas atij incidenti autoritet e sigurisë kanë shtuar masat e sigurisë dhe gjendja gjatë vikendit ka qenë e qetë dhe pa probleme.

Ai theksoi nevojën e mbajtjes së masave të shtuara të sigurisë, për shkak të ndjeshmërisë së gjendjes në lagjet me popullatë të përzier në veri.

Ai tha se të shtunën është raportuar për një shqetësim nga banorët e fshatrave shqiptare të Komunës së Leposaviqit, pas lëvizjes së një grupi motoristësh në magjistralen Leposaviq-Mitrovicë, pranë rrugëve që lidhin këto fshatra.

Lidhur me incidentin e së premtes në veri të Mitrovicës, Avni Zaiti, nga policia rajonale e Kosovës, tha se është formuar një grup punues për zbardhjen e rastit që ka ndodhur atë ditë, ku pati të vdekur dhe të plagosur.

Ai njoftoi se prej të premtes Qendra për Regjistrim Civil në Lagjen e Boshnjakëve është siguruar nga pjesëtarët e policisë së Kosovës të stacionit jugor.

Ndërsa komandanti i stacionit jugor të policisë, kap.Bashkim Spahiu, tha se në zonën e përgjegjësisë së këtij stacioni gjatë dy javëve të fundit nuk ka pasur ndonjë incident serioz.

Ai tha se pjesëtarët e këtij stacioni kanë qenë të angazhuar në disa plane operative gjatë këtyre ditëve dhe nuk ka pasur probleme.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)