03 Shkurt 2023

Forcat rezervë të NATOs të gatshme për intervenim

Prishtinë, 5 qershor - Nga 31 maji deri më 5 Qershor 2010, KFOR-i ndërmorri një ushtrim operacional me përfaqësuesit e Forcave Operacional Rezervë të NATOs për Kosovë nga Gjermania, Austria dhe Çekia  për tu ofruar atyre të gjitha informacionet relevante para zbarkimit të tyre të mundshëm  në rajonin e përgjegjesisë së KFOR-it në rast nevoje. 

Në fakt, si shtesë e forcave taktike rezervë të cilat janë  të gatshme të  reagojnë  shumë shpejtë cdokohë dhe cdokund  në Kosovë, KFOR-i mund të përforcohet nga forcat nga Evropa për një kohë të shkurtë poashtu.

Elementet e para të rezervave operacionale të NATOs mund të zbarkojnë mbrenda disa ditësh në Kosovë. 

Këto trupa  janë shumëkombëshe, forca mobile profesionale me aftësi të shumëllojshme ushtarake të afta  të  mirren me çfardo të papriture ushtarake.

Ky ushtrim është një hap për të mbajtur  Forcat Rezeve të NATOs të afta  të zbarkojnë  shpejtë  për të mbajtë siguri dhe stabilitet për qytetarët në Kosovë.

Gjithashtu ky trajnim i ushtrimeve operacionale është planifikuar më përpara  dhë nuk ka asnje lidhshmëri me çfardo ngjarje apo zhvillime aktuale.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)