26 Shtator 2022

EULEX dhe KFOR, operacion në veri për të luftuar krimin e organizuar

Mitrovicë, 15 shkurt - Në orët e para të së sotëm, policia e EULEX-it së bashku me përkrahjen e njësive nga KFOR-i kryen një operacion për të luftuar krimin e organizuar në Zubin Potok pjesën e Kosovës veriore.

Sipas njoftimit te EULEX-it, policia ka bastisur katër banesa private dhe të një kompani biznesi.

\"Ky operacion ka të bëjë me një hetim në vazhdim e sipër në një numër të veprave penale duke përfshirë: kontrabandën e mallrave, evazionit fiskal, shmangie mashtruese e detyrimeve të importit dhe akciza dhe krimit të organizuar\", thuhet ne njoftim.

Operacioni ka rezultuar me tre persona te arrestuar në vepra të veçanta të dyshuar.

Hetimi është duke u mbikëqyrur nga Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK-së).

Kërkimet dhe arrestimet janë të autorizuar nga një gjyqtari i procedurës paraprake.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)