30 Janar 2023

Durrës, vdes në traget një shtetase nga Kosova

Durrës, 18 korrik - Një shtetase nga Kosova ka humbur jetën në traget teksa po vinte për në Durrës.

Radhët e gjata si dhe tejmbushjet nëpër tragete, kanë qenë fatale për 48-vjeçaren Gjylzane Morina.

Dyshimet paraprake të policisë thonë se viktima mund të ketë pësuar një atak kardiak, për ende nuk dihet saktësisht shkaqet e vdekjes së saj.

Gruaja jetonte në Slloveni dhe 11 vite më parë kishte lindur vajzën e saj në Vlorë, pikërisht më 1999, nga ku të bijës i kishte vënë emrin e qytetit bregdetar.

Ajo po kthehet për të vizituar qytetin në shenjë përkujtimi së bashku me të bijën, por nuk mundi të shkonte gjer atje.

Autoritetet shqiptare kanë njoftuar familjen e gruas në Kosovës, ndërkohë që për këtë rast është interesuar edhe ambasada e Republikës së Kosovës në Tiranë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)