09 Dhjetor 2021

Doganierët e EULEX-it bastisin këngëtarin Sabri Fejzullahu

Prishtinë, 25 maj - Hetimet e EULEX-it në rastin tashme të njohur si rasti Limaj e që kanë të bejnë me bastisjet dhe hetimet që po zhvillohen kundër këtij ministri, tashmë janë kthyer në një proces që cdo ditë e më shumëpo shtrihet dhe po zgjerohet me shumë duke involvuar edhe figura tjera si politike e institucionale si edhe te zhanreve tjera.

Javen e kaluar EULEX-i bastisi valigjet e qeveritarve të Kosovës në aeroportin e Prishtinës derisa po udhtonin për një vizitë zyrtare në Turqi, me atë grupe udhtonte edhe ministri i dyshuar Limaj ndërsa dje mediat publikuan lajmin se edhe kengetari i popullarizuar Sabri Fejzullahu i cili eshte mik i ngushtë i ministrit Limaj, është bastisur nga doganieret e EULEX-it në Aeroportin e Prishtines, i njejti para disa muajve ishte perfolur neper kosove se kinse eshte kapur duke transferuar te holla te gatshme ne emer te ministrit Limaj , gje qe e paten demantuar si kengetari njeashtu edhe ministri i perfolur.

Se a gjeten a nuk gjeten ndonjë gjë EULEX-i, kjo do të shihet me vonë, mirëpo veprimet qe po ndodhin me kete rast japin indikacione se megjithate EULEX eshte duke hetuar seriozisht sepse po vërehet nje angazhim i tyre me "hapa te breshkes" po i cili nuk po ndalet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)