03 Shkurt 2023

Dogana konfiskon rreth 3500 litra alkool pa banderola

Prishtinë, 2 qershor - Prishtine, 02 Qershor 2010 -  Sot Dogana e Kosovës ne bashkëpunim me Policinë e Kosovës, kane kryer një aksion, ne lagjen Kodra e trimave në Prishtine, ky aksion është organizuar pasi dyshohet që në atë lokacion gjendeshin mallra të kontrabanduara nga Serbia, respektivisht alkool.

Pas dyshimeve fillestare se ne ketë lokacion kishte te mallrave te kontrabanduara Dogana e Kosovës dhe Policia e Kosovës, kane bere kontrollin e njërës shtëpi private ne ketë lagje, me ç’rast kane zbuluar pije alkoolike te llojeve te ndryshme, me origjine nga Serbia, te cilat kane qene pa banderola, disa me banderola te Serbisë, por kishte edhe te pa etiketuara, qe nuk dihej fare origjina e tyre.

Gjate këtij aksioni njësit e Doganës kanë konfiskuar sasi te konsiderueshme te Alkoolit pa banderola.

Sasia e zbuluar ishte rreth 3500 cope pije alkoolike (vere, rum, likere etj)  me vlerë afro 10.000 €uro, kjo sasi menjëherë është konfiskuar nga Dogana dhe do te trajtohet konform dispozitave për mallrat e konfiskuara, kurse ndaj palës përgjegjëse ne procedure do te iniciohet kallëzim penal konform dispozitave te nenit 300 te Kodit Doganor dhe Akcizave ne Kosovë.

Dogana iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës se nëse hasin pije alkoolike pa banderola të Kosovës menjëherë të lajmërojnë në doganë apo institucionet tjera të zbatimit të ligjit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)