03 Shkurt 2023

Demolli inaugurioi objektet e ndërtuara në Qendrën Korrektuese

Lipjan, 14 korrik – Në Qendrën Korrektuese për Femra dhe të Mitur në Lipjan, ministri i Drejtësisë, Haki Demolli, bëri inaugurimin e objekteve të ndërtuara: Salla e Fitnesit dhe Porta hyrëse për vizitorë dhe kontroll, si dhe inaugurimin e renovimit të Pavijonit A për të Mitur dhe Ambulantes për përkujdesni shëndetësor për të mitur dhe femra.

Pas inaugurimit, ministri Haki Demolli tha: “Të gjitha këto investime në këtë Qendër Korrektuese dhe ato në institucionet tjera të Shërbimit Korrektues të Kosovës, janë bërë me qëllim të ngritjes së standardeve si dhe përfilljes së normave ndërkombëtare për trajtimin e të miturve dhe të burgosurve tjerë në këto institucione”.

Sipas ministrit Demolli, tani me këto investime të bëra edhe Kosova mund të krahasohet me institucionet e vendeve të cilat kanë standarde të larta në trajtimin e të burgosurve.

Gjatë këtij viti Ministria e Drejtësisë ka investuar mjetë të konsiderueshme në ndërtimin e objekteve të reja si dhe në renovimin e objekteve ekzistuese në Shërbimin Korrektues të Kosovës, ndërsa investimi i fundit i bërë në Qendrën Korrektuese për Femra dhe të Mitur në Lipjan, buxhetit të Ministrisë së Drejtësisë i ka kushtuar rreth 130 mije euro.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)