27 Shtator 2022

Buhler ka premtuar mbështetje në luftimin e kontrabandës

Prishtinë, 11 shkurt - Gjendja e sigurisë në Kosovë është shumë më e mirë se si perceptohet në disa qarqe evropiane, ka thënë komandanti i KFORI-it, gjenerali gjerman Erhard Byhler.

Ai këto komente i bëri të premten gjatë vizitës në Odën Ekonomike të Kosovës. Gjenerali Buhler ka theksuar se reduktimi i forcave të sigurisë e dëshmon këtë.

 Siguria sipas Buhler nuk ka gjithnjë dimension ushtarak dhe për këtë arsye, ka ndërlidhje mes gjendjes së sigurisë dhe zhvillimit ekonomik. Reduktimi I forcave të KFORI-it e dëshmon përmirësimin e gjendjes së sigurisë.

“Gjendja e sigurisë këtu është ndryshe se sa perceptohet në disa qarqe evropiane. Ndërsa rreth imazhit, zhvillimit ekonomik dhe gjendjes së sigurisë ekziston një ndërlidhje shumë e ngushtë.”

Kurse për luftimin e kontrabandës në veri, Buhler ka premtuar se e mbështesin në këtë drejtim Policinë e Kosovës dhe të Eulexit. Ai ka premtuar së shpejti rezultate konkrete nga operacioni I përbashkët I tyre I filluar në tetor të vitit të kaluar.

Kurse kryetari i Odës Safet Gërxhaliu falënderoi Byhler për angazhimin e tij në krijimin e sigurisë, që është e rëndësishme për ekonominë:

“Është për tu inkurajuar angazhimi i tij në luftë kundër informalitetit dhe kontrabandës në pjesën veriore të Kosovës dhe besoj se në këtë drejtim do të jetë një figurë e cila do ti pushtojë zemrat e kusarëve me punës, angazhimin dhe profesionalizmin e vet”, ka thënë ai

Sipas tij Byhler është një njëri që ka punuar për ngritjen e imazhit të Kosovës, ai ka kontribuar me reduktimin e trupave të KFOR-it që të rritet siguria e investitorëve për të ardhur në Kosove pasi që reduktimi tregon se niveli i sigurisë është në rritje.

Gjenerali Buhler njëherit njoftoi se së shpejti në Kosovë do të sjell një grup afaristësh nga Gjermania.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)