05 Dhjetor 2022

Brukseli: EULEX-i, i aftë të hetojë pretendimet e Dick Martyt

Bruksel, 21 prill - Bukseli nuk ndryshon qëndrimin se nuk është i nevojshme përfshirja e Kombeve të Bashkuara në hetimin për trafikimin me organe njerëzore në Kosovë, duke ritheksuar se për këtë EULEX-i është i aftë plotësisht.

\"EULEX-i është plotësisht i aftë dhe në në vendin më të mirë që të zbatojë hetimin për trafik organesh\", ka deklaruar për mediat serbe Maja Kociançiç, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë të BE-së për politikë të jashtme, Catherine Ashton.

Serbia ka kërkuar nga Këshilli i Sigurimit që për hetimin e pretendimeve nga raporti i Dick Martyt të mandatohet OKB-ja.

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet më 12 maj për të diskutuar për raportin e rregullt tremujor të UNMIK-ut për Kosovën.

Sipas pritjeve të Beogradit, kjo do të ishte \"rast ideal\" që kërkesa e serbe të futet në rendin e ditës së kësaj mbledhjeje.

Në muajin maj KS-në e kryeson Franca. Ndërkaq, që kërkesa e Serbisë të marrë \"dritën jeshile\" nevojitet që për të votojnë shumica e prej nëntë anëtarëve dhe me këtë rast asnjëri prej tyre që kanë vendet e përhershme të mos përdorë të drejtën e vetos, gjë që kjo vështirë të ndodhë kur dihet se në shkurt anëtarët kryesorë të KS - SHBA, Britania e Madhe, Franca kishin hedhur poshtë një kërkesë të ngjashme të Serbisë.

Ambasadorët e këtyre shteteve hodhën poshtë kërkesën e Serbisë për krijimin e një gjykate ad hoc për hetim të akuzave për trafikim të organeve, duke thënë se misioni i Bashkimit Evropian për polici dhe sundim të ligjit, EULEX tashmë i kishte filluar hetimet paraprake dhe se e kishte mandatin dhe aftësinë ta bëj këtë.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)