03 Shkurt 2023

Bentler pret në Prishtinë komandantin e ushtrisë serbe

Prishtinë, 3 qershor - Lejtnant Gjenerali Markus Bentler pati një takim të nivelit të lartë me Shefin e Mbrojtjes se Forcave të Armatosura Serbe Miloje Miletic në ndërtesën e NATOs në, shtabin qendror të KFOR-it në Pristinë.

Takimi u mbajt  në kuadër të Komisionit të Përbashkët për implementim e cili ka dalë  nga “Marrëveshja e Kumanovës” në mes të KFOR-it dhe Forcave të Armatosura Serbe.

Takime të tilla në kuadër të kornizës së Komisionit të Përbashkët për Implementim janë regullisht të organizuara poashtu edhe me Shqipërinë, ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë dhe Malin e Zi. 

Qëllimi i vizitës ishtë të ngrisë bashkpunimin dhe sigurinë në të dy anët e Vijës Kufitare Administrative. Në këtë takim u bisedua për çështje të interesave të përbashkëta si lufta kundër kontrabandës, siguria e vendkalimeve kufitare dhe problemi i kalimeve ilegale ne vijën kufitare administrative. 

Këto takime të nivelit të lartë e rrisin lidhjen dhe bashkpunimin në mes të KFOR-it dhe Forcave të Armatosura të Sërbisë për të mirën e të gjithë qytetarëve  në rajon. Bisedimet kontribuojnë në masë të madhe  në mbajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon.

Instituticionet e Kosovës janë vazhdimisht të informura nga ana e KFOR-it për këtë process.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)