28 Nëntor 2021

BBC publikoi një raport për "shtëpinë e verdhë"

Shkup, 27 maj - Agjencioni britanik i lajmeve, BBC, ka publikuar një raport në të cilin vështron tri hetimet paralele që po zhvillohen në lidhje me të ashtuquajturin: “Rasti i shtëpisë së verdhë”.

Fjala është për akuzat, për herë të parë të publikuara në librin e ish-krye prokurores së Hagës KArla Del Ponte, e cila pohonte se gjatë disa muajve të vitit 1999 njësitet speciale të UÇK-së kanë transportuar qindra civil Serb të Kosoves, që ishin zënë rob gjatë luftimeve në qytetin e Burrelit në Shqipëri.

Sipas Del Ponte-s të burgosurit mbaheshin në një “shtëpi të verdhë” në paralagjet e Burrelit ku mjekët kosovar dhe të huaj i operonin ata për t’ua shitur organet në tregun e zi botëror.

BBC shkruan se tri hetime të pavarura që janë zhvilluar pas publikimit të librit të Del Pontes kanë arritur, në rastin më të mirë, të zbulojnë disa prova rrethanore që një gjë e tillë mund të ketë ndodhur: një shiringë me kemikale e cla nganjëherë përdorët gjatë operacioneve, dhe disa mjete dhe maska kirurgjike.

Provat e pakta dhe mungesa e dëshmitarëve kanë detyruar madje edhe autoritetet Serbe, të cilat ishin burimi kryesor i propagandës së krijuar rreth “shtëpisë së verdhë” më nuk flasin për këtë çështje. Një prokuror i lartë i EULEX-it madje e ka quajtur tregimin e trafikimit të organeve “përallë fëmijësh”.

Sipas BBC-s ky zyrtar, i paemërtuar, u bën thirrje prokurorëve ndërkombëtar të mos ndjekin fantazma por të mirren me çështje praktike pasi qe qindra viktima Kosovare të luftës së viteve 1998-99 janë ende të pagjetura. Në fillim të majit mbi 250 trupa të shqiptarëve janë gjetur në një varrezë masive në afërsi të qytezës Rashka në Serbi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)