01 Tetor 2022

Arrestohet një person për vepren penale “Mashtrim” me bileta

Pejë, 12 gusht - Me datë 07.08.2022, rreth orës 14:20, në Stacionin Policor në Pejë, janë paraqitur tre (3) persona si viktima të mashtrimit me bileta të udhëtimit, e më pas edhe pesëmbëdhjetë (15) të tjerë.

Të njëjtit deklarojnë se në afate të ndryshme kohore në vitin 2022, gjatë sezonit verorë kanë rezervuar bileta të aeroplanit vajtje-ardhje për ta dhe familjarët e tyre nga shtete të ndryshme të Europës për në Kosovë. I dyshuari të njejtit i ka vënë në lajthim me qëllim përfitimit personal, duke iu rezervuar bileta vetëm në njerin drejtim ndërsa paratë iu ka marrë qytetarëve për dy drejtimet.

Pas fillimit të hetimeve nga Stacioni Policor Pejë, i dyshuari nuk ka qenë i qasshëm dhe ndërkohë me datë 08.08.2022, nga familjarët e tij është paraqitur si person i zhdukur.

Pas një pune intensive të hetuesve të Stacionit Policor Pejë, me datë 11.08.2022, i dyshuari: R.I. i lindur me  1990, është arrestuar dhe i njejti pas intervistimit me vendim të Prokurorit të shtetit është ndaluar për 48-orë.


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30