06 Dhjetor 2022

AAK e dënon fuqishëm tentima tentatin ndaj deputetit Miletiq

Prishtinë, 5 korrik - Nënkryetari i AAK-së dhe deputeti i GP të AAK-së, Naim Maloku, ka mbajtur të hënën konferencë shtypi në selinë qendrore të parties, në të cilën ka deklaruar se “Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e dënon fuqishëm sulmin me armë zjarri kundër deputetit të Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetarit të Partisë së Pavarur Liberale, Petar Miletiq, që ndodhi sot para apartamentit të tij, në veri të Mitrovicës”.

“AAK e konsideron këtë një akt të shëmtuar, të drejtuar drejtpërdrejt kundër jetës së deputetit Miletiq dhe kundër shtetit të Kosovës, në një moment shumë të ndjeshëm, kur për Kosovën do të diskutohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

AAK fton organet e rendit dhe të drejtësisë që të jenë më vepruese se kurrë në këtë rast, për të gjetur të vërtetën e këtij sulmi, për t’i kapur kriminelët dhe për t’i nxjerrë ata para drejtësisë.

AAK e ka vlerësuar gjithmonë të brishtë situatën në veri të vendit dhe, si gjithnjë deri më tani, edhe sot e fton qeverinë dhe institucionet e Kosovës që t’i rrisin masat e sigurisë, në mbrojtje të jetës së qytetarëve të Kosovës, në mbrojtje dhe garantim të sigurisë dhe të tërësisë teritoriale dhe shtrirje të shtetit funksional edhe në veri të vendit.

Sulmi ndaj jetës së deputetit Miletiq dëshmoi edhe një herë domosdoshmërinë e fuqizimit të mekanizmave të rendit dhe të drejtësisë në atë pjesë të Kosovës dhe kalimin konkret nga koha e fjalëve në kohën e veprave, nga qeveria e Kosovës”, ka thënë nënkryetari Maloku në konferencën e jashtëzakonshme për shtyp që u mbajt të hënën në selinë e AAK-së, si reagim ndaj tentimatentatit ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetarit të Partisë së Pavarur Liberale, z. Petar Miletiq. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)