13 Maj 2021

Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Velani

Prishtinë, 18 prill - Presidentja, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti si dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca kanë bërë sot homazhe tek dëshmorët e Prishtinës në Velani.

Me këtë rast presidentja Osmani tha se sot është një prej ditëve kur të gjithë bëhen bashkë për të nderuar sakrificën sublime që secili nga dëshmorët e këtij rajoni e bëri që ne të gëzojmë lirinë.

“Është dita kur ne duhet t’u flasim brezave të ri për trimërinë e dëshmorëve të Kosovës, dëshmorëve të cilët si pjesë e luftës sonë çlirimtare dhe UÇK-së ranë duke e mbrojtur Kosovën. Ranë duke treguar se sakrifica për liri dhe atdhe është dashuria më sublime që mund të ketë një njëri”, tha Osmani.

Tutje ajo shtoi se sot përkujtohen të gjithë ata,  duke ia përkujtuar edhe vetvetes së udhërrëfyesi më i ndritshëm për ne është rruga që ka ndërtuar secili dëshmorë.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)