01 Korrik 2022

Vetëm Qeveria Kurti ka arritur ta defaktorizoj skajshmërisht Listen Serbe

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Është shumë e pandershme, jokorekte dhe irituese te thuhet se Qeveria aktuale, përkatesisht mazhoranca ne Kuvend ka koketuar e po koketon me listen “srbska” për miratimin e “projektligjit për pagen minimale …!

Unë që kam kam përcjellur punën e Kuvendit të Kosovës afër 20 vite nuk kam pasur rastin te identifikoj subjekt politik me korekt ne raport me shumicen e deklaratave te tyre që thonin se cili është mendimi dhe qendrimi i listes “srbska” për Kosovën!

 Ky subjekt politik i themeluar me 2014, me skenar e direktive ekskluzive te Beogradit e me bekimin e liderëve të Kosovës, gjithnjë është deklaruar se: ”shteti i tyre është Serbia dhe president e kanë Aleksander Vuqiqin”, andaj te akuzosh partinë në pushtet se po koketon me “srbsken” në dem të Kosovës është absurditet e  hipokrizi, meqë pikërisht vetëm kjo qeveri ka arritur ta defaktorizoj skajshmerisht ketë “filiale” të qeverisë se Beogradit.

Besoj se edhe shumë te tjerë prezent e kanë në memorie, por edhe unë e mbajë  mend mirë , kur pikërisht këto subjekte qe tani po kritikojne  LV-në për koketim me ketë listë në shtator të vitit 2017 pritnin me ditë shkuarjen ne konsultime e kthimin nga Beogradi  të listes serbe për të mbajtur  seancë të Kuvendit të Kosovës, përkatesisht votimin e Qeverisë Haradinaj, kryeministri i 7!

Ishte krijuar një atmosferë sa qesharake edhe për keqardhje në Kuvend dhe ironia me e madhe ishte kur  disa liderë po atë ditë llogaritnin edhe kohën se kur mund të kthehen deputetët serbë duke shtuar se për momentin i janë afruar Nishit, Merdares… e në kaq ora do filloj seanca që pritej me padurim!
 
Pra, “srbska” pritej si hero, shpetimtare ….,sikur te vinte nga fronti i luftes për clirimin e Kosovës , e jo si penguesit e demtuesit me te medhenje te Kosovës, pikerisht nga disa qe tani po na shesin “ dyshk për gogla”!

Ka për shumë gjera tjera për çka duhet kritikuar por edhe protestuar ndaj Qeverise Kurti 2, por për koketim me listen “ srbska” kurresesi sepse edhe kur është themeluar hisetare kanë qenë liderët tanë!!!!!

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 korrik 2022 - Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri mban Konferencë për media. (Para ndërtesës së Gjykatës Kushtetuese, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremonin e diplomimit të kadetëve të Gjeneratës 2022 të Akademisë së Mbrojtjes - Qendrës për Studime Universitare të FSK-së “Wesley Clark”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:00)

- Nën organizimin e Federatës Sindikale te Sektorit Privat te Kosovës shoqata e autobusëve të Mitrovicës dhe Vushtrrisë do të protestojnë para Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit për mos krijimin e kushteve për punë. (Para Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale mban konferencën me temën “Ndikimi i ndryshimeve të Kuvendeve Komunale në kualitetin e politikave lokale” ku do të prezantohet hulumtimi mbi pasqyrimin e përbërjes së Kuvendeve Komunale. (Hotel Sirius, nga ora 10:00)

-OJQ AKTIV dhe platforma OPEN organizon prezantimin e rezultateve të hulumtimit “Regjistrimi i popullsisë nga këndvështrimi i komunitetit serb në Kosovës”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicën e Veriut, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 voton listën e dëshmitareve qe do të ftohen për intervistim si dhe shqyrton CV-te për angazhim të eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)