28 Tetor 2021

Vet kandidimi për kryetare të LDK-së nga Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Anarkia, abuzimet dhe  oportunizmi brenda LDK-po vazhdon me  gardën e vjetër! Humbjet  dhe përgjysmimi i LDK-se  nga klasa se vjetër e LDK-së nuk i dha mësim akoma.

Përplasjet pas  shpartallimit te LDK-se  u përshfaqen menjëherë te  anëtarët  e saj  e njëra ndër to është edhe  Vetkandidimi  për kryetare të LDK-së nga  Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist që e shkatërroj LDK-në!

Gjendje që krijuan  në shoqëri, kur mungoj pushteti shtetëror i organizuar dhe kur nuk veprojë ligji dhe me rregullat e detyrueshme për interesat e shoqërisë   edhe mohimi i shtetit është e çuditshme se si  ka moral qe një ish anëtare e LDK-së si  Melihate Tërmkolli të kandidoj për kryetare të LDK-së.

 Citojmë me poshtë  deklaratën e saj “Mundem te kandidoj edhe unë  , kur kanë mundur njerëz që kurrë s’kanë qenë në LDK, që kanë qenë anti LDK e anti Rugovë, pse nuk u dashka unë, pse nuk paskam mundësi me qenë unë një prej kandidatëve të mundshme.

Si mund te kandidoj për kryetare te kësaj partie një  kandidate qe as fshati i vet si ka dhënë  vota edhe kur ka qenë  në pyetje  kandidatura e saj për deputete!

A thua ku ke kjo kur, zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?
 
A thua si të pajtohet  një anëtar i LDK-se ti prij një  gjysmanalfabeteme nj egjuh etejet vulgare   dh ete pa matur me nje personalitet mjaft konfuze, kur  më shumë  del dhe prononcohet  kundër atij e ketij, vetëm sa për me bere ndonjë shau përmes mediave,  duke përçarë shoqërinë edhe ashtu e përçor qe është!.

A thua ku ke kjo kur zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?

Jo qe e mbrojti  zonjën Vjosa Osmanin, Melihate Tërmkolli, por ajo u prononcua me deklarata ku ka thënë se Vjosa Osmani e ka kryer misionin e saj në shkatërrimin e LDK’së.

Ajo është një profitere”, ka thënë Tërmkolli më tutje se “A ka katastrofë më të madhe kur Vjosa Osmani e valvitë flamurin e Rugovës në çerdhen e Marksis-Leninizmit”.

”Nëse del Vjosa Osmani nga LDK, humb ajo e jo LDK”, thotë ajo! A thua ku jeton kjo injorante ?.A thua nuk po e sheh akoma humbjen katastrofale   qe i solli klasa e saj politike në krye me Isa Mustafen  LDK-së?

A thua çfarë analisteje është Melihate Termkolli qe  kritikon Vjosa Osmanin qe mbi 60 % te votave dhe   të elektoratit dhe  LDK-së plakë  dhe  të karagjozëve bashkë me partinë  e Behxhet Pacollit  i morri  zonja Vjosa Osmani.

Ku i kane sytë këta ish komunist qe me burokracinë  korrupsionin dhe  keqmenaxhimin qe e bënë për 20 vjet  e zhvaten qytetarin  e Kosovës nga çdo shpresë për të jetuar  në Kosovë.  

Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së dhe  flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...
 .
 A nuk po i sheh kjo  mikroborgjeze, se  çdo ditë që lajmërohen njerëz të cilët janë të zhgënjyer me këto lojëra politike të Isa Mustafës e përqafojnë opsionin politik të cilën e përfaqëson zonja Osmani me flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...

 Çdo ditë e më shumës po i bashkohen kësaj kauze politike. Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së. Atë  e dëshmoj  me zgjedhjet  të 14  shkurtit 2021.

 Të gjitha atyre premtimeve që ishin atëherë dhe që janë edhe sot”, ajo  u doli zot  duke i sjell një disfatë  manipulanteve dhe atyre qe i sollën anarki  këtij vendi.

A thua  kësaj gjysme alfabetëje kush i shkon  mbrapa duke pas një rrjet te madh intelektualësh ,akademikësh qe ti prijnë kësaj partie  fillimisht nëse  sjellin reforma.

Halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe qefet tua ne Germi  me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti!!!
 
Ti je Melihate Termkooli qe me morrin tënd  ke  keqpërdor taksapaguesit e Kosovës .Ta sjell ndërmend  një rast kur ke dal ne Gërmi në  një kohe të ftohtë dhe  nuk ke gjet objektin e ngrohtë  për shkaqe te reduktimeve te energjisë elektrike nga Qeveria  e juaj qe ishe edhe ti    dhe  iu reagove personelit  hotelier në atë objekt duke i kërcënuar.

Personeli i hotelit “Restorant Germia” shef  dhe  udhëheqës ishte djali  i axhës tim Halil Dibrani, që  të largoj dhe te përzuri  nga objekti  deri sa erdhën  policia.

Ti me Gjipa prite të dera kur intervenuan policia  hyre brenda  ne një kohë acari,por halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe  dhe qefet tua me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti.

Të kujtoj se në shtetet  e Evropës, kryetaret e komunave në punë shkojnë edhe me  biçikleta, ndërsa ti me përcjellje dhe  dreka  e darka  ke hëngër me parat e taksapaguesve madje edhe  mbi dy ore xhipat i le ndezur!

Turpi s’ka fytyrë, nuk duket por  ai është pasqyre e njeriut prandaj  mos u shqirrë  se din diçka. Je Komuniste,ishe Komuniste dhe  rri atje  ne shtëpi se vendin e  mire  ta kane gjet vet  vota  popullit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)