28 Tetor 2021

Unioni dhe “vendimi” i komunës së Prishtinës

Shkruar nga Gegë Toska

Në Prishtinë veprojnë shumë njerëz të profesionit,arkitekt,urbanist,artistë të gjitha profileve,arkeolog,historian e të tjerë,por pos tendencave të një peticioni nga ana e shoqërisë civile në prill 2008 dhe disa polemikave shterpe,ma shumë politike,asnjë reagim i dinjitetshëm publik nuk ngjau,pos disa reagimeve individuale lidhur me ish hotelin Union.

 

Tërë kohën ka pasur zëra të arsyeshme individuale,edhe në shtypin shqiptar,ku disa herë janë shpalosur tendencat e komunës së Prishtinës nga fillimi i vitit 2008,për rrënimin e ish hotelit UNION,por pa efekte të duhura në institucionet vendimmarrëse të Republikës së Kosovës.

Dje kryetari i komunës. Isa Mustafa me një komunikatë për shtypë (më kujton regjimin e kaluar),njofton opinionin se në mbledhjen e radhës do të merret vendimi përfundimtar,nga këshilltarët e Kuvendi të Komunës së Prishtinës,lidhur me “hapësirën ku është i vendosur ky objekt”,e kjo është qendra e ngushtë e kryeqyteti.

 

Arsyetimi i kryetarit të komunës është i mbështetur në vlerësimin e komisionit të ekspertëve të Trashëgimisë Kulturore që vepron në kuadër të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit i cili sipas Mustafës vlerësoi se ky objekt më nuk paraqet kurrfarë vlere kulturore arkitektonike dhe historike,çka nuk përket me realitetin historik të mjedisit prishtinas që ka traditë qindra vjeçare.

Është nënçmim për intelektin qytetarëve të vjetër të Prishtinës se do të paditni në gjykatën kompetente pronarin e këtij objekti,për këtë Komuna e Prishtinës,mbështetur në Ligjin për Trashëgiminë Kulturore,e në anën tjetër i jep kompetenca antiligjore,këshilltarëve të Kuvendit Komunal të Prishtinës me marr vendim për fatin e objektit.

 

Kjo është kundër të gjitha ligjeve pozitive që i ka aprovuar Kuvendi i Kosovës, Komuna nuk e respekton as ligjin në të cilin thirret për padi. Të mos harrojnë zyrtarët vendimmarrës komunal se ky objekt është i mbrojtur nga shteti dhe së rehabilitimi i pa mundësuar nga djegia e qëllimshme e tij në gusht 2009 nuk lejon askënd të zhduk këtë objekt për qëllime të dyshimta.

Nuk kanë kompetenca ligjore këshilltarët komunal për të marrë vendim, lidhur me hapësirën ku është i vendosur ky objekt para dhjeta viteve e i cili është nën mbrojtjen e shteti. Ka shumë metoda për të rehabilituar Unionin e jo të tërhiqet leja për rehabilitimi si na njofton Kryetari i nderuar i Prishtinës. Këtë e dinë ekspertët e mirëfilltë të konservimeve të objekteve me rëndësi historike,e të tillë ka në Kosovë. E fundit ajo çka ka mbetur është RINDËRTIMI i Unionit pasi për këtë objekt ekziston incizimi dhe dokumentacioni teknik i kompletuar.

Apeloi te organet ma të larta shtetërore,te Kryesia e Kuvendit të  Kosovës,te Qeveria e Kosovës,të marrin masa ligjore për të ndërpre këtë masakër urbane të radhës,të cilën në mënyrë perfide e ka planifikuar Komuna e Prishtinës që dy vite. E di së komunarët e Prishtinës në mënyrë selektive,ashtu si iu konvenon pa veprojnë me ndërtime dhe rrënime që njëmbëdhjetë vite,por ata duhet kuptuar se Prishtina nuk është pronë e tyre dhe se ka disa rregulla që duhet respektuar pasi Prishtina është edhe kryeqyteti i Republikës së Kosovës. Në pyetje është identiteti ynë shtetëror qe aq shumë po tentohet të nëpërkëmbet nga disa,pa dhënë fare përgjegjësi së paku morale. Mos i përsëritni gabimet që historikisht iu kanë kushtuar shqiptarëve shumë.   


Autori është jurist i diplomuar 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)