01 Dhjetor 2021

T’i merret mandati i deputetës Blerta Deliut Kodra

Shkruar nga Asllan Dibrani

Debat i nxitur ditë më parë në parlamentin e Kosovës krijoj atmosfere skandaloze në gjithë trevat shqiptare . Deputetja e PDK-së Blerta Deliu, akuzoj grupin e Kumanovës që sot kalben në burg dhe ca të tjerë që janë vrarë si terrorist!!!  

Kjo deputete duhet t’a dijë, dhe sigurisht është në dijeni, se ekzistojnë dyshime të bazuara se kjo ngjarje ka qenë rast i montuar politik nga regjimi i Gruevskit dhe shërbimeve sekrete të shtetit,të  ish kryeministrit të Maqedonisë, që tani është azilant në Hungari, pikërisht në kohën kur në pushtet ishte partia e Blerta Deliut, dhe ekzistojnë dyshime se bashkpartiakët e saj janë të implikuar në këtë aferë të dhimbshme për kombin tonë.

Deputetja e PDK-së Blerta Deliu duhet të kërkojë autorët që e kanë ndërtuar skenarin e këtij operacioni dhe e tradhtuan pasatj e jo ti versulet  zonjes Albulena  Haxhiut ...

Të  gjithë  e dijmë  se grupin e Kumanoves vete Regjimi i maqedonis me ndikimin e Serbis ka desht me i zhduk sikur tegjith popullin Shqiptar gjat historisë .

Blerta  Deliut –Kodra  ne kualifikimin e njetë si  te Serb-sllavisë  ndaj kauzës sonë kombetare?

Po e verteta del edhe nese vonohet.Grupi kumanova janë sulmu nga milicija maqedone! Vetvetiu po kriojohen poligone  dhe pista të dyshimta se grupi u lajmeruan dhe ranë   viktimë e e tradhtisë edhe nga avt shqiptarët e toborrit  te Blerta  Deliut –Kodra  ne kualifikimin e njetë si  te Serb-sllavisë  ndaj kauzës sonë kombetare?

Ketu del se kjo Blerta  Deliu Kodra eshte grua pa kulturë politike,pa edukatë dhe pa sinqeritet qe vjell vrer ndaj luftetarëve, patriotve dhe  njerzëve qe i paraprin synimeve tona per bashkimin  kombetar dhe çlirimin e  shqiptarëve nga  sllavo-maqedanet...

Albulena  Haxhiut,  ky provokim  i Blerta Deliut-Kodra  veq i ngriti vlerën  në skenen politike!

Albulena  Haxhiut,  ky provokim  i Blerta Deliut veq i ngriti vlerën  në skenen politike qe u zbuluar se familja Haxhiu, ka pas  vlera dhe akoma janë në shërbimin  e kombit duke  u dergjur nëpër kazanmatet maqedonase  për liri e drejtësi.Me provokimet dhe skenat e ulta të Blerta Deliut u ndriqua se është skanalitet të qëndroj edhe një minutë në karigen e deputetës  se Kuvendit të Kososvë.

Keta djemë ranë në kurthen e tradhtarëve, se pjesa dërmuese e tyne ishin ushtar të UÇK-së së vertet, e jo  si u bënë veteran të UÇK-së së rrejshme  dhe marin edhe pensione, kinse në emër të luftës, qe me pare i blenë vertetimet dhe u bënë UÇK, pas lufte për me i marrë edhe pensionet në dëm të UÇK së vertetë,sikurse Blerta karrigen e deputetes!.

Turp për Drenicë çfarë fundërrinash ka dërgue në Parlamentin e Kosovës me voten  e vet!

Belra Deliu nje gjysmë analfabete qe nuk e kuptojka se çka ka thë dhe gjeja u keqkuptuar,  gruaja e një krimineli dhe banditi të SHIK-ut që ka zhvatë e shkretnue Kosovën deri në palcë, del pa fije turpi dhe akuzon luftëtarët më të devotshëm të UÇK-se për terrorizëm. diçka të tillë ka mund ta bëjë veteëm kasapi i Ballkanit  Slobodan Millosheviqi dhe bushtrat e tij bastarde në Kosovë si krushqit e Blerta Deliut .

Turp për Drenicë çfarë fundërrinash ka dërgue në Parlamentin e Kosovës me voten  e vet! Mos u qoftë kurrë hallall gjaku i Jasharajve dhe luftetarëve të Drenices  si Shaban Polluzha Xhevë  e Fehmni Ladrovci e shumë të tjerëve.
 
Akuzat e Blerta Deliut, janë mendësi e bashkpartiakëve të inkriminur për plaçkitjen e pasurisë së Kosovës, e mafias që grabitën tokën e Kosovës, të atyre që formuan « Zajednicën », që falën tokën e Kosovës Malit të Zi, që ishin për ndartjen e Kosovës, e që mbetën të pa ndëshkuar nga drejtësia, të cilën po mundohet t’a vendosë Zonja Haxhiu dhe Qeveria Kurti ne procesin e veprave kriminale qe kjo i bëri me grupet mafioze Kosovës së pasluftës…


Blerta Deliu-Kodra nga gjyqi i popullit shqiptar do te gjykohesh,  siç diti t’i ndeshkoj dhe gjykoj  tradhtarët  e kombit si Esat topatanat e shume te tjerë gjatë historisë...

Muhamet Krasniqi, i njohur me nofkën “Komandant Malisheva”,me grupin e tij janë dhe do të mbeten burrat që i paraprijne procesit të kauzës sonë kombetare  qe se shpqjti do të ketë ndryshime  drejt zhberjes se shtetve q eu formuan padretesisht ne kurrizin  eshqiptarëve.

Blerta Deliu-Kodra, e sulmoi ministren Albulena Haxhiu, duke i thënë se e kunati i saj është terrorist, por jo ky grup do te lirohet shumë shpejt dhe koha do të ndryshoj qe  Blerta Deliu me kopanine  evet do te jet pergjegjes  e besa edhe do ta presim nje dite qe do të jete pas grilave siq po dergjen  djemtë tanëne burgjet e Maqedonisë, por jo nga gjykatat sllave, por nga gjyqi i popullit shqiptar siç diti t’i ndeshkoj  tradhtaret  e kombit si Esat topatanat e shumë të tjerë gjatë historisë...

Këta të PDK-ës, janë mësuar të sillen në Kuvend dhe nëpër institucionet shtetërore si kapadahijë, mirëpo herët apo vonë do t’a kuptojnë se koha e të papërgjegjshmëve dhe të pandëshkuarve ka kaluar dhe se duhet t’i adaptohen realitetit të ri ose të  distancohen nga kjo tradhtare  dhe t’i merret imuniteti i deputes, ose do mbesin njollë e zezë si Parti  në perkrahje të  Serbisë dhe  Maqedonisë, qe akoma mbajnë shqiptarët të shtypur pa kurrfar të drejtash.

Të demonstrohet  në perkrahjen  e te gjitha familjeve të dëmtuara në këtë proces  deri sa ti merret mandati i deputës Blerta Deliut –Kodrës, fundrrine  e serbosllavisë...

Kuvendi i Kosovës duhet ngritur procedurën për marrjen e mandatit të deputetes sa me pare kur dihet  se ka lënduar eshtrat e të gjithë  atyre që kanë vdekur heroikisht nga luftimet në Kumanovë, jo si terrorist por si çlirimtar si Xhafer Zymberi, Mirsad Ndrecaj, Valon Kabashi, Turgaj Rexhaj, Samid Rashiti, Fatlum Vishella dhe Arben Rexhaj nga Kosova dhe Nysret Kolshi nga Shkupi.

Për veprën terrorizëm ishin akuzuar gjithsej 37 persona siq i vlereson edhe Deputetja  e Kuvendit të Kosovës,  prej të cilëve 7 me burg të përjetshëm.

Të dënuarit me burgim të përjetshëm janë: Andi Krasniqi, Dem Shehu, Fadil Fejzullahu, Nasuf Zeqiri, Valdet Zekaj, Bek Bajra dhe Fejzulla Rushitovski, qe së shpejti do të dalin nga ai burg i cili padrejtesisht  u gjykuan për të drejtat drejtat e shqiptareve  te pushtuar akoma .Por dalja  e tyre do të pesoj ndryshieme të mëdha qe ata pritet ne te ardhmen me nxene  ulese ne paralamentin  e kombit shqiptar, ndesa  ndeshkimi do t’i pret perkrahesit e Serbis edhe Maqedonise, llaven tradhateve dhe mashtruesve  te Blerta Deliut Kodra.

Mos të harrojem se trembëdhjetë janë dënuar me nga 40 vjet burg: Esat Kafegjolli, Adrian Bujari,Shefqet Hallaqi, Betim Kabashi, Genti Sefaj, Enver Hoxha-Klajn,  Rufki Dogani, Bajram Elshani, Nexhmedin Lika, Lirim Krasniqi, Sevdail Miftari dhe Fatmir Recica qe edhe keta do ti hakmeren tradhtarëve të Kombit.

Ftoj te gjitha opinion shqiptar në Shqipëri Kosovë dhe Maqedoni  e Presheve, Mal te zi dhe në Cameri  e diaspore qe te behet presion  nderkombetar dhe lenda e ketyre djmëve  të kthehet në rigjykim dhe të lirohne sa më parë,jemtë e kauzës kombetare  nga dergjeja  e matutjeshme ne burgjet Maqedonisë

.Familarte  e te burgosurve dh ete atyre qe ranë heroikisht ne kete betej tu ndihmohet  materialisht me fone te posaqme.Te demonstrohet  në perkrahjen  e te gjitha familjeve të demtuara në këtë proces  deri sa ti merret mandati i deputetës Blerta Deliut –Kodres, fundrrine  e serbosllavisë...
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2021 - Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe OJQ Të Drejtat e Grave organizojnë diskutimin për manipulimin mendor dhe keqtrajtimin psikologjik si elemente të dhunës në familje. (Hoteli Emerald, ora 9:45)
    
- Bëhet betimi i kryetarit të komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe nënshkruhen deklaratat  solemne për marrjen e detyrës nga anëtarët e Kuvendit të komunës. (Salla e Kuvendit të komunës në Deçan, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ku do të bëjnë betimin anëtarët e Kuvendit dhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 10:00)
    
- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për shkak të mos aprovimit të kërkesave për lirim të masave. (Te ish-Rilindja, kompleksi III nr. 42, ora 12:00)
    
- Grupi Parlamentar i AAK-së, në Kuvendin e Kosovës mban tryezën me temën: Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekononomik. (Salla N – 506, ora 13:00)
    
- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime (SIT), bën lansimin e platformës: Ofrimi i shërbimeve online dhe fizikisht për kryerësit e veprave të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore. (Hotel “Prishtina”, Prishtinë, ora 14:00)

- Galeria 17 me mbështetjen nga Swiss Cooperation Office në Kosovë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Prishtinës organizojnë ngjarjen Dinner party/ Make me coffee make me a sandwich, në kuadër të ekspozitës së kuruar nga Natalija Vujošević. (Galeria 17 rruga Henrik Bariç, nr.10, ora 18:00)

- Mbahet hapja zyrtare e edicionit të dytë të Festivalit “Art Without Limit International Film Festival”. (Kino Armata, ora 18:00)

- Asociacioni i Artistëve Vizual të Kosovës organizojnë hapjen e ekspozitës vjetore të anëtarëve të Asociacionit të artistëve vizual të Kosovës. (Galeria e Artëve të Kosovës, ora 19:00)