27 Korrik 2021

Thomadhia dhe Drita e Dashurisë

Shkruar nga Baki Ymeri

Duke e lexuar me kënaqësi të veçantë poezitë e Thomaidha Tanuçit, konstatova se poezia është dëshmi e dashurisë. Poetika e saj përfaqëson një festë të shpirtit për lexuesit.

Vargjet e Thomaidhës përbëjnë një përjetim të thellë estetik që manifeston sentimentin e lindur në mënyrë të natyrshme, një ndjenjë e bekuar që bashkon trokitjet e dy zemrave të gërshetuara me fërgëllimën e zjarrit romantik, poeteshës dhe lexuesit, duke realizuar një binom brilliant për të receptuar intensitetin e ndjenjave, thellësinë e përjetimeve, kuptimin e temave dhe sfondin ideatik që fshihen në zemrën e çdo poezie.

Vargjet e autores kanë lindur nga një impuls fisnik, duke u shndërruar në një befasi të re letrare dhe sentimentale.

Poezia është testament i jetës dhe drita e së vërtetës, ndërsa poezia e saj pasuron botën tonë letrare dhe e fisnikëron qytetërimin e një kombi. Poezitë e Thomaidhës janë realizime të bukura etike, sinteza të një koncepti për jetën, dëshmi të mendimit dhe ndjeshmërisë.

Thomaidha Tanuçi është një poete e lindur që krijon një botë të re me ligjet e reja të ndjeshmërisë dhe harmonisë.

Krijimi është një magji që të shpie në tryezën e shkrimit, që të nxit t’i ripërjetosh ngjarjet me një intenzitet të ri subjektiv, të cilat të duken më reale se sa vetë realiteti objektiv.

Vepra e Thomaidhës që vjen nga Përmeti i Vjosës dhe Naim Frashërit e jeton në Tiranë, përbën realitetin e një jete personale, me vargjet e një misterioziteti që gërshetohet me magjinë e bekuar të dashurisë.

(Baki Ymeri) NJË DEHJE Si pellgje shiu këta sy sot, padukshëm nëpër mall këndellen në një gotë vere, e pambrojtur nga dehja si liria tretem në këtë lëng dhe të pushtoj; të pushtoj... si më ka pushtuar kjo dehje.

Ngatërrohet vetja nëpër ty dhe... heshtje! Heshtje! Oh, kjo jetë me lëngje sysh, si pasqyrë shihet në lëng të kuq. Shiko, shiko si jam lidhur pas teje.

Ti nuk më flet. Unë gjej fjalët, flas për mua dhe ty; normalët hyjnë në monolog, të marrët flasin me zë të lartë për të dy. Duhet të fle; por në gojë më fle nata.

Dita zgjohet e rrënohet mbi dritë e unë jam e fortë vetëm kur eci me ty; zbathur, nëpër lëndinat e dashurisë.

Më shijon ky lëng, ndiej gjuhën e athët dhe të mpirë; nuk dua të zgjohem, nuk dua të zgjohem nga kjo humbësi! * SONATA E SHIUT Sapo nisi një shi i butë, shi i shtruar, shuar mbi pika etja ime dhe ka në duar qiellza të lëngëta.

A e ke ndier aromën e tokës? Si fërshëllen dheu posht' hapave; a e ke ndier? A je futur nën ndonjë lofatë të lagësht? Tani filloi me rrëmbim, i ngjan revoltës sate furtunë; por unë e pres, e pres si dashurinë.

Bie shi në Tiranë dhe unë nuk jam as Anë, as Adrianë, por bija e shiut, që fle në jastëkë të lagur dhe zgjohet mëngjeseve me vesën mbi lëkurë.

Bie shi në Tiranë, të panjohurit i fshehin dëshirat nën shikime e unë jam e padukura; e humbuna e kohës, e gjetura e ëndrrës.

Ti, nuk guxon të endësh kërcime ëndërrimtare rreth trupit as fjalë të bukura rreth buzëve e ndosha brenda vetes, do ta këndoja një këngë të pakënduar, që do të shoqërojë ëndrrën time.

Bie shi në Tiranë dhe unë nuk jam as Anë, as Adrianë; ndoshta një krejt e panjohur duke pritur në shi...  

THOMAIDHA TANUÇI
ËNDËRRMAKTH

 Ti që je
 si një vegim,
 ti ëndërrmakth
 a si “mallkim”
 një herë real,
 pastaj ënd’rrim,
 si ditënektar
 a si harrim;
 si dashuri,
 si përqafim;

 si zhveshjedashje
 me dëshirë,
 si dhënie vete
 pa ngurrim;

 oh, ç’po këlthet
 ky shpirti im,
 ti ëndërrmakth
 e ti “mallkim”
 që po më tret,
 e prapë më ngjall,
 ti që largohesh
 kaq ngadalë,
 dhe një vështrim
 e hedh mbi valë,
 mbi një direk
 a një palë sy,
 a një palë flokë,
 kur s’jam aty.

 Eci në rrugë,
 notoj në det,
 s’kërkoj askënd
 që ngjan me ty;

 sepse të kam
 në trupin tim,
 të kam në lot
 si një trishtim,
 të kam me dashje
 një largim,
 që ta qetësoj pak
 shpirtin tim.

 Dhe kur të nisim
 udhën prapë,
 të jesh ti pritja
 më e gjatë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:45)

- Policia e Republikës së Kosovës organizon ceremoninë e zbulimit të pllakës përkujtimore të zyrtarëve policorë, e cila iu dedikohet zyrtarëve policorë të rënë në kryerje të detyrës “Heronjve të Kosovës”. (Hapësira e jashtme para objektit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, ora 10:00)  

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencën për medie lidhur me përmbylljen e projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie” dhe prezantimin e raportit përfundimtar të zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike – Covid-19. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances “Transparenca dhe llogaridhënia në procesin e financimit të organizatave jo-qeveritare”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takoht me kryetarët e Odave të profesionistëve shëndetësor për të diiskutuar për punën dhe sfidat e Odave të profesionistëve shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, Blerim Olluri raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)  

- Nën përkujdesin e drejtpëdrejt të Kryegjyshit Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, shënohet 231-të i themelimit të Teqesë Bektashiane të Gjakovës. (Teqa Bektashiane në Gjakovë, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do ta prezantojë edicionin e pestë të Raportit vlerësues të të drejtave të komuniteteve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ministrja e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me nivelin e zbatimit të ligjit për shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)  

- Organizohet hapja solemne e Dekra Akademie në Gjilan e cila ka hapur dyert e saj për infermierët e licencuar që duan të punojnë në Gjermani. (Tek Rruga e Gjinollëve, nr.83, Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë  shqyrton Projektligjin në parim për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve, Projektligjin për Mbrojtjen e ajrit nga ndotja, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 303, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës s Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301 ora 15:00)