07 Tetor 2022

Të përshpejtohen marrëdhëniet në mes Izraelit dhe Kosovës

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Lufta e ashpër që po zhvillohet në kohët e fundit në përshkallëzim mes  forcave islamike qe funksionojnë për fat te keq ne Kosovë lidhur me marrëdhëniet dhe vendosjen e Ambasadores  se Kosovës në Jerusalem,nga e cila po i qet në pah disa mbeturina të rrymave të krahut ekstremist   islamik tek myslimanët e Kosovës!

Këto fundërrina  antishqiptare dhe dorë e zgjatur e  ish pushtuesve, fatkeqësisht  po viktimizojë  edhe ndonjë  shqiptar apo politikan  duke  e mashtruar nga propaganda e  ekstremizmit   patologjik  dhe  veprimtarisë  e përbëre  nga ekstremi islamik dhe xhihadist në Kosovë .

Këtij fenomeni nga ekstremi islamik  po i bashkohet edhe Populli palestinez dhe politika e tij zyrtare, qe është kundër  pavarësisë së Kosovës,  nga e cila po ju sjell  qëndrimet diplomatik të Palestinës  nga një zyrtar ambasador në Serbi ...Ja citati i tij  si ma poshtë në bazë të artikullit të botuar në mediat shqiptare:

Arabët mbështesin Serbinë dhe asnjëherë pavarësinë e Kosovës!!!

Ja se ç'thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan:

-Arabët mbështesin Serbinë, por asnjëherë pavarësinë e Kosovës, thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

“Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetësisë falë vendeve arabe dhe myslimanëve e jo falë Izraelit. Arabët kanë mbështetur qëndrimin e Serbisë dhe ende e mbështesin”, kështu mendonte  ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

Zhvillimet në Palestinë dhe çështja e Kosovës, janë dy gjëra diametralisht të kundërta, thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

Ai shprehet  ma tutje se  “Kosova gjithmonë ka qenë pjesë e Serbisë, ndërsa Gaza dhe Bregu Perëndimor kurrë nuk kanë qenë në kuadër të Izraelit.  

Këto janë territore të okupuara, ndërsa Serbia kurrë nuk e ka okupuar Kosovën. Paralelja do të ishte e arsyeshme në rast se serbët do të ishin okupatorë”, thotë ambasadori palestinez në një intervistë për gazetën “Danas” të Beogradit.

A thua  të rrimë ne, si spektator  kundër një politike të erret të  Palestinës kundër popullit shqiptar?!...

-A thua kësaj propagande të erret   t'i  nënshtrohemi,  që para pak vitesh populli shqiptar në Kosovë ishte  në prag të shfarosjes dhe ky politikan se paska parë?!.. . Athua t'i nënshtrohemi  qëllimeve  të errëta të  shteteve   arabe siç thekson edhe  ky antishqiptar?!...

A thua  të rrimë ne, si spektator  kundër një politike të erret të  Palestinës kundër popullit shqiptar?!... Këta, jo që se kanë njohur , Kosovën, po edhe bëjnë   presion në të tjerët që  mos ta njohin  si shtet i pavarur nga Serbia ?!...

A thua ne , shqiptarët  të biem pre e miqve mysliman të Kosovës  dhe t'u bëjmë qefin, ta  dënojmë   popullin mik  izraelit,dhe mos te kemi as marrëdhënie diplomatike ?.

Nëse për palestinezet Kosova gjithmonë paska qenë pjesë e Serbisë,atëherë edhe Gaza dhe Bregu Perëndimor gjithmonë kanë  qenë  pjesë e Izraelit dhe Izraeli e ka luftën e drejte për vetëmbrojtje!

Palestina  zyrtarisht në qendër të Beogradit ta përdhunon   shtetin dhe ta mohon   Kosovën  si shtet!

Shqiptarët e Kosovës nuk kanë  asnjë të keqe nga Izralelit,por Shqiptaret e Kosovës armikun me te madhe i kane Turkun,Grekun ,Arabin dhe Serbin,  këta gjatë gjithë Historisë shqiptare bashkëpunuan për ta shkatërruar Kombin shqiptare. Çfarë të drejte ka Ambasadori palestinez në Beograd  të thotë së  Kosova gjithmonë ka qene pjesë e Serbisë dhe që kurrë Kosova nuk ka qenë  e okupuar nga Serbia?...

-Nëse për palestinezët Kosova gjithmonë paska qenë pjesë e Serbisë,atëherë edhe Gaza dhe Bregu Perëndimor gjithmonë kanë  qenë  pjesë e Izraelit dhe Izraeli e ka luftën e drejte për vetëmbrojtje.

Amerikanet janë aleatët e shqiptarëve dhe nëse amerikanët e mbështesin Izraelin atëherë edhe shqiptaret duhet ta mbështesin Izraelin e jo Palestinën... -Prandaj dihet se trojet tona kanë qenë deri  të Beogradi i sotshëm  !. Pra kush po del  okupues dhe kush i okupuar?!...

Reagoj edhe kundër takimi mes liderit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe U.D e presidentes Vjosa Osmani me Fikrim Damka deputet i dalë nga zgjedhjet e kaluara nga partia ‘Kosova Demokratik Turk Partisi’.  I cili përpiqet te bene presion sipas direktivave  te ambasadës turke në Kosovë për ambasadën në Jerusalem, për çka Damka tha se ai dhe partia e tij nuk janë dakord që Kosova ka hapur ambasadën në këtë qytet.

Pra sipas këtyre parametrave Kosova  arriti të vendos Ambasadën  e saj në Jerusalem me çka  konsiderojmë se  pa humbur kohë, Qeveria  e re në themelim  nga zoti Albin Kurti,sa më parë duhet qe të  përshpejtoj marrëdhëniet   në mes dy palëve si në  ekonomi ,kulturë dhe në sektorin  ushtarak krah shteteve të Amerikës mike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)