18 Tetor 2021

Qeveri ilegale e turpit në orët e fundit terrorizon Mërgatën!

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Shpartallimi i LDK-s që pësoj dhe Qeveria ilegale  e Avdullah Hotiti në një luftë dhe  betejë, pran disfatës qe do të pësoj humbjen  e radhës  lëshon vendimin  e turpshëm kundër Diaspores, sipas së cilit, shtetasit e Kosovës që jetojnë jashtë vendit, duhet të paraqesin testin PCR negativ për Koronavirus të bërë në 72 orët e fundit.

Kjo qeveri  e dështimeve të një pas njëshme  pran zgjedhjeve që na ndajnë vetëm edhe 24 or,  terrorizon Diasporën shqiptare   me qellim të pengesës qe mos të marrin pjesë në këto zgjedhje.

Të nuhaturit  e fitores dhe përkrahjes që po i epet VV.se ,nga  strukturat e LDK,PDK. dhe me Listën serbe  duan me çdo kusht qe ta pengojnë votën tonë edhe përkundër asaj se qytetaret tanë nga  Diaspora kanë bërë  shpenzime  të shumta duke  udhëtuar edhe mbi 2000 km…

Ky vendim vetëm sa krijon një efekt negativ , kur populli i tëri e dinë se është një qeveri  ilegale,e  pa ligjshme, si në aspektin e legjitimitetit e të legalitetit, të dyjat ju mungojnë, normal këta duhet të ishin në burg  e hetime me veprimet dhe keqpërdorimet qe i bënë qe 20 vjet...

Përdorimi i këtyre veprimeve te egra e të pamëshirshme ndaj popullit e ndaj Mërgatës po duan për ti frikësuar për t'i nënshtruar e për t'i asgjësuar këta edhe fizikisht siç u shpreh Avdullah  Hoti para disa ditësh për zhdukjen e Vetë-Vendosjes..

Avdullah Hoti ndien kënaqësi kur u shkakton mundime dhe vuajtje të mëdha të tjerëve, me këtë dëshmon se është  i klasës se vjetër komuniste  diktatoriale dhe i  pamëshirshëm.

Në vend të  na presin me dashuri ata na   presin me përbuzje dhe injorim. Avdullah Hoti dhe të tjerët, po   luajnë me durimin e popullit po duhet te kenë kujdes se Orteku po rritet e kur të teprohet Orteku përfshin gjithçka qe ju del përpara,prandaj ngadalë Avdullah Hoti mos turbullo ujtë “ Kthjellohu e  mos luaj aktrim në xhungël”  .

Sipas teje Dulles , krejt diasporën që është nis me ardh në Kosovë po doni me mbajt në vetizolim për 7 ditë.

Me ua pamundësuar pjesëmarrjen në zgjedhje”,por mos harro  se sot është dita  e fundit  dhe turpet më të mëdha në Kosovë nga  institucionet më të larta shtetërore, gjykatat, KQZ-ja,dhe partitë tjera  ne krahun e Avdullah Hotit etj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)