06 Dhjetor 2022

Pse duhet të zgjidhni një karrierë në marketingun dixhital

Shkruar nga Rilind Elezaj

Nuk mund të shmanget fakti që pothuajse të gjitha bizneset, herët a vonë, duhet të përfshijnë dixhitalin në aktivitetet e tyre të marketingut. Dhe me kërkesën për tregtarë dixhitalë që tejkalojnë ofertën, ka shumë mundësi për ata që kërkojnë të hyjnë në këtë fushë.

Pra, për çfarë bëhet fjalë për gjithë zhurmën? Lexoni për të mësuar më shumë rreth kësaj fushe magjepsëse dhe të gjithanshme.

Çfarë është marketingu dixhital?

Në disa mënyra, marketingu dixhital nuk është aq i ndryshëm nga marketingu tradicional: ju keni një produkt që duhet ta shisni dhe po kërkoni mënyra për t'u angazhuar me klientët për të ndërtuar ndërgjegjësimin e markës dhe përfundimisht "të mbyllni" një shitje.

Marketingu dixhital përfshin, edhe më shumë, role dhe aftësi sesa marketingu ndonjëherë më parë, dhe është kjo natyrë fleksibël dhe e gjithanshme e biznesit që e bën atë kaq magjepsës. Këtu janë disa fusha të përgjithshme që një profesionist i marketingut dixhital ka të ngjarë të prekë gjatë trajnimit ose karrierës së tyre:

Prodhimi video/audio
Teknologji interaktive (si AI)
Marketingu celular
Optimizimi i motorit të kërkimit (SEO)
Marketingu i motorit të kërkimit (SEM)
Mediat sociale
E-commerce
Marketingu me email
Automatizimi i marketingut
Menaxhimi i përmbajtjes dhe kurimi
Zhvillimi i uebit
Ueb dizajn
Shkrimi i kopjeve dhe redaktimi
Analiza
Strategjia e biznesit/marketingut

Është një ide e mirë të mendoni për trajnimin në të paktën një ose dy fusha specialiteti, përveç nëse jeni në menaxhim, në këtë rast ndoshta do t'ju duhet të dini shumë për të gjitha.

Cilat aftësi kërkohen?

Ekonomia dixhitale është e ngulitur në çdo cep të jetës sonë dhe definitivisht nuk po shkon askund.

Tani ka një buxhet solid që shkon në marketingun dixhital në krahasim me marketingun tradicional. 93% e aktivitetit në internet fillon me një motor kërkimi dhe siguron efektivitetin e vazhdueshëm të SEO si një strategji marketingu superiore ndërsa rreth 80% e amerikanëve bëjnë një blerje online të paktën një herë në muaj.

Kushdo që mendon për fillimin ose udhëheqjen e një biznesi duhet të ketë një kuptim bazë të marketingut dixhital në mënyrë që të konvertojë klientët.

Ka shumë hapësirë ​​për njerëzit që kërkojnë të hyjnë në botën e marketingut dixhital dhe karrierave të ngjashme.

Sipas Smart Insights, disa nga aftësitë më të kërkuara për vitin 2017 ishin reklamimi dixhital, krijimi i përmbajtjes, strategjia e përmbajtjes dhe media sociale, që është një lajm i shkëlqyeshëm për ata që devijojnë drejt fundit të spektrit krijues, social dhe të biznesit.

Për ata që janë më të prirur teknikisht, ka ende shumë kërkesa dhe një potencial mjaft i lartë fitimi për ata që specializohen në teknologji si SEO dhe SEM pasi kjo është ajo që mund të jetë në bazën e asaj që drejton fitimet në çdo biznes.

Pse të zgjidhni një karrierë në marketingun dixhital?

Marketingu dixhital është një karrierë që ka shumë hapësirë ​​për teknikët, krijuesit dhe njerëzit e biznesit.

Ka kaq shumë rrugë që mund të ndiqni; është më mirë të përqendroheni në një ose dy gjëra që bëni më mirë, atëherë gjithmonë mund të mësoni më shumë prej andej. Nëse keni një sfond biznesi ose komunikimi, mund të mendoni të shkoni në menaxhim.

Kjo është një fushë që ndryshon dhe angazhohet vazhdimisht; ka gjithmonë diçka të re për të mësuar. Dhe nëse punoni në një agjenci, gjithmonë do të punoni me klientë të ndryshëm, që do të thotë se ndoshta nuk do të mërziteni kurrë.

Përtej kësaj, këtu janë disa arsye të tjera për të marrë në konsideratë këtë karrierë.

Ekziston një boshllëk në aftësitë dixhitale: Ekziston një kërkesë në rritje për njerëzit me aftësi dixhitale, veçanërisht për ata në grupin me të ardhura mesatare, veçanërisht aftësitë e buta, dhe sipas këtij studimi, është më e theksuar në SHBA.

Pra, t'i përmbahesh trajnimit të vazhdueshëm në këtë fushë, edhe nëse nuk je një ekspert i plotë i teknologjisë, është një gjë e mirë për të vazhduar në të ardhmen e parashikueshme.

Shkathtësia: Nëse zgjidhni një rrugë karriere ose specializim në këtë fushë dhe vendosni të orientoheni më vonë, ka të ngjarë të keni nevojë vetëm për një trajnim të vogël për të bërë ndryshimin.

Në këtë kuptim, ju mund të ndërtoni aftësitë ekzistuese duke mësuar ende të reja, por gjithsesi të qëndroni në të njëjtën fushë. Ka shumë zgjedhje, këtu dhe mundësi të vazhdueshme mësimi, ku aftësi të ndryshme përshtaten së bashku në mënyra të ndryshme.

Industria është gjithmonë në zhvillim: Ndërsa industria rritet dhe ndryshon, ka gjithmonë diçka të re dhe interesante për të mësuar, dhe ju mund ta ndiqni dhe të mësoni, pavarësisht nëse jeni duke marrë drejtimin në këto nisma apo jo.

Meqenëse do të ketë një larmi specialistësh që punojnë në një agjenci të caktuar, ju ka të ngjarë të punoni së bashku me profesionistë me prejardhje të ndryshme, ku të gjithë duhet të mblidhen për të ndërtuar strategji marketingu.

Fitimet: Kur një punë është në kërkesë, kjo do të thotë se ka më shumë mundësi për të negociuar shpërblimin nëse jeni duke punuar në shtëpi ose si profesionist i pavarur.

Për sa kohë që "tregoni" punën tuaj përmes procesit të kërkimit të punës, do të jeni në gjendje të bëni oferta gjithnjë e më shumë sa më shumë përvojë të merrni.

Sipas Creative Group, shkrimtarët e përmbajtjes në fillim të karrierës së tyre ka të ngjarë të fillojnë me një pagë prej të paktën 45,000 dollarë dhe një specialist i ri SEO ndoshta do të fitojë rreth 50,000 dollarë për të filluar.

Jini Kreativ: Jo vetëm që ka shumë mundësi për krijuesit që të bëjnë punën e tyre në shkrim, dizajn dhe madje edhe prodhim video dhe audio, ka gjithashtu shumë hapësirë ​​për kreativitetin e përditshëm në një kuptim të përgjithshëm.

Gjithmonë do t'ju duhet të mendoni për mënyra të reja për të tregtuar produkte, për të zgjidhur problemet dhe për të angazhuar audiencën.

Stërvituni me ritmin tuaj: Ju mund të filloni të punoni në ndërtimin e kësaj karriere specifike tani, nga komoditeti i shtëpisë tuaj dhe ta bëni atë sipas mënyrës tuaj.

Merrni kurse online, ndërtoni një blog ose një faqe interneti, punoni në mediat tuaja sociale, merrni një punë vullnetare ose të pavarur dhe jeni në rrugën tuaj për të ndërtuar një portofol solid nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Për shumicën e specialiteteve, nuk ka nevojë të shpenzoni mijëra orë dhe dollarë duke u ulur në një klasë - ju mund të ndërtoni me të vërtetë aftësitë tuaja dhe të merrni trajnime në një mënyrë që i përshtatet stilit tuaj të jetesës.

Punoni me njerëz të ndryshëm çdo ditë: Ju gjithmonë do të gjeni diçka të re për të bërë në këtë fushë - dhe do të keni dikë të ri për të biseduar.

Pavarësisht nëse është një klient i ri, një koleg me një specialitet interesant ose gjetja e mënyrave argëtuese për të angazhuar dhe zgjeruar audiencën tuaj, kushdo që ka interes të punojë me njerëz do të jetë mirë në fundin social dhe biznesor të kësaj karriere.

Dhe nëse jeni pak më shumë në anën introverte, mund të qëndroni prapa skenave duke bërë shkrime ose punë në internet.

Kush ka sukses në këtë fushë?

Të gjithë njerëzit mund të ndjekin një karrierë që prek marketingun; varet se cilat janë interesat e tyre. Të kesh një sfond jashtëzakonisht teknik zakonisht nuk është i nevojshëm, megjithëse nëse dini një ose dy gjëra rreth dizajnit ose kodimit të uebit, me siguri do të jeni përpara konkurrencës.

Për shkak se kjo është një fushë kaq dinamike që kërkon mësim të vazhdueshëm, ju duhet të jeni një iniciator, domethënë, i gatshëm t'i mësoni vetes aftësi dhe teknologji të reja në mënyrë të vazhdueshme.

Për këtë qëllim, do t'ju duhet të jeni një zgjidhës kreativ i problemeve. Nëse jeni kurioz, inovativ, proaktiv, një lider natyral, i adaptueshëm, krijues dhe keni një sens të mirë biznesi; ndoshta do të keni sukses në shumicën e fushave në këtë fushë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)