27 Korrik 2021

Mirënjohje nga mërgata shqiptare Vjosa Osmanit për shkarkimin e Valdete Dakës

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Pikërisht mos respektimi i ligjit dhe rregullave nga zonja  Daka është rezultat i këtij shkarkimi, KQZ- ja vetëm e vetëm që të ua vështirësoj apo pamundësoj mërgimtarëve të drejtën kushtetuese të votës.

- Shumë mërgimtarë u detyruan të paguajnë shuma të larta (100€ - 300€ por edhe më shumë) në shërbime postare vetëm që të gëzojnë të drejtën e tyre të votës. E ndërkohë gati 2/3 e votave nga diaspora u refuzuan nga KQZ-ja pa kurrfarë  arsye!!!

Si shkelje  e të drejtës qytetare  na u mohua  e drejta  e votës edhe se erdhëm në Kosovë me mijëra njerëzve si pretekst vonesës për një ditë.

I japim mirënjohje  Vjosa Osmanit për shkarkimin e Valdet  Dakes,  si abuzuese e mbi 150.000 votave të diasporës  kosovare  qe i  hodhi në koshin e plehrave, prandaj për këtë  u vet ndëshkua  me shkeljen ligjit.

Tortura  fizike dhe morale  e KQZ-së ne krye me Valdet e Daken  i detyroishin qe të qëndrojnë në shtëpi ose online duke pritur  thirrjet  në telefon gjë qe ishte skandaloze dhe absurde  vetëm  e vetëm qe ta pengojnë  ndryshimin  ashtu siç edhe ndodh me 14 shkurt?

Presidentja Osmani ka vepruar sipas ligjit  duke  e pa  se “Kryesuesja e KQZ-së, me veprimet e saj, sidomos gjatë procesit të zgjedhjeve të parakohshme të 14 shkurtit 2021, ka cenuar pavarësinë dhe integritetin e KQZ-së”  duke i dhen  nuanca të njëanshme partiake!

KQZ-ja ka nevojë për kryetar të ri që e respekton në përpikëri Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Kjo na i dogji jo miliona euro për dërgimin me Postë  te votave siç cekëm më lartë dhe nuk  lejuan te votojmë nëpër Ambasada e zyre shtetërore të Kosovës nëpër botë.

Ata qe i përbuzin Mërgimtarët tone gjithmonë duhet te ndëshkohen sepse Mërgata është dhe ka qene promotor i zhvillimeve  politike dhe  ekonomike të Kosovës gjatë gjithë historisë.

Mos te harrojmë  pra se i harxhuam me  miliona euro në kohë pandemie  me ndikimin e saj politik në zgjedhjet e fundit!

Drejtësisë dhe Shtetit më në fund  erdhën në vend .Po  ndjenjat  tona brenda shtetit po edhe jashtë  në  Diasporë  zor se do te riparohen  se ka lënë plagë të renda duke na kushtëzuar e duke na dhunuar psikikisht më tepër se çdo armik i mundshëm!!!

Vendimi i zonjes Vjosa Osmanit është  me vend po pak i vonuar populli

dha çmimin e saj jashtë institucioneve te Kosovës prandaj ekzekutore u detyruar te jete Vjosa Osmani!Ka akoma ne atë KQZ zëra tjerë qe duhet të largohen sa më parë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:45)

- Policia e Republikës së Kosovës organizon ceremoninë e zbulimit të pllakës përkujtimore të zyrtarëve policorë, e cila iu dedikohet zyrtarëve policorë të rënë në kryerje të detyrës “Heronjve të Kosovës”. (Hapësira e jashtme para objektit të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, ora 10:00)  

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencën për medie lidhur me përmbylljen e projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie” dhe prezantimin e raportit përfundimtar të zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike – Covid-19. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances “Transparenca dhe llogaridhënia në procesin e financimit të organizatave jo-qeveritare”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takoht me kryetarët e Odave të profesionistëve shëndetësor për të diiskutuar për punën dhe sfidat e Odave të profesionistëve shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, Blerim Olluri raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)  

- Nën përkujdesin e drejtpëdrejt të Kryegjyshit Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, shënohet 231-të i themelimit të Teqesë Bektashiane të Gjakovës. (Teqa Bektashiane në Gjakovë, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do ta prezantojë edicionin e pestë të Raportit vlerësues të të drejtave të komuniteteve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ministrja e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me nivelin e zbatimit të ligjit për shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)  

- Organizohet hapja solemne e Dekra Akademie në Gjilan e cila ka hapur dyert e saj për infermierët e licencuar që duan të punojnë në Gjermani. (Tek Rruga e Gjinollëve, nr.83, Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë  shqyrton Projektligjin në parim për Mbeturinat nga industritë nxjerrëse të mineraleve, Projektligjin për Mbrojtjen e ajrit nga ndotja, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 303, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës s Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301 ora 15:00)