24 Shtator 2021

Konflikti, gjuhë e përbashkët

Shkruar nga Redan Bushati

Nga sharjet dhe ofendimet tek konfrontimet fizike në parlament, nga akuzat direkte për korrupsion tek zgjedhjet me probleme, nga protestat tek dhuna dhe nga bojkotimi i institucioneve të shtetit tek kryeneçësia individuale e liderëve politik. Me pak fjalë nga konflikti në konflikt dhe produkti ka emëruesin e përbashkët: krizë politike, krizë ekonomike dhe krizë sociale.

Zgjedhjet mbaruan, më në fund! Votat kanë kohë që janë numëruar, ndërsa si gjithmonë rezultati final kërkon jo më pak se një muaj. Kush e ka fajin? Populli, jo. Ai shkoi votoi dhe përfundoi detyrimin e tij qytetar dhe kushtetues. Ajo që nuk e kaloi provën është politika shqiptare, e cila në gjirin e saj vazhdon të mbajë mafioza e kontrabandista, ndyrësira dhe « puçista».

Ju kujtoj që vetëm njëherë në këto vitet e fundit, dy forcat e mëdhaja politike në Shqipëri gjetën gjuhën e përbashkët, pikërisht për ndryshimet kushtetuese, edhe ato të shumëpërfolura.

Që nga ajo kohë shqiptarët kanë dëgjuar vetëm probleme. Protestat dhe manifestimet kanë shoqëruar kudo jetën e vendit. Turmat e popullit të udhëhequra nga listat partiake mbushnin autobusat dhe çuditërisht shumica prej tyre ishin të papunë, shërbëtorë të pushtetit dhe militantë të rregjur.

Sot, pasi Kolegji Zgjedhor dha verdiktin dhe i dorëzoi z. Lulzim Basha mandatin për të kryesuar Bashkinë e Tiranës, z. Edi Rama deklaron që nuk bëhet fjalë të dorëzojë karrigen e kryetarit. Në dukje befasuese një deklaratë e tillë në një shtet sovran dhe demokratik. Pyetja që shtrohet është «Si u zhvilluan këto zgjedhje?»

Askush nuk mund të japin një përgjigje të saktë, ku vetëm për disa ditë me radhë kishe dy fitues në Tiranë. Ndërsa sot, pas shumë ditësh shqiptarët nuk e kanë mendjen se çfarë bëhet. Interesi për politikën ka rënë aq sa fqinjëve grek, ku për ato politika është profesioni më i urryer për momentin.

Ndërkombëtarët si gjithmonë flasin me shumëkuptueshmërinë e tyre dhe në asnjë rast nuk e kanë ndarë « shapin prej sheqerit ». Ne i kemi respektuar dhe i kemi dëgjuar aq shumë në këto 20-vite saqë minimumi kërkojmë që ato të ndërhyjnë për të sugjeruar dhe imponuar kompromisin mes palëve.

Aktualisht, në vendin tonë nuk bëhet fjalë për ndonjë pol të tretë politik, prandaj me këto dy forca politike do të mund të marrim e japim, ne shqiptarët. E nëse PD-PS mbjellin vetëm konflikte, situata do të vazhdojë drejt rendimit.

Në pak vite shqiptarët do të largohen aq shumë nga politika, saqë kjo e fundit do të sforcohet drejt popullit. Në këtë mënyrë edhe ideja për filiza të rinj, por jashtë oborrit të « kapedanëve » të kësaj politike do jetë e mundur, por nën monitorimin e rreptë të ndërkombëtarëve.


Me shpresën dhe besimin tek Zoti, tek vullneti dhe ambicia individuale e atyre të rinjve plot perspektivë për të përmirësuar jetën politike dhe ekonomike të vendit, mendoj që skenarë të tillë që ndotin vlerat europiane të mos përsëriten në vendin tonë.

Sot, konflikti është gjuha e vetme e komunikimit dhe zgjidhja duket e largët për politikën tonë. Ka nevojë për katarsis, jo si ai i Fatos Nanos.

Ka nevojë për ndryshime rrënjësore, jo ato që gatoi dhe solli me dorën e vet Ramiz Alia, ka nevojë për rend e qetësi dhe jo për skenarë politik që zhdukën Arben Brocin në 91\', Azem Hajdarin 98\' e Gramoz Pashkon, Kosta Trebickën, Fatmir Xhindin etj etj...


Së fundi, më lejoni t\'iu them se vendi ynë është futur që në marsin e këtij viti në vendet me origjinë të sigurtë. A ka siguri në vendet ku ka krizë politike dhe ekonomike?! A ka siguri aty ku zhdukesh natën dhe qahesh ditën?! A ka siguri aty ku vrasjet e bujshme nuk kanë marrë akoma një emër?!

A ka siguri i dashur Blendi Fevziu ku për të ndjerin, pishtarin e demokracisë Azem Hajdari akoma ngjarja ka dritë-hije?! E kam thënë edhe në një opinion, se demokrat është ai që në shpirt dhe mendje ka demokracinë.

E demokracia njeh ligjin, shtetin, sovranin dhe njeh mbi të gjitha rotacionin dhe konsensusin e bashkëpunimin politik për të mirën e vendit, për të mirën e atyre që kanë zgjedhur për përfaqësim.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)