18 Qershor 2021

Jetëgjatësia formëson të ardhmen

Shkruar nga Ban Ki Moon

Moshimi i shpejtë i popullsisë dhe rritja e vazhdueshme e jetëgjatësisë së njerëzve në mbarë botën përfaqëson njërën nga transformimet më të mëdha sociale, ekonomike dhe politike të kohës tonë.

Këto ndryshime demografike do të kenë ndikim në çdo komunitet, familje dhe individ. Ato kërkojnë që ne të rimendojmë se si individët jetojnë, punojnë, planifikojnë dhe mësojnë gjatë jetës së tyre dhe të ri-shpikim se si shoqëritë të menaxhojnë vetëvehten.

Ashtu sikurse jemi duke formësuar agjendën zhvilimore të Kombeve të Bashkuara pas vitit 2015, ne duhet të parashikojmë një model të ri i cili e lidhë moshimin demografik me zhvillimin ekonomik dhe social dhe i mbron të drejtat e njeriut të të moshuarve. 

Ne të gjithë – individualisht dhe kolektivisht – jemi përgjegjës për përfshirjen e të moshuarve në shoqëri, qoftë duke vendosur sistem adekuat të transportit për të moshuarit, krijimit të ambientit të përshtatshëm për ta në komunitete, të siguruarit e shërbimeve të përshtatshme të kujdesit shëndetësor dhe social për të moshuarit apo duke ofruar një kornizë adekuate të mbrojtjes sociale .

Ky vit shënon 10-vjetorin e miratimit të Plan-Veprimit Ndërkombëtar mbi Moshimin të Madridid. Me rritjen e përpjestimit  të personave të moshuar në shoqëri  është vendosur para nesh një vizion i guximshëm – ai i ndërtimit të një shoqërie për të gjitha moshat – është më e domosdoshme se kurrë më parë.

Jetëgjatësia është një arritje e shëndetit publik dhe jo një barrë sociale apo ekonomike.  Në ditën Ndërkombëtare të Personave të Moshuar le të ofrojmë përkushtimin tonë për të siguruar mirëqenjen e të moshuarve dhe të mbështesim pjesëmarrjen e tyre  kuptimplotë në shoqëri ashtu që ne të gjithë të mund të përfitojmë nga dija dhe aftësia e tyre. 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)