18 Tetor 2021

Ja si funksionon pajisja e rendesishme e cila monitoron vleren e oksigjenit ne gjakun e pacientit te infektuar me Covid-19

Shkruar nga Ermand Mertenika

Covid -19 Corona i kthyer në një pandemi e cila globalisht po shkakton dëme të medha jetësh njerëzore dhe recession të thelluar ekonomik me sa duket gradualisht aktiviteti I tij po dekrementohet , meritë kjo e së cilës konsiderohet “Imuniteti i Tufes” pra ky gur kilometrik cili po kalohet gradualisht dhe kuptohet Vaksina eshte  finalizimi e cila do të ndërpresë zinxhirin Covid.

Sic e kemi përmëndur shpesh herë,  të vetmet aparatura  të cilët  diagnostikojnë pacientët me Covid-19 janë pajisjet monitoruse, pajisjet oksigjeno-terapeutike dhe Ventilatoret e Reanimacionit (Respiratorët).

Në këtë periudhe pandemie të gjithë  qytetarët janë  të këshilluar   të monitorojnë nivelin e oksigjenit të tyrë në gjak pasi kjo është indikatori më I rëndësishem për  të kapur në kohë progresivitetin e covid-19tës në mushkeritë tona.

Oksimetri Dixhital ështe një  pajisje  e vogël e cila monitoron nivelin e oksigjenit në gjak.

Por si funsionon kjo pajisje e vogël e cila monitoron oksigjenin tone ne gjak dhe perse është një  indicator vigjilent ndaj  covid-19 për ta trajtuar në castin e duhur.

Oksimetri dixhital është  I  përbërë  nga  dy  llamba (diode) LED ku njëra diodë  është   me ngjyrë të kuqe dhe  tjetra është me Infra-të kuqe (IR Diode)  dhe gjithashtu kjo  pajisje përmban dhe 2 sensorë të cilët monitorojnë  valët  (driten e ketyre dy diodave).

Pajisja eshte e keshillueshme te vendoset ne gishtin tregues e sygjeruar ne krahun e majte  pikerisht ne anen kardiake (krahu I zemres)

Ne rast se kemi vendosur gishtin ne kete pajisje atehere  te dy  llambat (diodat) do aktivizohen  ne menyre manuale  ose automatike.

Gjaku I cili eshte i pasur me oksigjen perthith drite  e llambes  Infra-te kuqe )  ndersa gjaku I cili nuk eshte pasur me oksigjen perthith drite  e  llambes se kuqe.

Pikerisht diferenca ose raporti midis ketyre  ty vlerave te perftuara nga gjaku  pasur me oksigjeni dhe gjaku jo I pasur me oksigjen  perfton vleren e percaktuar te sasise se oksigjenit ne gjak.

Vlera normale e oksigjenit ne gjak duhet te jete nga 94% - 100%.

Nqs kemi nje renie  te vleres se oksigjenit ne gjak  nen vleren minimale 94% dhe nqs vlera vazhdon te jete e ulet per nje kohe relativisht te gjate atehere duhen marre masa.

Oksimetri Dixhital eshte shume  I rendesishem ne kete moment pandemie  por  njekohesisht shkakton stress  tek qytetaret pasi ata jane te predispozuar ta masin shpesh vleren e tyre te oksigjenit ne gjak.

Dua tu jap nje mesazh te gjithe qytetareve:

Nuk duhet te shqetesohen dhe duhen te evitojne matjen ne menyre te shpeshjte me oksimeter pasi emocionet shkaktojne stress dhe stresi eshte semundja adicionale me e demshme se semundjet e tjera.
 
-Respektoni rregullat e distances

-Disinfektoni duart hera heres

-Mbani masken FFP1 ne ambiente te ngarkuara me qytetare.

Keto jane masat parandaluese ndaj Covid-19

/Autori eshte Inxhinieri Bio-Mjeksor (Inxhinieri i Respiratoreve)/


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)