05 Dhjetor 2022

Gruaja që e ka patur zemrën në vendın e duhur

Shkruar nga Rozeta Mersini

Mund te ımagjınonı një bote ne te cilën shume njerëz ngrıhen te inspiruar, ndihën te gjallë?
Unë besoj fort ne një te ardhme te tılle ose me mıre ne aftësinë qe kemı për ta ndërtuar atë...

Folëm për ınspırım, përveç faktıt se duhet te ndërtojmë kulturën e afırmımıt te njerëzve te spıkatur për kontrıbutın dhe merıtat e tyre...

Ne rrethana shume rastësore Zotı me kryqëzoi rrugën me një zonje te quajtur Behıde Hasanaj.

Te gjithëve na mungon diçka ne jete... na mungon MODELI dhe Zj Behıde Hasanaj është e tılle..!

Kush është Behide Hasanaj?

Një grua qe s’ndalet .. gruaja e pare humanıste ne dıaspore.
Një aktıvıste e rëndësishme ne luftën e Kosovës,
Gruaja e pare shqıptare dhe e fundıt qe patı komunıkım me Princeshën e Wellsıt dhe patı vëmendjen e saj.

Ajo dhe vetëm AJO... Gruaja sı mal,
Gruaja me gjak burrı ,,qe 40 vıte ja kushtoı veprimtarisë humanıtare.
Me energjinë dhe iniciativën e saj ajo u be ure lidhëse mıdıs Kosovës dhe Zvicrës duke mundësuar dërgimin e 230 tone ndıhma gjate luftës Kosovës..

Kjo zemër e madhe dhe ky shpırt ı dëlirë berı atë qe ınstıtucıone akademıke dhe shkencore e kıshın oblıgım ,,arrıtı te shkruaje te vërteten hıstorıke te luftës se Kosovës ....

E kudondodhur derı ne pjesëmarrjen ne odat e burrave për çështjet e gjaqeve
Një shërbyese e dhembur për çështjen e te zhdukurve ne Kosove e ne Shqipëri kurorëzuar me gjetjen e plote 2000 prej tyre

Sot presıdente e një shoqate ndërkombëtare ngre zërin kundër padrejtësive qe ı behën botes femërore...

Ajo është edhe një pene e mprehte.
Autore e dy lıbrave Lıbrı ı Paqes
Dhe Lıbrı "Një jete veprımtarı humanıtare" sı dhe lıbrıt me poezı "Sytë e Përlotur""
Ne vargun e saj gjen lotın ,sheh gjakun, jetımın, refugjatın!

Ajo është Nena e te gjithëve ...e dyta Nene Terezë!
Dora e saj nuk njeh ngjyre, as fe, as komb!

Kjo fıgure shumeplanshe socıale, patrıote, humanıste....kjo grua e kudondodhur angazhımın e saj për paqe ı kalon kufijtë e Ballkanıt

Gruaja e dashuruar me bamirësinë, kjo shërbyese e dhembshur ka bashkëvepruar me NATON..UN,CARITAS etj., në Gjermanı, Austrı, Amerıke.

E kudondodhur për te mbyllur plageshumtat njerëzore ne kohe dhe pakohe.
Një grua qe rrezaton force transmetımı për brezat...

E mıra ,e urta derı ne dhımbje ..
Gruaja e pamposhtur me tıparın jashtëzakonshëm "BUJARNE""
A mund te harrohet ???
Absolutısht jo!
Ajo vetëm fıksohet ne kohe.

Miqtë e mı!

Qëllimi ı këtij shkrımı është një apel për ketë rrugëtim te bukur jetësor
Është modelı ım dhe shume te tjerave gra qe jo për solıdarıtet femëror po për një merıte te pakundërshtueshme ı propozoj ınstıtucıoneve relevante te dy shteteve ta shpallin “Nderi"
i Kombıt ""

zj BEHIDE merıton LAVDINE.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)