24 Shtator 2021

Fundi i kontrabandistëve

Shkruar nga Petrit Grezda
 
Thuhet nga fjala e popullit se shtëpia ndërtohet nga temeli i fortë,e nga kjo që po ndodhë kohë të fundit me Serbët e përgdhelur nga komuniteti Ndërkombetarë si dhe ndihmesa nga grupet Kosovare të vendosura ma mirë të themi të caktuara si miq te dëshmuar te Serbisë siq i quante regjimi i Mollesheviqit \"Poshteni Shiptari\" me kontraband te llojllojshme po tregonë se nuk e kam vetëm për qëllim dëmtimin e buxhetit e Kosovës por edhe pengimin e shtetit ligjore e demokratik Kosovare dhe se qellimin i tyre mei rrezikshem është edhe forcimi e i te ushqyerit e strukturave paralele kriminale Nacionaliste e Shoveniste të Serbëve në Veri te Serbisë te cilat ne menyren ma brutale edhe sote po exponohen edhe pse BE ka bër liberalizimin e vizave si shtet i cili ka permbush disa nga Standardet për këtë liberalizim dhe po gjendet në prag te fitimit te statusit e anëtarit te BE-së.

Me kete qe po ndodhe diteve te fundit Serbet po i tregojin Qeveris Kosovare dhe Komunitetit Nderkombetare se gjuha me te cilen mund te behet diallog per fate te keq eshte ende gjuha e forces e se gjenetikishte s\'kan pesuar as nji ndryshim qe nga koha e zbritjes se tyre nga Karpatet.

Mendoi se pergjegjsin mbi gabimet e bera dhe tolerancen qe u be nga Komuniteti Nderkombetare(ne kete se fus fare Qeverin Kosovare se nuk i ka pyt asnjher askushe) i cili nuk u tregua pozitiv e bujare.Gradualishte me plote te drejt prap per fate te Kosovese po miren dy Qendrat me te fuqishme vendimmarse Botrore ajo e NATO-se si dhe BE-se te cilat prap per fate te madhe gjenden ne Bruxell me ndikim nga Miku i yne ma i madh SHBA-te.

Me plote te drejt populli i Kosoves per her te dyt po mbeshtet fuqimishte tek krihet e fuqishme e NATO-se (KFOR-it)se Kosova do mar rugen e vet kah organizatat Euro-Alantike aty edhe ku i takon fizikisht e Shpirterishte.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)