28 Tetor 2021

Ftesa e mejdanit te Haradinajt me Dr. Vjosa Osmanin shumë qesharake!

Shkruar nga Rrezart Kalaja

Zhurma qe u ngrit sot me tym  e flakë  me rastin   e lidhjes se marrëveshjes ne mes vetes  Vetëvendosje –me iniciativën “Guxo''.

Sot një muaj para zgjedhjeve parlamentare të parakohshme në Kosovë, në konferencën e përbashkët për shtyp mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit u arrit dakordësimi që me fitoren e zgjedhjeve të 14 Shkurtit Kryeministër të jetë z. Kurti dhe Presidente znj. Osmani.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka bërë ftesë publike Vjosa Osmanit për debat publik, pas zyrtarizmit të kandidaturës për presidente të zonjës Vjosa Osmanit.

Së pari është turp nga një  njeri si Ramush Haradinaj ta krahasoj veten me një intelektuale dhe vizionare   me plot një botë kulture  e vlerave qe posedon Vjosa Osmani , tash me „ INICIATIVA „GUXO“, KOALICIONI I SHPRESËS !

Nga ky rast shfrytëzoj rastin qe ta përshëndesim ketë duel nëse i premton koha  te madhërishmes  Vjosa Osmanit qe ta plandos për tokë një  njeri  te muskujve  me një diapazon shume te ceket  te ngritjes ne kulturë dhe vetëdije!

Përmes këtij shkrimi ftojmë te gjithë shtetasit e Kosovës, të shfrytëzojnë të drejtën demokratike dhe t'i votojnë individët e pa korruptuar, atdhetarë, intelektualë dhe punëtorë, në mënyrë që ti kthehet dinjiteti qytetarit të Republikës së Kosovës, si dhe të krijohen kushtet pë zhvillim ekonomik dhe prosperitet sipas këtyre dy vizionarëve  Vjosa –Kurti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)