24 Shtator 2021

Diaspora kundër regjistrimit në Shqipëri!

Shkruar nga Besnik Rama

Një mjegullnaje e krijuar prej kohesh. Situata sa delikate aq edhe e pashpirt. Delikate, pasi po krijon turbullira dhe ferkime ne shoqerine shqiptare. E pashpirt, per arsye se shpirt i kombit po humbet pike ne kete regjistrim, i cili po kryhet mbi baza etnike dhe fetare. Theksoj, regjistrimi po kryhet mbi baza etnike dhe fetare. Po cfare do te thote kjo? Asgje, pervec asaj qe Greqia, Serbia apo edhe Maqedonia dhe Rumania do te perfitojne. Po cili është rreziku me i madh per shqiptaret?

Sigurisht, mbeten si gjithmone Greqia dhe Serbia. Greqia me planet e saj te pashterrshme ne jug, ndersa Serbia me veriun, e vecmas me Shkodren, e cila per hir te se vertetes ne situata te tilla perhere eshte e pergjumur.

Te vjen keq per nje situate te tille, nderkohe qe trupi i kombit edhe mund te shitet, por edhe mund te qendroje. Nese ne nuk anullojme regjistrimin, ai do te shitet dhe do behet therrime buke te begatshme per fqinjet tane, te cilet tentativat e tyre te kahershme per asimilim te trojeve shqiptare ka qene prezent historikisht.

Se pari, regjistrimi i popullisese ne kete menyre do te sjellin edhe probleme fetare. Probleme te tilla do te vihen re me kalimin e viteve. Komuniteti  musliman, por edhe ai i kirshtere do jene me te ekspozuar, nderkohe qe ai ortodoks do te njohin rritje.

Serbia dhe Greqia jane dy vende ortodokse, dhe si ne veri dhe si ne jug rreziku i shtimit te tyre eshte evident. Ka shqiptare qe jane per buke goje dhe shume te varfer, disa qindra euro per nje ndryshim kombesie perpara varferise se tij e tundojne. E ai i shkrete apo e shkrete nuk kane menyre tjeter, vecse o grek o serb.

Se dyti, regjistrimi do kete edhe rritje te minoriteti. Me kalimin e viteve shtetet e tyre (Greqia dhe Serbia) do te kerkojne me shume te drejte, me shume llogari per Tiranen zyrtare. Keshtu, rritet presioni qe fqinjet tane do te na bejne ne vendimet tona. Vendime per ke? Per kombin shqiptar. Dhe cfare? Fqinjet do nderhyje ne keto vendime, edhe pse nuk kane te bejne me to. Absurde!

Se treti, rreziku me i madh eshte per brezat qe do te vijne. Pervec  trysnise nga fqinjet, kufiri mund te sherbeje edhe si vater e nxehte. Nderkohe qe Shqiperia eshte i vetmi vend ne Bote qe ne cdo cep te kufirit te saj ka vetem e vetem shqiptare.

Percarja qe na kane bere historikisht, vendimet ne dem tonin kane sjell nje Shqiperi, ate cfare eshte sot. Po keto vendime ku na dergojne? Na dergojne ne shtratin e Athines dhe Beogradit. Prandaj, jo regjistrimit mbi baza etniek dhe fetare. Shqiperia eshte vend etnik, e jo multietnik. Kete te fundit deshirojne fqinjet tane, por ne duhet t\'i ndalojme sa nuk eshte vone.

Se katerti, ky shqetesim pervec ne Shqiperi vihet re qarte edhe ne diaspore. Ne po punojme cdo dite me emigrantet tane, po bisedojme me to per problemet e vendi tone. Ato shpreheh kundra kategorikisht ketij regjistrimi, aq sa jane edhe te afte te kontribuojne ne parandalimin e tij.

Shume jane treguar te gatshem qe te mberrijne edhe ne Tirane per t\'u vene ne frontin e atyre qe jane kunder ketij regjistrimi, por ka edhe prej atyre qe kane te gatshem te derdhin edhe shume ne para per te kontribuar ne baze materiale, ku gjithe shqiptare te valevitin famuljt kuq e zi dhe te protestojne m\'u ne mes te Tiranes kundra ketij regjistrimi ne kete menyre.

Diaspora shqiptare eshte pro regjistrimit, por jo mbi baza etnike dhe fetare. Ne e duam Shqiperine, duam fqinjesi te mire me te gjithe, por ne vendimet e brendshme tonat nuk ka pune askush. Jemi ne qe vendosim per fatin tone, per Shqiperine tone te dashur.

(Autori është botues dhe Kryeredaktor i NacionalAlbania)

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)