28 Nëntor 2021

Dezinformim politik dhe shoqëria demokratike

Shkruar nga Ali Hertica

Shkencëtarët politikë shpesh kanë treguar që votuesit e partive radikale të majta dhe të djathta populiste bëjnë zgjedhje të vetëdijshme, ata kryesisht votojnë për këto parti sepse janë dakord me qëndrimet e shprehura.

Sidoqoftë, votuesit e partive populiste shpesh portretizohen si të informuara dhe të ndjeshme ndaj fjalëve evokuese, por mashtruese të një lideri karizmatik.

Kjo jo vetëm për shkak të një interpretimi negativ të përhapur të konceptit të "populizmit".

Populizmi shoqërohet rregullisht me oportunizëm politik ("duke thënë atë që njerëzit duan të dëgjojnë"), naivitet ("zgjidhje të thjeshta për problemet komplekse") dhe demagogji ose ngatërrohet me koncepte ngjitur, por thelbësisht të ndryshme si p.sh. ksenofobia ose nacionalizmi.

Deri në çfarë mase është stereotipizimi i votuesve populist si budalla politik ose i gabuar, nëse ndonjë gjë fare.

Në kontekstin bashkëkohor të "lajmeve të rreme", kjo pyetje është ndoshta më e rëndësishme se kurrë.

A janë votuesit e partive populiste mbi mesataren të ndjeshme ndaj informacionit mashtrues të shpërndarë nga politikanët dhe media sociale? Në studimin tonë të botuar së fundmi, ne japim një përgjigje fillestare për këto pyetje.

Ne supozuam një përkufizim të pranuar akademik të populizmit si një seri idesh që së bashku bëjnë një dallim moral midis elitës "të korruptuar" dhe qytetarëve "të virtytshëm".

Shkurt, partitë populiste janë parti që akuzojnë elitën (politike) për shpërdorim të pushtetit dhe nëse ata me vetëdije injorojnë dëshirat e qytetarëve 'të zakonshëm'. Ata janë kampionë të vetëshpallur të të ashtuquajturit "sovranitet popullor".

Qëllimi  kryesor ishte të hetonim nëse ekziston një lidhje midis sjelljes së votimit (zgjedhja populiste / zgjedhja jo-populiste / qëndrimi në shtëpi) dhe njohurive politike ("informacioni"), por edhe "dezinformimit" politik.

Në fund të fundit, njohuria nuk është vetëm çështje e njohjes apo mos njohjes së diçkaje, korrektësia e informacionit luan një rol gjithashtu.

Me këtë në mendje, ne përcaktuam njohuritë politike të individëve bazuar në tre pyetje me zgjedhje të shumëfishta të përfshira në anketë.

Të anketuarve iu kërkua të njohin një politikan të BE-së, t'i përgjigjen pyetjes se çfarë nënkupton "deficiti buxhetor" dhe të përcaktohet kush përcakton nivelin e interesit në vendin e tyre.

Personat që dhanë përgjigje të sakta morën një rezultat të lartë mbi ndryshoren 'informacion politik'; ata që dhanë përgjigje të pasakta ose nuk e dinin përgjigjen ishin të ulëta.

Sidoqoftë, na duhej edhe një tregues i dytë për të matur korrektësinë e njohurive politike.

Prandaj, ne përpiluam gjithashtu një "dezinformim politik" të ndryshueshëm: njerëzit që jepnin përgjigje të sakta ose nuk dinin përgjigje të njohura morën një rezultat të ulët, ndërsa të anketuarit që jepnin përgjigje të pasakta morën një rezultat të lartë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)