27 Shtator 2021

De-nazifikimi i shoqerisë serbe

Shkruar nga Ibrahim Hoxha

Se arrestimi i top kriminelit serb te akuazuar nga drejtesia ndërkombëtare do të bënte  jehonë në ballinat e mediave me prestigjioze botërore nuk besoj se do të ishte venë në dyshim asnjëher, dhe kjo në të vërtetë nuk besoj se paraqet ndonjë risi për vetë lexuesit në ketë rast.

Poashtu fakti se  krimineli i luftes Ratko Mladic i kerkuar nga drejtesia nderkombtare u fsheh nga shteti Serb per 16 vite me radhe ,per tu shfryetezuar me vone si karte ne procesin integrues te serbise me BE-ne, nuk besoj se vihet ne dileme nga lexuesit !

Por qeshtja esenciale ne kete rast mendoj se do te duhej te bente me ate, se a ekzistojne  intenca apo me mire te themi a po shfaqen fluska te vetedijsmit  perbrenda vete elites serbe, qe  te mundesoje largimin e shoqerise serbe nje here e pergjithmone  nga e kaluara e saj jo fort e larget  genocidale?

Mendoj se ktu duhet thyer heshtat tani ne analizat e meteshjeme si nga analistet nderkombetare ashtu edhe ata vendore . Bashkesia nderkombtare duhet stopuar nje here e pergjithmone se vrapuari  duke pershendetur nje hap te tille te Serbise (te mos harrojme se per krimet e kryera nje pjese bukur te mire te fajit e bart edhe ajo vet) , kur edhe vete eshte e vetdijshem arrstimi i Mladic ishte nje parakusht Sine qua non per te Serbine per te marr satusin e kandidatit ne BE.

Siq u shpreh edhe vet Ministri i Jashtem i Polonise me nje thenie te tij  briliante  se: Serbia duhet te largohet nga demonet e te se kaluares ! Pra kjo duhet te jete qasja te cilen shoqeria serbe duhet  ti‘a ve vetevetes.

Ne konditat afatgjate  nuk besoj se ky arrestim, dhe kjo qasje apo politike nacionale serbe ,e shfrytezimit ne njeren ane dhe mbrojtjes se heshtur ne tjetren ane  te kriminelve te luftes do ti ndihmoje shoqerise serbe ?

Ketu mendoj se  duhet te jete pikenisja e qasjes  qe duhet elita serba ti’a ve vetvetes : fillimi i nje procesi te de-nazifikimit te shoqerise serbe mendoj se  eshte parakusht per vetedijsimin e qytetareve serb , per ate se qka ne te vertet ka ndodhur ne  lufterat „heroike“ te popullit serb!

Personalisht nuk mendoj se tanime hapja e gjyqeve te medha si ato te Nurembergut nga lufta e dyte e boterore do te ndihmonte edhe (gjithsesi se proceset e drejtesise ndaj krimnelve te luftes nuk do te duhej te ndaleshin) aq ,sa nje proces i kordinuar mire dhe udhehequr nga vete elita serbe duke filluar me ndertimin e nje kornize ligjore, ndalimin e simboleve nacionalsite, largimin nga postet te gjithe pjesmarrsve te luftera, dhe nje proces te vetedijsimit  per t’ia sqaruar qytetarve te vet politiken gjenocidale ndaj popujve tjere qe shteti serb ka udhehequr, qka ne te vertet do ti paraprinte nje kerkim falje te hapur nga shteti dhe shoqeria ndaj popujve fqinj .

Pa nje proces te tille te udhehqur nga vete elita serbe dhe ndihmuar nga bashkesia nderkombetare , nuk besoj se serbia do te munde te krijonte klime mirebesimi dhe fqinjesie te mire me shtetet fqinje se Kroacine , Bosnjen dhe Kosoven.

Ne fund te fundit fqinjesia e mire me shtetet perreth eshte gjithashtu parakusht per perafrim me BE-ne. Por ky proces i de-nazifikimit te shoqerise serbe ,nuk do te duhej te behej as per fqinjet e saj ne radhe te pare, apo viktimat e mbytura nga policia, ushtria dhe forcat paramilitare serbe te udhehequra nga politika serbe me perkrahjen e kishes otodokse serbe e aq me pak   per BE-ne,  por ne radhe te pare  per vete serbet dhe shoqerine e tyre ne realitet!

Nuk mundet Serbia te largoje  fajin nga vetja me askione te vetmuara si ky i Mladic apo edhe me keq duke ndertuar intriga per popujt fqinje ne bashkepunim me ndonje mercenar te paguar shtrenjte  si ai i zviceranit alla -Dick Marti.Millosheviq nuk i kreu i vetem sulmin dhe krimet ndaj popujve fqinje , mos te harrojme se ai kishte nje perkrahje te fuqishme nga kisha serbe , dhe elita e atehershme serbe !

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)