18 Qershor 2021

Ata që veprojnë fshehurazi nuk mund ta përfaqësojnë popullin

Shkruar nga Lëvizja Vetëvendosje!

Ditëve të fundit qytetarët e Kosovës janë shqetësuar nga një deklaratë e dëmshme e këshilltarit të Presidentes, Ramush Tahiri. Duke folur për një medium nga veriu i Kosovës, Z.Tahiri, thotë se strukturat e Beogradit brenda Kosovës janë legjitime. Kjo është më shumë sesa një deklaratë e pamatur.

Ky është qëndrim politik. Strukturat e Serbisë mund të jenë të ligjshme vetëm për Serbinë e cila e konsideron Kosovën pjesë të saj, por kurrsesi nuk mund të jenë të ligjshme për Kosovën. Për Kosovën të ligjshme janë vetëm strukturat institucionale të Republikës së Kosovës të definuara me Kushtetutë. 

Tahiri duhet ta qartësoje për opinionin e gjerë se kë e ka përfaqësuar vërtet kur ka dhënë një deklaratë të tillë. Ajo që ka thënë këshilltari i Presidentes me siguri që i ka trimëruar strukturat e Beogradit në synimet e tyre kundër shtetësisë dhe pavarësisë sonë. Deklarata e z.Tahiri është përpjekje për t’i hapur rrugë bisedimeve me Serbinë për veriun e Kosovës.

Strukturat e Serbisë në Kosovë janë kriminale të paligjshme dhe antikushtetuese. Si të tilla ato duhet të ndiqen penalisht. Me to duhet të merren institucionet e sigurisë dhe ato të drejtësisë. Me krimin e organizuar nuk mund të ketë kurrfarë kompromisi.

Në Republikën e Kosovës është i paligjshëm dhe jolegjitim çdo post publik antikushtetues. Liderët e komunave serbe në veri të Kosovës janë të zgjedhur ne zgjedhjet e Serbisë të mbajtura në Kosovë padrejtësisht dhe kundër ligjeve tona. Në Republikën tonë legjitime mund të jenë vetëm një palë zgjedhje. Në të kundërtën çdokush dhe çdo shtet paska të drejtë të organizojë zgjedhje në Kosovë. Kjo është e papranueshme.

Deklaratën e z.Tahiri edhe më shqetësuese e bën pranimi i faktit se Presidentja ka pasur takime të fshehta me krerët e strukturave të paligjshme të Beogradit. Kjo tregon se udhëheqësit tanë institucionalë jo vetëm që bëjnë veprime të gabuara, por, pikërisht për shkak të kësaj, janë jotransparentë. Ata bëjnë marrëveshje dhe takime prapa shpinës së qytetarëve.

Pikërisht për këtë, ata që bëjnë veprime të fshehura nga populli nuk mund ta përfaqësojnë atë. Vlerat bazike të demokracisë janë llogaridhënia dhe transparenca. Në vend që Presidenca ta jepte një shembull të kundërt nga Qeveria, ajo po vepron po sikur të ishte agjenci e Qeverisë. Dhe, kështu është. 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)