28 Tetor 2021

Askush mbi Ligjin - Sllogani më i mirë

Shkruar nga Valdet Jetishi

Për zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit sllogani më i mirë do të ishte: “Askush mbi ligjin!” Mirëpo, cila parti politike e ka marrë këtë sllogan? Si duket, deri më tani, asnjëra parti politike nuk e ka marrë këtë sllogan, sepse asnjë partie politike nuk i konvenon e as nuk i pëlqen ky sllogan.

Partia më e mirë dhe më demokratike do të ishte ajo e cila do ta kishte marrë këtë sllogan. Askush mbi ligjin! Askush mbi Kushtetutën! Kjo është e drejta. Kush po i frikësohet ligjit? Kush po i frikësohet të drejtës? Sigurisht ligjit i frikësohet i padrejti. I drejti s’ka përse t’i frikësohet Kushtetutës e as ligjit.

Befasia më e madhe e shekullit është kur ndonjë ‘politikan’ i ndonjë partie politike hapur deklarohet kundër ligjit, kundër Kushtetutës! Si është kjo e mundur?! A jemi ne shtet demokratik? Po. Atëherë pse dikush deklarohet për media kundër ligjit? Pse dikush e shkelë Kushtetutën e Republikës së Kosovës?

Pse aq shumë turren disa që të marrin pushtetin? Me çdo kusht mundohen ta marrin pushtetin, madje edhe me kërcënime e shantazhime, me sondazhe të rrejshme? Shumë e ndershme do të ishte sikur të respektohej ligji dhe Kushtetuta.

Qytetarë të nderuar të Republikës së Kosovës, ju që jeni rezidentë në Kosovë dhe ju që jeni në diasporë, ju lutem mendoni pak me kokën e juaj. Nesër do të pendoheni se kend e keni votuar.

Prishja me miqtë tanë strategjik dhe aletët tanë ne na shkatërron. Ne nuk ekzistojmë më. Kjo na qon në humnerë. Mos ia jepni votën atyre që përmes rrugës duan të vijnë në pushtet! Atyre që i gjuan me gurë dhe i përgjakën policinë tonë, atyre që i gjuan me gurë institucionet tona, qeverinë tonë, Parlamentin tonë me gaz lotsjellës dhe mollotov!

Atyre që me kërcënime duan të vijnë në pushtet. Vota është e lirë dhe demokratike, është e fshehtë. Ju e dini kujt ia jepni votën. Mos lejoni që me votën tuaj të na sillni diktaturën e Enver Hoxhës. Zoti e mallkoftë atë që e don diktaturën e Enver Hoxhës.

Turp dhe injorancë. Naivitet. Nëse ia jep votën atij që nuk është demokrat, atëherë edhe ti nuk je demokrat. Demokracinë e kemi kërkuar në vitet e 90-ta dhe shumë njerëz kanë rënë dëshmorë për këtë demokraci që e kemi sot.

Demokracinë duhet ruajtur. Ta mbajmë se për veti e kemi. Mjaft kemi vuajtur nga diktatura, nga monizmi, nga komunizmi, nga ideologjitë shterpe. O Zot shyqyr që jemi në demokraci!

Pra, ta ruajmë këtë demokraci që e kemi dhe ta zhvillojmë edhe më shumë dhe jo ta ngulfatim. Respekt për të gjithë! Falje për askend që e shkel ligjin! Askush mbi ligjin!

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)