18 Qershor 2021

Diplomatët kosovarë do të mësojnë frëngjishten dhe trajnohen në Francë

Prishtinë, 13 prill - Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës, të martën nënshkroi një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe një Protokoll Marrëveshje me Ambasadën e Republikës së Francës në Kosovë, për mësimin e gjuhës frënge nga diplomatët kosovarë.

Përveç thellimit tutje të raporteve bilaterale, me anë të këtyre marrëveshjeve synohet edhe trajnimi i diplomatëve kosovarë në Francë nga Shkolla Kombëtare e Administratës.

Me këtë rast drejtori i përgjithshëm i Akademisë Diplomatike, ambasadori Sabri Kiçmari, shprehu falënderim për përkrahjen e ofruar nga Franca dhe theksoi se kjo marrëveshje është në shërbim të thellimit të marrëdhënieve jo vetëm ndërmjet Kosovës dhe Francës, por edhe ndërmjet Kosovës dhe të gjithë popujve të shteteve anëtare të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, ku Republika e Kosovës ka avancuar statusin e saj si anëtare e asociuar në tetor 2018. “Këto aktivitete, si tërësi, do të kontribuojnë në ecjen përpara të Frankofonisë në Kosovë”, tha ai.

Në anën tjetër ambasadorja franceze znj. Marie-Christine Butel, falënderoi z. Kiçmari për mikëpritjen dhe nënshkrimin e këtyre marrëveshjeve të cilat do të mundësojnë zbatimin e aktiviteteve të bashkëpunimit bilateral: kurse të gjuhës frënge në Aleancë Franceze të Prishtinës, si dhe trajnime në Kosove dhe Francë poashtu, nga Shkolla Kombëtare e Administratës. 

Pjesë e nënshkrimit të marrëveshjeve ishte edhe presidentja e Aleancës Franceze të Prishtinës, znj. Dafina Bytyqi. 

Akademia Diplomatike, që prej themelimit më 2013, ka bashkëpunuar me Ambasadën e Francës dhe Aleancën Franceze në Prishtinë. Mirëpo, kjo është marrëveshja e parë 6-vjeçare ndërmjet palëve ku çdo vit nga 30 diplomatë do të përfitojnë në mësimin e gjuhës frënge, ndërkaq, nga 3 prej tyre çdo vit do të trajnohen në fusha të ndryshme në Paris.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)