27 Nëntor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2019

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës.(Salla e takimeve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 10:00) 

- Hapja e Javës së Krenarisë. (Ndertesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Hapet Ekspozta "Quein" me autore Majlinda Hoxhen. (Instituti për Urbanizëm dhe Dizajn: Inxhinieri EUP Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 6 tetor 2019

- Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka voton në qendrën e votimit 1907 E në Fakultetin Teknik në  Prishtinë, ku pas votimit ajo do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës.  (Fakulteti Teknik, ora 7:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 8:00)

- Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra mediale të KQZ-së, kati 4, ora 8:00)

- Koalicioni i OJQ-ve vendore për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 8:15)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli, voton në Shkollën "Faik Konica" në Prishtinë. (Shkolla fillore "Faik Konica", ora 9:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës dega  e Gjilanit mban konferencë per media. (Zyrët e shtabit zgjedhor në Gjilan, ora 9:00)

- Kryetarja e Alternativës, kandidatja për deputete në listen e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari Lila, do të votoj në qendren e votimit "Yll Morina" në Gjakovë. (Qendra e votimit "Yll Morina" në Gjakovë, ora 9:15)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti voton në Fakultetin Juridik në Prishtinë. (Fakulteti Juridik, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë  në Shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli” në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të votojë në shkollën “Faik Konica” në Prishtinë. (Shkolla “Faik Konica” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kandidatja e LDK-së, për Kryeministre Dr. Vjosa Osmani e shoqëruar nga bashkëshorti i saj  Prindon Sadriu voton në Fakultetin Teknik në Prishtinë. (Fakulteti Teknik, ora 10:30)

- Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të votojë në shkollën fillore “Faik Konica” në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 10:30)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa me bashkëshorten znj. Qefsere Mustafa voton në shkollën fillore “Emin Duraku” në Prishtinë. (Shkolla fillore “Emin Duraku”, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve vendore për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit. . (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 11:00)

- Nënkryetari i LDK-së, njëherësh kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëshorten znj. Mike Haziri voton në shkollën fillore 'Abaz Ajeti". (Shkolla fillore “Abaz Ajeti” në Gjilan, ora 11:00 - shtyhet për ora 16:00)

- Nënkryetari i LDK-së, njëherësh kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu me bashkëshorten znj. Igballe Veliu voton shkollën fillore “Nuhi Gashi” në Bradash. (Shkolla fillore “Nuhi Gashi”, ora 11:00)

- Kandidatja për deputete e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu voton në shkollën fillore 'Ismail Qemaili' në Prishtinë. (Shkolla "Ismail Qemali", ora 11:30)

- Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra mediale të KQZ-së, kati 4, ora 11:30)

- Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca voton në sallen '1 Tetori' në Prishtinë. (Salla "1 Tetori", ora 12:00)

- Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Arben Vitia voton në shkollën "Shkëndija" në Hajvali. (Shkolla "Shkëndija" , ora 12:30)

- Koalicioni i OJQ-ve vendore për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit. . (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 14:30)

- NISMA Socialdemokrate sot mban konferencë për media lidhur me zgjedhjet parlamentare që po mbahen sot në Kosovë. (Selia Qendrore, ora 14:45)

- Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mban konferencë për media media lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra mediale të KQZ-së, kati 4, ora 15:30)

- Koalicioni i OJQ-ve vendore për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit. . (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 18:30)

- Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mban konferencë për media media lidhur me mbylljen e vendvotimeve. (Qendra mediale të KQZ-së, kati 4, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 5 tetor 2019

 - Komuna e Deçanit organizon 'Diten e Gështenjës’’ me ç'rast do te mbahet ora letrare me moton 'Madhështia e Gështenjës Deçanase’' si dhe do kete ekspozitë, ushqime tradicionale , pjekja dhe servisimi i gështenjës dhe një sërë aktivitetesh tjera. (Fshatin Turistik Belle në Deçan, ora 10:00)

- Handikos organizon turnirin e Basketbollit në Karrocë. (Palestra Sportive ‘Bashkim Selishta’ në Gjilan, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon TOP turneun për Kadet me te mirë të Kosovës për vitin 2019. (Salla e sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim”, organizon konferencën për media lidhur me përmbylljen e fushatës zgjedhore si dhe përgatitjet e DnV-së për monitorimin e ditës së zgjedhjeve. (Hotel Sirius, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 4 tetor 2019

 - Fondacioni i Kosovës për Shoqërinë e Hapur organizon konferencë për shtyp për të paraqitur përmbledhjen e polikave të titulluar Interesat thelbësore të Komunitetit Serb në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje zhvillon një vizitë në Lidhjen e Prizrenit në Prizren. (Lidhja e Prizrenit, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës përuron çerdhje me bazë në komunitet "Ketrushët" në lagjen Tophane. (Tophane, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje zhvillon një vizitë në Lidhjen e Shkrimtarëve në Prishtinë. (Lidhja e Shkrimtarëve, Prishtinë, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media lidhur me ecurinë e fushatës zgjedhore si dhe transparencën e subjekteve politike për shpenzimet në fushatë. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje zhvillon një vizitë në Prekaz. (Prekaz, ora 13:00)

- Mbahet konferenca e përbashkët me përfaqësues të institucioneve, të cilat janë nënshkruese të memorandumit të bashkëpunimit për procesin zgjedhor - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Prokurori i Shtetit, Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Policia e Kosovës, dhe përfaqësues nga Demokracia në Veprim. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Komunës së Fushë Kosovës. (Salla e Stacionit të Trenit, ora 16:00)

- Koalicioni NISMA-AKR-PD do të mbaj tubimin përmbyllës të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare 2019. (Sheshi Shatërvan në Prizren, ora 17:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban tubimin përmbyllës të fushatës për zgjedhjet nacionale. (Palestra e Sporteve “Bashkim Selishta - Petriti”, në Gjilan, ora 18:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në tubimin përmbylles qendror në Prishtinë. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje mban tubimin përmbyllës te fushatës. (Sheshi ''Skenderbeu'', ora 20:00)

Ngjarjet e datës 3 tetor 2019

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mbahet “Forumi Ndërkombëtar Rinor për Punësim të Gjelbërt 2019”. (Hotel Pashtriku në Gjakovë, ora 9:00)

- Përurohet linja e re prodhuese dhe hapësirave të reja të Fabrikës Mobile Dekor-Shpk'. (Mobile Dekor-Shpk, rr. Dardani 2 'Tahir Shala' Nr.11 në Pejë, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Gjilanit Lutfi Haziri së bashku me Halil Kastratin inaugurojnë 20 shtëpi për familjet në nevojë. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Klinë. (Shtëpia e Kulturës në Klinë, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës se Gjilanit Lutfi Haziri nënshkruan kontrata milionëshe për projektet infrastrukturore. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 12:00)

 - Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj do të merr pjesë në vënien e gurthemelit të shkollës në Dragobil të Malishevës. (Dragobil, Malishevë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Skenderaj - (Shtëpia e Kulturës në Skenderaj, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Viti, (Sheshi i qytetit në Viti, ora 15:00)

- Mbahet një debat me të diplomuarit e skemës Young Cell - programi i BE-së që financon të rinjtë e Kosovës për të studiuar në Bashkimin Evropian. (Hollin e Bibliotekës Kombëtare, ora 16:00)

- Kandidatit të PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarët e Komunës së Podujevës. (Palestra e Sporteve në Podujevë, ora 16:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Vushtrri. (Salla e sporteve "Jeton Terstena-Tota" në Vushtrri , ora 17:00)

- Kandidatit të PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarët e Komunës së Skenderajt. (Palestra e Shkollës Profesionale në Skenderaj, ora 17:30)

- Kandidati për kryeministër nga koalicioni NISMA-AKR-PD, Fatmir Limaj do të merr pjesë në tubimin elektoral në Korilla të Prizrenit. (Shkolla “Motrat Qiriazi”, Korilla, ora 19:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Fushë Kosovë, (Shtëpia e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Prishtinë. (Shkolla fillore “Ismail Qemali” në Prishtinë, ora 19:00)

- Kandidatit të PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarët e Komunës së Vushtrrisë në Vushtrri. (Palestra e Sporteve, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 2 tetor 2019

- Me rastin e fillimit të vitit akademik 2019/2020 mbahet ceremonia e mirëseardhjes në Qendrën e Studentëve dhe vendosja e të gjithë studentëve në konvikte, me këtë rast Qeveria e Kosovës së bashku me Qendrën e Studentëve do të lansojnë fushatën shtetërore kundër përdorimit të narkotikëve tek të rinjtë. (Qendra e Studentëve, ora 10:15)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të vizitojë fillimin e punimeve në rekonstruimin e hapësirave te kompleksi "Qafa". (Kompleksi "Qafa", ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksion ku do të paraqiten emrat e profesorëve dhe asistentëve që gjenden në listat e partive politike, si kandidat për deputetë në zgjedhjet e 6 tetorit. (Para objektit të Kuvendit të Kosovës në sheshin “Ibrahim Rugova”, ora 12:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elekotral në Podujevë. (Sheshi “Ali Ajeti” në Podujevë, ora 12:00)

- Fondacioni i Uestminsterit për Demokraci organizon tryezën e diskutimit “Përfaqësimi i mirëfilltë dhe me integritet politik në Kosovë: realitet apo utopi!”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elekotral në  Obiliq. (Salla e Kulturës “Xhavit Haziri” në Obiliq, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Kaçanik, merr pjesë Kryetari, Albin Kurti. (Shtëpia e kulturës, ora 14:00)

-  Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli, mbanë tubim me qytetarët e Komunës së Gjakovës. (Shtëpia e Kulturës, ora 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elekotral në  Fushë Kosovë. (Amfiteatri i qytetit përballë Komunës së vjetër në Fushë Kosovë, ora 15:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Shtime. (Shtëpia e kulturës, ora 16:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli, mbanë tubim me qytetarët e Komunës së Malishevës. (Shtëpia e Kulturës, ora 16:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli, mbanë tubim me qytetarët e Komunës së Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës, ora 17:00)

- Kandidati për kryeministër të Kosovës nga koalicioni NISMA-AKR-PD, Fatmir Limaj do të merr pjesë në tubimin elektoral në Prishtinë. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 18:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektoral në Prizren, merr pjesë Kryetari, Albin Kurti. (Salla e sporteve "Sezai Surroi", ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elekotral në Prishtinë. (Shkolla fillore “Zenel Hajdini” në Prishtinë, ora 18:30)

- Dega e PDK-së në Prizren mban tubim elektoral me nëndegë. (Shkolla fillore në Lubizhdë, ora 18:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli, mbanë tubim me qytetarët e Komunës së Suharekës. (Palestra e Sporteve, ora 18:30)

- Dega e PDK-së në Prizren mban tubim me mësimdhënës, sportist dhe Shoqatat Kulturo-Artistike, i pranishëm do të jetë edhe Kadri Veseli. (Restorant "Rexos" në Prizren, ora 19:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elekotral në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 20:00)

- Dega e PDK-së në Prizren mban tubim me strukturat e nëndegëve të Përdrinisë: Landovicë, Piranë, Qëndresë, Zojz, Medvec, i pranishëm do të jetë edhe Kadri Veseli. (SHFMU ”2 Dëshmorët” në Piranë, ora 20:00)
 
- Dega e PDK-së në Prizren mban tubim me me strukturat e degës së Hasit, në Gjonaj, ora 20:30
 

Ngjarjet e datës 1 tetor 2019

- Fondacioni Konrad-Adenauer-Stiftung në partneritet me Demokraci Plus organizojnë tryezën e diskutimit me temën “Lajmet e rreme, kërcënim i demokracisë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon pritjen e studentëve të rinj. (Objekti i Universiteti te Gjilanit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë Forumin FOL Hapur me temë “Çka pret Shoqëria Civile nga ish anëtarët e saj të inkuadruar në politikë”. (Zyrat e Lëvizjes FOL,   ora 10:00)

- Instituti EPIK  së bashku me ACIT, dhe me mbështetje të Fondacionit Shoqëria e Hapur për Shqipërinë, do jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “Integrim N'shqip”. (Hapësirat Shtëpisë së Evropës, përball Zyrës së BE-se, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit, Prof Asoc. Dr. Bajram Kosumi,  Prorektorët, Dekanët, Sekretari i Përgjithshëm dhe personeli akademik e administrative i këtij Institucioni, presin në një organizim solemn studentët e rinj dhe të tjerët, për të ju uruar fillimin e vitit të ri akademik 2019/2020. (Objekti i Universiteti te Gjilanit, ora 11:00)

- Në 22 vjetorin e protestës së studentëve të Universitetit të Prishtinës, ORCA dhe Admovere do të mblidhen te ish ndërtesa e rektoratit të Universitetit të Prishtinës në Velani në rrugën “1 Tetori”, për ta vazhduar marshin e ndërprerë në vitin 1997 nga forcat e regjimit të Millosheviqit. (Shtepia e familjes Shoshi ne Velani, ish ndertesa e rektoratit te UP-se ne vitin 1997, sot rruga "1 Tetori", ora 12:00)

- Anulohet - Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së,  ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban takim me studentë e profesorë. (Hotel Grand, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj viziton Qendrën e Studentëve. (Qendrën e Studentëve në Prishtinë, ora 12:00)

- Koalicion i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim”, mban konferencën për media lidhur me ecurinë e fushatës zgjedhore. (Zyrat e KDI-së, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim në Dardanë. (Shtëpia e Kulturës "Isa Kastrati", ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, merr pjesë në tubimin elektoral në Istog. (Shtëpia e Kulturës “Adem Jashari” në Istog, ora 15:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim elektoral me qytetarët e Komunës së Kamenicës. (Palestra e Sporteve në Kamenicë, ora 15:30)

- NISMA Socialdemokrate mban tubim elektorale në komunën e Drenasit. (Salla e Kulturës në Drenas, ora 16:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, merr pjesë në tubimin elektoral në Pejë. (Salla e sporteve “Karagaq” në Pejë, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim elektoral me qytetarët e Komunës së Gjilanit. (Palestra e Sporteve në Gjilan, ora 17:00)
 
- NISMA Socialdemokrate mban tubim elektorale në komunën e Lipjanit. (Shtëpia e Kulturës në Lipjan, ora 18:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim në Kastriot. (Shtëpia e Kulturës, ora 18:00)

- NISMA Socialdemokrate mban tubim elektorale në komunën e Fushë Kosovës. (Salla e Stacionit Hekurudhor në Fushë Kosovë, ora 18:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim elektoral me qytetarët e Komunës së Vitisë. (Shtëpia e Kulturës në Viti, ora 18:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, merr pjesë në tubimin elektoral në Prishtinë.  (Shkolla fillore “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 19:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim në Gjakovë. (Palestra e sporteve "Shahni Nushi", ora 19:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim elektoral me qytetarët e Komunës së Ferizajt. (Restorant Ujvara në Ferizaj, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 30 shtator 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Bankën Botërore organizon Punëtorinë e Gatishmërisë së Ballkanit Perëndimor për Investime të Ekuitetit Privat. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Në nderim të Jacques Chirac, ish President i Republikës së Francës, një libër ngushëllimesh do të hapet në Ambasadën e Francës në Prishtinë. (Ambasada e Francës, rruga Ismail Qamili, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e 21-të e Kuvendit Komunal të Istogut. (Salla e Kuvendit komunal të Istogut, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektorla në Malishevë. (Shtëpia e Kulturës "Tahir Sinani" Malishevë, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme në detyrë, Behgjet Pacolli takohet me homologun e tij finlandez, Pekka Haavisto. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës përuron parku në lagjen Arbëria. (Lagja Arbëria, ora 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, bën homazhe te Kompleksi Memorial, afër Komunës së Hani Elezit. (Hani i Elezit, ora 15:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

 - Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Kaçanik. (Shtëpinë e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 15:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektorla në Deçan. (Shtëpia e Kulturës "Jusuf Gërvalla" Deçan, ora 17:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Ferizaj. (Salla e sporteve “Bill Clinton” në Ferizaj, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim elektorla në Gjilan. (Salla e Sporteve "Bashkim Selishta-Petriti" Gjilan, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Lipjan. (Sheshi “Adem Jashari” në Lipjan, ora 18:00)

- Kandidati për kryeministër të Kosovës nga koalicioni NISMA-AKR-PD, Fatmir Limaj do të merr pjesë në tubimin elektoral në Malishevë. (Palestra e Sporteve “Habib Zogaj “ në Malishevë, ora 18:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës Realitete të Zgjeruara të Monika Kropshofer. (Galeria Qahili, ora 19:00)
 
 

Ngjarjet e datës 29 shtator 2019

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Vërtetimi për të kaluarën kriminale – cenim i sigurisë juridike -Analizë e legjislacionit dhe praktikës rreth lëshimit nga Policia e Kosovës të “vërtetimeve për të kaluarën kriminale” si cenim i drejtpërdrejt i sigurisë juridike të qytetarëve dhe personave juridik në Republikën e  Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, shpalosë programin për arsim në Konventën e organizuar nga LDK. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Koalicioni AAK-PSD mban konferencë për media. (Zyret qendrore të AAK-së në Ulpianë, ora 12:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në tubimin zgjedhor ne Suharekë. (Tereni sportiv - Gjimnazi "Jeta e Re" në Suharekë, ora 13:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin zgjedhor në Vushtrri. (Sheshi afër Kalasë së qytetit në Vushtrri, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim zgjedhor në Shterpcë. (Shtëpia e Kulturës në Shtërpcë, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin zgjedhor në Drenas. (Restoran “Hajdini” në Drenas. ora 15:30)

- Kandidatit të PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim elektoral me qytetarët e Komunës së Lipjanit. (Palestra "Better Life", ora 16:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin zgjedhor në  Mitrovicë. (Sheshi “Mehë Uka” në Mitrovicë. ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim zgjedhor në Lipjan. (Shtëpia e Kulturës "Tahir Sinani" në Lipjan, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në tubimin zgjedhor në Pejë. (Salla e sporteve "Valon Begolli" në Pejë ora 17:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin zgjedhor në Prishtinë   (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, në Prishtinë. ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 28 shtator 2019

- Fondi për të Drejten Humanitare në Kosovë mban ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti i zhdukjes së dy drejtorëve”. (Qendra e Dokumentimit Kosovë në bibliotekën Hivzi Sulejmani, ora 11:00)

- Koalicioni AAK - PSD mban konferencë për media. (Zyret qendrore të AAK-së në Ulpianë, ora 11:00)

- Në kuadër të javës Evropiane do të organizohet një turne miqësor ndërkombëtar në ping pong ndërmjet Kosovës-Malit të Zi dhe Maqedonisë. (Pallati i rinisë dhe sportit,  ora 11:00)

- Koalicion i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim”, organizon konferencën për media lidhur me ecurinë e fushatës zgjedhore për tri ditët e para të kësaj fushate. (Zyrat e KDI-së, ora 12:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Deçan. (Pallati i Kulturës “Jusuf Gërvalla”, në Deçan, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, kati i parë. ora 12:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Junik. (Restoran “Gjeravica”, në Junik, ora 13:00)

- Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të mbaj konferencë për media. (Selia Qendrore, ora 13:30)

- Organizata e familjeve të Deshmorëve të Atdheut - Dega Elbasan, me Shoqatën “Familjet e Dëshmorëve”, me Shoqatën e të burgosurve politikë, dhe me Shoqërinë “Lëvizja”, do të bëjnë homazhe dhe do të vendosin kurora e buqeta me lule në memorialin ku 75 vite më parë u pushkatuan 104 liridashës dhe atdhetarë shqiptarë antifashistë!”  (afër Institutit të Historisë në Prishtinë, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Gjakovë. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, në Gjakovë, ora 15:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Komunës së Deçanit. (Hotel Swiss në Deçan, ora 15:30)

- NISMA Socialdemokrate do të mbajë tubim elektorale në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 16:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Pejës. (Tereni Sportiv "Valon Begolli" afër QKMF, ora 16:30)

- NISMA Socialdemokrate do të mbajë tubim elektorale në Gjilan. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 18:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Klinës. (Shtëpia e Kulturës në Klinë, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merr pjesë në tubimin elektoral në Hajvali(Shkolla Fillore “Shkëndija”, në Hajvali, ora 19:00)

- NISMA Socialdemokrate do të mbajë tubim elektorale në Viti. (Restaurant “Lindi i ri” në Kllokot, ora 19:30) 

Ngjarjet e datës 27 shtator 2019

- Mbahet takimi i 172-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj merr pjesë në festën tradicionale “Festari 2019”.  (Muzeu i Qytetit në Suharekë, ora 10:00)

- shtyhet për nesër - Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të mbaj konferencë për media. (Selia Qendrore e NISMA-së, ora 10:00)

 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:30)

- Qendra për Art dhe Komunitete - Artpolis, me qëllim të mbledhjes së fondeve organizon ekspozitën shitëse "Rruza t'zemrës". (Menza Ramiz Sadiku në qytezën Pejton, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj merr pjesë në Lojëra popullore. (Muzeu i Qytetit në Suharekë, ora 13:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani bën homazhe te Kompleksi Memorial, në Reqak. (Reqak, ora 14:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Komunës së Shtërpcës. (Shtëpia e Kulturës në Shtërpcë, ora 14:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Rahovec. (Shtëpia e Kulturës "Mensur Zyberi" në Rahovec, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në tubimin e elektoral në Suharekë. (Palestra “13 Qershori” në Suharekë, ora 15:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët në Hanin e Elezit. (Shtëpia e Kulturës në Hanin e Elezit, ora 15:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës në Kaçanik, ora 16:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merre pjesë në tubimin e elektoral në Dragash. (Hotel “Meka” në Dragash, ora 17:00)

- Federate Evropeane e Shoqatave Imunologjike në bashkëpunim me Asociacionin Kosovare për Imunologji Astme dhe Alergji organizon shkollën Immunologjike me karakter Evropean. (Hotel International Prishtina, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim qendror me qytetarët e Ferizajt. (Palestra e Sporteve në Ferizaj, ora 18:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Viti. (Salla e Kulturës "Gursel dhe Bajram Sylejmani" në Viti, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merre pjesë në tubimin e elektoral në Prizren. (Palestra e Sportit “Sezai Surroi” në Prizren, ora 19:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli mban tubim me qytetarët e Shtimes. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 19:30)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Gllamnik. (Salla e sporteve "Bill Clinton" në Gllamnik të Podujevës, ora 21:00)
 

Ngjarjet e datës 26 shtator 2019

- Prokurori i Shtetit në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon tryezë të rrumbullakët me moton “Mbrojtja e Votës”, për zgjedhjet e parakohshëm parlamentare ku do të diskutohet për angazhimin e institucioneve përkatëse lidhur me këto zgjedhje. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë  e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës lidhur me trajtimi tatimor i kontratave afatgjate ndërtimore, si dhe ndryshimet në Ligjin për Tatim në të Ardhura të Korporatave. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti dhe Drejtori për Mirëqenje Sociale Dren Kukaj, do të e prezentojnë projektin "Banimi i Përballueshëm". (Ndërtesa e vjetër të Komunës, salla, nr 37, ora 11:00)

- Ekipi i Kombeve te Bashkuara promovon fjalorin më voluminoz online Shqip-Serbisht / Serbisht-Shqip. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencën e përbashkët me temën “Ngritja e sigurisë në trafik dhe shënimi i Ditës Evropiane pa Viktima në Rrugë”, ku do të marrin pjesë përfaqësues nga Policia e Kosovës, ICITAP-i amerikan, ministritë kompetente, komuna e Prishtinës, si dhe përfaqësues dhe ekspertë që kontribuojnë në ngritjen dhe vetëdijësimin për sigurinë në trafik. (Shkolla e Mesme e Lartë 28 Nëntori, Prishtinë, ora 11:30)

-  Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit Kosovar për Shoqëri të Hapur organizon debatin me temën "Zgjedhjet parlamentare 2019“.  (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Istog. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 12:00)

- Ambasada Franceze, Aleanca Française e Prishtinës, Goethe Zentrum dhe Cluster Eunic Prishtina organizojnë një 'Lojë Shpëtimi' për disa shkolla në Prishtinë për të festuar Ditën Europiane të Gjuhëve. (Goethe Zentrum,  ora 13:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, bën homazhe dhe viziton Familjen Jashari, në Prekaz. (Prekaz, ora 14:00)

- Kolegji “Tempulli” dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e Kolegjit të Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në tubimin elektoral në Klinë. (Salla e Kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në tubimin elektoral në Malishevë. (Shtëpia ë Kulturës “Tahir Sinani”, në Malishevë, ora 17:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren organizon hapjen e fushatës zyrtare zgjedhore, të. (Qendra Sportive "Sezai Surroi", ora 17:40)

- Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Artanë. (Salla e sportit në fshatin Llabjan, ora 18:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti merrë pjesë në fushaten zgjedhore në Ferizaj. (Salla e sporteve "Bill Clinton" në Ferizaj, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në tubimin elektoral në Rahovec. (Shtëpia e Kulturës “Mensur Zyberaj”, në Rahovec, ora 19:00)

- Ambasada Franceze organizon një shfaqje me dokumentarin 'Fëmijët tanë do të na akuzojnë' që tregon lidhjen midis ushqimit, mjedisit dhe shëndetit të fëmijëve. (Aleancën Franceze në Prishtinë ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në tubimin elektoral në Gjakovë. (Palestra e shkollës fillore në Rogovë-Gjakovë, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 25 shtator 2019

- Komisoni Qendror i Zgjedhjeve mban takim pune me përfaqësues të Policisë, Prokurorisë së Shtetit, Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa dhe Këshillit Gjyqësor lidhur me programin orientues të sigurisë për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së Diplomacisë Klimatike, Balkan Green Foundation, Instituti GAP, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Balkan Forum, dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë diskutim me temën "Roli i rinisë në zbutjen e ndryshimeve klimatike.” (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 9:30)

- Shefja e Zyrës së BE, Nataliya Apostolova merr pjesë në konferencën "Roli i të rinjve në zbutjen e ndryshimit të klimës", i organizuar në kuadër të Javës së Diplomacisë së Klimës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 9:30)
 
- Mbahet mbledhja e shtatë e rregullt për vitin 2019 të Kuvendit Komunal të Prizrenit, të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Artan Abrashi. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Ambasada Britanike përmes Grupit për Studime Juridike dhe Politike prezanton analizën e parë në sistemin e drejtësisë në Kosovë, me titull “Duke vepruar në errësirë: Një analizë për zhvillimet e fundit në Sistemin e Drejtësisë në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Agjencia për Arsim dhe Aftësim Profesional dhe Arsim për të Rritur organizon aktivitetin e shënimit të themelimit të qendrës për karrierë në Qendrën e Kompetencës “Kujtim Krasniqi” në Malishevë. (Objekti i Qendrës së Kompetencës në Malishevë, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, pret në kabinetin e tij një delegacion turk të kryesuar nga aktori me famë botërore, Tolgahan Sayisman. (kabineti i Ministrit Gashi, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizon një punëtori në të cilën do të prezantohen "Gjetjet nga Ndryshimet Klimatike dhe nevojat prioritare gjinore dhe prezentimi i Inventarit të Gazrave Serrë për Prizrenin". (Hotel Premium Park në Prizren, ora 11:00)

- Koalicioni AAK-PSD mban konferencë për media. (Zyrat qendrore të AAK-së në lagjen Ulpianë, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prizren mban një konferencë për media. (Zyret e PDK-së dega në Prizren, ora 13:00)

- Kandidati i Lëvizjes vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti merr pjesë në tubimin e hapjës së fushatës në qytetin e Mitrovicës. (Salla "Minatori" në Mitrovicë, ora 16:00)

- Koalicioni NISMA-AKR-PD do të mbaj tubimin e hapjes së fushatës për zgjedhjet parlamentare 2019. (Salla 1 Tetori, ora 18:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban tubimin qendror për fushatën e zgjedhjeve nacionale. (Sheshi Skënderbeu, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 24 shtator 2019

- Wennberg International Collaborative, Action for Mother and Children, Solidar Suisse Kosova dhe Kolegji Heimerer organizojnë punëtorinë ndërkombëtare 'WIC Health Policy Workshop'. (Kolegjin Heimerer, ora 9:00)

- Zyra e Këshillit të Evropës dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë kanë organizojnë punëtori për rolin e mediave në ngritjen e vetëdijes lidhur me dhunën kundër gruas dhe dhunës në familje. (Villa Gërmia, ora 9:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti merr pjesë në Kongresin e Dytë Kombëtar të të rinjve. (salla e kongreseve, Hoteli Grand, ora 9:30)

- Zyra e UNICEF-it në do të nis eidicioni i dytë i Activate Talks e cila trajton temën “Tajkalimi i kufijve”, dhe mbledh më shumë se 300 të rinj, dhe prezanton mbi 20 projekte të implementuara nga të rinjtë në të mirë të komunitetit ku jetojnë. (Cineplexx Prishtina, ora 10:00)

-  Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë rezultatet e studimeve në sektorin e ushqimit. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovë, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) bënë prezantimin e studimeve në vijim: ‘Personat e Pagjetur’ dhe ’Personat e Zhvendosur’ në kontekstin e marrëveshjes eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë . (Hotel Sirius, kati III, ora 10:15)

- Paneli Zgjedhore për Ankesa dhe Parashtresa organizon një konferencë me media me qëllim të informimit të opinionit për fushatën zgjedhore të subjekteve politike, kandidatëve të tyre, anëtarëve të subjekteve politike dhe mbështetësve të tyre e cila fillon me 25 shtator dhe përfundon një ditë para ditës së zgjedhjeve. (Zyra e PZAP-it, Rruga Migjeni, ora 10:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Akademia e Drejtësisë, në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë Doracakun për Praktika Gjyqësore. (Akademia e Drejtësisë, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media lidhur me monitorimin e fushatës zgjedhore për Zgjedhjet e parakohshme Parlamentare 2019. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Federata e pingpongut në bashkëpunim me Ministrinë e kulturës rinisë dhe sportit  do të organizojë Javën evropiane të sportit. (Pallati i rinisë dhe sportit, ora 11:00)

-  Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të bëjë Nisjen Zyrtare të projektit për përgatitjen e Planit të Veprimit të Qytetit të Gjelbër për Prishtinën. (Objekti i ri i Komunës së Prishtinës, ora 12:25)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë: " Zgjedhjet e Kosovës 2019 dhe efekti i tyre në Ekonominë e Vendit" A kishte nevojë  vendi për zgjedhje të reja, çfarë efekti ekonomik do të ketë dhe sa do të shpenzojn partit politike në këto zgjedhje?. (zyret e AKB-së, 42 Lidhja e Prizrenit- Lagja Tophane, ora 13:00)

- Koalicioni AAK-PSD organizon konferencë për media. (Zyret qendrore të AAK-së në Ulpianë,  ora 13:00)

- Departamenti i programeve të Universitetit të Londrës me drejtim akademik nga LSE në Kolegjin Riinvest organizon debatin e radhës Talk the Talk me kandidatin për kryeministër nga radhët e LVV-së, Albin Kurti. (Biblioteka e Kolegjit Riinves, ora 14:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti merr pjesë në romovimin e librit "Këngë popullore nga Çameria" - Fatos Mero Rrapaj. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të ndajë mirënjohje për Vasfije Krasniqi Goodman. (Kompleksi i Lidhjes së Prizrenit në Prizren, ora 20:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti merr pjesë në Festa "Erdhi dita e rinise". ( Menza Ramiz Sadiku, ora 20:00)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon ngjarje për të shënuar fillimin zyrtar të fushatës për zgjedhjet nacionale e cila fillon në mesnatë. (Oborri i selisë qendrore të LDK-së, kompleksi Qafa, ora 23:30)

Ngjarjet e datës 23 shtator 2019

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.50. (“Salla e konferencave – Hoteli Grand”, Prishtinë, ora 10:00)

- Shoqata "Pema Kovrage" në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë dhe Kuvendit Komunal të Istogut organizon ditën tradicionale të vjeljës së mollës. (Kovragë - Istog, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj pret në takim anëtarët e Shoqatës së Paraplegjikëve dhe e Paralizës së Fëmijëve të Kosovës, Handikos. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Nën organizimin e Misionit të OSBE-së në Kosovë do të fillojë punimet në Prishtinë forumi rinor katër-ditor i titulluar “Qasja e të rinjve në të drejtat e njeriut”. (Hotel International në Prishtinë, ora 11:00)

- Me koferencën “Forumi për sportin” fillon Java Evropiane e Sportit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e komunës se Prizrenit. (Salla e mbledhjeve në Shtëpinë e Bardhë, ora 14:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani shpalosë programin për shëndetësi, në Konventën e organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (Emerald Hotel, ora 15:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e librit me argumente “Tokë e mbjellë me varre” krimet serbe në Kosovë 1998/1999 të autorit Dibran Fylli. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me organizatat ndërkombëtare dhe vendore në Kosovë do të organizojë Javën e Diplomacisë së Klimës për të shqyrtuar sfidat kryesore të Kosovës për ndryshimin e klimës. (Shtëpia e Evropës, ora 17:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me struktura dhe qytetarët e Degës II në Prishtinë. (Taukbahqe, ora 18:00)
 
- Në kuadër  të Javës së BE-së për sensibilizimin për ndryshimet klimatike, Ambasada Franceze organizon shfaqjen e filmit Demain ku prezantimi i filmit do të bëhet nga Ambasadorja, Zonja Marie-Christine Butel. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 shtator 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës zhvillon garat ekipore në Superligën e Meshkujve. (Pallati i Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, , do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Drejtësia administrative në Kosovë, ligji VS praktika”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Përmbylljes Java e Kosovës për Zhvillim të Qendrueshëm dhe Java Europiane e Mobilitetit. (Tek monumenti Newborn, ora 12:30)

- Partia e Drejtësisë do të shënojë njëzet vjetorin e themelimit të Partisë. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë e Sporteve, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti merr pjesë në manifestimin tradicional Kulturor e Shkencor "Ditet e Dom Mikelit", Stubëll të Epërme të Vitisë. (Subëll e Epërme, ora 9:00)

- Fillon Dita e Pastrimit të Botës në Kosovë ku do të marrin pjesë ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, Forca e Sigurisë së Kosovës, Kompania “Pastrimi”, përfaqësues nga Komuna e Prishtinës, figura të rëndësishme diplomatike, studentë e vullnetarë të shumtë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”’ në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të Ahmet Krasniqit, kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani bën homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova dhe te varri i ish Ministrit të Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Ahmet Krasniqi. (Velani, ora 10:00)

- Vazhdon kampionati ekipor në pingpong. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Krimet e Rënda në Kosovë, ligji VS praktika: Analizë e politikës së ndjekjes dhe dënimeve në rastet e trajtuara në Departamentet e Krimeve të Rënda të Gjykatave Themelore në Republikën e Kosovës, analizë e veçantë e trajtimit të rasteve të veprave penale të terrorizmit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në komunën e Podujevës. (Podujevë, ora 11:00)

- Mbahet një aksion me moton “Dita e pastrimit të Botës 2019” në Mitrovicë. (Para objektit të komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan. (Orllan, ora 11:15)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani shpalosë programin e LDK-së për zhvillimin ekonomik, në Konventën për zhvillim dhe punësim. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti zhvillon një vizitë në Gjilan. (Gjilan, ora 12:00)

- Aksionet e pastrimit mbahet në Komunën e Prizrenit. (Prizren, ora 14:00)

- Promovohet libri monografik “Nexhmije Pagarusha” i cili është një rrëfim origjinal dhe personal i një udhëtimi të mrekullueshëm nëpër jetën dhe krijimtarinë e këngëtares tonë të famshme, bilbilit të këngës shqipe në Kosovë, znj. Nexhmije Pagarusha. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Petrovë të Shtimës. (Fshati Petrovë, ora 19:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim në Hajvali të Prishtinës. (Restaurant "Ora", Hajvali, ora 21:00) 

Ngjarjet e datës 20 shtator 2019

- Shoqata për Dëme të Luftës “Ngritja e Zërit“, dorëzon në Gjykatën Kushtetuese për herë të gjashtë dosjet e radhës për kompensimin e dëmeve të luftës, respektivisht kërkesat, për vlerësimin e kushtetutshmërisë së aktvendimeve të Gjykatës Supreme të Kosovës. (Gjykata Kushtetuese, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e parë për shtyp nga Kryesuesja e Misionit e Bashkimit Europian per monitorimin e zgjedhjeve te parakohshme parlamentare në Kosovë, Viola von Cramon-Taubadel. (Hotel Swis Diamond, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon ngjarjen “Pesë fjalimet për Qëndrueshmëri – Lokalizimi i Agjendës 2030 në Kosovë”. (Amfiteatri i Biblotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Caritasi Zvicerran organizon ceremoninë zyrtare me rastin e shënimit të 20 vjetorit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në Panairin e punësimit në Prizren. (Palestra sportive në Prizren, ora 11:00)

- Let's Do It Kosova organizon konferencë për media, ku do të prezentohen aktivitetet e planifikuara të cilat do të zhvillohen për Ditën e Pastrimit të Botës. (Zyret e Let's Do It në Pejton, rruga "Pashko Vasa", ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon zhvillon aktivitetin "Ngasja e çiklizmit - knaqesi dhe shendet". (Amfitetari sheshi "Zahri Pajaziti", ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e pestë në kuadër të Forumit FOL Hapur me Fatmir Limaj, Kandidat për Kryeministër nga Koalicioni NISMA-AKR-PD. (Lëvizjes FOL, ora 12:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në 20-vjetorin e themelimit të RTV Mitrovica. (Restorant Skandinavia, Koshtovë - Mitrovicë, ora 13:00)

- Filmi ZANA me regji te Antoneta Kastrati, nominimi i Kosoves për Oscars, pas premieres boterore ne festivalin e madh te Torontos shfaqet per gazetar në Cineplexx Kosove. (Cineplexx, Albi Mall,  ora 13:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti merr pjesë në përvjetorin e TV Mitrovica. (Mitrovicë, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në venien e gurthemelit te palestrës sportive në Dragash. (Dragash, ora 14:00)

- Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani se bashku me krytarin e Komunës e Gjilanit, Lutfi Haziri takohen me rininë e LDK-së në Gjilan. (Shtëpia e Rinisë, Gjilan, ora 16:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Gushavc. (fshati Gushavc, Mitrovicë, ora 17:00)

- Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani se bashku me krytarin e Komunës e Gjilanit, Lutfi Haziri takohen me gratë e Gjilanit. (Teatri e qytetit, ora 17:30)

- Zhvillohet defileu u grupeve që marrin pjesë në Festivalin Ballkanik të Folklorit. (Nisja nga shkollfa fillore “Selman Riza” përgjatë rrugës “Dardania”, ora 18:00)

-  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Zhabar. (fshati Zhabar, Mitrovicë, ora 18:00)

-  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim mobilizues. (Mitrovicë, ora 19:00)

- Fillon edicioni i III-të i Festivali Ballkanik të Folklorit në të cilin do të marrin pjesë Ansamble dhe grupe nga: Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. (Ambientet e Shkollen fillore “Mihal Grameno” në Fushë-Kosovë, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Vushtrri. (Vushtrri, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019

- Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 12:00)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli viziton mobilerinë "Te Naseri". (Zona Industriale, Shirokë, Suharekë, ora 13:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli viziton fabrikën e këpucëve "Solid". (Zona Industriale, Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli fabrikën e mobileve "Granit". (Rrafshi Sopisë, Suharekë, ora 14:40)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli fabrikën e pijeve "Frutex". (Gelancë, Suharekë, ora 15:10)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në prerjen e shiritit të fabrikës së stiroporit "Iso Term". (Vraniq, Suharekë, ora 15:50)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 18 shtator 2019

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Xhaminë e Çarshisë në Prishtinë. (Xhamia e Çarshisë në Prishtinë, ora 9:10)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kaçanikut ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Besim Ilazin, për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 9:30)

- Specialistët stomatologë të papunë do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ndërmjet qytetarëve dhe kandidatëve për deputetë nga subjektet politike lidhur me temën “Qasja e subjekteve politike rreth çështjes së gjinekologut në nivel komunal”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Kalanë e Artanës. (Kalaja e Artanës, ora 10:30)

- Ministri në detyrë i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Muzafer Shala, mbanë konferencë për media, ku do të lansojë Fondin për Mbështetjen e Ndërmarrjeve Mikro të Vogla dhe të Mesme në vlerë prej 4 milionë euro. (ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i 3-të,  përballë New Born-it, ora 10:30)

- Oda e Afarzimit të Kosovës në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë në Tiranë dhe Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore organizojnë ngjarjen “Regional B2B Event”. (Holiday Inn në Shkup, 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mirëpret fituesit e medaljeve të Taekwandos. (Kabineti i Ministrit në MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e tretë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër ku i ftuari i radhës do të jetë Nenad Rašić, Kandidat për Kryeministër nga koalicioni Slloboda. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjianit, Lutfi Haziri, nënshkruan kontratat me tetë përfituesit e nën-granteve, në kuadër të projektit "Te rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Ekonomik Lindje". (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Punëtorët teknik te qendrës studentore do të protestojnë para drejtorisë së qendrës studentore. (Para drejtorisë së qendrës studentore, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Ulpianën. (Ulpianë, ora 11:40)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon promovimi i shtegut për çiklistë, si fazë testuese. (Rruga Zagrebi në Prishtinë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti viziton Janjevën. (Janjevë, ora 12:20)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi “Ecja, çiklizmi dhe transporti urban”. (Kolegji Tempulli, rr. Eduard Lir 156, ora 14:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur bën promovimin e publikimeve dhe organizon panel diskutimin “ Njohja e Kosovës bashkëkohore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 15:30)

- Iniciativa për Histori Gojore organizon lansimin e aplikacionit mobil Prishtina Ecë. (Kafe—librarinë dit’ e nat’, ora 17:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e organizuar nga Gruaja Demokratike. (Hotel Venus, Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! shpalos prioritetet qeverisëse. (Atelja e Sallës së Kuqe, ora 17:00)

- Federata e Piingpongut e Kosoves, organizon ndeshjet e ligës së parë, e ndeshja derbi pritet të jetë ajo ndërmjet Shkollës dhe Hasan Prishtinës. (Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banorë të fshatit Rufc. (Rufc, ora 19:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti mban tubim më banor në fshatin Gadime. (Gadime, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 17 shtator 2019

- Mbahet dita e dytë e  konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Energjia për tv ardhmen'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komuna e Gjilanit bën homazhe në 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Kodra e Dëshmorëve në Gjilan, 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e nëntë te rregullt te Komiteti për Politik dhe Financa. (Rahovec, ora 10:00) 

- Me rastin e vdekjes së veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe do të mbahet mbledhje komemorative për të kujtuar veprimtarin e pasur të së ndjerit si: dramaturg, gazetar, poet dhe arsimtar të gjuhës rome. (Shtepia e Kulturës “Xhemajli Berisha” në Prizren, ora 11:00)

-  Lëvizja Fol organizon diskutimin e radhës në kuadër të Forumit Fol Hapur me kandidatin e Vetëvendosjes për Kryeministër, Albin Kurti. (Zyrat e Lëvizjes FOL,  ora 11:00)

- Ambasada Hungareze në Prishtinë bën prezantimin e programit për Javët e Kulturës Hungareze, të shoqëruar me nga një gotë verë, dhe biseda joformale me gazetarët. (Ambasada e Hungarisë, rr. Arben Xheladini 157 në Prishtinë, ora: 13:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, viziton këto biznese në Suharekë: Fabrikën për prodhim këpucësh “Solid”, Kompaninë “Seti Comerc”, Fabrikën e mobilieve “Te Naseri” dhe Fabrikën e pijeve “Frutex”. (Suharekë, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 6 tetor 2019. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 16:00)  

- Komuna e Gjilanit shënonë 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Teatri i qytetit në Gjilan, 16:00)

- Mbahet tubimi promovues për kandidatët e parlamentit të Kosovës të Nismës Socialdemokrate në Lipjan. (Salla e Shtëpisë së Kulturës “Tahir Sinani” në Lipjan, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani mban takim me grupin e OJQ-ve në Gjakovë. (Hotel Çarisha e Jupave. ora 18:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe qytetarët e Gjakovës. (Qarshia e vjetër, Loma e Drithit, ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe qytetarët e fshatit Ratkoc. (shkollën fillore e fshatit Ratkoc, ora 20:30)   

Ngjarjet e datës 16 shtator 2019

- Fillon edicioni i dytë i konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Mbrojtja e mjedisit: kërkim për qeverisje të mirë dhe thirrje për bashkëpunim rajonal'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në përurimin ei analizave të reja laboratorike në QMF-në në Reçane, ku i pranishëm do të jetë edhe drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu.(Reçane, ora 9:30)

- Nën moton “Pjesëmarrja“, për të 11-in vit me radhë, Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë ku qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit bën hapja e Javës 'Shtigjeve të Lirisë' ku do të ketë fjalë rasti edhe nga kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka. (Prizren, ora 10:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë bëhet hapja e panairit të organizatave të shoqërisë civile. (Oborri i Kuvendit, ora 10:50)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi takon Kryetarin e Komunës, Agim Aliu, me të cilin edhe do të nënshkruajë një memorandum bashkëpunimi për 'Ndërtimin e Qendrës Multifunksionale'. (Komuna e Ferizajit, ora 11:00)

- Partia Demokratike dega në Prizren, do të mbajë një koferencë për media. (Zyrët e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet kuizi i demokracisë. (Holli i Kuvendit, ora 11:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e parë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër/e të Kosovës. E ftuara e parë do të jetë znj. Vjosa Osmani, Kandidate për Kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në aktivitetin në Nashec tek lapidari i komandantit Remzi Ademaj. (Nashec, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim Ministrin e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Naser Nuredini, me të cilin do të bisedojnë rreth bashkëpunimit mes dy shteteve në fushat përkatëse. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 12:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet debat publik “Transparenca dhe pjesëmarrja qytetare në Kuvend”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 13:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti viziton fabrikën "Jatex". (Gjakovë, 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbanë mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 14:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti viziton disa bujq. (Gjakovë, 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Istogut. (Qendra e qytetit te Istogut, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe. (Varrezat e Prizrenit, ora 16:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti viziton Shoqatën e Zejtarëve. (Gjakovë, 16:20)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes zyrtare të zyrës së re qëndore të Bankës Raiffeisen. (Zyra e re ndodhet në rrugën Robert Doll, ora 17:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti takohet me Tomor Morinën. (Gjakovë, 17:40)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani viziton vendlindjen e Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, në Cerrcë dhe takohet me strukturat dhe banorët e fshatit.. (Fshati Cerrcë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 15 shtator 2019

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe banorët e fshatit Gjonaj, në Prizren. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj. ora 16:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe banorët e fshatit Korishë, në Prizren. (Restoran “Blerta” në Korishë. ora 17:30)

- Mbahet nata e dytë e Festivalit Ndërkombëtar të Valleve për Fëmijë “Ylberi i Prishtinës”. (Amfiteatri i Sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 18:00)

- Shfaqet filmi lidhur me Javën e Zhvillimit të Qëndrueshëm i Kosovës dhe Javën e Diplomacisë së Klimës konferenca ndërkombëtare të nivelit të lartë që shqyrtojnë sfidat kryesore mjedisore të Kosovës, do të organizohen për herë të dytë në Kosovë. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet takohet me rininë e Prizrenit. (Te Shatërvani, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 14 shtator 2019

- Mbahet dita e dytë e Simpoziumit të 10-të Ndërkombëtar i shkencave shëndetësore në të cilën do të diskutohet cilësia e shërbimeve shëndetësore. (Hoteli “Swiss Diamond”, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! bën prezentimin e kandidatëve për deputetë. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Festivali tradicional i perimekulturës në Krushë të Madhe, Agrofesta, në edicionin e gjashtë vjen me shumë ndryshime. (Krushë e Madhe, ora 11:15)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Podujevës. (Shkolla fillore “Ibrahim Rugova”, në Podujevë, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e organizuar nga Shoqata e Alpinistëve, ku do të marrin pjesë alpinistë dhe bjeshkatarë nga Kosova, Shqipëria dhe vendet tjera të rajonit. (Livadhi i Pajtimit të Gjaqeve, Shtupeq - Rugovë, ora 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani mban takim në Parkun arekologjik “Ulpiana”. (Parku arekologjik “Ulpiana”, ora 15:00)

- Fillimi i festivalit i valleve për fëmijë “Ylberi i Prishtinës” 2019 shënohet me defilimin e të gjitha ansambleve pjesëmarrëse. (Sheshet “Skenderbeu”, “Nëna Terezë” e “Zahir Pajaziti”, ora 16:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim ambasadoren e re të Francës në Kosovë, znj. Marie-Christine Butel. (Shtëpia e Bardhë, ora 17:30)

- Mbahet festivali i valleve për fëmijë “Ylberi i Prishtinës” 2019. (Amfiteatri i sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Degës së Dardanisë në Prishtinë. (Amfiteatri mbi “Kurriz”, ora 18:00)

- Me iniciativën e Komunës së Parisit dhe Komunës së Prizrenit, Aleanca Franceze në Prishtinë do të prezantojë edicionin e parë të Nuit Blanche. (Prizren “Open” City, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 13 shtator 2019

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Rahovecit vizitojë ku do të takoj kryetarin e komunës për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Objekti i komunës së Rahovecit, ora 9:00)

- Mbahet Simpoziumi i 10-të Ndërkombëtar i shkencave shëndetësore. (Hoteli “Swiss Diamond”, ora 9:00)

- Me rastin e diplomimit të gjeneratës së 54-të, Policia e Kosovës organizon një ceremoni solemne. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, salla e basketbollit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit . (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Junikut ku do të takoj kryetarin e komunës për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Objekti i komunës së Junikut, ora 10:3​0)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Indeksi i transparencës buxhetore të komunave 2018”. (Zyret e Institutit GAP, ora 10:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me rastin e vizitës së Drejtorit të përgjithshëm të Administratës Tatimore të Kosovës Ilir Murtezi dhe stafit të tij me temë diskutimi "ATK në shërbim të  bizneseve dhe prodhuesve vendorë". (Zyret e AKB-së, ora 12:45)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti mban takime me aktorët profesionistë të qytetit të Prizrenit. (Prizren, ora 13:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtoresha e Aleancës Franceze, Anne-Sophie Veyrier, si dhe koordinatorja e projektit, Blerta Hoçia marrin pjesë në konferencën për shtyp lidhur me organizimin e edicionit të parë të ngjarjes "Nuit Blanche". (Shtëpia e Bardhë, ora 14:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, bashkë me ministrin e MTI-se Endrit Shala,  do ta vizitojnë Parkun e Biznesit në Budrikë të Vitisë. (Budrikë, Viti, ora 14:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti zhvillon një vizitë bizneseve prodhuese në Prizren. (Prizren, ora 15:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në qendrën sportive të klubit FC Prishtina në Bërnicë.( Fshati Bërnicë, Prishtinë, ora 16:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti zhvillon një vizitë grave nga Krusha. (Krushë, ora 17:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Degës së III-të të LDK-së, në Prishtinë. (Shkolla fillore “Iliria” në Prishtinë, ora 18:00)

- Lumbardhi prezanton debutimin e muzikantes Vjollca Robelli me emrin e saj të ri skenik ‘Ajo’ ku do të promovojë EP- albumin e saj të ri “Besa”. (Kino Lumbardhi ne Prizren, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 12 shtator 2019

- Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Banka Qendrore e Kosovës organizojnë tryezën e përbashkët me temë 'Faktoringu si mjet alternativ për financimin e NVM-ve në Kosovë'. (Ndërtesa Capital Gate, Rr. Lidhja e Pejës, zona industriale në Prishtinë, ora 9:15)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media, me temën: “Propozimet e OAK per Qeverine e ardhshme”. (Zyret e OAK-së, ora 10:30)

- Departamenti i programeve të Universitetit të Londrës me drejtim akademik nga LSE në Kolegjin Riinves organizon debatin e radhës Talk the Talk me kandidaten për kryeministër nga radhët e LDK-së, Vjosa Osmani. (Biblioteka e Kolegjit Riinvest, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në promovimin e librit “ Ushtria Çlirimtare e Kosovës në ZOD”  të autores, Fetnete Ramosaj. (Salla e asamblesë Komunale, Deçan, ora 11:00)

- Promovohet libri i Fetnete Ramosaj 'Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit'. (Salla e asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim kryetarin e komunës së Kamenicës si dhe kryeshefin e kompanisë rajonale të ujësjellësit- Gjakovë, me të cilët do të nënshkruajë memorandume të bashkëpunimit për realizimin e 3 projekteve që financohen nga MMPH. (Kabineti Ministrit, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Kamenices ku do të takoj kryetarin e kësaj komune për të diskutuar rreth pergaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Komuna e Kamenices, ora 13:30)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidat për Kryeministër të ardhshëm, Kadri Veseli, mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat e Forumit të Gruas së LDK-së dhe mysafire speciale e këtij takimi është kryetarja e Forumit të Gruas të Partive Popullore Evropiane, Doris Pack, e cila vjen në përkrahje të kandidates së LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani. (Golden Imperial, ora 17:00)

- Mbahet konventa e Nismës Socialdemokrate, Aleancës Kosova e Re dhe Partisë së Drejtësisë, ku do të nominohet kandidati për kryeministër të vendit. , (Qendra e Panaireve në Berrnicë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 11 shtator 2019

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe dhe merr pjesë në zbulimin e obeliskut kushtuar viktimave të 11 shtatorit 2001, në SHBA. (Oborri i ndërtesës së Qeverisë, ora 8:00)

- Në nderim të viktimave të sulmit terrorist të 11 shtatorit në SHBA, Komuna e Fushë Kosovës organizon larjen e pllatosë te sheshi Bill Clinton dhe vendosjen e flamurit të të ri, nga zjarrfikësit. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 8:10)

- Në të gjitha shkollat fillore e të mesme të Fushë Kosovës do të mbahet një ligjërat 10 minutëshe për këtë akt terrorist ndaj aleatit tonë SHBA-së ku në njerën nga ligjeratat e mbajnë drejtori i Arsimit të Fushë Kosovës, Islam Shabani dhe kryetari i shoqatës "Miqtë e Amerikës", Agim Rexhepi. (Shkolla e Mesme "Hivzi Sulejmani" në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt të Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e nediave e Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës organizon ditën e dyerve të hapura për të prezantuar aktivitetet e saj. (Aleanca Franceze, ora 10:00)

- Garda e Nderit e Policisë së Kosovës e ulë në gjysëm shtizë flamurin amerikan, behët ndezja e qirinjëve para emrave të viktimave dhe hapet një ekspozitë me fotografi. (Sheshi Bill Klinton, ora 11:05)

Mbahet mbledhje përkujtimore për veteranin e UÇK-së dha asamleistit Astrit Thaçi. (Qendra e Kulturës Mensur Zyberaj në Rahovec, ora 12:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës mban konferencën për media në lidhje me ngjarjen kulturore “Nuit Blanche” qe do të mbahet në Prizren. (Aleanca Franceze, rruga Lah Nimani, ora 13:00)
 
- Aleanca Franceze e Prishtinës organizon pret vizitorët te cilet mund të shkojnë për t’u informuar në lidhje me studimet universitare. (Aleanca Franceze, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 10 shtator 2019

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Hanit të Elezit ku do të takoj kryetarët e këtyre komunave për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Objekti i komunës, ora 10:00)

- Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Komunës së Rahovecit mban debat publik për Planin Strategjik Komunal për Kujdesin Parësor Shëndetësor në Rahovec 2020-2024. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Prizrenit Elezit ku do të takoj kryetarët e këtyre komunave për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Objekti i komunës, ora 14:00)  

- Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre, znj. Vjosa Osmani, takon strukturat dhe qytetarët e Komunës së Klinës. (Zyret e LDK-së, në Klinë (përballë Postës, ora 16:40)

- Aleanca Franceze me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Kosovë dhe Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit hap ekspozitën e fotografisë "Concrete Beauty: Bukuria e betonit", të fotografit francez Etienne Rémond. (Aleanca Franceze, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës së Grupit IRWIN e titulluar “Shteti në Kohë”. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)  

- Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për Kryeministre, znj. Vjosa Osmani takohet me të rinjtë e qytetit. (Parku i Prishtinës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 9 shtator 2019

- Instituti i Mjekësisë Ligjore, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe EULEX-in organizojnë tryezën e rrumbullakët për të shënuar fillimin e fushatës në lidhje me ruajtjen e provave biologjike në rastet e dhunës seksuale. (Emerald Hotel, ora 8:45)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Obiliqit ku do të takoj kryetarin e kësaj komune për të diskutuar rreth pergaditjes së Garës Nacionale të Sportit që do të filloj nga muaji shtator. (Objekti i komunës së komunën e Obiliqit, ora 9:30) 

- Perry Ellis International Inc organizon ceremoninë e inaugurimit të dyqanit të parë në Kosovë me brendet e mëdha amerikane Perry Ellis, An Original Penguin by Munsingwear dhe Perry Ellis America. (Kompleksi, tregtar Qafa, rruga e UÇK-së ngjitur me Emporium, ora 12:00)

- Koalicioni AAK-PSD sonte do të prezantojë kandidatët që janë në garë për listën e deputetëve në Sheshin 21, ku prezent do të jetë edhe i nominuari për kryeministër Ramush Haradinaj, do të bëhet publike rezymeja e secilit prej kandidatëve veç e veç. (Sheshi 21, ora 18:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon bisedë me artistat, pjesëtarë të Kolektivit Slloven IRWIN , Miran Mohar dhe Andrej Savski. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 8 shtator 2019

- Fillojnë garat ekipore në Superligën e Meshkujve në pingpong. (Shkoll Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti “Drejtësia “amniston” veteranët e rrejshëm, dëmton Buxhetin e Republikës së Kosovës: Analizë e aktakuzave, proceve gjyqësore dhe aktgjykimeve në rastet e “veteranëve të rrejshëm””. (Hotel Sirius, ora 10:30) 

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, znj. Vjosa Osmani, viziton fermën dhe qumështoren “Eurolona” dhe qumështoren “Bylmeti”, në Fushë Kosovë. (Fushë Kosovë, ora 12:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)