18 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 nëntor 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me Klubin e pingpongut Ahmet Hoxha organizon turne për Ditën e Flamurit. (Shkolla ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj, ora 10:00)

- Teatri Dodona jep premierën e shfaqjes me kukulla për fëmijë “Pantallonat e Kangusë” nga Vesa Qena e në regji të Melihate Qena. (Teatri Dodona, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 29 nëntor 2019

- Vazhdojnë gërmimet në oborrin e Universitetit të Prishtinës, ku dyshohet për mbetje mortore. (Afër Fakultetit të Arteve, Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK) në bashkëpunim me WBF, organizon konferencën rajonale “Mediet dhe demokratizimi në Ballkanin Përendimor- A jemi afër qëllimit? (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën përmbyllëse të projektit “Zhvillimi i Ndërhyrjes në Fëmijërinë e Hershme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme lidhur me lokacionin e ardhshem të varrezave të qyteti. (Salla e mbledhjeve të Kuvenit të Gjilanit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve bën publikimin e pjeses se pare te  “Hulumtimi Vlerësimi i Nevojave te tregut të Punës 2019” në mbështetje të  Programit  të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim. (Salla e konferencës në AKB, ora 10:30)

- Në të gjitha xhamitë e Kosovës, pas namazit të xhumasë, organizon aksionin për grumbullimin e mjeteve financiare për ndihmë të prekurve nga tërmeti i ditës në Shqipëri. (Pas namazit)

Ngjarjet e datës 28 nëntor 2019

- Mbahet ceremonia zyrtare të kalimit të të gjithë numrave ZMOBILE në platformën e VALA-së. (Ndërtesa kryesore e Telekomit të Kosovës, ora 00:00)

- Komuna e Rahovecit nis shënimin e ditës së 28 nëntorit me homazhe dhe nderime te varrezat dhe përmendoret e dëshmorëve. (Rahovec, ora 9:00)

- Ambasada e Republikës se Shqipërisë në Prishtinë hape një libër ngushëllimesh. (Selia e Ambasadës së Shqipërisë, ora 10:00 - 13:00)

- Komuna e Gjilanit nis shënimin e ditës së 28 nëntorit me homazhe tek varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës, Nënkryetari, drejtorët e Komunës së Prizrenit do të bëjnë homazhe dhe do të vëjnë buqeta e kurora me lule në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, të busti i Remzi Ademajt dhe busti i Sylejman Vokshit, Abdyl Frashërit dhe Ymer Prizrenit në kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Homazhet fillojn nga Varrezat në Landovicë, ora 10:00) 

- Komuna e Gjilanit bën zbulimin e shtatores së heroit Mulla Idriz Gjilanit. (Qendra e qytetit te Gjilanit, ora 10:30)

- shtyhet për me vonë - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nënshkruhet në librin e ngushëllimeve, në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Kosovë. (Ambasada e Republikës së Shqipërisë, qyteza Pejton, ora 11:00)

- Komuna e Istogut bën homazhe si dhe vendos lule të Lapidari i Dëshmorëve. (Qendra e qytetit në Istog, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon nisjen e kontigjentit te parë  humanitar për në Shqipëri. (Parkingu i terminalit doganor afër ish fabrikës së amortizatorëve, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon vënien e gurthemelit të shtatores së Skënderbeut. (Te rrethrrotullimi pranë stacionit të autobusëve në Prizren, ora 11:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit bën zbulimin e shtatores së heroit Agim Ramadani. (Sheshi 'Agim Ramadani' në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut bën homazhe të varri i ish Kryetarit Fadil Ferati. (Istog, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të nderon me titullin “Ambasador të Vullnetit të Mirë të Kosovës”, Trajnerin e Xhudos, Driton Kuka dhe kampionen Olimpike të Xhudos, Majlinda Kelmendi. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në përurimin e shtatoreve të heronjve Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari. (Sheshi "Fehmi Lladrovci" në Drenas, ora 12:00)

 - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatoreve të Shaban, Hamëz e Adem Jashari. (Sheshi i qytetit, Drenas, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademi përkujtimore kushtuar jetes dhe veprës së Mulla Idriz Gjilanit dhe Agim Ramadanit. (Salla e teatrit të qytetit në Gjilan, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në nisjen e mjeteve me ndihmat e grumbulluara në Shqipëri për personat e prekur nga tërmeti. (Te kazerma e FSK-së në Prizren, ora 13:00) 

- Komuna e Fushë Kosovës organizon ceremoninë e zbulimit të shtatores së Komandantit Adem Jashari. (Sheshi i qytetit në Fushë Kosovë, ora 14:00)
 
- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen për nder të 28 Nëntorit për veteranë, invalidë, familje të dëshmorëve, të burgosur politik, e organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2019

- Erasmus+ Information Day. Zyra e Erasmus+ në Kosovë, do të njoftojnë stafin dhe studentët e Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren rreth dimensionit ndërkombëtarë që ofron programi Erasmus+.  (Amfiteatri i Fakultetit të Edukimit në Prizren, ora 9:00)

 - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bën homazhe te shtatorja e komandantit Adem Jashari në Skenderaj. (Sheshi “Adem Jashari” në Skenderaj, ora 9:20)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bën homazhe në Kompleksin Memorial të Jasharajve në Prekaz. (Prekaz, ora 9:30)

- Në kuadër të kampanjës “E Ardhmja është e Gjelbër, Vepro Tani!”, Balkan Green Foundation organizon diskutimin me temën “Roli dhe përgjegjësitë tona në zbutjen e ndotjes së ajrit në Kosovë”. (Hapësirat e Aleancës Franceze në Prishtinë, ora 10:00)

- Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren organizon panairin e katërt te Karrierës. (Objekti i Fakultetit Ekonomik në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e njëmbëdhjetë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriu dhe Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren organizojn debat lidhur me mandatin dhe kompetencat e Gjykatës Speciale. (Amfiteatri i Madh i Universitetit te Prizrenit, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjës së Republikës së Kosovës organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës - Ushtrisë së Kosovës. (Kazerma 'Adem Jashari' në Prishtinë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj marrin pjesë në shënimin e Ditës së Forcës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

 - Departamenti i Gjuhës dhe i Letërsisë Shqipe i Fakultetit të Filologjisë i Universitetit te Prizrenit organizon përurimi i librit “Shoqëri e të shtypuri shkronja shqip  1879”. (Fakultetit Ekonomik në Prizren, ora 11:00)

- Platforma Heritage Space organizon hapjen e ateliesë "DHÉ"  e cila promovon punën e profesionistëve të zejeve. (Atelia e cila gjindet kapur me Ambasadën Zvicërane në Prishtinë, ora 11:30)

- Në ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Prishtinë do të hapet një libër ngushëllimesh. (Objekti i ambasadës së Shqipërisë, ora 12:00 deri ora 15:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti. (Prishtinë, ora 12:00)

 - Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, te varri i Adem Demaqit, heronjve Ilir Konushevci, Hazir Mala dhe te varret e dëshmorëve në Velani. (Velani, ora 12:15)

- Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debatin publik me temën 'Demarkimi, korrektimi i kufijve dhe zgjidhjet tjera alternative të marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës?“ (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me hapjen e fushatës dhe shpalosjen e Programit “Javët e Biznesit Kosovar 2019” traditë 17 vjeçare me moto: Unë Konsumoj produkte Vendore, Po Ju?. (Selia qendrore e AKB-së në Lagjën Tophane, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan dhe Kompleksin Memorial te Kulla e Dëshmorëve. (Gllogjan, ora 14:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin simbolik kundër Këshillit të Etikës së UP-së me ç'rast do te njoftoj edhe lidhur me protestën “Veting në Arsimin e Lartë!”. (Para ndërtesës së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ndanë dekorata për dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës "Mbretëria e Macave" për nder dhe vlerësim të jetës dhe veprës së Arian Berishës. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 26 nëntor 2019

- Nisin gërmimet në oborrin e Universitetit të Prishtinës, ku dyshohet për varrezë masive. (Afër Kishës Ortodokse, Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Në kuadër të ditës së dytë të Konventës se Bizneseve të Diasporës dhe të Huaja organizohaet krijimi i lidhjeve të qëndrueshme të biznesit përmes takimeve - B2B. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komuna e Istogut për nderë të Ditës së Flamurit Kombëtar do të vizitojë muzeun arkeologjik. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike (MDIS) do të publikojë rezultatet preliminare të regjistrimit të diasporës nëpër shtete, sipas ndarjes territoriale e administrative. Merr pjesë dhe ministri në detyrë, Dardan Gashi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Projekti "Iniciativa Rurale për Qëndrueshmëri Ekonomike' i financuar nga Bashkëpunimi Austriak për Zhvillim organizon konferencën përmbyllëse të projektit RESI. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Shërbimi Korrektues i Kosovës organizon ceremoninë e ditës së shënimit të 20 vjetorit jubilar të themelimit të Shërbimit Korrektues. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 10:00)

- Sindikata e Qendrës Klinike Universitare do të mbajë një protestë 30-minutëshe kundër sulmeve dhe veprimeve denigruese ndaj personelit shëndetësor. (Para Klinikës Emergjente, QKUK, ora 10:00)

- anulohet - Komuna e Prizrenit bën përurimin e objektit të ri shkollor në fshatin Lukinjë të Hasit. (Fshati Lukinjë, ora 11:00, transporti i organizuar nga komuna, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

 - Komuna e Istogut dhe UNMIK-u organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar “Not your property” - 'Nuk është prona jote'. (Restorant Trofta  në Istog, ora 10:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të Shërbimit Korrektues të Kosovës.(Salla e Kuqe e Pallatit te Rinisë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës bën përurimin e laboratorit për arkitekturë e ndërtimtari, në shkollën "28 Nëntori". (Shkolla "28 Nëntori", ora 11:00)

- Shoqata e Ndërmarrjeve që merren me qarkullim të naftës, derivate të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve mban konferencë për media lidhur me qëndrimin e shoqatës ndaj vendimit të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ Aktiv dhe Radio Kim organizojnë konferencën e titulluar "Analiza e Trendit 2019: Qëndrimet e Komunitetit Serb në Kosovë" gjatë së cilës do të prezantohen rezultatet e hulumtimit të realizuar me të njëjtin emër. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

 - Komuna e Istogut dhe UNMIK-u organizojnë debat me temën 'E drejta mbi trashëgiminë në pronë dhe dhuna në familje'. (Restorant Trofta  në Istog, ora 11:15)

- Me një recital të lexuesve të bibliotekës “Fan S. Noli”, Komuna e Gjilanit do të nis aktivitetet maratonike treditore në shënim të festave të Nëntorit. (Biblioteka Fan S. Noli në Gjilan, ora 12:00)

- Qeveria e Kosovës mbanë mbledhje të jashtëzakonshme pas tërmetit në Republikën e Shqipërisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bën prezantimin e studimit të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë-Serbi 'E Ardhmja e Procesit të Pajtimit përbrenda Kosovës dhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Kontekstin e Marrëveshjes Finale Eventuale". (Hotel Sirius, ora 13:15)

- Komuna e Istogut organizon promovimin e Katalogut me punime artistike të nxënësve të shkollave të Istogut. (Salla e Kuvendit të Komunës së Istogut, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit organizon ekspozitë me fotografi nga lashtësia e Rahovecit me rrethinë. (Muzeu Komunal në Rahovec, ora 14:00)

- Ambasada e Republikës së Shqipërisë orgnizon festën për nder të 20 Nëntorit. (Salla "1 Tetori" në Prishtinë, ora 18:00)

- Komuna e Mitrovicës organizon ekspozitën mbarëkombëtare Çmimi "Kadri Kadriu" edicioni i 8-të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 18:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga Kori i Fëmijëve “Zogj’t e Qytetit”. (Shtëpia e Rinisë në Gjilan, ora 19:00)

- Jahjaga Foundation në bashkëpunim me Ambasadën Hungareze do të shfaqë filmin "Aurora Borealis" të regjisores hungareze Márta Mészáros i cili do të pasohet nga një panel diskutimi ku ambasadroi hungarez dhe ish presidentja Jahjaga do të flasin për përshtypjet për filmin si dhe për dhunën seksuale në kontekstin e Kosovës. (Kino Armata, ora 19:00)

- Asociacioni i Artistëve Vizual të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës vjetore e cila shpërfaq vepra nga fusha e pikturës, skulpturës, grafikës, dizajnit grafik, fotografisë artistike, vizatimit, etj. (Galeria e Fakultetit të arteve në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 nëntor 2019

- Mbahet Konventa e Bizneseve të Diasporës dhe të Huaja me qëllim të krijimit të lidhjeve mes bizneseve, për të rritur eksportet dhe ndihmuar nërritjen ekonomike të Kosovës. (Emerald Hotel, 9:00)

- Drejtori i Zyrës së USAID-it për Zhvillim Ekonomik, Xhoshua Majk, do të flasë në hapjen e Konventës së Bizneseve të Diasporës dhë të Huaja. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Jashtëzakonshme të Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit në bashkëpunim dhe për nevoja të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut do të organizoj një aksion humanitar për dhurimin e gjakut. (Zyrtarët e AKP-së, ora 10:00) 

- Për nder të festave të nëntorit, Komuna e Rahovecit organizon orë letrare - artistike me nxënës të shkollave. (Rahovec, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.52. (Salla e konferencave në Hotelin Grand”,  ora 12:30)

- UN Women organizon hapjen e Fushatës "16 Ditët e Aktivizmit kundër Dhunës me Bazë Gjinore" e cila do të shoqërohet me ndriçimin e Bibliotekës Kombëtare Publike "Pjeter Bogdani" në Prishtinë në ngjyrën portokalli. (Biblioteka Publike Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 19:00)

- Nën patronazhin e Kryetarit të Komunës se Rahovecit Smajl Latifi, në bashkëpunim me shoqërinë civile në Rahovecorganizon turnir në futboll të vogël - (Palestra “Mizahir Isma”, ora 19:00)
-
 

Ngjarjet e datës 23 nëntor 2019

- Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti do të jet mysafir i konferencës "Narrativat Kalimtare, Post-Kalimtare dhe Strategjike për Luftërat Jugosllave: nga Luftërat dhe Kërkimi i Drejtësisë tek Lojërat Gjeo-Politike të Fuqisë" të organizuar nga "Fondacioni Geoffrey Nice" në bashkëpunim me “Qendrën për të Drejtat e Njeriut” të RIT Kosova. (RIT Kosova A.U.K, ora 9:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës bëhen homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, me rastin e rivarrimit të tyre. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

-Federata e pingpongut të Kosovës organizon për herë të parë liga rajonale e pingpongut e quajtur CONNECT Table Tennis Regional Balkan League. (Pallati i rinisë në Prishtinë, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në Kuvendin e Republikës së Kosovës bën homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, me rastin e rivarrimit të tyre. (Holli i Kuvendit të Kosovës ora 10:45)

- Me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së veprimtarit Xhemail Mustafa, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Fshati Gllamnik në Podujevë, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, bën homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, me rastin e rivarrimit të tyre. (Holli i Kuvendit të Kosovës ora 11:30)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj marrin pjesë në Akademinë Përkujtimore për Afrim Zhitinë, Fahri Fazliun, Bahri Fazliun dhe Agron Rrahmanin. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e rivarrimit të heronjëve Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani. (Varrezat e Heronjve në Velani, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 22 nëntor 2019

- UBT në bashkëpunim me Institutin Shkencor Suedez-Kosovar do të mbajnë bashkërisht konferencën “30-vjetori i Rënies së Sistemit Komunist”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it në Kosovë Lisa Magno do të flasë në hapjen e konferencës Vetë - Qeverisja Lokale në Kosovë - 20 Vjet. (Hoteli Swiss Diamond, ora ora 9:00)

- OJQ-Voice of Roma Ashkali and Egyptians - VoRAE organizojnë hapjen e ceremonisë të tri projekteve të financuara nga Roma Education Fund dhe Komisioni Evropian organizim ky i mbështetur nga Roma Versitas dhe Roma Education Fund, Kosovo së bashku me VoRAE. (Qendra Kulturore dhe Informative të BE-së në Prishtinë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik të Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Tejkalimi i sfidave të Kuvendit - nevoja për një Rregullore të re të punës”, në një diskutim të hapur me përfaqësues të partive politike parlamentare si dhe përfaqësues të organizatave vendore dhe ndërkombëtare. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Në prag të 25 nëntorit, Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, dhe fillimit të fushatës 16 Ditët e Aktivizmit, Misioni i OSBE-së në Kosovë do t’i prezantojë rezultatet e Anketës mbi Mirëqenien dhe Sigurinë e Grave në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Iniciativa për Histori Gojore përmes projektit të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes ruajtjes gjithëpërfshirëse të trashëgimisë kulturore”, financuar nga Instrumenti i Bashkimit Evropian që kontribuon në Stabilitet dhe Paqe, do të lansojnë aplikacionin mobil 'Janjeva Ecë'. (Restoran 2000 në Janjevë, ora 11:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Vetingu: Mënyra e vetme për të siguruar pavarësinë e plotë të sistemit të drejtësisë në Kosovë”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në konferencën “Nisja e sondazhit për mirëqenien dhe sigurinë e grave në  Kosovë”, e cila organizohet nga OSBE. (Hoteli “Swiss Diamond”, ora 11:00)

- Komuniteti Merakli t'kerreve organizon protestë kundër rritjes së cmimeve për sigurimin e veturave. (Rr. Luan Haradinaj, pran Bankes Qendrore të Kosovës, ora 13:00)

- Fondacioni Geoffrey Nice në bashkëpunim me “Qendrën për të Drejtat e Njeriut” të RIT Kosov organizon konferencën dy ditore me temë "Narrativat Kalimtare, Post-Kalimtare dhe Strategjike për Luftërat Jugosllave: nga Luftërat dhe Kërkimi i Drejtësisë tek Lojërat Gjeo-Politike të Fuqisë. {RIT Kosova - AUK në Rr. Dr. Shpetim Robaj, në Prishtinë, ora 13:00)

- Promovohet libri "Profili i Bjeshkëve të Nemuna’’ nga Profesor Sadri A Lokaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 14:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan dhe Universiteti “Hasan Prishtina” në Prishtinë, në mbështetje të Aktivitetit të USAID-it Drejtësia Vlen dhe në bashkëpunim me Odën e Avokatëve të Kosovës, organizojn diskutim në lidhje me “Klinikat Jurdike me raste reale”. (Salla A34 në Universitetin e Gjilanit, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim njohës komandantin e ri të KFOR-it, Gjeneral Major, Michele Risi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Shoqata e Malazezëve të Kosovës organizon shfaqjen e leximit skenik të dramës “Flora”. (Qendra e zhvillimit Malazezeve në Arbëri ish Dragodan, rruga Eduard Lir 4, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2019

- Institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian organizon festimin e përvjetorit të 19-të Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Universiteti i Mitrovicës "Isa Boletini" organizon hapjen e Panairit te Parë të Punës dhe Karrierës. (Universiteti i Mitrovicës, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vdekjes së Dr. Xhavit Ahmetit, anëtarit të Kryesisë dhe veprimtarit të LDK-së, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Lagjja Arbëria, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support organizon tryezën me temën “Si ti zëvenësojmë Qeset e Plastikës pa u dëmtuar Bizneset” dhe cilat hapa duhet t’i ndërmarrim lidhur me zbatimin e planit të MMPH-së për zvoglimin e përdorimit të qeseve të plastikës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencë për media, ku temë do të jetë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë bashkëbisedim në mes të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe përfaqëuesve të sindilkatave në Kosovë, me titull: "Mbështetja e fuqizimit sindikal në vendin tonë". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe ADMOVERE organizojnë aksionin protestues lidhur me vendimet e Këshillit të Etikës, për plagjiatura dhe avancime jo meritore në UP. (Para ndërtesës së Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës organizon konferencë me rastin e organizimit “Thirrja e Tretë për Projekte të Fondit të Ballkanit Perëndimor”. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Velania.  (Lagjja Velania në parkun përballë SOS Fshatit, ora 12:00)

- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nga Tirana do të mbaj një diskutim të hapur me komunitetin teatror, publikun dhe mediat e Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Bregu i Diellit. (Parku afër SHFMU “Ismail Qemali”, ora 14:00)

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova do të marrë pjesë në një debat për dhunën në familje në Mitrovicë të Veriut. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë të Veriut, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA, organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarëve në SHBA”. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 14:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Terzive dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Terezive në Gjakovë, ora 16:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen e Spitalit". (Afër SHFMU “Pavarësia”, ora 16:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon panelin e diskutimit “Balancimi mes punës dhe jetës dhe leja prindërore”. (Restoran Tartine Deli, ora 16:00)

- Në kuadër të Global Entrepreneurship Week, do të mbahet ngjarja “Are you a Champion of Success?” organizuar nga Ardian Hoxha dhe Oda Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me ICK, Venture UP dhe Jakova Innovation Center. (Swiss Diamond, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2019

- Ambasada e Finlandës, UBT dhe UNDP organizojnë bashkërisht konferencën “Towards Small Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë në bashkëpunim me UBT. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, kampusi i UBT-së, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit të 20 nëntorit - Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, Komuna e Gjilanit organizon vizitë nga Asambleja e Fëmijëve në tri shkollat fillore: Selami Hallaqi, Thimi Mitko, Rexhep Elmazi për nder të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Objektete e shkollave, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve hap dyert për fëmijët, prindërit dhe të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë ambientet e KOMF për të biseduar bashkë për të drejtat e fëmijëve. (Zyret e KOMF, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i parë ndërkombëtarë për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Zyra e UNICEF-it në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Shtëpinë e Evropës në Kosovë organizojn aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00) 

- OQJ Integra organizon publikimin e raportit “Instituti i Vetizoluar - Vlerësim i Shoqërisë Civile për Institutin Albanologjik të Prishtinës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fëmijët e çerdhës "Dardania" në Gjilan dhurojnë 120 pako dhurata për fëmijët me nevoja të veçanta. (Gjilan, ora 11:00) 

- Mbahen aktivitete argëtuese për fëmijët e zgjedhur nga Handikos, Asambleja e Fëmijëve, fëmijët nga komunitetet si dhe nga shkollat SHFMU, Gjilan mbështetur nga 'Albanica' dhe 'Kimi'. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga Qendra e Vallëzimit Modern “Dancing House” Vallëzim Modern, Balet dhe Popullore. (Teatri i Qytetit, Gjilan ora 15:00)

- Qendra Multimedia shfaq "Pesë stinet e armikut te popullit" me regji të Blerta Nezirajt. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)

 

- Në kuadër të projektit ' Tell Me More' të perkrahur nga MKRS dhe DKRS dhe të implementuar nga Kuvendi i të Rinjve të Prizrenit do të realizohet shfaqja teatrale në Shtepinë e Kulturës " Xhemajli Berisha ". (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 17 nëntor 2019

- Zbulohet pllaka përkujtimore e selisë së Shtabit Qendror të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti përballë Sllovenia Sportit në Prishtinë, ora 13:00) 
 
- Zbulohet pllaka përkujtimore e selisë tjetër të Shtabit Qendror të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Lagja Bregu i Diellit rruga Mehmet Gradica, hyrja nr.14 në Prishtinë, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Angli. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 nëntor 2019

- Me rastin e shënimit të Ditës së Avokatisë nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit në mes të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës dhe Odës së Avokatëve të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Filarmonia e Kosovës mban konferencë për medie në lidhje me koncertin e radhës artistik. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, 14:30)
 
- Me rastin e ndeshjes Kosovë - Angli, trajneri i përfaqësueses së Kosovës Bernard Challandes mban konferencë për media. (Stadiumi Fadil Vokrri, ora 16:15) 

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë, ora 17:00) 

- Kombëtarja e Anglisë do të mbërrijë në Kosovë. (Aeroporti “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 18:30)

- Mbahet konferenca e Klubit futbollistik te Anglisë. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2019

 - Klinika e Neonatologjisë dhe Shoqata e Neonatologëve të Kosovës, organizojnë Konferencën e I-rë nderkombëtare. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Policia e Kosovës në shënim të ditës botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor, në bashkëpunim me Këshillin e Sigurisë në Trafikun Rrugor dhe me Shoqatën e Sigurimeve , do të mbaj tryezë për shënimin e kësaj dite. (Salla Orion në Prishtinë në afërsi të Kino ABC, ora 9:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon tryezën dhe punëtorinë me temën “Status quo e Zhvillimit të Kërkimit dhe Inovacionit në Kosovë: Ide rreth së ardhmes së K&I në Kosovë”, mbështetur nga Projekti HERAS i cili përkrahet nga Qeveria e Austrisë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban punëtorinë lidhur me “Udhëzuesin për miradministrimin e aktiviteteve minerare dhe mjedisore. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë, përmes projektit Interdev 2, organizon një panair me shoqatat e grave prodhuese për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Sipërmarrësisë së Grave. (Qendra Kulturore në Viti, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së, gjenerata e dytë 2019. (Kazerma 'Adem Jashari' në Komandën e Forcave Tokësore në Prishtinë, ora 11:00)

- Komuniteti artistik organizon takim përkujtimor për regjisoren Arzana Kraja. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Organizata ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizon ceremoninë e hapjes të minibibliotekës së lagjes Ulpiana. (Te fontana në lagjen Ulpiana, ora 12:00)

- Kryetarja e KQZ-së dhe anëtarët, presin në takim deputetët e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, anëtarë të Komisionit të Reformës Zgjedhore: znj. Rudina Hajdari, Myslim Murrizi dhe Ralf Gjoni. (Selia e KQZ-se, ora 12:00)

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi, do të nënshkruajë gjashtë Udhëzime Administrative që avancojne fushën e kadastrës dhe regjistrimit të pronës. (Zyret e Agjencisë Kadastrale të Kosoves, ndërtesa e Arkivit të Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti nga muaji korrik deri në muajin tetor për Gjykatën Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 14:30)

- Mbahet marsh përkujtimor në këmbë nga Lagja Arbëria, rrugës Fehmi Agani deri te Teatri Kombëtar ku do të bëhet ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. (Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli”, ora 18:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizn hapjen e ekspozitës individuale të autores Lumjetë Havolli, e titulluar "Is This Me...Or i Do it For You Only!?". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social feston hapjen e Linjës telefonike për parandalim të vetëvrasjes "Linja e Jetës" në Kosovë! (Menza Ramiz Sadiku, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 14 nëntor 2019

- Save the Children në bashkëpunim me Minstrinë e Arsimit dhe Institutin Pedagogjik organizojnë diten e dytë të konferencës ndërkombëtare ‘Fuqizimi i Kujdesit, Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijërinë e Hershme’. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Policia e Kosovës, pas përfundimit të të gjitha procedurave dhe me urdhëresë nga organet e drejtësisë, do të shkatërrojë një sasi të armëve të cilat i kishte konfiskuar gjatë realizimit të detyrave të saja operativo-hetimore. (Magjistralja Ferizaj - Prishtinë në kompaninë ‘Metal Holding’ në Ferizaj, ora 10:00)

- Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit organizon ceremoninë e certifikimit të pjesëmarrësve nga aktivitetet “Opportunity Scouting” dhe “Skema e Praktikës në Punë në Sektorin e Shitjes me Pakicë”. (Menza Ramiz Sadiku, ora 10:00)

- Organizata Voice of Roma, Ashkali and Egyptians (VoRAE) mban ditë e dytë të Festivalit Multikulturor u njëkohësisht do të jetë edhe përmbyllja e këtij festivali.. (Hotel Emerald, ora  10:00)

- Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë në bashkëpunim me Zyren e Komisionerit për gjuhët organizon ngjarjen e ndarjes  së çmimit “Praktika më e mirë në zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Ndërmarrja “Dekoriti” organizon shënimin e përvjetorit të 30-të, me ç’rast do të lansojë linjën e re të prodhimit me dru masiv për interier. (Dekoriti ne fshatin Konjuh të komunës së Lipjanit, ora 13:45)

- Udhëheqja e Sindikatës së Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mban takim me kryetarë të disa shoqatave ku do mirët vendim për fillimin e protestave dhe grevave për punëtorët e sektorit privat lidhru me rritjen e pagave dhe zbatimi i ligjit të punës, marrëveshjes kolektive etj. (Zyret e BSPK–së, ora 14:00)

- Medica Gjakova, me mbështetjen e Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim organizon promovimin e librit “Unë jam Anemone”, i pari i këtij lloji i shkruar në Kosovë i publikuar nga Medica Gjakova. (Shkolla e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 13 nëntor 2019

- Save the Children në bashkëpunim me Minstrinë e Arsimit dhe Institutin Pedagogjik organizojnë konferencën ndërkombëtare ‘Fuqizimi i Kujdesit, Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijërinë e Hershme’ që ka për qëllim të ofrojë mundësi për hartuesit e politikave, ofruesit e shërbimeve, përfaqësuesit nga akademia dhe akterë të tjerë, për t’u informuar dhe ndarë praktikat më të mira mbi rëndësinë e investimeve në kujdesin dhe zhvillimin e fëmijërisë së hershme. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit lidhur me dy projekte të mëdha të Ministrisë së Infrastrukturës siç janë, rehabilitimi i rrugës Prishtinë - Pejë dhe Prishtinë - Mitrovicë ku edhe do të bëhet edhe publikimi i hulumtimit mbi arsyet e vonesave në punime në këto dy rrugë, i titulluar “Rrugë pa fund”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata "Voice of Roma, Ashkali and Egyptians" VoRAE organizon Festivalin Multikulturorë i pari i këtij lloji në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Roli i vendimeve të Gjykatës Supreme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit: Një thirrje për disiplinim të gjyqtarëve që marrin vendime të kundërligjshme”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Në kuadër të fushatës “Jo drogë tek të rinjtë”, Task Forca Anti Drogë tek të rinjtë dhe siguri në Shkolla do të organizoj pritje për student, ku do të shfaqin prezantimet me njohurit e tyre lidhur me narkotikët, si dhe do të bashkëbisedojnë me Shefin e Task Forcës Anti Drogë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00) 

- Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prizrenti, Visar Shehu, do të mbajë konferencë për shtyp për ta njoftuar opinionin publik me më të rejat nga fusha e shëndetësisë. (Zyret e Shërbimit Urgjent, rruga Tirana në Prizren, ora 11:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë mban konferencë për media në të cilën do të prezantojë edicionin e 19 - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë i cili organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze, Ministrinë e Punëve të Jashtme, si dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës. (Salla e konferencave në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit te Mitrovicës "Muharrem Qena" shfaq premierën teatrore “Kur treni vonohet”, me autor Osman Goranci dhe me regji të Artan Tmavës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:00)
 
 

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2019

- Mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së vendeve të Evropës Juglindore me c'rast  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural e Republikës së Kosovës, do të marrë edhe presidencën për udhëheqjen e Grupit Drejtues të Punës për Zhvillimin Rural Rajonal në Evropën Juglindore për një vit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj në bashkëpunim me Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Salzburg, organizon Konferencën Ndërkombëtare “Bashkëpunimi Universitet – Industri në Inovacion”. (Lokalet e Universitetit  të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj. ora 9:00)

- Mahet takimi i 174-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ojekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit bën prezantimin e raportit të auditimit të performancës “Sistemi i kontrollit dhe monitorimit të cilësisë së derivateve të naftës”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me pProblemet e bizneseve me bankat komerciale. (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Lansohet projekti 'Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë' të mbështetur nga MCC dhe MFK i cili synon të ofrojë stimuj financiarë dhe teknik për sektorin residencial që mundësojnë investime në masat e efiçencës së energjisë, si dhe të mbështesë gratë ndërmarrëse në energji dhe sektorë të tjerë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green i cili po  qëndron në Kosovë do të marrë pjesë në lançimin e pilot projektit Nxitjet e Efiçencës Energjetike i cili implementohet nga Fondacioni Milenium Kosova dhe financohet nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit në bazë të Marrëveshjes “Threshold” të MCC-së në Kosovë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin “Borgjezia” e Akademisë, ku do të paraqitet hulumtimi mbi të ardhurat e stafit akademik menaxherial në universitetet publike të Kosovës. (Para objektit të Qeverisë së Kosovës, në sheshin Skënderbeu, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green do të kalojë kohë edhe me të rinjtë me rastin e lançimit të platformës së internetit “Të Rinjtë Prijnë” për t’u krijuar mundësi bartësve të rinj të ndryshimeve të lidhen me rrjete të të rinjve me interesime të ngjashme, mentorë, resurse dhe ngjarje të ndryshme. (Qendra e Rinisë, salla atele, përballë Sallës së Kuqe, ora 15:00) 

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- OSBE organizon shfaqjen premierë të dokumentarit “Above the Fold” i cili ofron një tregim narrativ të vështirësive me të cilat përballen gazetarët në sjelljen e informacionit në publik. (Kino ABC, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 11 nëntor 2019

- Mbahet mbledhja e rregullt e tetë për vitin 2019 e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal tek Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike, Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti GAP organizojnë diskutim për punën e deritanishme të Agjencisë së Punësimit të Republikës së Kosovës dhe zbatimit të masave të parapara me Agjendën për Reforma Evropiane. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)
 
- Me rastin e ndeshjes Çeki - Kosovë dhe Kosovë - Angli, trajneri i përfaqësueses së Kosovës Bernard Challandes mban konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon hapjen e ekspozitës multimediale “TPNJ: Rasti i Kosovës 1998-1999’ në Kamenicë. (Palestra Sportive në Kamenicë, ora 11:00)

 - Nën patronatin e kryetarit të komunës, Agim Bahtiri do të mbahet akademi përkujtimore për heroin e kombit Harun Beka. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 12:00)

- Bëhet zbulimi i shtatores së heroit te kombit Harun Beka. (Rrethrrotullimi 1, në kryqëzimin rrugor të lagjes "Bair", ora 13:00)

- NISMA Socialdemokrate sot mbanë konferencë për medie. (Selia Qendrore e NISMA, ora 16:00)

- Fillon stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 10 nëntor 2019

- Federatae Pingpongut organizon TOP turneu për U21 më të mirë të Kosovës për vitin 2019.  (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Krimet e përgjithshme në Kosovë, ligji vs praktika”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Ambasada Britanike në Prishtinë organizon Ceremoninë e Ditës së Përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar në të cilën do të përkujtojë 14 anëtarët e Forcave të Armatosura Britanike që humbën jetën gjatë shërbimit me Forcat e NATO-S në Kosovë. (Sheshi Edit Durham afër Hotel Grandit, ora 10:30) 

Ngjarjet e datës 9 nëntor 2019

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Amnistia e ligjshme e milionave të kundërvajtjeve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Organizata Leadership Development Association Albania mbanë takimin vjetor të punës, ku do të lansojë edhe dy projekte ndërkombëtare. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Radiostacioni lokal i Gjakovës, Radio Gjakova, shënon 40-vjetorin e nisjes së punës me një akademi solemne “Radio Gjakova 40 vjet me ju. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 13:00) 

Ngjarjet e datës 8 nëntor 2019

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon punëtorinë një ditore me temë "Rëndësia e agjendës 2030 dhe përpilimi i politikave publike në përputhje me objektivat e zhvillimit të qëndrueshëm. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të çekut si pjesë e përfundimit të  kampanjës “Ushqehu, shijo dhe ndihmo me Buka dhe Schärf” ku 10 % e blerjeve të këtyre produkteve në 6 pika të Meridian Express u dedikua për fondacionin humanitar  ‘Action for Mothers and Children’. (Meridian Express, në Arbëri, ora 9:30)

- Mbahet dita e tretë konferencës së përbashkët Ballkanike me tem ''Uji për të gjithë" në të cilën do të diskutohet siguria e ujit dhe menaxhimi i krizave. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Punëtorët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit vazhdojnë protestën kundër vendosjen së Presidencës në objektin e kësaj ministrie. (Para objektit të MKRS-së, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prizrentit "Ukshin  Hoti" organizon konferencë për nder të jetës dhe veprës së Prof. dr. Abdullah Zymberit.  (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik të Universitetit "Ukshin Hoti", ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Instituti për Planifikim Hapësinor organizojnë tryezën e rrumbullakët me rastin e 8 Nëntorit - “Ditës Botërore të Planifikimit të Qyteteve”. (Objekti i Qeverisë, Ish Rilindja, kati XVIII, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon konferencën inauguruese "Forcimi i mëtutjeshëm i ndikimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit të Kosovës" në të cilën promovohet transparenca dhe rritja e përgjegjësisë për shpenzimin e parave publike. (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e nënshkrimit të kontratave për 85 për qind përfitues të rinj të granteve start-up. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të mbajë një konferencë të jashtëzakonshme për media. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit kati I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te D Kosovës. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 13:00 - pamje në fillim të takimit, pas mbledhjes kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie)

- Qendra për Kulturë dhe Edukim “Sheshi” organizon festivalin e prozës artistike “Fiction Fest”. (Shtëpia e Evropes, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 7 nëntor 2019

- Shoqata e Ujësjellësve dhe Kanalizimeve të Kosovës dhe Shoqata e Ujësjellësve dhe Kanalizimeve të Shqipërisë mbajnë ditën e parë të konferencës së përbashkët Ballkanike me tem ''Uji për të gjithë - perspektivat nga statusi i sektorit në Rajonin e Danubit, 2018". (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Punonjësit e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) protestojnë për të tretën ditë me radhë kundër vendosjen së Presidencës në objektin e kësaj ministrie. (Para objektit të MKRS-së, ora 10:00)

- Këshill Studentor i Fakultetit te Edukimit duke parë rrjedhën e ngjarjeve të cilat po i dëmtojnë studentët më meritor duke i anashkaluar nga bursa  kane vendosur qe te ta bojkotojnë mësimin. (Fakuteti i Edukimit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që u mbajtën më 6 tetor 2019. (Ndërtesa e KQZ-së, Qendra Mediale, kati 4, ora 10:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, mbanë konferencë për media “Qeverisja Haradinaj II”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Komuna e Vitisë organizojnë ceremoninë e inagurimit të ndërtesës së re komunale me vlerë 1.6 milion euro. (Ndërtesa e Komunës së Vitisë, ora 12:00)

- NISMA Socialdemokrate sot mbanë konferencë për medie. (Selia Qendrore, ora 14:00)

- Mbahet takimi i radhës mes grupeve punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Selia e LVV-së, ora 15:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, mban sot Konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:00)

- Në kuadër të "Javës Japoneze" mbahet koncert nga Sumie Kaneko & Takuya Taniguchi. (Kino Armata, ora 18:00)

- Behët lansimi i produktit të parë të teknologjisë edukative "Labbox" i zhvilluar në Kosovë me të cilin fëmijëve ju mundësohet të përgaditen në fushën e teknologjisë informative. (Menza"Ramiz Sadiku", ora 18:00)

- Në kuadër të "Javës Japoneze"  shfaqet filmi “Fati. Përralla e Kamakuras”. (Kino Armata, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 6 nëntor 2019

- Punëtorët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) protestojnë kundër vendosjen së Presidencës në objektin e kësaj ministrie. (Para objektit të MKRS-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Salla e takimeve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 10:00)

- Nghrohtorja e Prishtinës “Termokos” organizon prezantimin e paraqitjes së rezultateve përfundimtare të Projektit të parafizibilitetit për Enërgji solare. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10.00)

- Promovohet libri universitar “Teori dhe strategji të mësimdhënies - Qasja konstruktiviste”, e autorit Xhavit Rexhaj, botim i Shtëpisë Botuese AAB. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Mbahet forumi i Grupimit të Profesionistëve të Rinj të Ujit me temë "Edukimi për Zhvillimin e Karrierës së Profesionistëve të Rinj të Ujit". (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Mbahet takimi i përbashkët i Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik të Kosovës dhe Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë së Shqipërisë ku do të diskutojnë mbi progresin e arritur në procesin e Certifikimit të bazuar në Testim për personelin e kompanive ujësjellës kanalizime. (Hotel Emerald, ora 15:00)

- Ambasada e Japonisë në Austri dhe Fondacioni Japonez do të jenë nikoqirë të ngjarjes pesë-ditore të kulturës japoneze "Java Japoneze". (Kino Armata, ora 18:00)

- Shoqata e Ujësjellësve dhe Kanalizimeve të Kosovës dhe Shoqata e Ujësjellësve dhe Kanalizimeve të Shqipërisë organizojnë ceremoninë e hapjes se konferencës dhe ekspozitës e 7-të të përbashkët Ballkanike me moton 'Ujë për të Gjithë'. (Hotel Emerald, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 5 nëntor 2019

- Bëhen homazhe te varri i aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, në njëvjetorin e vdekjes. (Zllatar, ora 9:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Vitisë, për të diskutuar rreth zhvillimit të Garës Nacionale në Sport si dhe Garës Nacionale në Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti I DKA-së në Viti, ora 9:30) 

- Këshilli i Studentëve të Fakultetit të Edukimit organizon protestë për të shprehur paknaqësitë për mospërfshirjen e Fakultetit të Edukimit në konkurs të bursave dhe afati i nëntorit i cili me vendim të Senatit është paraparë që studentët të mbajnë vetëm një provim. (Nisja nga Fakulteti i Edukimit, ora 10:40)

- Demokracia Plus organizon tryezën e diskutimit për të diskutuar të gjeturat nga raporti Roli i Organit Shqyrtues të Prokurimit në mosefikasitet në prokurim publik. (Orion Conference Center, ora 10:00)

- Punëtorët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) protestojnë kundër vendosjen së Presidencës në objektin e kësaj ministrie. (Para objektit të MKRS-së, ora 10:00)

- Zyra e Komisionerit  për gjuhët dhe përfaqësuesit e komunitetit rom organizon shënimin e “Ditës Botërore të gjuhës rome”. (Lokali  Dit’ e Nat’ në Prishtinë, ora 10:00)

- Aktivistët e Lëvizjes studentore për barazi - "Studim - Kritikë - Veprim", do të përurojmë pushimoren tek bibloteka e fakultetit të mjekësisë në nder të aktivistit Astrit Dehari. (Bibloteka e fakultetit të mjekësisë,  ora 11:00)

- Mbahet marshi me moton “Një Popull për Drejtësi” që ka gjetur mbështetjen e organizatave të shoqërisë civile, personave publik dhe organizatave politike  (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së gurëthemelit për ndërtimin e objektit të Komunës së Lipjanit. (Oborri i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” ne Gjilan mbanë ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Palestra e Sporteve "Bshkim Selishta" në Gjilan, ora 13:00)

 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Rahovecit, për të diskutuar rreth zhvillimit të Garës Nacionale në Sport si dhe Garës Nacionale në Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i Komunës në Rahovec, ora 13:30)

- Qeveria në detyrë e Kosovës mban mbledhje lidhur me shqyrtimin e propozim-vendimit për kursime dhe ndarje buxhetore të organizatave buxhetore, shqyrtimi i raportit të Thesarit për të hyrat dhe shpenzimet nëntëmujore etj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon aksion për dhurim vullnetar të gjakut, në njëvjetorin e vdekjes së aktivistit të saj, Astrit Dehari.  (Selia e VV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së minibibliotekës së parë në Lagjen Dardania në Prishtinë. (Parku i vjetër i Lagjes Dardania, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 4 nëntor 2019

- Me rastin e hapjes së edicionit të tretë të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove “Prishtina International Theater Festival”, PITF2019 mbahet konferencë për media. (Teatri AAB, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti dhe përfaqesuesit e Organizatës Terre des hommes përurojnë Qendrën për trajtimin e fëmijeve në situatë rruge. (Objekti i Bashkesise Lokale ne lagjen e Muhaxhereve, ora 11:00)

- Sigal Prishtina mban konferencë për media ku do ta prezantojë sponsorin e ri të klubit. (Zyrat e Sigal Prshtinës, Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, sot (e hënë, 04.11.2019), merr pjesë në fillimin e punimeve për rehabilitimin e rrugës Pantinë - Oshlan, komuna e Vushtrrisë. (Fshati Oshlan, afër xhamisë, ora 12:00)

 - Këshilli Studentor i Fakultetit Filozofik, që udhëhiqet nga Organizata studentore “Reforma”, proteston kundër vendimit të MAShT-it për konkursin e bursave, për studentët e Universitetit të Prishtinës. (Fakulteti Filozofik, ora 13:00)
 
- Mbahet takimi i radhës mes grupeve punuese të LVV-së dhe LDK-së. (Selia e Lidhjes Demokratike, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia zyrtare e hapjes së Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove “Prishtina International Theater Festival”. (Teatri AAB, 19:00)
 

Ngjarjet e datës 3 nëntor 2019

 - Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët shëtitje nëpër Prishtinë. (Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon top turneun për Junior më të mirë të Kosovës për vitin 2019. (Salla e Sporteve, ora 10:00)

- Me rastin e zbulimit të lapidarit të atdhetarit Osman Bajriqi-Shala në 100 vjetorin e rënies së tij, e cila do të realizohet në prani të personaliteteve të njohura nga sfera politike dhe publike në Kosovë. (Fshati Burojë në Skenderaj, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it  do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Drejtësia civile në Kosovë, ligji vs praktika”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të mbahet diskutim 'Kosovari në Kornizë'. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 14:00)

- Teatri i Prishtinës Dodona organizon shfaqjen 'Im atë e donte Adolfin'.  (Teatri Dodona, ora 16:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës shfaq performansën e baletit 'O.TAKA'. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 2 nëntor 2019

 - Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Projektin USAID, organizon Kuvendin e themelimit të Odës së Ndërmjetësuesve. (Objekti i ish Rilindjes, ora 8:30)

- Forumi i Gruas i LDK-së, përkrahur nga Fondacioni Konrad Adenauer Stiftung, mban konferencën “Gratë si forcë shtytëse në politikë” e cila udhëheqët nga  kryetarja e Forumit të Gruas të Partive Popullore Evropiane, znj. Doris Pack. (Resort Planet, në Gjilan, ora 10:00)

- Kompania teatrore Liria dhe Simon Pitaqaj prezantojnë Lexim e diskutim me Rexhep Mitrovicën e Arben Bajraktarin: Inkuizatori i madh. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të organizohet turneu i dytë memorial i shahut "Astrit Dehari". (Shkolla fillore e mesme dhe e ulet "Abdyl Frashëri" në lagjen Ortakoll, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Prokurorët në Kosovë ngrisin aktakuza ndaj të vdekurve”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bën homazhe me rastin e shënimit të 30- vjetorit të rënies së Heronjve të Kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Bregu i Diellit në Prishtinë, ora 14:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët shfaqja 'Un Inpsektori'. (Teatri i qytetit “Adriana” në Ferizaj, ora 15:00)

- Mbahet akademi përkujtimore me rastin e 30 vjetorit te rënjes se Dëshmorëve të Kombit  Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Salla e kuqe e Pallatit te Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët shfaqja  'Sfinga'. (Teatri Kombëtar i Kosovës,, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 1 nëntor 2019

- Prokuroria Themelore e Pejës organizon tryezën me temën “Degradimi i pyjeve dhe ambientit”. (Hotel Dukagjinit në Pejë, ora 9:30)

- Open Data Kosovo dhe Oda Ekonomike e Kosovës lansojnë platformën ‘The Future Workplace’. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon tryezën e diskutimit me temën “Studentët përballë keqpërdorimeve financiare në universitetet publike”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit organizojnë ceremoninë e ndarjës së shpërblimeve për garën “Shkolla ideale”. (Muzeu Kombëtar, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, bën homazhe dhe vendos kurora me lule te Shtatorja e Heroit Zahir Pajaziti, me rastin e ditëlindjes së tij. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët promovimi i teatrit kosovar. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 10:00)

- Organizatat Jo Qeveritare Avoko, EC Ma Ndryshe, ISDY, KDI, PRAK mbajnë konferencën e përbashkët në të cilën do të prezantohet raporti i monitorimit të aktivitetit të prokurimit: Ndërtimi i pishinës olimpike në Prizren në vlerë prej 2,4 milionë euro. (Zyret e KDI, sheshi i Lidhjes, në Prizren, ora 11:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës shfaqet në gjuhën shqipe me titra në gjuhën angleze Hipkritet apo Pacienti Anglez. (Teatri Dodona, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë komunën e Bujanocit, ku do të takohet me kryetarin  e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi. (Komuna e Bujanocit, ora 13:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Përfaqësuesin Special të SHBA-së  për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. (Kabineti i Presidentit, ora 13:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pritet në takim nga Kryetari i  Këshillit Nacional Shqiptar, Ragmi Mustafa. (Bujanoc, ora 14:30)

- Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit të Shtetit i SHBA-ve, njëherësh Përfaqësues Special i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, do të flasë para një publiku të përbërë nga studentë dhe pjesëtarë to shoqërisë civile. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 15:00)

- Teatri i qytetit në Gjilan ben shfaqjen në gjuhën shqipe me titra në gjuhën angleze 'Erdhi Godoja'. (Teatri i Gjilanit, ora 16:00)

 

- Mbahen garat e Kuranit në nivel të medreseve në Ballkan. (Medresea “Alauddin” në Prishtinë, ora 18:00) 
 

Ngjarjet e datës 31 tetor 2019

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Ministrinë për Komunitete dhe Kthimi organizon panairin e bizneseve me qellim që pjesëtarëve të komunitetit të ju ofrohet mundësia për të paraqitur punimet e tyre, produktet, si dhe për të gjetur lidhjet e reja tregtare dhe rrjetëzim. (Qendra e Kulturës në Shtërpcë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tetë e rregullt për vitin 2019 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledha e 22-te me radhe e Kuvendit Komunal te Istogut. (Salla e Kuvendit të Komunës së Istogut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë: “Prioritetet legjislative në fushën e sundimit të ligjit: Një perspektivë nga legjislatura e re e Kuvendit” e cila ka për qëllim që të diskutojë mbi propozimet, axhendat dhe prioritetet e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e ardhshëm të Republikës së Kosovës. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës lidhur me Aktgjykimin e Gjykatës Supreme për numërimin e fletëvotimeve të votuesve jashtë Kosovës. (Objekti i KQZ-se, ora 11:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon ndarjen e çmimeve për esenë më të mirë rreth kursimit të financave me moto “Kursimet për një të ardhme më të mirë“. (Auditoriumi i BQK-së, ora 15:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe travvik.info nga Norvegjia mbyllin shfaqjen e filmave dokumentar "Gardianet e Parajsës - zemrat dhe mendja në Korenë e Veriut me shfaqjen e filmit Lufta e Artit. (Biloteka Kombëtare, ora 19:00)

- Qendra Multimedia në bashkëpunimin me Teatrin Kombëtar të Kosovës, teatrin e qytetit të Gjilanit dhe teatrin “Adriana” në Ferizaj nisin edicionin i dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës. (Teatrin Kombëtar, ora 20:00)

- Vjen në ekranin e madh të kinemasë si producent i filmit #Terminator Dark Fate - Aksion - Aventurë 2 orë 14 min, me aktorët Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Edward Furlong, etj. (Kino ABC, ora 20:00)


Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2021

 - Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve dhe Auditorja e Përgjithshme e ZKA-së raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit Vjetor të Auditimit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon Ilucidare Playground: “Guralec: Moving Rocks” dhe Konferencën “Përtej mureve dhe bindjeve”. Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë