02 Tetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Prill 2021

- Ministri i Shëndetësis, Drejtori i ShSKUK-së, dhe Drejtori i Fondit të sigurimeve shëndetësore raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin e auditimit të performances, zbatimi i rekomandimeve të raportit “Administrimi i programit pÑ‘r trajtim mjekësor jashtë institucioneve shëndetësore publike dhe vlerësimi i rezultateve”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, dhe Kryeministri Albin Kurti bëjnë nderime te memoriali për të Pagjeturit. (Para ndërtesës së Kuvendit, hyrja e parë, Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00)

- Klubit të Prodhuesve të Kosovës organizon panelin e diskutimit “Rritja e Eksportit përmes Private Label”. (Hotel Nartel, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 198-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të 27 Prillit, Ditës kombëtare për persona të zhdukur në Kosovë udhëheqësit e Qendrës Burimore për Persona të Zhdukur, së bashku me një numër të familjarëve të personave të zhdukur nga të gjitha prejardhjet etnike, do të vendosin lule tek memoriali i personave të zhdukur dhe njëkohësisht do t’u drejtohen mediave në një konferencë të shkurtër. (Para objektit të Kuvendit, ora 10:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me shpalljen e konkursit për anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Ministrja e Ekonomisë, znj.Artane Rizvanolli, bordi dhe kryeshefi ekzekutiv i KOSTT si dhe bordi dhe drejtori menaxhues i Agjencisë Kosovare të Privatizimit raportojn para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me shqyrtimin e kërkesës së KOSTT dhe situaten aktuale e privatizimit në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me Kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, do të bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Meje të Gjakovës. (Kompleksi Memorial në Meje te Gjakovës, ora 13:00)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë diskuton lidhur me detyrat, prioritetet dhe organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton ankesat lidhur  me procedurat e zgjedhje sÑ‘ pesë zëvendësve të Avokatit tÑ‘ Popullit si dhe propozimin për nismën legjislative lidhur me Projektligjin për Mbrojtje nga Dhuna nÑ‘ Familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Në Ditën e të Pagjeturve, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë inaugurimin e fillimit të punimeve për Kompleksin e Varrezave të Martirëve në Krushë të Vogël. (Krushë e Vogël, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 26 Prill 2021

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë mban konferencë ku do të bëhet prezantimi i raportit vjetor mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës dhe veprave penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë gjatë vitit 2020. (Përmes https://zoom.us/j/92746466140, ora ora 9:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë në të cilën do të diskutohet për situatën epidemiologjike dhe sigurimin e vaksinës anti-Covid. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me kryeministrin Albin Kurti, do të vizitojnë Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve në Prizren, ku do të marrin pjesë në ceremoninë mikpritëse të bizneseve të para të këtij parku. (Parkun e Inovacionit, ora 15:30 - mediat duhet të jenë të pranishme në ITP deri në ora 15:00)

Ngjarjet e datës 23 Prill 2021

- Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet në takim bilateral nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Donika Gërvalla. (Kabineti i ministres Gervalla ora 8:40 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Donika Gërvalla mbajnë konferencë për medie. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 9:20)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani. (Kabineti i Presidentes, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e shoqatave për mbrojtjen e të drejtave të grave të dhunuara gjatë luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- KOMF publikon raportin e monitorimit “Shërbimet Sociale në Kohë Pandemie”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”.  (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e radhës ndaj ish-komandatit të UÇK-së, Pjetër Shala. (Hagë, ora 11:00)

- Qendra për Zhvillim Multikulturor - Impact, shënon diten vëndore të përkujtimit të viktimave në kumunikacionin rrugorë ku do të zhvillohën përformancat në vendkalim të këmbësoreve në tri lokacione në Prishtinë. (Përbrij Hotelit Grand, Para Hotel Sirius dhe para New Born, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyre se drejtorit të AKI-së  raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimin e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës  organizon aktivitetin me rastin e shënimit të Ditës së Tokës. Të pranishëm do të jenë: Nënkryetari i Komunës së Prishtinës Z.Selim Pacolli, përfaqësues të Ambasadave, përfaqësues të Institucioneve vendore dhe Dekan të Fakulteteve. (Lagjja Dardania, afër marketit Eli Ab, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Zyret e Selisë Qendrore, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 21 Prill 2021

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Bleron Ramusholli për vepren penale 'Dhunimi'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të behët shqyrtimi i Programit të Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës dhe Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 18 Prill 2021

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, dhe Kryeministri Albin Kurti bëjnë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Velani. (Velani, ora 10:00)

- Me pas Presidentja Osmani dhe Kryetari Konjufca bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Makoc.

Ngjarjet e datës 17 Prill 2021

- Kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, njëherësh nënkryetari i partisë, Shaqir Totaj mban konferencë për media, lidhur me skandalet korruptive në Komunën e Prizrenit, arrestimet e fundit dhe tema të tjera. (Para zyrave të Degës së PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca bëjnë homazhe në kompleksin memorial në Çikatovë dhe Poklek. (Çikatovë, Drenas, ora 11:30) 

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia Qëndrore, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 16 Prill 2021

 - Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbaj një konferencë virtuale në të cilën do të publikohet raporti: “Cënimi i integritetit të Këshillave nga Këshillat-Raporti i monitorimit të Këshillit Gjyqësor dhe Prokurorial në vitin 2020”. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Xhemajl Demiri për vepren penale 'Falsifikim i rezultateve të votimit '. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe koordinatori i Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim Cihan Dinçer do të bëjnë shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, të dhuruara nga TIKA. (Gjimnazi “Gjon Buzuku”, ora 11:00)

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga Sheshi. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga Sheshi, ora 11:00)

- Drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajë një konferencë për media në lidhje me banimin kolektiv në rrugën "Ardian Zuranxhiu''. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 14:00)

- Anulohet - Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës mban konferencën për media të thirrur nga ministri Liburn Aliu. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, ora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021

- Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 14 Prill 2021

- Mbahet seanca gjyqësore për rastin e hedhjes së gazit lotsjellës në hapësirat e Kuvendit të Kosovës, ku të akuzuar janë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, deputeti Pal Lekaj dhe ish-deputetet Donika Kadaj - Bujupi dhe Besa Baftiu. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:00)  

- Mbahet seanca e katër ndaj Xhevdet Qeriqit dhe 10 veteranëve  të UÇK-së për organizimin e një proteste në gusht të vitit 2015. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Prizrenit, do të mbajë mbledhje urgjente me rend dite “Kërkesë për shtyrjen e vendimit për ekzekutim të largimit nga zyrat partitë politike”. (Salla e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutimin virtual me temën "Strategjia Kombëtare për Zhvillim: arritjet, ngecjet dhe pritshmëritë”. (https://zoom.us/j/95302971166?pwd=L2txdW5NSklnc0JPZDBRaTJweW1HQT09, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërdarjen e kompjuterëve dhe të llaptopëve të dhuruar nga KFOR-i Italian, për nxënësit e shkollës në fshatin Mushnikovë. (Fshati Mushnikovë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës së bashku me UN Women të organizojnë lansimin e raportit më të ri “Një ulëse në tryezë: Kontributi i grave në proceset e ndërtimit të paqes në Kosovë dhe pritjet e tyre nga këto procese”. (Përmes https://zoom.us/j/93253313475, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me Auditimin e Raporteve Vjetore Financiare dhe  Raportet e Deklarimit Financiar të Fushatës, së subjekteve politike, për vitet 2018, 2019 dhe 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), bën publikimin e raportit “E drejta për të vërtetën  viktimat pa emër”. (https://us02web.zoom.us/j/83534803431?pwd=SjhrZmhNZVRyUVdEanZIMmxLZTlOZz09, ora 13:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qëndrore e Partisë, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:30) 
 

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim ish-Presidentët: Fatmir Sejdiu, Atifete Jahjaga dhe  Behgjet Pacolli. (Kabineti i Presidentes, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

 

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 9 Prill 2021

- Në 22-vjetorin e Betejës së Koshares bëhen homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Koshares”. (Koshare, ora 10:00)     

- Në 22-vjetorin e Betejës së Koshares, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku bashkë me anëtarë të Kryesisë, bën homazhe te Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Koshares”. (Koshare, ora 11:00)

- Në 22-vjetorin e Betejës së Koshares, kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj bën homazhe te Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Koshares”. (Koshare, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë për medie. (Selia e PDK-së, Prizren, ora 11:00)

- Në Akademinë Ushtarake Mbretërore “Sandhurst”   të Mbretërisë së Bashkuar, mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve në te cilen dy kadetë të FSK-së do të diplomohen. (Ceremonia mund të ndiqet: https://www.facebook.com/RoyalMilitaryAcademySandhurstora, ora 11:45)
    
- Pronarët e bizneseve që operojnë në qendrat tregtare në qytetin e Gjilanit, do të mbajnë protestë paqësore. (Para Komunës së Gjilanit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 8 Prill 2021

- Fillon vaksinimi i personave mbi 85 vjeç kundër Covid-19. (Salla 1 Tetori, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes i Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të publikoj raportin” Performanca e Prokurorisë në Luftën Kundër Korrupsionit 2020”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kandidatët e pranuar për studime të doktoratës në Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Prishtinës protestojnë para rektoratit të Universitetit të Prishtinës. (Rektorati i UP-së, ora 12:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë një konferencë për media, ku do të flasë për objektet komunale, që janë në shfrytëzim të partive politike. (Shtëpia e Bardhë, ora 12:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:00)

- KESCO nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me Qatar Charity. (Swiss Diamond Hotel, ora 15:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës do ta mbajë Kuvendin e Rregullt të Punës. (Nëpërmjet ekranit në ambientet e stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 7 Prill 2021

- Drejtoresha e Drejtorisë së Ekonomisë dhe Financave, Leonora Çerreti do të mbajë një konferencë për media, ku do të njoftojë në lidhje me vendimin për faljen e një pjese të obligimeve të krijuara për taksa komunale për biznese, taksa për shfrytëzimin e pronës komunale dhe hapësirave publike. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Besnik Tahiri, mbajnë konferencë për medie. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 13:00)

-  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 13:30) 

 

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet në sheshin "Skënderbeu". (Pranë Teatrit Kombëtar, ora 22:00)

 

Ngjarjet e datës 6 Prill 2021

- Me arritjen e Presidentes së Repubikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu në Presidencë dhe paraqitjen e trupave të Togut ceremonial të Forcës së Sigurisë së Kosovës mbahet ceremonia e inaugurimit të Presidentes Osmani. (Përballë Kuvendit, hyrja e parë, Sheshi Ibrahim Rugova, ora 10:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova në bashkëpunim me Kompaninë Evrotarget & Evroenergie zyrtarizon bashkëpunimin në kuadër të fushatës ’’A po m'sheh’’ që përfshin mbështetjen e shërbimeve terapeutike për periudhën një vjeçare. (Ndërtesa e Evrotarget, ’’Rr. Isa Kastrati, nr. 214, Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet shqyrtimi fillestar në rastin ndaj ministrit Liburn Aliu. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim ekipin e xhudistëve kampionë. (Kabineti i Presidentes, salla C-101, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim nxënësit e Institutit Atomi. (Kabineti i Presidentes, salla C-101, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, e shoqëruar nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Qendrën e Vaksinimit në Prishtinë. (Salla “1 Tetori”, ora 12:45)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, bënë homazhe te Varri i Presidentit Ibrahim Rugova. (Varri i Presidentit Ibrahim Rugova, Velani, ora 13:15)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, vendosë buqetë me lule tek Memoriali për nder të të pagjeturve të Kosovës. (Oborri i Kuvendit, hyrja e parë, Sheshi Ibrahim Rugova, ora 13:30)

-  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, vendosë buqetë me lule tek Monumenti “Heroinat”. (Sheshi i heroinave, ora 13:40)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, bënë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. (Prekaz, ora 14:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim Komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës,  gjenerallejtënant Rrahman Rama dhe gjeneralët e FSK-së. (Kabineti i Presidentes, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 5 Prill 2021

- Komuna e Deçanit do të bëj perurimin e Objektit të Emergjences pranë QKMF-së në Deçan. (Deçan, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt, në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të organizojnë homazhe në nderim të të rënëve të masakrës së Rezallës. (Kompleksi Memorial në Rezallë, ora 11:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe pranë lapidarit të varrezave në fshatin Rezallë të Skenderajt. (Rezallë, ora 11:30)

 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪15:00)

Ngjarjet e datës 4 Prill 2021

- Vazhdon seanca e Kuvendit në të cilën do të behët zgjedhja e Presidentit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 3 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit lidhur me kërkesen e 41 deputetëve për thirrjen e Seancës së jashtëzakonshme për zgjedhjen e Presidentit të Republikës  së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 15:00)

 

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit në të cilën do të behët zgjedhja e Presidentit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 2 Prill 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Islam Thaqi, do t’i vizitojnë shtëpitë e ndërtuara nga DPMS për përfituesit e thirrjes publike të kësaj drejtorie për “Ndërtimin e 30 shtëpive të formës – Pika Jashtë”. (Prizren, ora 9:00 - transporti i organizuar nga ana e Komunës nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:45)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të bëhet formimi i komisioneve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e fillimit të vaksinimit te punëtorëve shëndetësorë mbahet takimi i Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Qendra e Studentëve ne Gjilan,  ora 10:00)
 
- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të mbajë konferencë për media, për të vazhduar më pas me procesin e vaksinimit. (Qendra e Studentëve ne Gjilan,  ora 10:10)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj do të vizitojnë aktivitetin e vaksinimit kundër Covid-19 i stafit shëndetësor të Spitalit Regjional të Prizrenit. (Qendra Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 11:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës bën publikimin dhe promovimin e Revistës “Mjeku”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- ETEA organizion manifestimin “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj”. (Biblioteka Hivzi Sulejmani, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyres se Presidentit te Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bashkë me kryeministrin Albin Kurti, znj. Vjosa Osmani, me zëvendëskryeministren Emilija Rexhepi si dhe me ministren për Arsim, Shkencë dhe Teknologji, Arbërie Nagavci, në Ditën Botërore të Autizmit, do të presin në takim udhëheqësit e shoqatave të autizmit në Kosovë, duke përfshirë prindër dhe fëmijë me autizëm. (Kabineti i Presidentit, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet nisma legjislative “Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit 03/L-073 për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin nr. 03/L-256”. (Kuvendi i Kosovës  15:00)

- Grupi Parlamentar i LV-së mban konferencë për media në të cilën flet u.d e kryesuesit të grupit parlamentar Mimoza Kusari-Lila. (Holli i Kuvendit, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪16:00)

 

- Kryetari i LDK-së, Dr. Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 1 Prill 2021

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Leonit Muhaxheri për vepren penale 'Vrasja e rëndë'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka, së bashku me zyrtarët e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të bëjnë përurimin e zhveshtoreve të reja të Klubit të Basketbollistëve “Bashkimi”. (Qendrën Sportive në Prizren, ora 11:00)

- Drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Beni Kizolli, do të nënshkruaj një marrëveshje bashkëpunimi me drejtorin e Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore Samir Hoxha për përfshirjen e tyre në procesin e Hartimit të projektit të Regjenerimit të Brigjeve të Lumëbardhit. (Qendra për Shërbime të Integruara - One Stop Shop në Prizren, ora 11:30)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, bën homazhe në fshatin Lybeniq. (Lybeniq, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca do të bëj homazhe në Lybeniq të Pejës. (Fshati Lybeniq, ora 12:50)

- Oda e Afarizimit të Kosovës organizon konferencë për medie me temë “Ndikimi i pandemisë në ekonomi dhe pasojat e krizës të shkaktuara nga Covid-19”. (Zyret e OAK, ora 14:00)

- Për të dokumentuar një bashkëpunim të suksesshëm në mes të etnive të ndryshme në Kosovë, si një shembull i një mendje të hapur që do të ndërtojë shtigje për të fituar të ardhmen në këtë epokë digjitale mbahet nata finale e projektit Tech Heroes. (Kino Armata, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 31 Mars 2021

- Kuvendi Komunal i Kamenices ndan mirënjohje për Arian Mavriqi për dokumentimin e botës së egër në Kosovë. (Kuvendi Komunal i Kamenices, ora 10:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, mban konferencë për medie. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyrës së Presidenti i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca do të bëj homazhe në Pastasellë të Rahovecit. (Pastasellë, ora 12:45)

- Ushtruesi i Detyrës së Presidenti i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca bën homazhe në 22 vjetorin e masakrës së Burimit në Malishevë. (Malishevë, ora 13:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj mban konferencë për media.  (zyret e Selisë Qendrore, ora 15:0)


 

Ngjarjet e datës 30 Mars 2021

- Me qëllim të fuqizimit të bashkëpunimit dhe ngritjes së transparencës, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal prezanton monitorimin e vlerësimit të projekteve të komunave. (Ndërtesa e ish - Rilindjes, kati i 13-të, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të behët propozimi për formimin e komisioneve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:00)

- Lansohet strategjia e Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet takimi i grupeve parlamentare dhe përfaqësuesit e biznesit për të diksutuar daljen në treg të hapur të energjisë për biznese. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media, me ç’rast do të bëhet publikimi i raportit "Reformat e Administratës Publike në Gjendjen e Stagnimit". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Agjencia kundër Korrupsionit organizon konferencë për media ku do të  prezantohet  raportin vjetor për vitin 2020. (Salla e konferencave të AKK-së, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite shqyrtimin dhe miratimin e i rekomandimit për kandidatët e radhës për deputet të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Selia e KQZ-se, ora 11:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis në kuadër të projektit “Humanrightivism” implementuar nga CDF dhe mbështetur nga Sida në bashkëpunim me Komunën e Lipjanit prezanton shfaqjen e të rinjve forum teatër “Kur bien perdet”. (Qendra Kulturore “Tahir Sinani” në Lipjan, ora 12:00)

- Dhomat e Specializuara mbajnë konferencën e tretë për ecurinë e çështjes kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë, ora 15:00)  

- Zhvillohet derbi i kryeqytetit në pingpong ndërmjet KPP “Priping” dhe KPP “Prishtina”, në kuadër të xhiros 4, në Superligën e Kosovës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 Mars 2021

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencë për media me rastin e pranimit të aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, Departamenti për Çështje Administrative mbi kërkesën e GLPS dhe GAIA për shtyrjen e ekzekutimit të Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica deri në vendosjen meritore të çështjes. (Zyret e Grupit për Studime Juridike dhe Politike, Rr. Rexhep Luci Nr. 16/1, ora 11:00)

- Kandidatët e pranuar në studimet e doktoratës në Faktultetin Ekonomik në Universitetin e Prishtinës protestojnë para rektoratit të Universitetit të Prishtinës. (Rektorati i UP-së, ora 12:00)

 

- Kryeministri Albin Kurti do të vaksinohet me vaksinën AstraZeneca - Oxford COVID-19. (Salla e Sporteve “1 Tetori”, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 28 Mars 2021

- Zhvillohen ndeshjet e Suprliges se Kosoves meshkuj 2 xhiro dhe Superliga e Kosoves femrat 2 xhiro. (Ferizaj, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, bashkë me një pjesë të stafit të MKRS-së dhe me drejtuesit e institucioneve shtetërore të kulturës do të bëjnë homazhe për ta nderuar figurën e artistit Rasim Thaçi - Cima. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

 - Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca do të bëj homazhe në kompleksin memorial në Izbicë. (Fshati Izbicë në Skënderaj, ora 12:40)

 - Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca do të bëj homazhe tek memoriali i familjes Bogujevci dhe Duriqi. (Besianë, ora 13:30)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të marrin pjesë në ceremoninë e pranimit të kontingjentit të parë të vaksinave kundër COVID-19. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, nëpërmjet programit COVAX. (Pista e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", para terminalit VIP, ora 20:15)

Ngjarjet e datës 27 Mars 2021

- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe me rastin e ndarjes nga jeta të artistit Rasim Thaçi. (Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- U.D. Presidenti i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca do të bëj homazhe me rastin e vdekjes së humoristit Rasim Thaçi-Cima. (Teatri Kombëtar, ora 9:30)

- Federata e Pingpongut e Kosovës vazhdon me ndeshjet ekipore në Ligen e Juniorëve meshkuj 3 xhiro dhe Liga e Juniorëve femra 1 xhiro . (Ferizaj, ora 10:00)

- Nën organizimin e komunës së Skenderajt dhe shoqatave të dalura nga lufta e UÇK-së, të prirë nga kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari organizohen homazhe për dy dëshmorë të fshatit Kryshec, Arsim Gashi dhe Xhavit Dobra. (Kompleksi Memorial në Morinë, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të Demonstratave të vitit 1981, Komuna e Prizrenit, në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta dhe Shoqata e të Burgosurve Politik, do të organizojnë Akademi për Pranverën Shqiptare të vitit ‘81. (Shtëpia e Kulturës "Xhemajli Berisha", ora 13:00)

- Mbahet stërvitja e Kombëtares së Suedisë. (Stadiumi Fadil Vokrri, ora 17:30)

- Kombëtarja e Kosovës mban konferencë për media. (Stadiumi Fadil Vokrri, ora 18:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Teatrit, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në bashkëpunim me teatrin e qytetit “Bekim Fehmiu", do të organizojnë një aktivitet ku do të shfaqet një performancë artistike e artistëve të teatrit të qytetit, ku po ashtu do të bëhet shpërndarja e mirënjohjeve për artistët që i kanë kontribuar teatrit të qytetit me vite të tëra. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 18:00)

- Kombëtarja e Suedisë mban konferencë për media. (Stadiumi Fadil Vokrri, ora 18:40)

 - Mbahet stërvitja e Kombëtares së Kosovës (Stadiumi Fadil Vokrri, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 26 Mars 2021

- Me rastin e shënimit të 22 vjetorit të betejave të Përdrinisë dhe të masakrave në këtë regjion, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 197-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencën për medie “Hapat e parë të monitorimit të zbatimit të Ligjit të Rimëkëmbjes”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në 22-vjetorin e masakrës ndaj familjes Berisha nga forcat serbe bëhen homazhe te Kompleksi Memorial. (Suharekë, ora 10:00)

- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe te Kompleksi Memorial në Krushë të Madhe të Komunës së Rahovecit. (Kompleksi Memorial - Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri ia dorëzon gazetarit Marim Mema, çmimin Qytetar Nderi i Gjilanit. (Zyra e Kryetarit, Haziri, ora 11:00)

- Rrjeti i Organizatave për Zhvillim Rural të Kosovës organizon debat me temën “Situata aktuale dhe politikat nacionale lidhur me konceptin e ekonomisë së gjelbër në Kosovë”. ( Hotel Nartel, ora 11:00)
 
- Kryeministri Albin Kurti se bashku me kryetarin e Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe bëjn homazhe te Kompleksi i Varrezave në Krushë të Vogël. (Kompleksi i Varrezave - Krushë e Vogël, ora 11:30)

- Kandidatët e pranuar në studimet e doktoraturës në Fakultetin Ekonomik, protestojnë pas vendimit të Senatit për përsëritjen e provimit pranues. (Para Rektoratit të UP-së, ora 12:00)

- Kombëtarja e Kosovës mbanë stërvitjen e radhës. (Fusha e Kampit Nacional Edukativ në Hajvali, ora 12:00)
 
- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe te Kompleksi Memorial për viktimat e familjes Berisha në Komunën e Suharekës. (Kompleksi Memorial, Suharekë, ora 12:30)

- Promovohet libri "Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së 2 tetor 1999 – 2 tetor 2019 nga autorët Qazim Thaçi dhe Hasan Morina. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha" në Prizren, ora 14:00)

- Në ditën e pestë të Javës se Gruas mbahet debati me temë ''Burrat, pushteti dhe politika''. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Ushtruesi i Detyre se Presidentit , Glauk Konjufca, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 14:15)

- Hapet ekspozita për masakrat e kryera nga regjimi serb gjatë luftës 1998 dhe 1999 në regjionin e Prizrenit nga Hasan Morina. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha" në Prizren, ora 14:30)

 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪16:00)

Ngjarjet e datës 25 Mars 2021

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën virtuale për lansimin e dy raporteve qe tregojn përceptimet e qytetarëve për bashkëpunimin rajonal dhe integrimin e Kosovës në BE dhe përceptimet e qytetarëve për sigurinë publike dhe kërcënimet e sigurisë. (Zoom dhe në faqen e QKSS në Facebook, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

-Këshilli i Investitorëve Evropianë organizon konferencën “Rritja e konkurrencës ekonomike të Kosovës në periudhën pas Covid-19”. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe Drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli, do të vizitojnë njërën prej banesave të banimit kolektiv, ku kanë përfunduar punimet për renovimin e kulmit të saj nga ana e DUPH-së. (Në afërsi të Stacionit Policor të Trafikut, ora 10:30)

- Posta e Kosovës bën promovimin e pullës postare “Nga arti skenik - Besim Sahatçiu dhe Leze Qena”. (Cineplexx, Albi Mall-Prishtinë, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të zhvilloj një aktivitet pranë teatrit kombëtar. (Para Teatrit Kombëtar, ora 13:00)

- Në ditën e katertë të Javës se Gruas mbahet debati lidhur me drejtimin e agjendës mjedisore bazuar në gjithëpërfshirje. (Hotel Emerald, ora 14:00)

 

- Prokuroria Themelore në Ferizaj, do të mbajë sot konferencë për media lidhur me aksionin i cili është duke u zhvilluar në disa rajone të ndryshme të Kosovës. (objektin e Prokurorisë Themelore Ferizaj, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Asamblesë së Punës dhe asaj  Zgjedhore të Komitetit Olimpik të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ekspozitën e Zejxhan Celinës, “Paja e nuses - qejzi i vajzes”, aktivitet ky i mbështetur nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, që ka për qëllim promovimin e veshjeve tradicionale. (Hamam “Gazi Mehmet Pasha”, ora 15:30)

- Raportuesa e Përhershëm për Kosovën Viola von Cramon - Taubadel dhe Raportuesi i Përhershëm për Serbinë Vladimír Bilčík do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp. (Bruksel,  https://broadcaster.interactio.eu/join/66e2-hy1p-1w4u, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 24 Mars 2021

 - Kryeministri Albin Kurti me kabinetin qeveritar bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 8:00)

- Kryeministri Albin Kurti me kabinetin qeveritar bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”, në Gllogjan. (Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Kombit”, në Gllogjan, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e 249-të e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Zyrtarët e Prokurorisë Speciale në Hagë, 6 muaj pas bastisjes në selinë qendrore të OVL UÇK-së në Prishtinë, i kthejnë pajisjet të cilat i kanë marrë. (Zyret e OVL UÇK-së, ora 10:00)

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET organizon kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, aktivitet ky që është bërë tradicional në Komunë e Ferizajt. (Lokali “Queen’s Loung Bar” rruga “12 Qershori” në Ferizaj, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e katërt mbi ecurinë e çështjes gjyqësore ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit. (Hagë, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti me kabinetin qeveritar bën homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova në Prishtinë. (Varrezat e dëshmorëve në Velani, ora 11:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe rektori i Universitetit të Prizrenit, Ismet Temaj, do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi në fushën e pylltarisë. (Shtëpinë e Bardhë në Prizren, ora 11:30)

- Udhëheqes të Komunës së Deçanit bëjn homazhe në kompleksin memorial të dëshmorëve të kombit në Gllogjan, ku do vendosen lule në të gjitha varret e dëshmorëve në pranin e Gardës Ceremoniale të Ushtrisë së Kosovës. (Fshati Gllogjan, ora 12:00)

 

- Organizata e Veteraneve te Luftes UÇK-së do të mbajkonferencë për gazetarë. (Selia qendrore e OVL UÇK-së, ora 12:00)

- Në përkujtim të 24 marsit 1998 “Epopeja e Dukagjinit” mbahet koktej rasti në nderim të kësaj dite. (Kulla e Hilimi Haradinaj, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite shqyrtimin dhe miratimin e rekomandimit për kandidatët e radhës për deputet të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj do të marrin pjesë në ligjëratën e organizuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, me rastin e Ditës Botërore të Tuberkulozit. (Prizren, ora 13:30)

- Në kuadër të Javës së Gruas mbahet diskutimi me temë "Përfaqësimi i drejtë i grave në media qenësor për barazi gjinore". (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku takohet me kandidaten për presidente, Vjosa Osmani. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 tetor 2022 - Kryeministri Albin Kurti, bën homazhe te varri i profesorit Ejup Statovci. (Varrezat në Lagjen Arbëria, ora 9:00​)

- Bashkimi i Sindikatave te Parvarura te Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për medie. (Qendra e Studentëve Salla “1 Tetori”, ora 14:00)