26 Shtator 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2020

- Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor, mbajnë porotestë simbolike (Para objektit të Qeverisë, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, sot do të vizitojë Inspektoratin Policor të Kosovës, ku do të pritet nga u.d Kryeshefi, Kushtrim Hodaj. (Ambientet e IPK-së në Hajvali.  ora 10:00)

- Pronarët e pishinave do ta mbajnë një protestë në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, për t’i shprehur pakënaqësitë për mbylljen e pishinave nga ana e Qeverisë. (Sheshi “Skëndërbeu”, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 Gusht 2020

- Kryeministri, Avdullah Hoti Inspekton punët në rrugën Zhur - Dragash. (Dragash, ora 10:00)

- Kryeministri, Avdullah Hoti zhvillon një vizitë në fabrikën për përpunimin e mishit “MEKA”, Plavë-Dragash. (Dragash, ora 10:30)

 - Kryeministri, Avdullah Hoti zhvillon një vizitë në fermës “Qendra”, Plavë te Dragashit. (Plavë, ora 11:00)

 - Kryeministri, Avdullah Hoti takohet me fermerët e zonës së Gorës në fshatin Krushevë, (Krushevë, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të  Kosovës, ora 9:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, i shoqëruar nga Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sadri Bajgora dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues Nehat Thaçi, vizitojnë Burgun e Sigurisë së Lartë në Gërdoc të Podujevës. (Burgu i Sigurisë së Lartë, ora 11:30)
 

Ngjarjet e datës 30 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Suharekës ku do te takohet me, Kryetari i Komunës, Bali Muharremaj. (Objekti i Komunes, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00) 
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Shtëpinë e Kulturës “Ukë Bytyqi” në Suharekë. (Suharekë, ora 10:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi dhe kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri, do të marrin pjesë në fillimin e punimeve në rrugën N25.2 - Hyrja e qytetit të Gjilanit. (Hyrja e qytetit të Gjilanit, rruga “Madeleine Albright”, ora 11:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e  Festës së Kurban Bajramit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, në Prishtinë, ora 11:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton stadiumin e qytetit të Suharekës për të parë nevojat për investime në transport. (Suharekë, ora 11:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi vendos gurthemelin në Stadiumit ndihmës në Studentqan. (Fshati Studentqan, ora 11:45) 

 

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 29 Korrik 2020

- Mbahet mbledhja e shtatë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2020. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet ndeshja finale e Digitalb Kupës së Kosovës, ndërmjet Prishtinës dhe Ballkanit, ora 17:45

Ngjarjet e datës 28 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Obiliqit ku do të takohet me kryetarin Xhafer Gashi. (Objekti i komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizimit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive, me rastin e përfundimit të punimeve për renovim të kulmeve të banesave kolektive. (Parku afër semaforëve në lagjen “Jeni Mahallë”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit Të Kosovës mban konferencë për media me temë diskutimi problemet e sektorit privat si pasojë e pandemise. (Zyret e OAK-së, ora 10:00)

- Organizohet dhurimi vullnetar i gjakut me moto dhuro gjak & shpëto jetë. (Innovation Centre Kosovo, ora 10:00)

- OJQ “Voice of Roma, Ashkali and Egiptians” organizon forumin regjional “Avancimi dhe Roli i Grave si Sipërmarrëse, Sfidat dhe Mundësitë e Tyre në Tregun e Punës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të përuroj inaugurimin e restaurimit të Mullirit të Behramajve. (Fshati Graboc 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton Komunën e Gjilanit ku do të pritet nga Kryetari i Komunës Lutfi Haziri. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Spitalin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ministria e Mbrojtjes, hyrja përballë Ambasadës Amerikane, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi inspekton renovimin e Shkollës Fillore "Thimi Mitko” e cila renovohet nga programi mbështetës - Zbatimi i Masave të Efiçiencës së Energjisë në Ndërtesat e Shërbimit Publik. (Gjilan, ora 11:45)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton ndërtimin e platosë në Mirushë të Gjilanit. (Mirushë, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, pret në takim përfaqësuesit e bashkësive fetare në Republikën e Kosovës, në lidhje me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr. 02/L-31 për lirinë fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 13:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton kompanisë regjionale të ujërave K.R.U. “Hidromorava” në Gjilan. (Gjilan, ora 13:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të diskutohet gjendja e biznesit dhe dalja nga kriza. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:30)
 

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme dhe EUROPOL-i do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Ambientet e objektit kryesor të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Kazaz do të bëjnë lansimin e "Ueb-Faqes së turizmit" të Komunës së Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi, do ta vizitojnë rrugën nacionale Prishtinë-Mitrovicë, në fshatin Gojbul te rrethrrotullimi, për t’i parë nga afër punimet që po zhvillohen në këtë rrugë. (Rruga Prishtinë-Mitrovicë, fshati Gojbul, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Hasku se bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të vizitojnë çerdhen e parë publike në lagjen “11 Marsi”, ku do të njoftojnë në lidhje me punimet dhe procedurat e realizuara deri më tani në kuadër të këtij projekti. (Pranë shkollës fillore “Lekë Dugagjini” në Prizren, ora 11:00)

- Gastronomët, bizneset dhe zejet mbyllen të hënën dhe simbolikisht çelësin ia dorëzojnë Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 25 Korrik 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të merr pjesë në vendosjen e një laure në hekurudhë, në fshatin Grabovc-Fushë Kosovë si dhe do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e linjës 10, e cila është duke u ndërtuar nga Fushë-Kosova deri në Han të Elezit. (Parkingu i ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:45)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton kompaninë “Eurometal”. (Babush i Ri - Komuna e Ferizajt, ora 10:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti viziton ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Ndërtesa e Ferronikelit - Drenas, ora 12:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjnë zbulimin e pllakës së dëshmorit Shkelzen Krasniqi nga fshati Hoçë e Vogël. (Fshati Hoçë e Vogël, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin e Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me koronavirus. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ambasadori i Republikës së Turqisë, Cagri Sakar dhe konsulli i përgjithshëm i Republikës së Turqisë në Prizren, Serdar Özaydın do të vizitojnë Qendrën e Artizanaleve të Prizrenit, ku është bërë hapja e kurseve artizanale në pesë fusha të ndryshme. (Qendra e Artizanaleve në Prizren, ora 15:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjnë zbulimin e pllakës së dëshmorit Jah Hoti nga fshati Ratkoc. (Fshati Ratkoc, ora 15:00)

- Mbahet solo koncertit “Home Neverland” të pianistit Robert Bisha për një audiencë të limituar konform masave për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2020

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të behët votimi i rezolutës nga debati parlamentar për situatën financiare të Telekomit të Kosovës, pas lejimit të përmbarimit të Vendimit Përfundimtar OEN nr. 20990/MHM, të Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit pranë Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Paris. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)  

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës të Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00)  

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj pret në takim përfaqësuesit e Organizatave të  Shoqërisë Civile në lidhje me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Financimin e subjekteve politike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve në Universitetin e Prishtinës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit në të cilën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti informon lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e terrenit sportiv në Piranë, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:15)

- Kryetari i Shoqatës se Biznesmeneve dhe Zejtareve ESNAF, Varis Xhejlani dhe Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës Petrit Kllokoqi, do të organizojë një konferencë për media në lidhje me tubimin simbolik që do të mbahet ditën e hënë. (Shoqata ESNAF, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2020

 - Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dorëzon në IKSHPK komplete testimi për Covid-19, të financuara nga Luksemburgu dhe Austria. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 9:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e Zyrës së Gjendjes Civile në Mushnikovë, projekt i realizuar nga Drejtoria e Administratës. (Transporti i organizuar nga nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:15)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Organizatat e Shoqërisë Civile me disa përfaqësues të fshatrave të Rugovës organizon konferencë për media lidhur me vendimin e prokurorisë për ndalimin e qarkullimit të lirë të qytetarëve me materiale ndërtimi në zonat e tyre. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendi të Republikës së Kosovës në të cilën do të zhvillohet debat parlamentar për situatën financiare të Telekomit. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Federata Sindikale e Pavarur e Postës dhe Telekomunikacionit të Kosovës (FSP-PTK), mban protestë 24-orëshe para Qeverisë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora  13:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të Këndit të Kurajos në Kuvendin e Kosovës. (Hapësirat e vizitorëve të Kuvendit, hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve orgaizon konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania Kelkos ndaj aktivistit Adriatik Gacaferi. (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, rruga “Sali Çeku”, Deçan, ora 14:30)

- Për nder të ditëlindjes së Fadil Vokrri, në organizim të Federatës së Futbollit të Kosovës, Ligës së Veteranëve dhe grupit të tifozëve “Dardanët” do të zhvillohet ndeshja revyale ndërmjet ekipit të Veteranëve dhe ekipit të Estradës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2020

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe VentureUP - Qendra e Ndërmarrësisë dhe Inovacionit e UP-së do të organizojë garën finale të grupit të dytë të Inkubatorit të StartUP Bizneseve. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 9:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë. (Përballë Telekomit të Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, mbanë konferencë për media. (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon konferencën për media në të cilën do të prezantojë të gjeturat e studimit për vlerësimin e ndikimit të pandemisë COVID 19 në ekonominë e Gjilanit. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Podujevës. (Komuna e Podujevës, ora 14:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së selia qendrore në Prishtinë do të mbajë konferencë për medie lidhur me zhvillimet e fundit. (Zyret e Organizatës, ora 14:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 21 Korrik 2020

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjn homazhe të shtatorja e Shejh Myhedin Shehut - të Teqeja e Madhe e Halvetive. (Rahovec, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e shtatë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Rahovec, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Vitisë. (Komunën e Vitisë, ora 11:00)   

- Bordi i Autoritetit Rregullator të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) raporton në Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me blerjen e kompanisë IPKO. Gjithashtu edhe u.d kryeshefes ekzekutive për gjendjen ne NP Telekomi i Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Përfaqesuesë të 14 fshatrave të Rugovës dhe disa OrganizataJo-Qeveritare mbajnë konferencë për media lidhur me vendimin e prokurorisë për ndalimin e të gjitha punëve në zonën e Rugovës. (Në afersi të Patriarkanes se Pejës të hyrja për në zonën e Rugovës, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do ta vizitojë rrugën e Veternikut për t’i parë nga afër punimet e përfundimit të kësaj rruge. (Veternik, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjn homazhe për dëshmorët te kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit” në Rahovec. (Rahovec, ora 11:00)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Shtëpinë e Kulturës dhe Palestrën Sportive në  Viti. (Viti, ora 11:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Stadiumin në Viti. (Viti, ora 12:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton fushën e sportit në Pozharan. (Pozharan, ora 12:45)

- Mbahet takimi i 183-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi organizohet nëpërmjet videokonferencës, me ç'rast Kryesuesi i Këshillit Prokurorial dhe Kryeprokurori i Shtetit do të paraqiten nga salla e takimeve në objektin e Prokurorit të Shtetit, ora 13:00)  

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla e mbledhjeve plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim Shoqatën e Gastronomëve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00) 

 

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2020

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me Kryeministrin Avdullah Hoti. (Kabineti i Kryeministrit Hoti, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të mbajë konferencë për media ku do të shpallë të hapur thirrjen për aplikime për grante dhe subvencione. (Objekti i MBPZhR-së, Rr. "Ukshin Hoti" - Kompleksi "Ramiz Sadiku", ora ‪11:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë vendosjen e pllakave në shtëpitë bazë të UÇK-së në fshatin Zoqisht. (fshati Zoqisht, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me Presidentin Hashim Thaçi. (Kabineti i Presidentit Thaçi, ora 12:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha mban drekë pune me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, ora 13:00

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë vendosjen e pllakave në shtëpitë bazë të UÇK-së në fshatin Hoçë e Vogël. (Fshati Hoçë e Vogël, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me Kryetaren e Kuvendit Vjosa Osmani. (Zyra e Kryetarit të Kuvendit, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me Komitetin e Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, pret në takim pune ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj. (Qendra e Studentëve në Gjilan, ora 15:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me kryetarin e Aleancës për Ardhmerinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. (Selia e AAK-së, ora 16:00) 

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me kryetarin e Partisë Nisma për Kosovën. (Selia e Nismës, ora 17:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me drejtuesit e LDK-së. (Selia e LDK-së, ora 17:45)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha takohet me drejtuesit e PDK-së. (Selia e PDK-së, ora 18:30)


 

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2020

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bejn homazhe te lapidari i dëshmorëve në rrugën “UÇK”. (transiti Rahovec-Malishevë, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 18 Korrik 2020

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dega në Rahovec bjen homazhe te vendi i betejës - Përmendorja e dëshmorëve në Fortesë. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)
  
- Instituti Riinvest mban debatin ku do të prezantohet raporti “Bashkëjetesa me COVID-19: Tri shtylla të rimëkëmbjes” në të cilin do të  merr pjesë kryeministri Avdullah Hoti. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- anulohet - Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi viziton rrugën e Veternikut për t’i parë nga afër punimet e përfundimit të kësaj rruge. (Veternik, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Instituti për Politika Sociale “Musine Kokalari” shpalos “Monitoruesin Social e Demokratik”, që është përmbledhje e disa të dhënave statistikore të hulumtuara, nga fusha e të drejtave dhe lirive të njeriut si dhe të efekteve sociale të pandemisë Covid-19. (Zyrat e Institutit, Rruga “Luan Haradinaj” 7/5, ora 14:00)
  
- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj viziton spitalin “Sheikh Zayed”, në Vushtrri, ku mban edhe një konferencë për media me të cilën publikohen edhe rezultatet 24 orëshe për COVID-19. (Spitali “Sheikh Zayed”, Vushtrri, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2020

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Vushtrrisë ky do te takohet me kryetarin e Komunës, Xhafer Tahiri. (Ndërtesa e Komunës së Vushtrrisë, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dega në Rahovec, bëjn homazhe për shënimin e“Epopesë së Korrikut 1998”. (Te Muri i Pikëllimit dhe vendreniet e dëshmorëve Abdullah Bugari dhe Gëzim Hamza-Piktori-Rahovec, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Vushtrrisë, Xhafer Tahiri inaugurojnë Palestrën e Sportit në Samadrexhë. (Fshati Samadrexhë, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës-dega në Rahovec vendosin pllakat në shtëpitë bazë të UÇK-së në fshatrat. (Drenoc,  ora 12:00 - Dejnë, ora 13:00 - Ratkoc, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme lidhur me miratimin e deklaratës politike në mbështetje të riafirmimit të vlerave të UÇK-së dhe Shtetit të Kosovës. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi bashkë me inspektorët e tregut do të vizitojë disa operator ekonomik për të parë nga afër zbatueshmërinë e masave anti COVID-19. (MTI, ora 10:45)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Fushë Kosovës ku do te takohet me kryetarin Burim Berisha. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Objekti i AKSP-së në Vushtrri, ora 11:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikon promovimin e raportit "Sfidat e Komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në Kosovë gjatë pandemisë Covid-19". (Zyret e ADMOVERE-s në Ulpianë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Komunës se Fushë Kosovës Burim Berisha vizitojn lokacionin e Muzeut të Natyrës tek Pishat, mbi fshatin Bardh i Madh. (Bardh i Madh, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Qendrës për Edukim dhe Kulturë “Libart” dhe “Bibliotekës Qarkulluese”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, Lagjja “Dardania”, ora 15:30)

- Mbahet dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2021 për banorët e lagjeve I, II,II,IV dhe V të qytetit të Rahovecit. (objekti i Shkollës së Mesme të Lartë “Xhelal Hajda-Toni”,  ora 19:00)

 

 

Ngjarjet e datës 15 Korrik 2020

- Zëvendëskryeminstri Besnik Tahiri viziton Komunën e Gjakovës dhe takon  Kryetarin Ardian Gjini. (Ndërtesa e Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton shkresën drejtuar komisioneve për politikë të jashtme të parlamenteve të vendeve anëtare të BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 10:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë për media. (zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ambasadori Gjerman Christian Heldt, bashkë me Drejtoreshën Ekzekutive të Grupit për Studime Juridike dhe Politike, Arberesha Loxha dhe Drejtuesin e Ekipit të përfaqësisë së GIZ-it në Kosovë, Mark Barrett në mënyrë virtuale do t’iu drejtohen publikut për të diskutuar rreth prioriteteve të presidencës të Gjermanisë. (Faqja e Ambasadës Gjermane në Facebook: https://www.facebook.com/germany.in.kosovo, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Istogut ku do te takohet me Kryetarin Haki Rugova. (Komunën e Istogut, ora 13:00)

- Organizata YMCA në bashkëpunim me Ekipin e Kombeve të Bashkuara organizojnë panelin e diskutimit "75 for 75" që nënkupton 75 minuta për 75 vite i cili do të shfaqet premierë në rrjete sociale. (https://www.ymcakosovo.com/75-for-75 & https://www.un.org/en/un75, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi se bashku me kryetarin e Komunës se Istogut vizitojnë sallën e edukatës fizike në Vrellë. (Fshati Vrellë, ora 13:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi se bashku me kryetarin e Komunës se Istogut vizitojnë stadiumit “Demush Mavraj’’. (Istog, ora 14:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi se bashku me kryetarin e Komunës se Istogut vizitojnë palestrën e qytetit. (Istog, ora 14:15)

- Sindakata e PTK mban konferencë te jashtëzakonshëm për media lidhur me bllokimin e llogarive bankar te Telekomit te Kosovës nga përmbaruesi privat për rastin Z Mobile! (Holli i ndërtesës kryesore te Telekomit te Kosovës, ora 14:30)


 

Ngjarjet e datës 14 Korrik 2020

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën raporton Kryeministri lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës mban konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti "Dekada e sigurisë 2010-2019" si dhe do të bëhet edhe prezantimi i përgatitur nga Policia e Kosovës, të ashtuquajtur:" Gjendja e sigurisë në trafikun rrugor". (Ndërtesa e Ministrisë sē Infrastrukturës, ora 10:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon konferencën online me temën “Sfidat në procedimin e krimeve të luftës në Kosovë-cila është rrugëdalja?” (zoom.us/j/93560389814, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

 - Mbahet dëgjimi publik për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023 me grupin e Grave-Buxhetimi gjinor dhe të gjithë OJQ-të (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 15:00)

- Në prani të Ambasadorit Gjerman, Christian Heldt dhe drejtori të GIZ, David Oberhuber do të nënshkruhet një partneritet publik-privat midis GIZ dhe Kolegjit Heimerer me qëllimi zbatimin e masave të menaxhimit të higjienës sipas hulumtimit më të fundit të Covid-19 që do të rrisë në mënyrë të konsiderueshme sigurinë e pacientëve dhe stafit në spitalet publike në Kosovë dhe do të parandalojë përhapjen e koronavirusit brenda këtyre institucioneve. (Tek Kolegji Heimerer, ora 15:00)

- Mbahet dëgjimi publik me Biznese të komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 16:00)

-  Demokraci për Zhvillim organizon  sallonin e radhës me temën “Ndikimi i pandemisë në punësimin e grave”. (Përmes platformës Google Meet, ora 17:00)

-  Ambasada e Francës permes rrjeteve sociale kremton Festën kombëtare franceze. (https://www.facebook.com/FranceauKosovo/,  ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e hap fushatën e korrje-shirjeve. (Fushata e korrje-shirjeve nis në mes të fshatave, Livoq i Poshtëm dhe Velekincë, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa dhe nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt do të vizitojë kompaninë “SOWI KOSOVA” në Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Bajgorë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvendin e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00) 

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2020

- Në Ditën Botërore të Popullsisë, organizata SIT, organizon aktivitetin ku do të prezantojë statistikat e rasteve të raportimit të dhunës në Kosovë gjatë pandemisë COVID-19. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 9:00)

 - Aktivistë të shoqërisë civile organizojnë aksionin simbolik për të kërkuar drejtësi për Kujtimin pasi qe po bëhen 1 vit prej kur 11 vjeçari nga Fushë Kosova, u përdhunua e u vra.  (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë transmetimin live të ceremonisë komemorative në Srebrenicë. (Qendra Kulturore Informative Boshnjake - Rr. Agim Ramadani, nr. 375 - Aktash, ora 12:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë mbahet ligjëratë "25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë" me ligjërues Akademik Ferid Muhić Moderator dhe bashkëbisedues Bekim Blakaj - Drejtor Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë. (Livestream në Facebook - Humanitarian Law Center, ora 15:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë shfaqjen e ekspozitës multimediale “Gjenocidi në tetë akte”. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- - Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë bahet aksion simbolik: Ndezje e qirinjëve para Teatrit Kombëtar të Kosovës. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 10 Korrik 2020

- Shoqata e Radio Taxive “Pasagjeri” organizon protestë për shkak të mosplotësimit të kërkesave nga Komuna e Prishtinës. (Nisj nga rrethrrotullimi “Te Fontana” në Ulpianë, ora 10:00)

- Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik do të bëjë hapjen e Qendrës Artizanale në Prizren, ku do të mbahen pesë kurse të ndryshme si: Djegie ne Dru, Reliev në letër, Rrobaqepje, Punim të Shajakut si dhe Dizajnimi i Veshjeve Moderne. (ish objektin e Megasportit në qendër të Prizrenit, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi do të vizitojë Komunën e Gjakovës ku do të takohet me Kryetarin e Komunës së Gjakovës Ardian Gjini. (Komuna e Gjakovës, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Banorët e lagjes “Qendra” protestojnë, të pakënaqur me parkingjet dhe shërbimet komunale. (Rr.“Rexhep Luci”, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë Ndërmarrjen publike ‘’KRU Gjakova’’. (Gjakovë, ora 11:30)

- Komitetit Emergjent të Gjilanit mban konferencë për media pas 27 rasteve të reja pozitive me COVID-19. (Qendra Operative Emergjente, Qendra e Studentëve, ora 11:30)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë Impiantin e Trajtimit të Ujërave të Ndotura projekt që është duke u realizuar në Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 11:50)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi mban konferencë për media. (Ministria Drejtësisë, salla 914, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës së Gjakovës Ardian Gjini vizitojnë ndërmarrjen publike Ngrohtorja e Qytetit – ndërtimi i Ngrohtores së re të qytetit Impianti I koogjenerimit me biomasë, projekt që është duke u realizuar në Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 12:20)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën raporton Kryeministri lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 8 Korrik 2020

 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim Projektligjin  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendi, salla C301, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Zonën Ekonomike në Qylagë të Lipjanit. (Fshati Qylagë në Lipjan, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë, Rrjetit të Grave të Kosovës, Shoqatës “Rrjeti i Shitësve me Pakicë”, i cili qëllim kryesor ka krijimin e lehtësirave në punësim, të personave të strehuar në strehimoret e dhunës në familje dhe të mbijetuarat/it e dhunës seksuale gjatë luftës. (Hapësirat e Ministrisë së Drejtësisë, kati i 9-të, salla 914, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin e Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me korona virus. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

- Komuna mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Çifllak, Polluzhë dhe Dobidol për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Rilindja”në fshatin Çifllak, ora 19:00)

- Komuna mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Kramovik, Guri i Kuq dhe Mrasor për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “Mustafë Ibishi” në fshatin Kramovik, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, do të  mbajë konferencë për media për Kodin Civil. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 14:00)

- Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politik, që janë Këshill Organizues i Protestave mbajnë sot konferencë për medie. (Selia qendrore e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë, ora 14:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me zhvillimet e fundit me përhapjen e pandemisë dhe ndikimet në ekonomi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:30)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)


- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 15)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët e fshatrave Krushë e Madhe, Celinë, Nagavc për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Qendrës Rinore në fshatin Krushë e Madhe, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët e fshatrave Hoçë e Vogel dhe Brestoc për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i  Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Heronjtë e Kosovës” në fshatin Hoçë e Vogël, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi Inspekton investimet në fushën e futbollit në fshatin Novosellë të Pejës. (Fshati Novosellë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim drejtuesit e institucioneve shëndetësore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton shpellën “Bukuroshja e Fjetun”, promovim i turizmit kulturor. (Pejë, ora 13:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Garën ndërkombëtare e automobilizimit “Kulla 2020”. (Pejë, ora 15:30) 

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2020

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton Republikën e Shqipërisë ku do të zhvillojë takim me kryeministrin Edi Rama. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 10:00)

- Ministri  i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, viziton Komunën e Deçanit, ku pritet në takim nga kryetari Bashkim Ramosaj. (Salla e Asamblesë Komunale, Deçan, ora 10:00)

- Ambasadori hungarez në Kosovë, Laszlo Markusz, viziton Komunën e Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media, me ç’rast do të publikoj raportin “Pagesat e Vendimeve Gjyqësore nga Komunat - Vitet 2017, 2018, 2019”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama mbajnë konferencë e përbashkët për shtyp. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 11:15)

- Hapet ekspozita “Ditarët e Depresionit” e realizuar nga Ferdi Limani. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë, ora 12:00)

- Banorët e lagjes ”Qendra” protestojnë, të pakënaqur me shërbimet komunale. (Rr.“Rexhep Luci”, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin deputetët Arbërie Nagavci dhe Hajrulla Çeku. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Presidenca e Shqipërisë, ora 13:10)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Zyra e Kryetarit të Kuvendit, ora 14:00) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. (Zyra e Kryetarit të Bashkisë, ora 14:45)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. (Zyra e Kryetarit të PD-së, ora 15:30)
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)