26 Shtator 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Shtator 2020

- Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik në Komunën e Prizrenit për nder të Ditës Botërore të Turizmit, do të organizojë vendosjen  e tendave të shitjes me produkte artizanale të punuara nga zejtarët dhe OJQ- të e ndryshme në regjionin e Prizrenit. (Sheshi i Dëshmorëve në Prizren, ora 17:00)    

- Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me COVID-19 mban takimin e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - konferencë për medie, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi mban konferencë për medie, lidhur me takimin në Washington. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:30)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së do të zbuloi pllakat përkujtimore të UÇK-së në Krumë të Hasit - Shqipëri. (Zbulimi i Pllakës në Nikoliç, ora 12:00 - zbulimi i Pllakës në Vlahen, ora 13:00)
    
- Hapja Solemne e Konferencës Ndërkombëtare Virtuale Shkencore “Transformimet dhe pasojat në shoqëri nga pandemia Covid-19”(Në Qendrën Mediale të Kolegjit AAB, ora 15:00)

 

Orari i konferencave dhe stërvitjeve të Kombëtareve në stadiumin "Fadil Vokrri":

17:15 - Konferenca e Greqisë

18:00 - Stërvitja e Greqisë

19:00 - Konferenca e Kosovës

19:30 - Stërvitja e Kosovës

Në konferencë marrin pjesë vetëm gazetarët e akredituar për sallën e konferencës

Ngjarjet e datës 4 Shtator 2020

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi realizon vizitë fushore në Rahovec ku do te pritet nga Kryetari i Komunës Smajl Latifi me e cilin do të diskutoj për zyrtarizimin e memorandumit për financimin e projektit të rregullimit të shtratit të lumit nga Hoça e Madhe deri në Krushë të Madhe dhe prezantimi i konkursit për Dizajnimin e Sheshit Qendror të Rahovecit. (Rahovec, ora 10:00)

- Për nder të 21-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës organizohet ceremonia zyrtare ku pritet të marin pjesë personalitete të larta shtetrore, menaxhmenti i lartë i PK-së dhe të ftuar të tjerë. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 10:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës se Rahovecit, Smajl Latifi vizitojnë lokacionin ku planifikohet të ndërtohet sheshi. (Parku i Qytetit në Rahovec, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi vizitojnë biznesin “Osa termosistem. (Rahovec, ora 11:30)

- Organizata Joqeveritare “Culturat”, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, bëjnë prezantimin e monografisë “Yje mbi dafina”, libër ky që u kushtohet 21 zyrtarëve policorë të rënë në detyrë. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

-  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës përkujtimore në shtëpinë e Heroit Adrian Krasniqi. (Lagja “Dardania” në Pejë, ora 12:00)

 - Shoqata “Miqtë e Amerikës” ndez qirinj në nderim të policëve dhe stafit civil që kanë vdekur si pasojë e pandemisë Covid-19. (Para Teatrit Kombëtar, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 3 Shtator 2020

- Lëvizja “Politike” bën vendosjen e flamurit të Republikës së Kosovës te Liqeni i Ujmanit. (Nisja bëhet nga ndërtesa e vjetër e komunës së Prishtinës, Liqeni i Ujmanit, ora 9:30)

- Këshilli i prindërve të Kamenicës proteston para ndërtesë së ministrisë së Arsimit, kundër vendimit të mbylljes së shkollave nga kryetari Qëndron Kastrati. (Para ndërtesës së MASh-it, ora 10:00)
    
- Lëvizja “FOL” organizon debatin lidhur me shfuqizimin e vendimit të ministrisë për moratorium në ndërtimin e hidrocentraleve dhe konsultimet me publikun. (Zyrat e Lëvizjes ” FOL”, ora 11:00)
    
- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë për medie  rreth të gjeturave të Auditorit të Përgjithshëm, për shkeljet e shumta nga Komuna e Prizrenit. (Selia e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj viziton Klinikën e Radologjisë dhe Klinikën e Padiatrisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. (QKUK, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 2 Shtator 2020

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri do të vizitojë Komunën e Ferizajt. (Komuna e Ferizajt, ora 10:00)

- Për të parë nga afër përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, përfaqesuesit e SBASHK-ut, se bashku me Ministrin Likaj dhe drejtoren e DKA - Prishtinë znj.Shala vizitojnë shkollën "Pjeter Bogdani" e pastaj edhe shkollën "Xhemajl Mustafa" në Prishtinë. (Shkolla 'Pjeter Bogdani", ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të 22 vjetorit të "Epopesë së UÇK-së në Vërri", nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Hoçë e Qytetit. (Fshati Hoçë, ora 10:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të bëj nënshkrimin në mënyrë virtuale te Memorandumit të Mirëkuptimit në mes Agjencisë së Regjistrimit të Binzeseve Kosovare të Republikës së Kosovës dhe Agjencisë për Regjistrat Ligjor, Publikë dhe Shërbimet Përkatëse të Republiksës së Sllovenisë. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Jeshkovë. (Fshatin Jeshkovë, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Malësi të Vërrinit. (fshatin Malësi , ora 12:00)  

 - Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri do të vizitojë Komunën e Vitisë. (Komuna e Vitisë, ora 13:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mban konferencë për media ldhur me ndeshjen Moldavi - Kosovë. (Permes platformes ZOOM, ora 18:15) 

Ngjarjet e datës 1 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovic. (Landovic, ora 10:00 - nisja dot ë bëhët nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave (AME) do të ndajë dy automjeteve për Zjarrfikës dhe Shpëtim,  për Njësitë Profesionale të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit (NjPZSH) për  komunën e  Zveçanit dhe Zubin Potokut. (selia e AME-së në Prishtinë, rruga Dëshmorët e Gollakut pn , Hajvali, ora: 10:00)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë nderime pranë shtatores së Heroit Xhevat Berisha në Shatërvan. (Shatërvan, ora 11:00)

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe pranë Lapidarit të dëshmorëve në fshatin Kushnin. (Fshati Kushnin, ora 12:00)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë nderime te Lapidari i dëshmorëve në fshatin Lez.  (fshati Lez, ora 12:30)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të organizojë një konferencë për media ku do të njoftojë lidhur me gjendjen e arsimit në Komunën e Prizrenit. (Objekti Shtëpisë së Bardhë. ora 14:30

Ngjarjet e datës 31 Gusht 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet rreth gjendjes së arsimit në Komunën e Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 184-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 10:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mban konferencë për media në prag të dy ndeshjeve të Ligës së Kombeve kundër Moldavisë dhe kundër Greqisë. (Hotel Emerald, ora 11:00)  

- Pas dorëzimit të kërkesave të peticionit Drejtësi për Kujtimin bashkë me listën e nënshkruesve, bëhet prononcimi për media. (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e Zyrës së Gjendjes Civile në Reçanë ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari. (Tansporti i organizuar nga ana e Komunës, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:10)

- Mbahet prezantimi publik i rezultateve të Projektit të Hulumtimit Shkencor që ka të bëjë me përdorimin e internetit në Kosovë nga fëmijët e moshës 11-16 vjeçare. (Ambientet e Bibliotekës Universitare të Kolegjit AAB, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Gusht 2020

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj-Stublla do të bëjë zbulimin e pllakës përkujtimore për nder të tridhjetë vjetorit të vizitës në Kosovë të delegacionit të parë të Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të kryesuar asokohe nga senatori i mirënjohur Bob Dole. (Sheshi “Zahir Pajaziti" përpara Grand Hotel, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri bashkë me ministrin e Infrastruturës, Arban Abrashi, inaugurojnë projektin e madh të ndërtimit të rrugës, në qendër të qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e 30 vjetorit të vizitës së delegacionit të senatit amerikan në Kosovë, do të hapet ekspozita e fotografit Hazir Reka e cila do t'i paraprijë inaugurimit të bustit të senatorit amerikan Bob Dole. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:10)

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe dhe vendos lule te Obelisku i personave të pagjetur. (Obelisku i personave të pagjeturve, afër Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Këshilli Organizativ i KKAFZHK-së, bën homazhe te ‘Përmendorja dedikuar personave të zhdukur’. (Përballë Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ngritjes së shtatores së Senatorit Bob Dole. (Rruga “Bob Dole”, Lagjja Dardania, ora 13:30)  

- Youth Initiative for Human Rights në Kosovë organizon një aksion rrugor në Ditën Ndërkombëtare të Zhdukjeve të Dhunshme. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 18:00)

- Këshilli Organizativ i KKAFZHK-së, bën homazhe në Kompleksin Memorial në Krushë të Madhe dhe ndezja e flakadanëve. (Krushë të Madhe, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 Gusht 2020

- Në 184 qendra të testimit në 30 komuna të Kosovës mbaheet Testi i Maturës, ora 10:00

- Me rastin e mbajtjes së Provimit të Maturës Shtetërore nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të vizitojë shkollën “Abdyl Frashëri” dhe gjimnazin “Gjon Buzuku”. (Vizita fillon në shkollën Abdyl Frashëri”, ora 11:00 dhe më pas në gjimnazin “Gjon Buzuku”)

- OJQ Pishtarët organizon takim me bjeshkatarë në vendin Zallë i Rupës Bjekshët e Deçanit, aty ku do të shihen për së afërmi dëmet e shkakuara në mjedisë nga kompania Kelkos Energy pikërisht deshtimi që të ndertohet "bazeni akumulues" siç ishte i paraparë nga ku do te kërkohet nga insitucionet që të dëgjohet thirrja e bjeshkatarëve, para se te ketë ndonjë fatalitet, sidomos pasi ka edhe fëmijë atje. (Zallë i Rupës Bjekshët e Deçanit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 28 Gusht 2020

- Qeveria e Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës mban konferencë për medie lidhur me monitorimin e çmimeve për testimet për virusin SARS-Cov-2. (Objekti i ish-bankës së Lubjanës, ora 10:00)   

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Podujevës. (Objekti e Komunës së Podujevës, ora 10:30)

Ngjarjet e datës 27 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka mban takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat e Kosoves do të mbaj konferenëc për mendia lidhur me gjendjen në sektorin privat në Kosovë. (Zyrë e sindikates, tek objekti Ish Germia, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, merr pjesë në hapjen zyrtare të trajnimeve që do të mbahen në kuadër të projektit “Përgatitja e të rinjve për përpunimin e të dhënave përmes SPSS dhe platformave të ngjashme për hulumtime” (Hotel Sonoma në Fushë Kosovë, ora 11:00)

 - Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj merr pjesë në ceremoninë e pranim-dorëzimit të oksigjeno koncentratorëve, donacion i OBSh-së për QKUK-në. (QKUK, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj bën homazhe te lapidari i Heroit të Kosovës Ismet Rrahmani dhe viziton kullën e tij. (Aqarevë, Komuna e Skenderajt, ora: 12:00)

 Disenjatorja e modës, Lia Stublla përmes fondacionit të saj “LS” dhuron çanta, mjete mësimore e maska, për nxënësit me kushte të rënda në Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës, Ferizaj, ora 12:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi mban konferencë për medie. (Ministria e Drejtësi, objekti i ish-Rilindjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 Gusht 2020


- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjes në mes të Agjencisë Kosovare për Efiçiencë të Energjisë dhe Fondit Kosovar për Efiçiencë të Energjisë për kalimin e fondit drejt FKEE-së për zhvillimin e projekteve të Efiçiencës së Energjisë. (Objekti i Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, ora 13:30)

- Promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”. (Pranë shtatores Nënë Tereza në Prishtinë, ora 14:00)

- Qeveria e Kosovës mban mbledhjen e radhës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora: 16:00)

 

Ngjarjet e datës 25 Gusht 2020

- Komuna e Prizrenit nis punimet në parkun e ri në lagjen Lakuriq në Prizren projekt i cili bashkëfinacohet nga Komuna e Prizrenit dhe EC Ma Ndryshe. (Lokacioni tek parku që gjendet afër ndërtesës së KEDS-it në Prizren,  ora 11:00)

- Mbahet diskutimi publik buxhetor online për vitin 2021 për identifikimin e kërkesave për institucionet edukativo-arsimore. (Platforma Zoom përmes vegëzes https://us02web.zoom.us/j/89591157635 , ora 11:00)

 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komunën e Deçanit. Kryeministri gjatë vizitës në Komunën e Deçanit do të qëndrojë edhe në Manastirin e Deçanit. (Komuna e Deçanit, ora: 11:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë komunën e Podujevës ku do të pritet nga nënkryetari i kësaj komune, Nexhmi Rudari. (Objekti i Kuvendit Komunal të Podujevës, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 24 Gusht 2020

- Drejtoria për Ekonomi dhe Financa e Komunës se Prizrenit do të mbajë takim me shefat e grupeve të asamblistëve, për të diskutuar për kërkesat dhe sugjerimet lidhur me investimet kapitale që rekomandohen të përfshihen në buxhetin e vitit 2021. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)   

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti takohet me kryetarët e komunave për tu dakorduar për menaxhimin e pandemisë, përgatitjet për fillimin e mësimit dhe analizimin e efektit të masave  ndaj Covid-19. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)     

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin me kryetarët e Komunave të Kosovës. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 11:00) 

- Dymbëdhjetë infermier/e,  të trajnuar nga Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), do t’i bashkëngjiten Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, marrin pjesë; Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ud. drejtori i përgjithshëm i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi dhe Shkelzen Syla, drejtor i përgjithshëm i Qendrës Mjekësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Klinika Infektive e QKUK-së, ora 13:30)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pret në takim liderët e koalicionit qeverisës për t’i informuar për zhvillimet në procesin e dialogut dhe pritjet për takimin e Washingtonit, si dhe për çështje të tjera në funksion të realizimit të programit qeverisës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)  

Ngjarjet e datës 22 Gusht 2020

- Mbahet ceremonia e hapjes solemne të “ArchiTech Festival” nga Kuvendi Rinor i  Prishtinës dhe përkrahur nga Komuna e Prishtinës. (Salla e konferencave të objektit të ri të Komunës së Prishtinës në Dragodan, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 21 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve në Korishë. (Fshati Korishë, ora 10:00 - transporti i organizuar nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

 

- Drejtoria e Kultures, Rinise dhe sportit, ne bashkepunim me Policine e Kosoves, Keshilli i Nxenesve te Gjilanit si dhe disa organizata te tjera jo-qeveritare fillojn aktivitetin 'Vendose masken, shpeto jete'. (Para Teatrit te Qytetit te Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës, mban konferencë për medie. (Zyret e AKK-së, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 20 Gusht 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Bëhet zbulimi shtatores së Heroit të Kombit Ismet Ukaj dhe falja e gjakut mes familjes së Heroit dhe familjes Zenelaj nga fshati Strellc i Epërm. (Strellc i Epërm, ora 11:00)
   
- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku do të takohet me autoritetet e pushtetit lokal. (Komuna e Prizrenit, ora 13:00) 

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për medie. (Zyrat e VV-së, ora  13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim liderët e koalicionit qeverisës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 19 Gusht 2020

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, si reagim i menjëhershëm ndaj COVID-19, dhe në përputhje me mandatin për të zhdukur varfërinë dhe për të zvogëluar pabarazitë, do t’i dorëzoj Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale kuponë që do t’ushpërndahen 2 mije familjeve që janë përfituese të Skemës së Ndihmës Sociale. (Në ambientet e jashtme të MPMS-së, ora 10:00)
   
- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, viziton Zonën Ekonomike në Suharekë. Më pas ai viziton edhe disa bizneseve në Prizren. (Zona Ekonomike, Suharekë, ora 10:00)
   
- Këshilli drejtues i Universitetit të Prishtinës, voton për zgjedhjen e rektorit të ri. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)
   
- Festohet Ditëlindja e 74 e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë (Seliae  shoqatës “Miqtë e Amerikës, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë lidhur me shkarkimet e fundit të drejtorëve të shkollave, nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka. (Zyrat e degës së PDK-së, Prizren, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 18 Gusht 2020

- Mbahet vazhdimi i mbledhjes së III (tretë) të rregullt për vitin 2020 të Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për medie ku do të prezantohen gjetjet kryesore nga monitorimi i punës së Kuvendit gjatë sesionit pranveror 2020 dhe vlerësimin lidhur me performancën e Kuvendit gjatë këtij sesioni. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 17 Gusht 2020

- Drejtorit të AKI-së raporton në komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:30)

Ngjarjet e datës 16 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit me Qendrën Operative Emergjente. (Kampusi i shkollave të mesme, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.

Ngjarjet e datës 14 Gusht 2020

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente në Projektligjin nr.07/L-006 për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me menaxhimin e situatës me Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)  
    
- Kuvendi i Kosovës mban seancën e radhës ku në rend dite është shqyrtimi i dytë i Projektligjit për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës: shqyrtimi i parë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike etj. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)   

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” bëjnë publikimin e raportit hulumtues “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 10:00)    

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, viziton komunën e Pejës ku do të pritet nga kryetari i kësaj komune, Gazmend Muhaxheri. (Ndërtesa e Komunës, Pejë, ora 10:00)    

- Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, së bashku me zhongluesin e mirënjohur nga Vitia, Agim Agushin, do të mbajnë konferencë për media. (Objekti i Komunës, Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ‘ka diçka me thanë’. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 12:00)

 

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së do t'i bëjë dorëzimin e kërkesës për ndryshimin e ligjit për dhomat e specializuara të Gjykatës Speciale me seli në Hagë. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton Komunën e Mitrovicës së Jugut. (Ndërtesa e komunës, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të pranojë donacion nga kompania “Sezin” nga Turqia me ndihmën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë, ku do të dhurohen maska dhe pajisje tjera mjekësore. (Para objektit qendror të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton mban ashkëbisedim me të rinjët lidhur me çështje të ambientit. (Te Liqeni  Hapësira pranë urës nga ana e Suhodollit, Mitrovicë e Jugut, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

 - Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton FAFOS​ në Mitrovicë të Jugut. (Mitrovicë e Jugut, ora 11:30)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .

 

 

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban dëgjim publik për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi salla C 301, ora 13:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 7 Gusht 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës shqyrton planin operativ te punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2020

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Tek Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Junikut, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim  Veliu, Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi dhe Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa vizitojnë komunën e Istogut. (Zyra e Kryetarit të Istogut, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Deçanit, ora 12:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Pejës, ora 13:30) 

- Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi mes drejtorëve të organizatave ETEA dhe The Library Project Kosovo dhe drejtorëve të Drejtorive Komunale të Arsimit te Prishtinës, Gjilanit dhe Obiliqit. (Hapësirat Qendrës për Edukim dhe Kulturë "Libart", objekti i bibliotekës "Hivzi Sulejmani" në lagjen "Dardania", ora 14:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Istogut, ora 15:15)

 

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00) - anulohet për shkak të kushteve atmosferike
 

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Salla e seancave plenare, ora 9:00)

 

- Riccardo Serri, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë do të dorëzojë 30 Ventilatorë të ICU, 200 Pulse Oximeters dhe 20 makina elektrokardiografike Ministrisë së Shëndetësisë në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream on facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Mbahet takimi konsultativ rreth procesit për përgatitjen e programit të reformave në ekonomi 2021 - 2023. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 13:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)