09 Dhjetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2022

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon promovimin e eksportit Made in Kosova në vendet e EU-së ku do të përcjellen maunat e parë të eksportit të produkteve kosovare. (Fabrika e këpucve SOLID në zonën industriale në Suharekë, ora 11:30)

- Instituti Albanologjik organizon promovimin e veprës "Gjuha shqipe para dhe pas miratimit të ligjit të përdorimit të gjuhëve të vitit 2019". (Ambientet e Institutit Albanologjik, ora 12:00)

- Përurohet Salla e Prezantimeve në Fakultetin Filologjik, e renovuar dhe pajisur me një donacion nga kontingjenti turk i KFOR-it. (Fakulteti Filologjik i Universitetit të Prishtinës, ora 14:00)

-  Vazhdimi i Seancës plenare ku rendë dite do të jenë pikat e papërfunduara nga Seanca plenare, më 24, 28 dhe 29 dhjetor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 15:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë e artit bashkëkohor "Reyistencë - Paneli i Flakës". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

 

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media në lidhje me organizimin e protestës kundër rritjes së çmimit të rrymës. Në konferencë do të flet Dardan Molliqaj, kryetari i PSD-së. (Zyra qendrore e PSD-së, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 19 janar 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Agjencia Kosovare e Privatizimit, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, shqyrton raportin e grupit punues në lidhje me zbatimin e mbikëqyrjes së Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet analiza me titull “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: problemet juridike të Projektligjit aktual”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft raportin e monitorimit të Ligjit për Shëndetin Mendor dhe diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me auditimin e raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- The British School of Kosova organizon shfaqjen edukativo - arsimore për fëmije  "Mushkonjat dhe Princi". (Teatri "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban ceremoninë e themelimit të 22 vjetorit të saj në të cilën do të marrin pjesë Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtues nga odata ekonomike, përfaqësues nga institucionet ndërkombëtarë, si dhe përfaqësues nga organizatat e kontabilitetit. (Qendra e Shërbimit për Tatimpagues, ish-ndërtesa e Gërmisë, sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë memoaresh e kujtimesh "Dhoma e Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj tubim me qytetarë ku do të shpaloset Manifesti - dokumenti i parë i partisë. (Hotel Grand, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 15 janar 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëjnë homazhe në Kompleksin memorial të Reçakut. (Kompleksi Memorial i Reçakut, Fshati Reçak në Shtime, ora 10:00)

- Në përkujtim të Masakrës së Reçakut, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon ceremoni përkujtimore në 23 vjetorin e Masakrës së Reçakut. (Shtëpia e kulturës në Shtime, ora 11:00)

- Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen organizon tribunën në shënimin e Ditës së Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, të shpallur me Rezolutën e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca marrin pjesë në hapje të ekspozitës kolektive me fotografi të Masakrës së Reçakut. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës në Prishtinë, ora 13:00)
 
- Kuvendi i Kosovës mban seancë e jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet diskutim në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)


 
 

Ngjarjet e datës 14 janar 2022

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Zyrat e ZRrE-së, ora     10:00)

- Promovohet libri “Rrënjët e kujtesës”, i autorit Ramiz Selimi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

 

- Zevëndësministri i Arsimit Dukagjin Popofci mban konferencë për media. (Ndërtesa e MASHT, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 13 janar 2022

- Me rastin e përvjetorit të 30-të, të rënies në detyrë të Heroit Sokol Mehmetaj - Loku, Kryetari i Komunës së Istogut Ilir Ferati së bashku me bashkëpunëtorë do të bëjnë homazhe në varrezat e fshatit Trubuhoc në Istog, në shenjë respekti për veprimtarinë e Sokolit. (Fshati Trubuhovc, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e parë për vitin 2022. (Objekti i KQZ-së, ora 13:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni mbanë konferencë për media, ku temë e takimi do të jetë rritja e rasteve me COVID-19. (Zyra e Kryetarit, ora 13:30)

- Mbahet konferencë për shtyp në internet me ambasadorin Michael Carpenter, Përfaqësues i Përhershëm i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë i cili do të sigurojë një lexim të diskutimit të Këshillit të Përhershëm të OSBE-së të 13 janarit për krizën në Ukrainë dhe rreth saj. (https://www.eventbrite.com/e/online-press-briefing-with-us-ambassador-to-osce-michael-carpenter-tickets-244316736937, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 12 janar 2022

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Shaqir Totaj do të mbajë mbledhje me drejtorët e drejtorive komunale, ku pas mbledhjes do të ketë një prononcim për medie.(Shtëpia e Bardhë, ora 9:00)


- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 208-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës.(Online, ora 10:00)  
    
- Kombëtarja e Kosovës përballet me Turqinë. (Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 19:15)

Ngjarjet e datës 11 janar 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj, vizitojnë Regjimentin e Parë të Forcave Tokësore të FSK-së. (Kazerma e FSK-së, Gjilan, ora 9:00)

- Me rastin e manifestimit kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’ mbahen homazhe të varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vrasjes së Heroit Enver Maloku, kryetari Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te përmendorja e tij, në Prishtinë. (Lagjja Bregu i Diellit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Organizatorët e manifestimit "Flaka e Janarit" vizitojnë kazermën e Ushtrisë së Kosovës. (Gjilan, ora 10:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ndezjen e Flakadanit të Flakës. (Para Teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)
 

 

Ngjarjet e datës 10 janar 2022

- OJQ Qytetarët Aktivë dorëzon kallëzim penal lidhur me degradimin e Monumentit Natyror “Ujëvarat dhe Parku i Mirushës“. (Pallati i Drejtësisë, ora 10:00)

 

- Kryeministri Albin Kurti, ministrja Artane Rizvanolli dhe ministri Hekuran Murati vizitojnë Telekomin e Kosovës. (Telekomi i Kosovës, ora 11:00) 

Ngjarjet e datës 6 janar 2022

- Drejtori i Përgjithshëm i Doganës Agron Llugaliu mban konferencë për media lidhur me rezultatet e doganës gjatë vitit 2021, në konferencë merr pjesë edhe Ministrisë së Finacave Punës dhe Transfereve Hekuran Murati. (Ndërtesa e Drejtorisë së Doganës, ora 10:00)

 

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban sot mbledhje urgjente. (Salla e Kuvendit, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 5 janar 2022

- Kuvendi Komunal i Prishtinës mban mbledhjen për zgjedhjen e kryesuesit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit, ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 10:00)

- shtyhet - Mbahet seanca e Kuvendit Komunal të Gjilanit në të cilën do të behët betimi i anëtarëve të Kuvendit dhe ygjedhja e Kryesuesit të Kuvendit. (Kuvendi Komunal i Gjilanit, ora 10:00)  
    
- Bëhet promovimi i librit “Të Lirë”  i Lea Ypit. Merr pjesë dhe vetë autorja Lea Ypi. (Libraria “Dukagjini” në Prishtinë, ora 18:00)
    
- Kombëtarja e Kosovës në hendboll përballet me Kombëtaren e Greqisë. (Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 19:15)

Ngjarjet e datës 31 dhjetor 2021

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati mban konferencën e fundvitit për media. (Ndërtes e Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Në prag të ndërrimit të motmoteve, presidenti i FFK-së, Agim Ademi me bashkëpunëtorë, si me futbollistë të Kombëtares e me drejtuesit e Dardanëve, do të bëjnë një shëtitje në sheshin e kryeqytetit, ku do të shpërndajnë për qytetarët një sasi të fanellave të Kombëtares së Kosovës. (Nisja bëhet nga sheshi ‘Zahir Pajaziti’, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 30 dhjetor 2021

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu mbanë konferencë për media. (ish objekti Rilindja, ora 11:00) 

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci mban konferencën përmbyllëse për media në të cilën do të shpalos të arriturat e deritanishme, zhvillimet, gjendjen aktuale, si dhe planet për vitin e ardhshëm. (Objekti i Ministrisë së Bujqësisë - Kompleksi "Ramiz Sadiku" në Pejton, ora 11:00)

- Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Jetish Maloku, do të mbajë konferencën vjetore për media ku do të prezantojë punën një vjeçare të KPK-së, andaj ju ftojmë të merrni pjesë në këtë aktivitet.  (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 11:00)

- Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, dorëzon në Gjykatën Themelore në Prishtinë, padi për shpifje ndaj ministrit të Bujqësisë në Kosovës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon konferencën e fundvitit me gazetarë, ku ministrja Arbërie Nagavci do të flasë për punën që është bërë gjatë këtij viti në arsim. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit, ora 11:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës përuron lokalet e reja në Prishtinë. (Kulla e zotnisë në Mahallën e Muhaxherëve, ora 12:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencën e fundvitit për media, ku do të prezentojmë punën dhe aktivitetet e realizuara gjatë këtij viti, bashkëpunimin me institucionet e prioritetet për vitin 2022.  (Zyret e OAK-së, ora 13:00)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, znj. Rozeta Hajdari, do të mbajë konferencë për media. (Objeki i Ministrisë në Lagjjen e Spitalit, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 29 dhjetor 2021

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale mban konferencën e fund vitit, për të prezantuar të arriturat dhe zhvillimet e punës në KPMM për vitin 2021. (Salla e takimeve të KPMM-së, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Presidenti i Federatës së Futobollit të Kosovës Agim Ademi së bashku me grupin e tifozëve Dardanët, për festat e fundvitit do të shpërndajë dhurata dhe fanella të Kombëtares për fëmijët. (SOS Fshatin e Prishtinës, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Këshillit Prokurorial të Kosovës KPK, lidhur me ndjekjen dhe arsyetimin e rasteve,  të dhunës në baza gjinore dhe dhunës në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Presidenti i Federatës së Futobollit të Kosovës Agim Ademi së bashku me grupin e tifozëve Dardanët, për festat e fundvitit do të shpërndajë dhurata dhe fanella të Kombëtares për fëmijët. (Shoqata Handikos, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)
 
- Presidenti i Federatës së Futobollit të Kosovës Agim Ademi së bashku me grupin e tifozëve Dardanët, për festat e fundvitit do të shpërndajë dhurata dhe fanella të Kombëtares për fëmijët. (Shoqatën Down Syndrome Kosova, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, marrin pjesë në lansimin e pagesave elektronike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00) 

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media në të cilën do të prezantoj rezultatet e aktiviteteve të zhvilluara për periudhën janar-dhjetor 2021 ku pjesë e kësaj konference do të jetë edhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 14:00)

- Ministri i Mbrojtjes së  Republikës së Kosovës, Armend Mehaj, me rastin e përmbylljes së punës për vitin 2021 dhe festave të fund vitit organizon pritje për përfaqësuesit e mediave. (Ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 28 dhjetor 2021

- Në kuadër të Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës mbahet seminari i dytë shkencor. (Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike, ora 8:30)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton Planet të Përformances të agjencioneve të pavarur, që i raportojnë Komisionit AKP, AKK, ARKEP, ARRU, KPMM dhe ZRRE. (Ndërtesa e Kuvendit, sall C203, ora 9:00)

- Mbahet takimi i 207-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportet e Komisioneve Kryesore për Projektligjin për të Drejtat Pronësore të Shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të shqyrtohet vendimi i Qeverisë së Kosovës për Masat e emergjencës në furnizimin e energjisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.  (selia e KQZ-së, ora 11:00) 

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të mbajë konferencë për media për raportimin e fundvitit dhe planet për vitin e ardhshëm. (Kabineti i Ministrit Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Grupi Protestoj organizon protestë kundër reduktimeve të energjisë elektrike. (Pranë objektit të KEDS-it, ora 13:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj me nderime ushtarake do të presë në vizitë zyrtare ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Republikës së Turqisë, Hulusi Akar me delegacionin e tij. (Ministria e Mbrojtjes, ora 13:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën përmbyllëse për vitin 2021 me temë "Kriza energjetike dhe pasojat e saj në ekonominë e Kosovës". (Salla e konferencave të AKB-së, Lagja Tophane, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Republikës së Turqisë, Hulusi Akar. (Kabineti i Presidentes, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, me rastin e përmbylljes së punës për vitin 2021 dhe festave të fundvitit organizon pritje për përfaqësuesit e mediave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 25 dhjetor 2021

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media në lidhje me disa çështje dhe informata shqetësuese për krizën energjitike në vend. (Selia qendrore e PSD-së në rr. Bajram Kelmendi, 4 Llullat, ora 11:00)

- KEDS organizon konferencën për media lidhur me situatën elektroenergjetike në Kosovë. (Objekti qendor i KEDS-it, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 dhjetor 2021

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Federaten e sindikatave të shëndetësisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i MKRS-së, Hajrullah Çeku, vizitojnë palestën e sporteve në fshatin Zhegër. (Zhegër, ora 9:30)

-  Drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti mban konferencën e fundvitit për media. (Holli i BQK-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mabn konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën gjetjet e hulumtimit “Korrupsioni Copy&Paste në Ballkanin Perëndimor dhe Turqi”, ku janë vlerësuar rreziqet nga investimet kapitale në rajon. (Zyrat e Institutit Demokratik, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e betimit të rekrutëve të rinj të FSK-së. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, viziton xhaminë në fshatin Uglar. (Uglar, ora 12:30)

- PDK mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 23 dhjetor 2021

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Gjykatën Komerciale, shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:45)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret me ceremonitë më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për inspektimet. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e 32 vjetorit të themelimit të LDK-së, kryetari Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)   

- Hapet ekspozita me fotografitë e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova, të fotografit Adnan Ruhani. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Presidentin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanović. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanović. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:40 - Mediet duhet të jenë të pranishme në oborrin e Qeverisë më së voni, ora 12:15)

-  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton planin e performancës të Autoritetit të Aviacionit Civil dhe Planin e performancës të Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së në Kosovë organizojnë ceremoninë e ndarjes së Çmimeve Vjetore për Gazetari 2021. (Swiss Diamond Hotel, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪15:00)

Ngjarjet e datës 22 dhjetor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës, përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve, dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim, për projektin “Projekti i Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Këshillit Gjyqësor të Kosovës lidhur me vendimet e gjykatave në trajtimin e rasteve në baza gjinore dhe dhunës në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Rahovecit në të cilën do të behët zgjedhja e Kryesuesit të Kuvendit të Komunës së Rahovecit. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit,  ora 10:00)  

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- KosovaLive në bashkëpunim me Albany Associates dhe British Embassy Prishtina, me mbështetje të Foreign Commonwealth and Development Office shprehin kënaqësinë për organizimin e konferencës hibride "Metaversi, DeepMediaTek dhe Gratë: Ku qëndrojmë?". (KosovaLive Hub në Pallatin e Shtypit, Media Aneksi II, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për inspektimet, me raport amendamente të Komisionit Funksional për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për inspektimet, shqyrton Projektligjin  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Gjak dhe Përbërës të Gjakut, Ligjin për të Drejtat dhe Përgjegjësitë e Banorëve të Kosovës në Sistemin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:30)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Planin e Performancës i Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 12:30)

- Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në lidhje me marrëveshjen në mes të Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës, me institucionet e Mbretërisë së Danimarkës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me rekomandime për lexim të dytë për Projektligjin për mbrojtjen e konkurrencës, shqyrton raportin me rekomandime për lexim të dytë për Projektligjin për patentat, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimin e dytë publik me qytetarë për punën njëvjeçare për vitin 2021. (Salla e mbledhjeve e Kuvendit Komunal, ora 14:00)

 

- Partia Social Demokrate do të mbaj aktivitet pranë ndërtesës së KEDS-it. (Pranë ndërteses se KEDS, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 21 dhjetor 2021

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me mbikëqyrjen e rekomandimeve të dhëna për organizatat buxhetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon lansimin e “Doracakut mbi shërbimet policore me ndjeshmëri gjinore për rastet kur vajzat dhe gratë i nënshtrohen dhunës”. (Hotel Swiss Daimond, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës, Platforma Civikos dhe Iniciativa Kosovare për Stabilitet mbajnë diskutim me organizatat nga shoqëria civile rreth formalizmit të punësimit në vend, si dhe implementimit të projektit të ATK-së “ Punësimi joformal 2021-2023” . (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, pret ministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Evis Kushi, me bashkëpunëtorë.  Gjatë këtij takimi do të bëhet edhe nënshkrimi i Marrëveshjes për zbatimin e Abetares së përbashkët. (Kabineti i Ministres, ora 11:00)

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë dhe bordi i Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare raportojnë para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon organizon konferencën përmbyllëse të vitit 2021. (Objekti i Institucionit të Avokatit, ora 11:00)

- Institutit Demokratik të Kosovës organizon tryezën me temën “Fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale 2021 dhe ndikim i saj në punën e Kuvendit të Kosovës” në një diskutim të hapur me përfaqësues të subjekteve politike, KQZ-së dhe shoqërisë civile. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut organizon aksionin për dhurimin vullnetar të gjakut. (Ambientet e Kuvendit Komunal në Malishevë”, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi së bashku me Kryetarin e Forumit Ekonomik Mbarë Shqiptar, Nagib Fejzi man konferencë për media. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 12:30)

- Minstri i Bujqësisë, Faton Peci raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim Dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Komitetit Ndërministror për koordinimin e procesit, përzgjedhjen e projektit dhe monitorimin e procesit të implementimit të projektit për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton Projektligjin për inspektimet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)

-  Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me ministrin e Ministrisë së Shëndetësisë, Rifat Latifi lidhu me prioritetet dhe objektivat  për sistemin shëndetësor në Kosovë dhe strategjin Legjislative e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 15:00)

- Kosovo 2.0 organizon një diskutim për ndotjen e ajrit i titulluar “Po afron ajo koha e vitit kur s’mund të marrim frymë lirshëm!”. (Hub 2.0, rruga Ferat Dragaj nr 25, prapa Furrës Qerimi 1 në lagjen Bregu i Diellit, ora 17:30)

- Federata e Volejbollit e Kosovës mban seminarin për trajnerë të volejbollit. (Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sporteve, ora 18:00)

- Hapet ekspozita personale “Ngjyrat dhe Trajtat” e Adriana Nimani Kutllovci. (Galeria Qahili, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 20 dhjetor 2021

- Organizohet hapja solemne e projektit “Research capacity building to strengthen Empirical Education Research on Social Cohesion and Equity in Kosovo” projekt ky i përbashkët i Universitetit të Graz-it, Universitetit të Mitrovicës, Universitetit të Prishtinës, dhe Universitetit të Prizrent. (Objekti i Universitetit të Mitrovicës, ora 9:30)

- Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore mban tryezën me temën “Bashkëpunimi ndër-institucional në fushën e trashëgimisë kulturore”​. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e lansimit te Agjendës për Barazi Gjinore në Policinë e Kosovës dhe Plani i Veprimit 2021-2023. (Hotel Swis Daimond, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për topografitë e gjysmëpërçuesve, me raport amandamente të Komisionit funksional për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

 

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mbajnë konferencë për media, pas nënshkrimit të një letër-qëllimi me homologët nga Mbretëria e Danimarkës, si dhe një deklarate të përbashkët si zotim i të dy qeverive. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 18 dhjetor 2021

- Grupit për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për medie “Sfidat në sundimin e ligjit në Kosovë: Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial dhe vlerësimi qytetarë ndaj këtyre institucioneve”. (Zyrat e GLSP-së, ora 11:00)
 
- Ministri i Mbrojtjes së Republikes së Kosovës, Armend Mehaj zhvillon një vizitë në qendrën tregtare në Ferizaj "Plus Center" si qendra e vetme në Kosovë pa produkte serbe. (Ferizaj, ora 13:00)

- Teatri i Qytetit të Mitrovicës ”Muharrem Qena” do të shfaq premierën “Gishti”. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 17 dhjetor 2021

 - Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj do të presë në vizitë zyrtare ministrin e Mbrojtjes së Republikës së Kroacisë, Mario Banozic me delegacionin e tij. (Ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjet në procedur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu mban fjalimin vjetor në Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencën për media për publikimin e Politikës Rekomanduese për Mbrojtjen e Shëndetit të Fëmijëve. (Hotel Sirius​, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë dhe jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Malishevës në të cilën do të behët zgjedhja e kryesuesit të Kuvendit të Komunës. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Promovohet libri “Gjuha e shenjave dhe variacionet e saj” të autores, Shpresa Orana Sejdiu. (Universitetin Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban takimin letrar "Esat Mekuli". (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 13:30) 

- Kuvendui  i Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e papërfunduara nga seanca plenare, e mbajtur më 25, 26 nëntor dhe 6 dhjetor 2021. (Kuvendi i Kosovës, ora 18:00)

 

 

Ngjarjet e datës 16 dhjetor 2021

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon ceremoninë e pranim dorëzimit të Buldozerit për deponinë e mbeturinave komunale të komunës së Dragashit, të dhuruar nga Qeveria e Japonisë. (Zyrat e KRM Ekoregjioni në Prizren, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike diskuton rreth procedurës të mbikëqyrjes së rekomandimeve të dhëna për organizatat buxhetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora  10:00)

- Caritasi Zviceran publikon hulumtimin me titull “Nga një këndvështrim gjinor: Kush vendos çfarë në ekonomitë familjare në zonat rurale në Kosovë?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës ku në rend dite është shpallja e rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Dragashit. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)

- EULEX-i do të bëjë prezantimin e raportit të tij të dytë publik të Monitorimit Sistemik dhe Tematik në Drejtësi me gjetje dhe rekomandime për përmirësimin e sundimit të ligjit në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:45)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në partneritet me UN-Habitat dhe Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon ceremoninë e lansimit të thirrjes për Instrumentin e Investimeve Kapitale. (Ndërtes e “Ish Rilindjes”, ora 11:15)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestoj  para Qeverisë së Republikës së Kosovës me kërkesën për miratimin e ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton Nismën ligjore mbi Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:30)

- Instituti Kombëtar Demokratik lanson një fushatë globale “Të rinjtë flasin  për qeverisjen” për të mbrojtur aspiratat politike të të rinjëve, duke i ndihmuar që të dëgjohet zëri i tyre. (Hotel Prishtina, ora 13:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, viziton Termocentralin “Kosova B” dhe Termocentralin “Kosova A”. (Termocentralin “Kosova B” në Obiliq, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 15 dhjetor 2021

 - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani - Sadriu, pret për vizitë zyrtare Presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 9:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- IPKO Foundation në bashkëpunim me Kosova Makers League do të organizojë eventin fizik, i cili do të shënojë përmbylljen e Raundit Special të Garës së Robotikës, i cili është organizuar në kuadër të Edicionit të 8-të të konferencës teknologjike, Doku.Tech. (Hapësirat e Termokiss, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim lidhur me financimin e Programit- Nxitja dhe Levimi i Mundësive për Sigurinë e Ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:30)
 
- Fondacioni Jahjaga dhe Ambasada Japoneze në Kosovë do të nënshkruajnë grantin përmes së cilit do të ofrohet një pajisje e mamografit për Qendrën Kryesore Mjekësore Familjare në Kamenicë donacion ky në kuadër të skemës GPP të Qeverisë Japoneze për vitin 2021. (Zyret e Fondacionit Jahjaga, në rrugën Agim Ramadani 32/10 në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:45)

- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni dhe ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, do të vizitojnë punimet në restaurimin e xhamisë së vjetër në fshatin Velekincë do ta vizitojnë Sahat-kullën. (Gjilan, ora 12:15)

- Mbahet ceremonia e inagurimit të fluturimit të parë Zagreb - Prishtinë - Zagreb. (Terminali i Ri i ANP 'Adem Jashari', ora 13:20)   

- Në kuadër të aktivitetit “Debate me qytetarë” mbahet takimi i deputetëve: Yllza Hoti, Albana Bytyqi dhe Erxhan Galushi, me qytetarë të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit Komunal në Prizren​, ora 14:00)

- Mbahet Festivali Multikulturor, ku do të festohen ngjajshmërit me artist të shumtë. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2021

- Zyra e Kryeministrit e Republikës së Kosovës organizon diskutim publik për projektligjin për Financimin e Partive Politike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 9:00)  
 
- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetarin e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë, Taulant Balla. (Kabineti i kryetarit, ora 9:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë mban fjalë rasti lidhur me vdekjen e senatorit amerikan Bob Dole dhe mban takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Jens Erik Grøndahl, lidhur me avancimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Mbretërisë së Norvegjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:30)

- Ministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim në tryezën e rrumbullakët me temën “Ndikimi buxhetor i arsimit falas në universitetet publike”. (Hotel Opera, ora 10:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Ratifikimin  e Memorandumit të Mirëkuptimit në mes Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Prishtinë, Kosovë dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, në Programin e Shkëmbimit Akademik Fulbright. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban tryezën e diskutimit lidhur me të gjeturat e raportit hulumtues “Drejtësia e vonuar në Kosovë”. (Hotel Sirius ora 10:00)

- Komisionerja e Agjencisë për Informim dhe Privatësi Krenare Sogojeva-Dermaku raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencën për media për të prezantuar projektin për pastrimin e ajrit, projekt ky i mbështetur nga Millennium Challenge Corporation me qëllim të mbledhjës së të dhënave të Cilësisë së Ajrit në Prishtinë, iniciativë kjo shumë e rëndësishme që ndikon jashtëzakonisht shumë në cilësinë e jetës së qytetarëve të Prishtinës. (Zyret e Klan Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja për Ekonomi, Artane Rizvanolli raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me furnizimin e vendit me energji elektrike si dhe për funksionimin e ndërmarrjeve publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit Konsultativ për Komunitete. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla: N - 506, ora 11:00 - Mediat mund të marrin pamje)

- Plus Center në Ferizaj si qendra e vetme tregtare e madhe në Kosovë pa produkte serbe feston përvjetorin e 21 në të cilën do të merr pjesë edhe kryeministri Albin Kurti. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe pranë varrit të heroit Mujë Krasniqi. (Marinë, Skenderaj, ora 12:45)

- Minstri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 13:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të numërohen votat e pranuara nga jashtë Kosovës të cilat i takojnë përsëritjes së raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Dragashit. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2021

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportin me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin e XVII-të zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës. (Ish Rilindja, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani duke u mbështetur në kompetencat e saj kushtetuese dhe ligjore, në një ceremoni të veçantë gradon Gjeneralmajor Bashkim Jashari në gradën Gjenerallejtënant. (Kabineti i Presidentes, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar në Komisionin e Pavarur të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” organizoon tryezën e diskutimit lidhur me të gjeturat e raportit hulumtues "Korrupsioni në prag të parashkrimit". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet, Punë dhe Transfere. ((Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

-  Kolegji AAB organizon promovimin e librit “Gjykimi i papërfunduar i Sllobodan Millosheviqit”, të autores Dr. Nevenka Tromp. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës, Bedri Hamza, në bashkëpunim me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, do të mbahet akademi përkujtimore kushtuar 1 vjetorit të vdekjes së veteranit të UÇK-së, brigada 142 Zosh, Eset M. Ujkani. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 13:00)

 Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin me amendamente për Projektligjinmbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora14:00)

- Federata e Volejbollit e Kosovës në bashkëpunim me agjensionin kosovar për anti-doping, KosADA mban seminarin anti-doping me përfaqësues të klubeve të volejbollit kosovar. ora 18:00 

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2021

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti me temën “Ndjekja dhe gjykimi i korrupsionit në prokurimin publik”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës mban Kuvendin e 19-të Vjetor të Anëtareve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës dhe Federata e pingpongut të Shqipërisë organizojnë ligën e përbashkët në të cilën do të marrin pjesë 8-të ekipet më të mira nga Kosova dhe Shqipëria. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2021

 - OJQ ‘’Ngritja e Zerit’’ dorëzon për herë të dhjetë dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese te Kosovës për vlerësimin e kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme te Kosovës, me rastin e refuzimit te padive për kompensimin e dëmeve te luftës. (Gjykata Kushtetuese, ora 9:00)

- Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë organizon konferencën ndërkombëtare “Diabeti mellit, shputa diabetike dhe komplikimet tjera”. (Hotel Pashtriku në Gjakovë, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e vullnetarizmit edukativ me temë ‘’Fuqizimi i shkollave dhe rinisë në edukimin inovativ në Evropën Qendrore dhe Lindore’’. (Hotel Theranda në Prizren, ora 9:45)  

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për mbrojtjen e konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Fakulteti i Kulturës Fizike dhe Sportit në Kolegjin AAB organizon konferencën ndërkombëtare për Shkencat e Sportit e cila synon krijimin e një platforme që bashkon akademikë, studiues, instruktorë fizikë, shkencëtarë të sportit, nutricionistë, psikologë, fizioterapistë, trajnerë, ekspertë të jogës, politikëbërës etj., të cilët mund të ndajnë kërkimet dhe përvojat e tyre në fushat përkatëse. (Qendra mediale të Kolegjit AAB, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton rreth procesit monitorues të ligjeve dhe bashkpunimit me OJQ - IKS për fushen e mirëqenies sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën me temën “A duhet rritur numri i inspektorëve të punës në Kosovë” në një diskutim në lidhjen më nevojen dhe rëndësinë për të shtuar numrin e inspektorëve të punës në vend. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane diskuton lidhur me Raportin për Vendin për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Handikos organizon konferencën lansuese të kampanjës “Ngom mu!”. (Zyret e Handikos në Veternik, ora 11:00)

- Me rastin e 20-të vjetorit të vrasjes së Kosovë dhe Albert Zeqiraj, Kryetari i Komunës Ilir Ferati më bashkëpunëtor do të bëjnë  homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek lapidari i tyre. (Fshati Banjë në Istog,ora 11:00)

- Open Data Kosovo organizon edicionin e katërt të Got Data International Conference 2021 që ka në fokus temën: “Përvetësimi i Transformimit Digjital në rajon: Agjenda Digjitale, Mbrojtja e të Dhënave dhe Qeverisja e Mirë”. (Ambientet e Vendum në Prishtinë, ora 11:15)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur do të prezantojë punën, sfidat dhe bashkëpunimin me partnerët vendorë dhe ndërkombëtarë në kuadër të procesit për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur me forcë gjatë luftës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Zëvendësminisministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (MAShTI), ora 12:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin e Panelit për zgjedhjen e drejtorit të bordit të NP KOSTT, për plotësimin e kuotës gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪14:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2022 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, marrin pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për Liritë Fetare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit për Projektligjin Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencë për media, ku do të publikohet raporti me titull “Qeverisja me duar të pastërta”, raport ky mbi deputetët, ministrat dhe kryetarët e komunave, të cilët kanë probleme me ligjin. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur” në shënim e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Për të shënuar 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Koalicioni i Organizatave të Shoqërisë Civile dhe Mediave, do të mbajnë një konferencë me temën “Fuqizimi i Kapaciteteve të Shoqërisë Civile për luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bashkëbisedon me studentët e Kolegjit AAB për temën mbi dhunën në bazë gjinore. (Kolegji AAB, ora 10:30)

- Rreth 60 punëtor teknik dhe ata te sigurimit fizik qe punojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare disa shkolla te Prishtinës  do te protestojnë me kërkesën për rritje të pagave. (Para komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin Zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës në nivel vendi. (Amfiteatri i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon aktivitet me studentët e Klinikës Ligjore të IKD– së, ku do të bëhet prezantimi i shpalljes së simuluar të një aktgjykimi të një rasti të korrupsionit. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 13:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në një tryezë me gratë në Komunën e Mitrovicës. (Restaurantin "Va Piano", ora 15:00)

- Me rastin e 5 vjetorit të ndarjes nga jeta të artistit, Blerim Peci, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me artistë, familjarë e miq të ish të ndjerit organizojnë takimin përkujtimor për të ndarë së bashku kujtime të bukura e të pashlyeshme për të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 17:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në shfaqjen e filmit "Zgjoi". (Kino Armata, ora 17:00)