07 Gusht 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2021

- Zyra e Kryeministrit e Republikës së Kosovës organizon diskutim publik për projektligjin për Financimin e Partive Politike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 9:00)  
 
- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryetarin e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë, Taulant Balla. (Kabineti i kryetarit, ora 9:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë mban fjalë rasti lidhur me vdekjen e senatorit amerikan Bob Dole dhe mban takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Jens Erik Grøndahl, lidhur me avancimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Mbretërisë së Norvegjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:30)

- Ministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim në tryezën e rrumbullakët me temën “Ndikimi buxhetor i arsimit falas në universitetet publike”. (Hotel Opera, ora 10:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Ratifikimin  e Memorandumit të Mirëkuptimit në mes Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Prishtinë, Kosovë dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Republikës së Kosovës, në Programin e Shkëmbimit Akademik Fulbright. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban tryezën e diskutimit lidhur me të gjeturat e raportit hulumtues “Drejtësia e vonuar në Kosovë”. (Hotel Sirius ora 10:00)

- Komisionerja e Agjencisë për Informim dhe Privatësi Krenare Sogojeva-Dermaku raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencën për media për të prezantuar projektin për pastrimin e ajrit, projekt ky i mbështetur nga Millennium Challenge Corporation me qëllim të mbledhjës së të dhënave të Cilësisë së Ajrit në Prishtinë, iniciativë kjo shumë e rëndësishme që ndikon jashtëzakonisht shumë në cilësinë e jetës së qytetarëve të Prishtinës. (Zyret e Klan Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja për Ekonomi, Artane Rizvanolli raporton para Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me furnizimin e vendit me energji elektrike si dhe për funksionimin e ndërmarrjeve publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit Konsultativ për Komunitete. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla: N - 506, ora 11:00 - Mediat mund të marrin pamje)

- Plus Center në Ferizaj si qendra e vetme tregtare e madhe në Kosovë pa produkte serbe feston përvjetorin e 21 në të cilën do të merr pjesë edhe kryeministri Albin Kurti. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe pranë varrit të heroit Mujë Krasniqi. (Marinë, Skenderaj, ora 12:45)

- Minstri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 13:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të numërohen votat e pranuara nga jashtë Kosovës të cilat i takojnë përsëritjes së raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Dragashit. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2021

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportin me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin e XVII-të zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës. (Ish Rilindja, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani duke u mbështetur në kompetencat e saj kushtetuese dhe ligjore, në një ceremoni të veçantë gradon Gjeneralmajor Bashkim Jashari në gradën Gjenerallejtënant. (Kabineti i Presidentes, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar në Komisionin e Pavarur të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” organizoon tryezën e diskutimit lidhur me të gjeturat e raportit hulumtues "Korrupsioni në prag të parashkrimit". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet, Punë dhe Transfere. ((Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

-  Kolegji AAB organizon promovimin e librit “Gjykimi i papërfunduar i Sllobodan Millosheviqit”, të autores Dr. Nevenka Tromp. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës, Bedri Hamza, në bashkëpunim me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, do të mbahet akademi përkujtimore kushtuar 1 vjetorit të vdekjes së veteranit të UÇK-së, brigada 142 Zosh, Eset M. Ujkani. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 13:00)

 Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin me amendamente për Projektligjinmbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora14:00)

- Federata e Volejbollit e Kosovës në bashkëpunim me agjensionin kosovar për anti-doping, KosADA mban seminarin anti-doping me përfaqësues të klubeve të volejbollit kosovar. ora 18:00 

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2021

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti me temën “Ndjekja dhe gjykimi i korrupsionit në prokurimin publik”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës mban Kuvendin e 19-të Vjetor të Anëtareve. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës dhe Federata e pingpongut të Shqipërisë organizojnë ligën e përbashkët në të cilën do të marrin pjesë 8-të ekipet më të mira nga Kosova dhe Shqipëria. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2021

 - OJQ ‘’Ngritja e Zerit’’ dorëzon për herë të dhjetë dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese te Kosovës për vlerësimin e kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme te Kosovës, me rastin e refuzimit te padive për kompensimin e dëmeve te luftës. (Gjykata Kushtetuese, ora 9:00)

- Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë organizon konferencën ndërkombëtare “Diabeti mellit, shputa diabetike dhe komplikimet tjera”. (Hotel Pashtriku në Gjakovë, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e vullnetarizmit edukativ me temë ‘’Fuqizimi i shkollave dhe rinisë në edukimin inovativ në Evropën Qendrore dhe Lindore’’. (Hotel Theranda në Prizren, ora 9:45)  

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për mbrojtjen e konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Fakulteti i Kulturës Fizike dhe Sportit në Kolegjin AAB organizon konferencën ndërkombëtare për Shkencat e Sportit e cila synon krijimin e një platforme që bashkon akademikë, studiues, instruktorë fizikë, shkencëtarë të sportit, nutricionistë, psikologë, fizioterapistë, trajnerë, ekspertë të jogës, politikëbërës etj., të cilët mund të ndajnë kërkimet dhe përvojat e tyre në fushat përkatëse. (Qendra mediale të Kolegjit AAB, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton rreth procesit monitorues të ligjeve dhe bashkpunimit me OJQ - IKS për fushen e mirëqenies sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën me temën “A duhet rritur numri i inspektorëve të punës në Kosovë” në një diskutim në lidhjen më nevojen dhe rëndësinë për të shtuar numrin e inspektorëve të punës në vend. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane diskuton lidhur me Raportin për Vendin për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Handikos organizon konferencën lansuese të kampanjës “Ngom mu!”. (Zyret e Handikos në Veternik, ora 11:00)

- Me rastin e 20-të vjetorit të vrasjes së Kosovë dhe Albert Zeqiraj, Kryetari i Komunës Ilir Ferati më bashkëpunëtor do të bëjnë  homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek lapidari i tyre. (Fshati Banjë në Istog,ora 11:00)

- Open Data Kosovo organizon edicionin e katërt të Got Data International Conference 2021 që ka në fokus temën: “Përvetësimi i Transformimit Digjital në rajon: Agjenda Digjitale, Mbrojtja e të Dhënave dhe Qeverisja e Mirë”. (Ambientet e Vendum në Prishtinë, ora 11:15)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur do të prezantojë punën, sfidat dhe bashkëpunimin me partnerët vendorë dhe ndërkombëtarë në kuadër të procesit për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur me forcë gjatë luftës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Zëvendësminisministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (MAShTI), ora 12:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin e Panelit për zgjedhjen e drejtorit të bordit të NP KOSTT, për plotësimin e kuotës gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪14:00)

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 8 dhjetor 2021

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme, dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Ambasada Franceze, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Espace Campus France, në bashkëpunim me Universitetin e Prishtinës dhe Universitetin AAB organizojnë hapjen e Panairit Universitar Francez në Kosovë i cili do tu mundësoj studentëve kosovarë të zbulojnë programet akademike të ofruara nga 30 universitete dhe 16 webinare nga Franca. (Universitetin AAB, ora 10:00)

- Ministri i  MMPHI Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të përformancës "Mbledhja, trajtimi dhe asgjësimi i mbeturinave komerciale”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)  

- VentureUP në partneritet me Sustainability Leadership Kosova dhe financuar nga UNDP organizon ditën e garës finale e eko-startup-eve të Programit Green Hub. (Amfiteatri i objektit të Administratës Qendrore të Universitetit të Prishtinës, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrtimin raportin me propozim-amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Deminim Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 12:00)

- Të rinjte e iniciatives “Hajde në shkollë” organizojnë forum teatrin që ka për qëllim vetëdijësimin dhe parandalimin e braktisjes së shkollimit në mesin e të rinjve në komunën e Klinës. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 14:00)

- Kosovo 2.0 dhe Fondacioni 17  organizojnë diskutimin lidhur me mobilizimin e komunitetit për ruajtjen dhe rikthimin e hapësirave të përbashkëta publike, me fokus në historinë e tri kinemave që i shpëtuan privatizimit. (Kino Armata, ora 17:00)

- Mbahet Festivali i 4-të tradicional i karikaturës i organizuar nga Shoqata e Karikaturisëve të Kosovës. (Bibloteka e Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

- OJQ “Zëri i Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve” organizojnë diskutimin "Le të flasim" i cili synon të sjellë vëmendjen dhe ndërgjegjësimin tek audienca në lidhje me diskriminimin racor, martesat e hershme, gjuhën e urrejtjes në institucionet publike dhe rrugën e edukimit mbi dy dekada. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021

- Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
 

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2021

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Shërbimi Korrektues i Kosovës organizon ceremoninë e njëzetedyvjetorit të themelimit të  Shërbimit Korrektues të Kosovës. (Objekti i ish-Pallatit të Shtypit, “Rilindja”, Amfiteatri i Madh, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e pranim dorëzimit të detyrës të Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj. (Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës prezenton hulumtimin “Vlerësimi i nevojave të familjeve të skemes sociale”, qëllimi i të cilit është paraqitja e një pasqyre të qartë të gjendjes sociale reale në Prishtinë, dhe ndërtimi i politikave për përmirësimin e gjendjes aty ku ka nevojë. (objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 11:30)

- Gupi i iniciatives “Dikur ja sheh hajrin” të udhëhequr nga të rinjtë e Gjakovës organizojnë aktivitet sensibilizues për mungesën e hapësirave për të rinjtë në komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 12:30)

- Grupi i vullnetarëve "Besa Besë” mban konferencë për medie ku do të ndajë mirënjohje për  Mimoza Kusari Lila e cila ka qenë zyrtare e parë e RKS që ka aplikuar masa të reciprocitetit për Serbinë dhe BH, ora 13:30

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca, me kryeministrin Albin Kurti, si dhe me të ngarkuarin me punë në ambasadën e SHBA-ve në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe vendosin kurorë lulesh dhe bëjnë homazhe te busti i senatorit Bob Dole. (Prishtinë, ora 14:00)
 
- Hapet ekspozita me dokumente arkivore dhe fotografi ekskluzive nga jeta dhe vepra e Hasan Prishtinës. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e parë inaguruese e Kuvenit të Komunës së Istogut. (Salla e Kuvendit të Komunës së Istogut, ora 16:00)

- Promovohet libri “200 Këngë nga opusi muzikor i kantautorit Ilir Shaqiri” me autor Korab Shaqiri. (Salla e Përurimeve në librarinë Dukagjini në Prishtinë, ora 18:00)

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, mbahet aktivitet i veçantë në nderim të  Kampiones tonë të shumëfishtë, znj. Majlinda Kelmendi. (Objekti i Institutit “Ali Hadri”, Prishtinë,  ora 18:00)

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2021

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit me moton “Volunteer Now For Our Common Future”. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 11:30)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis organizon protestën me moton “Boll Ma - Asnjë grua e vajzë më pak, asnjë vdekje më shumë”, kundër dhunës dhe vrasjeve të vajzave dhe grave, dhe mungesës së përgjigjes së duhur institucionale. (Plateja e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)  

Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2021

- Federata e Pingpongut organizon turneun më të fortë të vitit, TOP 12 për senior. (Prishtinë, ora 10:00)

- SBASHK-u mban protestë për mosmiratimin e Ligjit të Pagave. (Para objektit të Qeverisë, ora 10:00)

- Shfaqet premiera teatrore “Stiffler”. (Teatri ODA në Prishtinë, ora 20:00)  

- Ceremonia e ndarjes së shpërblimeve të edicionit të tretë të Prishtina International Theater Festival, PITF2021. (Teatri Kamertal AAB, Kolegji AAB, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2021

- Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Shoqatat Sindikale të institucioneve të shërbimit civil të nivelit qendror takohen me kryeministrin Albin Kurti. (Zyra e Kryeministrit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, nesër do të bëj dorëzimin e çelësave për përfituesit e banesave në Qendrën e Banimit Social për kategoritë me gjendje të rëndë sociale ekonomike dhe të cilat nuk e kanë të zgjidhur çështjen e banimit. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 10:00)

- Zyra për Qeverisje të Mirë në bashkëpunim me projektin “Kosova Gjithëpërfshirëse” organizon konferencën e shpalljes së vitit 2022 - Vit i Personave me Aftësi të Kufizuara në Republikën e Kosovës. (ndërtesën e  Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Rahovecit. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave mban konferencën dhe prezanton punimin “Observeri i Kosovës: Lufta Diplomatike Ruse dhe Dezinformimi Medial, 15 gusht - 1 tetor, 2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës dhe Akademia Shqiptare e Arteve dhe Shkencave Tiranë, organizojnë në Prishtinë tryezën shkencore  "E ardhmja politike e shqiptarëve". (Hotel Sirius kati II, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve viziton fabrikën prodhuese Flexograf në Gjilan. (Objekti i fabrikës Flexograf, rruga e Preshevës - Velekincë, ora 12:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligji mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203,ora 16:00)

- Organizata “You Can Do” organizon ngjarjen “Darka e Errët”, për nder të Ditës Ndërkombëtare të personave me nevoja të veçanta. (Hotel “Swiss Diamond, ora 16:30)

- Mbahet ceremonia e mbylljes së Festivalit "Art Without Limit International Film Festival" ku do të behët edhe ndarja e çmimeve. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2021

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës si pasojë e mos përgjigjes nga ana e Qeverisë do të mbajë Grevë tetë orëshe pranë institucioneve shëndetësore.

- Bashkimi i Sindikatave të Pavaruara të Kosovës mban takim të jashtëzakonshëm  me përfaqësues të të gjitha Federatave lidhur me Ligjin e pagave. (Objekti i BSPK-së, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione në një takim me përfaqësues të Ministrisë së Drejtësisë, Agjencisë për Barazi Gjinore dhe UN Women shqyrton Nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon diskutimin në temën “Krijimi i shërbimeve të specializuara për të mbijetuarit e dhunës seksuale”. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Ministria e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve organizon ceremoninë e hapjes se Panairit “Gratë në Biznes”, në të cilin do të marrin pjesë biznese dhe shoqata të grave ndërmarrëse nga komunitete të ndryshme të Kosovës. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 11:00)

- Zbulohet pllaka memorialë e heroit Sali Çekaj. (Broliq, ora 11:00)

- Mbahet takimi i 206-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Mbahet pa praninë e mediave, online,  ora 11:00)

- Mbahet dita e dytë e Festivalit të Filmit  "Art Without Limit International Film Festival". (Kino Armata, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Pejës Gazmend Muhaxheri, mbahet manifestim me rastin e 30-vjetorit të hyrjes në Kosovë të grupit të armatosur nën drejtimin e e Sali Çekaj. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2021

 - Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe OJQ Të Drejtat e Grave organizojnë diskutimin për manipulimin mendor dhe keqtrajtimin psikologjik si elemente të dhunës në familje. (Hoteli Emerald, ora 9:45)
    
- Bëhet betimi i kryetarit të komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe nënshkruhen deklaratat  solemne për marrjen e detyrës nga anëtarët e Kuvendit të komunës. (Salla e Kuvendit të komunës në Deçan, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ku do të bëjnë betimin anëtarët e Kuvendit dhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 10:00)
    
- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për shkak të mos aprovimit të kërkesave për lirim të masave. (Te ish-Rilindja, kompleksi III nr. 42, ora 12:00)
    
- Grupi Parlamentar i AAK-së, në Kuvendin e Kosovës mban tryezën me temën: Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekononomik. (Salla N – 506, ora 13:00)

- Admovere bën promovimin e raportit «Strategjitë në fushën e arsimit të lartë në Kosovë», të botuar nga Admovere e të mbështetur nga KFOS. (Hapësirat e KultPlus Caffe te Fontana në Ulpianë, ora 13:00)
    
- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime (SIT), bën lansimin e platformës: Ofrimi i shërbimeve online dhe fizikisht për kryerësit e veprave të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore. (Hotel “Prishtina”, Prishtinë, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës ku në rend të ditës është certifikimi i rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Prizrenit dhe Kllokotit. (Objekti i KQZ-së, ora 15:00)

- Galeria 17 me mbështetjen nga Swiss Cooperation Office në Kosovë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Prishtinës organizojnë ngjarjen Dinner party/ Make me coffee make me a sandwich, në kuadër të ekspozitës së kuruar nga Natalija Vujošević. (Galeria 17 rruga Henrik Bariç, nr.10, ora 18:00)

- Mbahet hapja zyrtare e edicionit të dytë të Festivalit “Art Without Limit International Film Festival”. (Kino Armata, ora 18:00)

- Asociacioni i Artistëve Vizual të Kosovës organizojnë hapjen e ekspozitës vjetore të anëtarëve të Asociacionit të artistëve vizual të Kosovës. (Galeria e Artëve të Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 30 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin me Amendamente te Komisionit Funksional për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes, për Projektligjin për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit, shqyrton Projektligjin për Tregtinë me Produkte të Naftës dhe Karburante të Ripërtrishme, etj. (Ndëretesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:00)

- Akademia Diplomatike në bashkëpunim me Akademinë Kosovare për Siguri Publike, organizon ceremoninë hapëse të kursit dy​javor të sigurisë publike me pjesëmarrës nga 12 shtete të botës e cila do të hapet nga kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti. (Akademia Kosovare për Siguri Publike në Vushtrri, ora 9:00)

- Ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me përmbushjen e obligimeve të MPJD. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryeshefit Ekzekutiv të Inspektoratit Policor të Kosovës Kushtrim Hodaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Organizohet ceremonia e inaugurimit mbi zgjerimin e kapaciteteve përpunuese dhe ambalazhuese të Grasep. (Objekti i agrobiznesit “Grasep” në Sllatinë të Epërme të Komunës së Vitisë, ora 10:00)

- Mhahet mbledhja e Kryesisë se Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për ratifikimin e “Amendamentit nr.1 të Marrëveshjes Financiare për IPA 2016, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian” - i ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje Besnik Bislimi - Zëvendëskryeministër për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me amendamente të Projektligjit për tregti me jashtë. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në kuadër të kampanjës "16 ditët e aktizmit kundër dhunës me bazë gjinore" do të zhvillojë vizitë në strehimoren e Ferizajt. (Ferzaj, ora 13:00)

 - Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në kuadër të kampanjës "16 ditët e aktizmit kundër dhunës me bazë gjinore" do të zhvillojë vizitë në strehimoren e Gjilanit. (Gjilan, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 29 Nëntor 2021

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim Presidentin e Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes Osmani, ora 10:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës, luten të jenë në Presidencë në orën 9:25)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të UN Women Kosovo dhe me financim të Bashkimit Evropian do të lansojë Platformën Online për Ndihmë Juridike Falas. (Hotel Nartel, ora 13:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe organizata GAIA Kosovo mban në konferencë për medie pas vendimit të Gjykatës Supreme për rastin e Hidrocentraleve në Shtërpcë. (Zyret e GLPS-së, ora 11:00)

- Prishtina International Theater Festival bën hapjen e edicionit të pestë. (Teatri “Faruk Begolli”, Fushë-Kosovë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 26 Nëntor 2021

- Zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë. (Elbasan - Transporti organizohet nga Qeveria Kosovës dhe nisja bëhet nga hyrja tek Kuvendi i Kosovës, ora 4:00)

- Ministria e Shëndetësisë organizon vaksinimin me ekip mobil të nxënësve të shkollës së mesme “Eqrem Çabej”. (Shkolla “Eqrem Çabej”, ora 8:00)

- Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për lidhjen ndërmjet të drejtave pronësore dhe dhunës në familje, si dhe fillimin e fushatës për rritjen e ndërgjegjësimit “Mos vazhdo të jesh viktimë e dhunës në familje vetëm pse nuk ke nga të shkosh. Kërko të drejtën tënde në pronë.” (Hoteli Emerald,  ora 9:45)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës me këtë rast do të bëhet edhe betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së anëtarit të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban tryezën e diskutimit me temën “Raportet e audituara të partive politike në Kosovë: Çfarë shpërfaqën ato në lidhje me transparencën financiare të tyre?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- EULEX dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për të drejtat pronësore dhe dhunës në familje, si dhe për fillimin e fushatës për rritjen e ndërgjegjësimit “Mos vazhdo të jesh viktimë e dhunës në familje vetëm pse nuk ke nga të shkosh. Kërko të drejtën tënde në pronë.” (hotel Emerald, ora 10:00)

- Open Data Kosovo (ODK) mban takim me medie në kuadër të aktiviteteve të ICEDA, me përkrahje nga DEMOS. (Zyra e ODK, Rr. Ganimete Tërbeshi në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit bën intervistimin e kandidatëve për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radhët e komunitetit serb dhe komunitetet e tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Sindikata e Shërbimit Civil e Kosovës si dhe Sindikata e Pavarur e Administratës e Kosovës protestojnë lidhur me injorimin nga ana e Qeverisë së Kosovës në realizimin e kërkesave të tyr. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

- Mbahet diskutim publik me konsumatorët e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova”. (Objekti i KRU “Gjakova” në Gjakovë, ora 11:00) 

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2021

- Këshilli Qendror Grevist i Federatës Sindikale të Shëndetësisë organizon grevën e përgjihshme për punëtorët shëndetësor. (Në të gjitha institucionet shëndetësore publike të Republikës së Kosovës, ora 7:00 deri në ora 15:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Kabineti i kryetarit, ora 9:15 - vetëm pamje)

- Institutit për Politika Zhvillimore dhe Asociacionit të Komunave organizojnë ditën e dytë të forumit të lartë politik me titull ‘Integrimi i Agjendës 2030 në kuadrin e planifikimit strategjik në Kosovë’. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës"  fillon me ciklin e ligjeratave “Faleminderit Ambasador Willams”. (Gjimnazin "Hivzi Sulejmani", komuna e Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Këshillin e Mediave të Shkruara të Kosovës organzon tryezën e rrumbullakët me temë "Lajmet e rreme dhe verifikimi i fakteve në mediat onlajn". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Terre des hommes në bashkëpunim me organizatat partnere Voice of Roma dhe HEKS fundation organizojnë ditën e dytë të samitit te dytë vjetor mbi Antigjipsizmin. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)  

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me amendamente për Projektligjin për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, hap fushatën globale 16 Ditë të aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore ndaj grave dhe vajzave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës / Transparency International Kosova organizon tryezën “Transparenca financiare e kandidatëve për kryetarë të komunave në zgjedhjet lokale 2021” në një diskutim të hapur me përfaqësues të subjekteve politike, KQZ-së dhe shoqërisë civile. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)  

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Selia qendrore e PDK-së, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Menaxhimi i Financave". (Zyret e ORCA-s, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi mbajnë konferencë pas takimit të Grupit Teknik për Mbrojtjen nga Diskriminimi të Komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës dhe Fondi i Ballkanit Perëndimor do të organizojnë Sesionin Informativ lidhur me thirrjen e IV-të për propozim projekte, që do të jetë e hapur deri më 23 dhjetor 2021. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve për Grantin e Performancës Komunale për Mjedis të Pastër. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Shënohet pervjetori i 50-të e veprimtarisë se Halit Baranit. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë, ora 13:00)

- Federata e Sindikatave te Shëndetësisë së Kosovës mban konferenë për media lidhur me ecurinë e Grevave të Punetoreve shëndetësorë. (Sheshi Skenderbeu, ora 13:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës,  Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 -vetëm pamje)

- Në kuadër të Festivalit ”Hasi Jehon 2021” hapet ekspozita e prodhimeve të bukës. (Fshati Gjonaj i Hasit, ora 17:00)

- Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajčák.  (Kabineti i Presidentes, ora 17:00)

- Nis edicioni i 31-të i Festivali Folklorik “Hasi Jehon 2021”. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj të Hasit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 24 Nëntor 2021

- Balkan Green Foundation, në kuadër të projektit "Bashkëpunimi shumëpalësh për aksionin e transformimit të mjedisit" organizon tryezën e diskutimit me temë "Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore dhe Asociacionit të Komunave organizojnë forumin e lartë politik me titull ‘Integrimi i Agjendës 2030 në kuadrin e planifikimit strategjik në Kosovë’. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Terre des hommes në bashkëpunim me organizatat partnere Voice of Roma dhe HEKS fundation organizojnë samitin e dytë vjetor mbi Antigjipsizmin. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)  

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raporti Financiar te Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, raportin Financiar te Komisionit për Ndihmë Shtetërore, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë së bashku me Programin për Drejtësi Komerciale të USAID organizojnë forumin 'Gratë në Drejtësi Komerciale' me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Caka Nimani dhe Zeinah Salahi Udhëheqëse e Misionit të USAID. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- USAID prezanton rezultatet e gradimit të Komunës së Gjilanit janar - shtator 2021, në kuadër të programit “Komuna transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse”. (Zyra e Kryetarit Lutfit Haziri, ora 10:00)

- Qeveria e Repiblikës së Kosovës mban mbledhjen e rregullt. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon një aksion lidhur me denoncimin publik të korrupsionit në Agjencinë Kundër Korrupsion për emërime me konflikt interesi në Universitetin e Prishtinës. (Përballë Agjencisë Kundër Korrupsion, rr. Nazim Gafurri, ora 11:00)

- Kryetarët e shoqatave sindikale te punëtorëve teknik të spitalëve, qendrave të mjekësisë familjare dhe ambulantëve do të protestojnë në shenjë revolte për mos përfshirjen e kësaj kategorie në stimulimin me nga 60 euro të berë tek mjekët dhe infermierët nga qeveria për shkak të rrezikshmërisë të COVID 19. (Para Ministrisë se Shëndetësisë, ora 11:00)

- Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bashkimi Evropian dhe Ministria Federale e Financave të Austrisë shënojnë rezultatet e programit WB GEFF duke mbjellur 1.000 pemë në Kosovë. (Parku Memorial në Velani, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe ETC- Elkos Group bejnë promovimin e prodhimeve Vendore në kuadër të aktivitetit tradicional 19 vjeçar “Javët e Biznesit  Kosovar “. (ETC – Elkos Group në Fushë Kosovë, ora 11:30)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ligjërata e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, për studentët e Kolegjit AAB, në temën “Shqiptarët si faktor stabiliteti në Ballkan”. (Teatri AAB “Faruk Begolli”, ora 14.00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Polonisë për femrat. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)

- Mbahet konferenca e Kombëtares së Kosovës për femra. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30) 

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2021

- OJQ Albanian Cyber Association me financimin dhe përkrahjen e plotë të Ambasades Amerikane organizon edicioni e dytë te konferencës me te madhe për Siguri Kibernetike ne rajon me fokus siguria kibernetike dhe lajmet e rrejshme nga mediat në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:55)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione se bashku me përfaqësues të OSBE-së shqyrton nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Llogaridhënia pa progres”, i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë që IKD i ka bërë zbatimit në praktikë të Ligjit për Përgjegjësinë Disiplinore të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, lidhur me raportet Kosovë - Mbretëri e Bashkuar pas largimit të MB nga BE. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton projektligjet në procedur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Demokraci Plus organizon tryezën e diskutimit me temë 'Cila është situata me ambientin dhe cili është roli i të rinjëve në Kosovë'. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Bordi dhe menaxhmenti i KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me pagesën e energjisë elektrike për pjesën veriore të vendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- ORCA organizon një aksion për denoncimin publik të korrupsionit në Agjencinë Kundër Korrupsion të Kosovës për emërime me konflikt interesi në Universitetin e Prishtinës. (Para zyrave të AKK-së, rruga “Nazim Gafurri”, ora 11:00)

- UNDP dhe USAID lansojnë Analizën e Pulsit Publik 'Ndërveprimi banorë-komunë në kohë krize: Një rast studimor për COVID-19'. (https://undp.zoom.us/j/86733878490#, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para objektit të Qeverisë së Kosovës. (Para qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton në parim Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Projektligjin për pijet e forta alkoolike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. Në rend të ditës është certifikimi i rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Organizata për Arsim, Kulturë dhe Demokratizim “Plus” në bashkëpunim me Shoqatën Doën Syndrome Kosova organizon ekspozitën shitëse 'Bota përmes syve të mi”. (Vendum, afër Sëiss Diamond, ora 16:30)

- Shfaqet dokumentari “Run for Sharr” i xhiruar gjatë maratonës 4-ditore të organizuar nga Fondacioni Utalaya dhe ëëF Adria me qëllim promovimin e rëndësisë së Parkut Kombëtar Sharri në Kosovë. (Kino Armata, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 22 Nëntor 2021

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësidhe Tregti organizon diskutimin publik me temën “Barrierat tregtare mes Kosovës dhe Serbisë”, një bashkëbisedim mes ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, anëtarëve të Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, drejtorin e Doganës së Kosovës Agron Llugaliu, kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi dhe shoqërinë civile. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e njëmbëdhjetë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton çështjet e mbetura në sesionin vjeshtor sipas planit të punës së Komisionit Funksional. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Bashkimi Evropian përuron ngrohtoren e re me biomasë në Gjakovë. (Ngrohtorja me Biomasë në Rezinë te Gjakovës, ora 10:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin me amandamente të Komisionit funksional për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, për Projektligjin për punimet nga metalet e çmuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media në hapjen zyrtare të Projektit tradicional 19 vjeçar “Javët e Biznesit Kosovar“. (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Nëntor 2021

- Federata e pingpongut në bashkëpunim me komitetin e gjyqtarëve do të organizojë seminar për gjyqtarët aktual si dhe testimin teorik e praktik për licencim të gjyqtarëve të rinj për vitin 2021. (Shkolla e mesme e ulët Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Marie-Christine Butel, Ambasadore e Francës, Hajrulla Çeku, Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, znj. Donika Gervalla, Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit marrin pjesë në mbrëmjen e mbylljes së  edicionit të njëzetë të Festivalit të Filmit Frankofon. (Kino Armata, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 20 Nëntor 2021

 - Forumi i Gruas i LDK-së në bashkëpunim me Fondacionin Jarl Hjalmarson nga Stokholmi organizojnë Konferencën "Fushatat Politike dhe Qëllimet e Organizatave të Grave". (Sheraton Hotel në Marigona Rezidencë, ora 9:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën në rend të ditës është shpallja e rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban Konferencë për Media me temën “Zbatimi i parimeve të sundimit të ligjit bazuar në Listën e Kontrollit të Këshillit Evropian: Rezultatet dhe sfidat në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Organizata Syri i Vizionit në partneritet me Save the Children dhe në bashkëpunim me Zyren për Qeversije të mirë - Zyra e Kryeministrit organizojnë një takim bashkëbisedimi të fëmijeve nga të gjitha komunat e Republikës së Kosovës me drejtorin e Zyres për Qeverisje të Mirë,  ku pritet të jetë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti. (Objekti i Qeverisë. zyra P38, ora 12:00)  

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik me mbështetjen e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar dhe Ambasadës se Kanadasë në Kroaci dhe Kosovë do të bëjë organizimin e konferenës përmbyllëse të Javës së Gruas 20/21 si dhe ceremoninë e Certifikimit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon ditë të hapur për fëmijët për nder të Ditës Universale të Fëmijëve. (Zyra qendrore e Avokatit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve që funksionon në kuadër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, të themeluar me Ligjin Nr. 06/L-084 për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

-  Organizata Humanitare Islamic Relief Kosova organizon aktivitet rekreativ për fëmijët jetimë në kushte të vështira jetësore ku 70 fëmijë jetimë përveç dëfrimit tek lodrat do të pranojnë edhe dhurata të ndryshme. (Qendra Tregtare ‘Herta’ në Fushë Kosovë, ora 13:00)

 

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 18 Nëntor 2021

- Prezantohet Grupi Punues i Strategjisë të Energjisë 2022-2031. (Ndërtesa e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Salla P38, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton kërkesën për shtim të mjeteve buxhetore për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të laboratorit të rinovuar të Patologjisë në QKUK, donacion nga Care for Kosova Kids, ku do të jetë prezent edhe Ambasadorja e Holandës në Kosovë. (Qendra Klinike Universitare, ora 10:00)
 
- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të dorëzojnë dy klinika mobile të cilat do të përdoren për ofrimin e shërbimeve bazë që janë e drejtë e të gjithëve por vështirë të qasshme për personat me aftësi të kufizuar dhe të moshuarit në mbarë Kosovën. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- Mbahet takim lidhur me veprimet e mëtutjeshme të sindikatave për kërkesën për stimulim të stafit shëndetësor. (Objekti i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, ora 11:00)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë do të mbajë konferencë për medie për të informuar rreth zhvillimeve dhe aktiviteteve të fundit të ndërmarra nga MINT për mbrojtjen e tregut vendor, në veçanti të prodhuesve vendorë nga importet. (Ndërtesa e MINT, ora 11:00)

- Ndërmarrja Publik Banesore do të mbajë konferencë për media. (Zyret qendrore të Ndërmarrjes Publike Banesore në lagjen Ulpiana, përballë objektit të Beni Donës, ora 14:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mbanë konferencë për media lidhur e rastin e tentim grabitjes dhe plagosjes në njërën prej argjendarive në Prizren. (Zyra e Kryeprokurorit, rruga William Walker pn, ora 15:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon hapjen e ekspozitës “Më i mirë është varri ise sa mos me ditë”. (Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, Salla e Atelesë, ora 17:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh studiues i filozofisë, Glauk Konjufca, ligjëron mbi filozofinë, duke vënë fokusin tek libri i tij, “Huti i Minervës Fluturon në Muzg: G. W. F. Hegel”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 17 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton, raportin Financiar të Agjencisë së Statistikave, shqyrton në parim i Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 9:00)
    
- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)
    
- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton kërkesën për shtim të mjeteve buxhetore për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Fondacioni Care for Kosovo Kids dhe Klubi Alpin Prishtina ribashkohen në eventin për t’i gëzuar fëmijët të veshur si super-heronjtë e tyre të preferuar. (Klinika Pediatrike, QKUK, ora 11:00)

- KFOR Turk përuron projektin për Renovimin e Sallës së Sporteve të Shkollës së Mesme Shkencore “Kuvendi Arbërit” Ferizaj. (Gjimnazi Kuvendi i Arberit në Ferizaj, ora 12:00)

- Promovohet libri “Kosova dhe Shqipëria në të ardhmën më afër apo më larg njëra-tjetrës” e autorit Nexhmedin Spahiu. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

 

- U.D. Kryshefes Ekzekutive të Postës së Kosovës, znj. Fakete Kadiu mban konferencë për media pas raportimit të  sotëm të saj pran aksionarit, Ministrisë së Ekonomisë, për gjendjen e përgjithshme të ndërmarrjes publike Posta e Kosovës Sh.A. ( Ndërtesa kryesore të Postës, ora 13:00)
    
- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh studiues i filozofisë – Glauk Konjufca, ligjëron mbi filozofinë, duke vënë fokusin tek libri i tij, “Huti i Minervës Fluturon në Muzg: G. W. F. Hegel”. (Objektit të bibliotekës “Hivzi Sulejmani”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 Nëntor 2021

- Mbahet seancë dëgjimore publike për rastin e gazetarit Vedat Xhymshiti kundër Ministrisë se Punëve të Brendshme për shkeljen e të drejtave dhe lirive njerëzore dhe profesionale. (Gjykata e Apelit në Prishtinë, ora 9:00)

- Auditorja e Përgjithshme znj.Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Planit vjetor të auditimit, për sezonin e 2021/2022, të Zyrës Kombëtare të Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore raporton para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport për punën tre mujore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të miratimit të Rezolutës 1325 e OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Ministria e Mbrojtjes, në bashkëpunim me UN-Women, organizojnë konferencën, me temën “Roli i grave në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton shkresën nga Ambasada e Republikës së Turqisë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën rezultatet dhe të gjeturat e Indeksittë Integritetit në sektorin e Mbrojtjes të realizuar nga Transparency International Defense and Security, ku 86 shtete janë matur në fuqinë e masave të tyre mbrojtëse kundër #korrupsionit në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë, dhe Kosova për herë të parë është pjesë e këtij vlerësimi. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)  

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve të BE-së, Lukas Mandl mban konferencë për shtyp lidhur me zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin nr. 08/L-029 për punimet nga metalet e çmuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Produktet biocide, shqyrton kërkesat të banorëve, të arritura në Komision, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 14:00) 

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin e Panelit për zgjedhjen e Zëvendësdrejtorit në Autoritetin Rregullator për Shërbimet e Ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 15:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Hapet Galeria 17 me ekspozitën e parë “Make me coffee make me a sandwich”, kuruar nga Natalija Vujošević. (Galeria 17 Henrik Bariç, nr. 10 në Prishtinë, ora 19:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Shqipërisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Nëntor 2021

- Shoqata Down Syndrome Kosova, do të jetë nikoqire e kurs-trajnimit “Të ndërtojmë një shkollë gjithëpërfshirëse”, ofruar nga Shoqata Evropiane e Ofruesve të Shërbimeve për Personat me Aftësi të Kufizuara. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 8:50)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti me një ceremoni mirëseardhje pret në vizitë zyrtare Kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq. (Hyrja VIP e ndërtesesë së Qeverisë, ora 10:00 - Mundësi për fotografi dhe pamje)

- Rektori i UP-së, Naser Sahiti dhe ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu organizojnë  ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet ndërmjet Departamentit të Punës Sociale në Fakultetin Filozofik të UP-së dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti takohen Kryeministër i Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq takohen me praninë e delegacioneve shtetërore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:25)
 
 - Mbahet takimi i përbashkët me komunitetin e biznesit të Kosovës dhe Kroacisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:50)

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti takohen Kryeministër i Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq mbajnë konferencën e përbashkët për shtyp. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:35)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Kryeministrin e Kroacisë, z. Andrej Plenković. (Kabineti i Presidentes, ora 12:05)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenković. (Kabineti i kryetarit, ora 12:55)

- Aleanca Franceze në Prishtinë organizon përurimin e "Bistro Montmartre". (Kolegji AAB, ora 17:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gëvalla dhe Ambasadorja e Francës hapin edicionin e XX-të të Festivalit të Filmit Frankofon. (Kino Armatë, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 14 Nëntor 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në fshatin Sllatinë e Madhe. (Shkolla fillore "Bajram Curri", ora 8:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës Arben Vitia voton në kryeqytet. (Shkolla "Ali Sokoli", ora 9:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Gjilanit, Alban Hyseni voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Abaz Ajeti", 9:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama voton në Fakultetin Ekonomik. (Qendra 1913E në kryeqytet, ora 9:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Vitisë, Arsim Ademi voton në fshatin Verban. (Shkolla Fillore"28 nentori", ora 9:30)

- Kandidatja i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila voton në qytetin e Gjakovës. (Shkolla fillore "Yll Morina", ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj voton në në Prizren. (Qendra e Votimit në Shkollën e Mesme "Remzi Ademaj", ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Fushë Kosovës, Enver Bajçinca voton në në fshatin Bardh i Madh. (Shkolla "Zejnel Salihu", ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku i shoqëruar nga bashkëshortja Albina voton në Prishtinë. (Shkolla fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati do të votojë në fshatin Turjakë. (Shkolla “Fehmi Agani”, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Abaz Ajeti", ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci voton në Gllanasellë. (Shkolla "Xhevë Lladrovci", ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka voton në qytetin e Prizrenit. (Shkolla e mesme te larte teknike “11 Marsi”, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, voton nëShtime. (Shkolla e Mesme "Naim Frashëri", ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ilir Ferati voton në Gurrakoc. (Shkolla fillore “Martin Camaj”, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, voton nënë Vushtrri. (Shkolla “Mustafë Venhari”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Rahovecit, Visar Korenica voton në qytetin e Rahovecit. (Shkolla Xhelal Hajda, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Klinës, Esat Raci voton në Klinë. (Fshatin Jashanicë e Ulët, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Shtimes, Qemajl Aliu voton në fshatin Godanc i poshtëm. (Shkolla fillore Hasan Prishtina, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Kamenicës, Kadri Rahimaj voton në Kopernice. (Shkolla Fillore Skenderbeu, ora 10:00)

- Kryeministri i Kosovës dhe njëherit kryetari i LV-së, Albin Kurti voton në kryeqytet. (Fakulteti Juridik, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në fshatin Begunc. (Shkolla Fillore "Ahmet Hajdari", ora 10:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Kaçanikut, Besim Ilazi, voton në Kaçanik të Vjetër. (Kaçanik, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë,  Xhafer Tahiri voton në fshatin Stanoc i Poshtëm. (Shkolla “Nazmi Zhegrova”, ora 10:30)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpetim Bulliqi voton në fshatin Llugë. (Shkolla Fillore "Ilir Konushefci", ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës Ekrem Hyseni voton në fshatin Batllavë. (Shkolla Fillore "Luigj Gurakuqi”, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Hasan Prishtina", ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Junikut, Ruzhdi Shehu voton në Junik. (Shkolla fillore “Edmond Hoxha”, ora 11:00)

-  Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Malishevës, Isni Kilaj, voton në Malishevë. (Fashti Lubizhdë, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Obiliqit, Halil Thaçi voton në fshatin Milloshevë. (Shkolla "Hasan Prishtina", ora 11:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Dragashit, Shaban Shabani voton në Brodosanë. (Shkolla "28 Nëntori, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Kaçanikut voton Fshatin Bob. (Shkolla "Idriz Seferi", ora 11:44)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me procesin zgjedhor. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani voton në Prishtinë. (Fakulteti Teknik, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të prezantohet vlerësimi i ecurisë së procesit të votimit deri në mesditë. (Zyret e KDI-së, ora 12:00)

- Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të votojë në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 12:00 - shtyhet, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Glauk Konjufca voton në Prishtinë. (Fakulteti i Edukimit, ora 13:00)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me procesin zgjedhor. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 15:30)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Selia qendrore të PDK-së, ora 17:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me mbylljen e vendvotimeve. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 19:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)