09 Dhjetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Korrik 2021

- Mbahet ceremonia e dhurimit të donacionit të Handikos me pajisje ndihmëse për Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (Ambientin e parkingut tek Drejtoria e SHSKUK-së në Prishtinë, ora 9:00)

- Kuvendi vazhdon seancën plenare në të cilën do të shqyrtojë rekomandimin e Komisionit funksional për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal për shkarkimin e anëtarëve të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media ku do të publikohet analiza me titull “Bordet e politikës” e cila flet për Ligjin për ndërmarrjet publike dhe punën e tyre me fokus të veçantë procesin e përzgjedhjes dhe emërimit të tyre gjatë vitit 2020. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me kompaninë PBC organizojnë konferencën, e cila shënon përmbylljen e projektit “Krijimi i qendrave kreative në shkollat e mesme të Kosovës”, projekt që mundësoi themelimin e 60 qendrave të tilla dhe trajnimin e 900 nxënësve në fushën e Teknologjisë së Informimit dhe Komunikimit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

-  Mbahet takimi i 201-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i KPK-së, pa praninë e mediave, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës organizon punëtorinë “Lehtësimi i tregtisë përmes Operatorëve të Autorizuar Ekonomik” punëtori  kjo e organizuar në kuadër të lehtësimit të barrierave tregtare për prodhuesit vendor. (Hotel Nartel, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e diskutimit me Zëvendësministrin e Drejtësisë, Blerim Sallahu, me temën Ndikimi i Gjykatës Komerciale në nxitjen e investimeve. (Zyrët e OEAK, ora 11:00)

- Kryesuesja e radhës e OSBE-së, Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë Ann Linde, do ta vizitojnë Kosovën ku do të takohen me Presidenten Vjosa Osmani dhe Ministren Donika Gërvalla-Schwarz dhe me pas do të flasin para mediave. (Biblioteka Universitare të Kosovës, ora 13:40)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me mintrin e Mintrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka do të nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e Qendrës Kulturore Turke në Prizren. (Shtëpia e Bardhë, ora 14:30)


  

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2021

- Pritja e Gjeneralit Wesley Clark në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”. (Aeroporti i Prishtinës, ora 8:45)
    
- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjes organzion ceremoninë e pritjes me nderime të larta ushtarake nga njësia ceremoniale e FSK-së për Gjeneralin Wesley Clark ku pas takimit me ministri Armend Mehaj do të mbajnë konferencë për medie. (Ministria e Mbrojtjes, ora 10:00)

- Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim kryetaren e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani. (Zyra e kryetarit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla do ta pres në takim gjeneralin amerikan Wesley Clark. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 13:30 - vetëm pamje)

- Instituti Kombëtar Demokratik përmes platformes Zoom do të bëjë lansimin e raportit mbi vlerësimin gjinor “Deficiti Demokratik në Kosovë: Pjesëmarrja e Plotë e Grave”. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2021

- Mbahet seanca e vazhdimit të shqyrtimit gjyqësor në rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq, ku pritet të dëshmojnë figura politike. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjimi publik lidhur me zbatimin e Strategjisë nacioanle për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar në Republikën e Kosovës 2013 – 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)
   
- Ministrja e Indrustrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me auditimin e pasqyrave financiare vjetore të Ministrisë të Tregtisë dhe Industrisë për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për amendamentimin të Marrëveshjes bilaterale ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Dukatës së Madhe të Luksemburgut për Projektin e bashkëpunimit për zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Roma Versitas Kosova dhe organizatat e KOSINT në Kosovë mbajnë konferencë për medie për përkrahje të fushatës transnacionale e cila po zhvillohet në më shumë se 15 vende evropiane për regjistrimin e popullsisë të ardhshëm. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 10:00)
     
- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport raporton. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës prof. dr. Naser Sahiti dhe rektori Universitetit të Tiranës, prof. dr. Artan Hoxha nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëpunimit për hartimin dhe zbatimin e projekteve të përbashkëta, si edhe për zhvillimin e çdo lloj veprimtarie apo aktiviteti tjetër të nevojshëm në fushën e arsimit të lartë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)    

- Mbahet protestë paqësore në përgjigje të brutalitetit të policisë dhe vdekjes së #StanislavTomas në Republikën Çeke duke filluar nga Swiss Diamond Hotel deri tek ambasada e Republikës Çeke. (Para hotel “Swiss Diamond”, ora 11:00)    

- Promovohet libri “Kuvendi i Bubavecit” (26 prill 1990) dhe projekti televiziv me të njëjtin emër, të autorit Habib Zogaj. (Biblioteka Kombtare “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton në parim i Projektligjit për Gjykatën Komerciale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj te pandehurit Dimitrije Racicevic, drejtor në drejtorinë e Urbanizmit në Komunën e Shtërpcës për Keqpërdorimi te pozitës zyrtare apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.II, ora 13:30)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati mban konferencë për media për Bonot e Diasporës. (Ndërtesa e  Qeverisë së Kosovës, salla P32, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2021

- Mbahet ceremonia e pranim - dorëzimit te detyrës së Kryesuesit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ndërmjet kryesuesit të deritanishëm, Skender Çoçaj dhe kryesuesit të zgjedhur, Albert Zogaj. (Salla e takimeve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj te pandehurit Enis Kryeziu për falsifikimin e parasë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.II, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te 20-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës në të cilën marrin pjesë 300 studentë vendorë dhe ndërkombëtar, në gjithsej 14 kurse nga fusha të ndryshme. (https://zoom.us/j/95415181373, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2022 me banorët të fshatrave Krushë e Madhe, Celinë dhe Nagavc. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori” në fshatin Krushë e Madhe, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2022 me banorët të fshatrave Hoçë e Vogel dhe Brestoc. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Heronjtë e Kosovës” në fshatin Hoçë e Vogël, ora 20:00)Ngjarjet e datës 4 Korrik 2021

- Departamenti i Muzikës nga Fakulteti i Arteve organizon videoperformancën “Watercycle”  që do të realizohet së bashku me disa bashkëpunëtor dhe studentë të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2021

- Mbahet konventa e dhjetë e Partisë Demokratike të Kosovës për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", bashkë me Agjencinë e Menagjimit Emergjet nisin aktivitetin për ngritjen e flamurit të ri të dërguar enkas nga SHBA-të për nderë të 4 korrikut, 243 vjetorit të Pavarësisë së SHBA-ve (Sheshi Bill Klinton, ora 10:30)

- Qendra për Art dhe Komunitet më 3-6 korrik do të realizojë aktivitetin e parë në kuadër të projektit “ArtEd - Rritemi përmes artit në arsimim - Fuqizimi i 20 klubeve teatrore në shkollat kampione”.  (Etno Kompleksin e fshatit Kukaj)

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2021

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete si dhe debaton rreth mundësisë së shkarkimit të Bordit të Autoritetit Regullativ të Hekurudhave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mbajë seancë solemne për shënimin e 31-vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi mbanë konferencë për media, në të cilën konferencë do të prezantohet raporti me temën “Pritje dhe rezultate utopike - analizë e punës 100 ditore të Qeverisë së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova do të fillojë fushatën për promovimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, me theks të veçantë promovimin e mbrojtjes së fëmijëve me aftësi të kufizuara dhe ndalimin e ndëshkimit trupor. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Hapet Konventa e Biznesit të Diasporës në Kosovë - Bashkëpunim për Eksport. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia kundër Korrupsionit organizon hedhjen e shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. (Ndërtesa e Agjencisë, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Hysen Durmishi, mbajnë konferencë per media. (Objekti i Prokurorisë Speciale, ish ndërtesa “Ramiz Sadiku”, hyrja C3/3/A, kati i pare, ora 11.30)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë Bujar Gashi mbajnë konferencë për media në të cilën do të prezantojnë gjetjet kryesore nga dy hulumtimet e realizuara në lidhje me seroprevalencën e SARS-COV-2. (Ndërtesa e Komunës, salla e konferencave,  ora 12:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të bejë shqyrtimin e Projektligjit për Ratifikimin e amendamentimit të Marrëveshjes Ndërkombëtare më Bankën Evropiane për Investime për financimin e projektit për rehabilitimin e linjës hekurudhore 10. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 14:00)
 

 

Ngjarjet e datës 1 Korrik 2021

- Policia e Kosovës dhe Policia e e Shqipërisë mbajnë konferencë për më rastin e fillimi të organizimit të shërbimeve të përbashkëta të policimit rrugor në Republikën e Shqipërisë gjatë sezonit veror. (Pika e Kalimit Kufitar në Vërmicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtojë i rekomandimin e Komisionit funksional për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal për shkarkimin e anëtarëve të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit mban mbledhjen e katërt të rregullt për vitin 2021. (Salla për mbledhjet e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)  

- Oda Ekonomike Gjermano Kosovare do të prezantojnë rezultatet e anketës vjetore në të cilën do të flasin zëvendësambasadori gjerman Jan-Axel Voss dhe Ministrja e Tregtisë Rozeta Hajdari. (Hotel Garden, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie mbi temën “Vlerësimi i 100 ditëve të para të Qeverisë Kurti II”. (Zyra e GLPS-së, ora 11:00)

- Komuniteti i LGBTI mban Paradën e Krenarisë. (Sheshi “Skëndërbeu”, ora 11:30)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis në bashkëpunim me Komunën e Skenderajt prezanton shfaqjen forum teatër dhe ekspozitën e klubit teatror të të rinjve të Skenderajt me titull “Fytyra e vërtetë”. (Qendra e Kulturës “Hasan Prishtina”, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.  (Kabineti i Presidentes, ora 14:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të publikojë raportin e përvjetshëm "Treguesit e nivelit të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve - 2020". (Hotel Sirius, ora 15:00)

 

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - Mediat duhet të jenë në oborrin e qeverisë më së largu në ora 14:40) 

Ngjarjet e datës 30 Qershor 2021

- Klubi i Prodhuesve organizon ditën e dytë të Samitit të Arsimit dhe Aftësimit Profesional. (Inovation Traning Park në Prizren, ora 9:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën e diskutimit “Gratë Konsumatore - të drejtat e kosumatorëve nga perspektiva gjinore”. (Hotel “Opera”, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Krenarisë diskutohet për shëndetin mendor qe do të trajtojë çështjen e mirëqenies emocionale dhe ndikimin që ka pasur pandemia në jetën e personave LGBTI+. (Fondacioni 17, ora 10:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me 100 ditëshin e Qeverisë. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Nënshkruhet marrëveshje bashkëpunimi ndërmjet Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Infrastrukturë, Mjedis, Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë dhe organizatës UN-Habitat e cila parasheh bashkëpunimin në zhvillimin e politikave dhe legjislacionit të Kosovës për të siguruar zhvillimin e qëndrueshëm urban në fushat e planifikimit hapësinor, mjedisit urban, klimën, lëvizshmëri urbane dhe strehim social, strehim të përballueshëm në përputhje me angazhimet transformuese të Agjendës së Re Urbane, Agjendës 2030 për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe lokalizimit të SDG-ve. (Holli i Kuvendit, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
 
- Growzillas, Innovatin Centre Kosovo dhe KiKxxl & evroTarget organziojnë ngjarjen e viti për Marketing Digjital dhe Rrjetet Sociale. (Online përmes facebook, ora 15:00)

- Autostrada Biennale, në edicionin e saj të tretë, bashkë me edicionin e pestë të Javës së Krenarisë në Kosovë, në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe Manifesta 14 Prishtina, do të prezantojnë instalacionin artistik “Lule, Mos më harro 2020 – 2021”. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)

- Komuniteti LGBTI organizon shfaqjen teatrale “Unë jam vetë grua” (Teatri Dodona, ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 29 Qershor 2021

- Klubi i Prodhuesve organizon Samitin e Arsimit dhe Aftësimit Profesional. (Inovation Traning Park në Prizren, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Përfaqësuesit e Organizatës Britanike Fondacioni Westminster për Demokraci lidhur me prezanitimin e Raportit të shqyrtimit post-legjislativ të Ligjit Nr. 05/L-021 për Mbrojtje nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për shtyp ku do të shpalosen të gjeturat mbi influencën e grupeve të ndryshme të interesit në procesin legjislativ dhe rrugët institucionale që duhet ndjekur për të parandaluar këtë. (Zyrat e KDI-se, ora 10:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Menaxhimit Emergjent, Fadil Kodra para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Nën patronatin e Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Personave të Dhunuar gjatë Luftës Çlirmtare të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës mbahet konferenca regjionale “Mobilizimi i komunitetit lokal për fuqizimin e të mbijetuarëve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë”. (Asamblea Komunale në Gjakovë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton planin për mbikëqyrjen e procesit integrues 2020-2021 dhe inkuadrimi i të gjeturave në planin e punës se komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 200-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Agjencisë për Informim dhe Privatësi dhe shqyrtimi i raportit të auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Ndërmarrjes publike lolake Hortikultura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)
 
- Në kuadër të Javës së Krenarisë mbahet Konferenca “Kodi Civil dhe Gjithëpërfshirja: Martesat e seksit të njëjtë” përmes dy paneleve ku do të  trajtojë qasjen institucionale lidhur me draft Kodin Civil dhe perspektivën ndërkombëtare lidhur me të drejtën e martesave të seksit të njëjtë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Save the Children në Kosovë organizon ngjarjen e shpalljes së fituesve të garës së vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’. (Hotel Afa, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jacob Webber, vizitojnë OJQ Handikos (Handikos, rr. Halim Orana, Dardania, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Agron Limani do të bëjnë përurimin e projektit “Hapja e puseve  për ujitjen e tokave bujqësore” me participim. (Fshati Vlashnje, ora 11:30)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuniteti LGBTI organizon diskutim në të cilin do të shpalosë përvojën e grave lezbike, biseksuale, trans dhe queer me aktivizmin dhe realitetin social. (Klubi M, ora 14:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin e panelit për zgjedhjen e “Drejtorit të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit” dhe shqyrtimi i Planit për Mbikëqyrjen e Procesit Integrues. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Anëtarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Hotel Sirius, ora 14:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës në të cilën do të shqyrtojë i rekomandimin e Komisionit funksional për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal për shkarkimin e anëtarëve të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 16:00)

- Komuniteti LGBTI organizon performancën “A je çikë, a djalë?!”. (Teatri Oda, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 28 Qershor 2021

- Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren organizon debat publik për “Draft – Rregulloren për organizimin dhe shfrytëzimin e hapësirave publike për parkim dhe largimin e automjeteve të parkuara në mënyrë jo të rregullt  si dhe organizimin e vendparkingjeve private në Komunën e Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, Prizren, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban Dëgjimi publik lidhur me ecurinë e nxjerrjes së akteve nënligjore të parapara në Ligjin nr. 06/L-084 për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të punimeve në kuadër të projektit “Subvencione për Eficiencë të Energjisë -SEEK”, implementuar nga Fondacioni i Mileniumit i Kosovës mbështetur nga Korporata e Sfidave të Mileniumit. (Lipjan, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton ecurinë e konkursit për zgjedhjen e Drejtorit të Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale bën përgatitjet për tryezën për të drejtat dhe sigurinë e pacientëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi mban takimin e parë  publik me qytetarë për punën në gjashtë mujorin e vitit 2021. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Grevisiti Sokol Plakolli mban konferencë për media lidhur me shkeljet ligjore te Këshillit Drejtues  të Teatrit Kombëtar. (Para ndërteses së Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Islam Thaqi do të vizitojnë objektin e Shtëpisë për të Moshuar në lagjen “Dardania”, si dhe objektin e Qëndrimit Ditor në lagjen “Terzimahallë”, për të parë nga afër punimet që po realizohen për ndërtimin e këtyre objekteve. (Objekti i Shtëpisë për të Moshuar në lagjen “Dardania”, ora 11:30 - nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:15)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Infrastrukturë, Mjedis, Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë dhe Fredrich Erbert Stiftung nënshkruajn marrëveshje bashkëpunimi e cila parasheh mbështetje në punën e komisionit në fushën e mjedisit të qëndrueshëm, duke ofruar ekspertiza dhe praktikat më të mira ndërkombëtare. (Holli i Kuvendit, 13:00)

- Nën patronatin e Zyrës për Qeverisje të mirë, të Drejtat e Njeriut, Mundësi të Barabarta dhe Kunder Diskriminimit bëhet hapja zyrtare e Javës së Krenarisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 27 Qershor 2021

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon Kampionatin individual të veteranëve për vitin 2021. (Palestra e pingpongut në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, ora 10:00)
 

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2021

 - Mbahet Provimi i Maturës Shtetërore. (Në të gjitha shkollat e mesme në Kosovë, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkëpunim me Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit në Shqipëri organizon një prej ngjarjeve më të rëndësishme të pastrimit në të dy anët e kufirit Kosovë - Shqipëri. (Vërmicë, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje!, në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes në Prishtinë, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media lidhur me publikimin e rastit studimor për tenderin për ndërtimin e Spitalit të Prizrenit. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2021

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës  në bashkëpunim me UN-Habitat organizon simpoziumin me temë: “E ardhmja e Planifikimit Territorial në Kosovë”. (Hotel Amazona, Babimoc, Milloshevë, ora 9:00)

- Me rastin e përfundimit shkollor, International School of Prishtina në bashkëpunim me organizatën Handikos organizojn programin rekreativ “Ne mësojmë për të krijuar një shoqëri që feston diversitetin”. (Objekti i shkollës ISP në lagjen “Marigona”, ora 9:30)

- Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë së bashku me Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural organizojn vizitë fushore për të analizuar gjendjen aktuale të pyjeve në Kosovë duke filluar nga Universitetit "Ukshin Hoti" Prizren - Fakulteti i Shkencave të Jetës dhe të Mjedisit. (Universiteti i Prizrenit, ora 9:30 - Nisja nga parkingu te ndërtesa e MBPZHR-së, ora 8:30)

- Drejtoria për Urbanizëm dhe Planifikim Hapësinor organizon debat publik për “Draft Rregulloren për Vendosjen e Objekteve te Përkohshme”. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Emergjencë dhe Siguri, me rastin e Ditës së Zjarrfikësve, do të bëjnë përurimin e tre nënstacioneve të reja të zjarrfikësve në komunën e Prizrenit. (Fshati Zhur, ora 11:00)

- Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë së bashku me Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural vizitojnë ndërmarrjen për përpunimin primar të drurit "Minatori" Suharekë, dhe grumbulluesit e produkteve pyjore jodrunore në Vraniq. (Objekti i ndërmarrjes Minatori në Suharekë, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim dhe Komuna e Deçanit organizojnë konferencën për media “Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”. (Restorant "Rings", tek sheshi "Nënë Tereza", Prishtinë,  ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës organizon konferencën e përbashkët me Bienalen Nomade Evropiane Manifesta ku do të shpallë datat e bienales si dhe do të zbulojë intervenimet e para urbane të krijuara në Prishtinë nga Carlo Ratti Associati. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës. (Rr. Marin Barleti në Shadërvan, tek shtëpia që është rrënuar, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Arhim Ajazi do të vizitojnë stadiumin në fshatin Zhur. (Fshati Zhur, ora 11:30)

- Mbahet takimi i parë i Komitetit Drejtues të Kornizës së bashkëpunimit të Kombeve të Bashkuara për zhvillim të qëndrueshëm (UNSDCF) 2021-2025. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë së bashku me Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural vizitojnë pyjet dhe tokat e pyllëzuara në Njësitë e Menaxhimit të Pyjeve "Budakovë" dhe "Jezerc", ora 12:00

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (Ndërtesa e MAShTI, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetori Performancës së Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2020, Raportit Vjetor i Radiotelevizionit të Kosovës për vitin 2020, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës, Agim Bahtiri, dhe në bashkëpunim me OJQ “ Zëri i Prindërve” do të bëhet varrimi i tre personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë. (Varrezat e dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës  së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪14:00)

- Promovohet Katalogu i Ekspozitës Arkeologjike të Muzeut Kombëtar të Kosovës i punuar nga arkeologët Milot Berisha dhe Arben Hajdari. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 15:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Agrokosova Holding në Suharekë organizojnë aktivitetin: Dita e Qershisë 2021 me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Agrokosova në zonen industriale-Shirokë, Suharekë, ora 17:00)

- Trupa rezidente artistike e Artpolis Qendra për Art dhe Komunitet prezanton leximin skenik “Lojëra në oborrin e pasmë”. (Parku i Qytetit në Prishtinë, ora 20:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Letërsi dhe Art “Ali Podrimja” për shkrimtarin boshnjak, Abdulah Sidran. (Teatri e AAB “Faruk Begolli”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 24 Qershor 2021

- Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë së bashku me Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural organizon konferencë mbi rishkimin e sektorit të pylltarisë në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komuna e Gjilanit vazhdon aksionin e pastrimit të ambientit te penda e Livoqit. (Gjilan, ora 10:00)

- Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve, Inspektorati i Punës dhe Administrata Tatimore e Kosovës organizojnë konferencën kombëtare: “Drejt Formalizimit të Punës në Kosovë”. (Hotel “Emerald”, ora 10:30)

- OJQ Crno Beli Svet, me mbështetjen e Forumi për Zhvillim dhe Bashkëpunim Multietnik prezanton rezultatet e analizës "Qasshmëria e institucioneve për qytetarët në Kosovë”. (Qendra mediatike Cagllavicë, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë e rregullt plenare. (Ndërtesa e Kuendit, salla e seancave plenare, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit organizon debatin publik me qytetarë për gjashtë mujorin e parë të vitit 2021. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës proteston para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Hapet ekspozita me vizatimet e fëmijëve “Me superfuqinë time, do të ndryshoja…”. (Restaurant “n’Bahçe”, Prishtinë, ora 11:00)

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji mban festivalin më të madh akademik të dijes në Evropë, “Global UBT FEST 2021”.  (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 13:00)

- Kolegji Universum nënshkruan marrëveshje për studime duale me Viva Fresh Store. (Kolegji Universum në Lipjan, ora 13:00)

- Hapet fabrika për prodhimin e Dyerve dhe Dritareve nga Plastika dhe Alumini, Fabrika Novolani. (Fshati Nedakoc, Vushtrri, ora 16:00)

 

- Kolegji AAB dhe Institutit Albanologjik të Prishtinës organizojnë akademi solemene me rastin e 85 vjetorit të lindjes së Akademik Rexhep Qosjes. (Teatri AAB “Faruk Begolli”, ora 17:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Zyrat e Selisë Qendrore, ora 17:30)
 

Ngjarjet e datës 23 Qershor 2021

- Akademia Diplomatike e Kosovës organizon konferencë akademike, ndërkombëtare, me temën “Politika e jashtme e Kosovës - një qasje proaktive”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkëpunim me Agjencinë Japoneze, mbajnë konferencën rajonale përmbyllëse lidhur me “Projektin e zhvillimit të kapaciteteve për kontrollin e ndotjes së ajrit në Republikën e Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën “Kapitull i ri i dialogut Kosovë-Serbi?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Në organizim të Komitetit Olimpik të Kosovës e në bashkëpunim me DKRS-në dhe Drejtorinë e Arsimit të Komunës së Mitrovicës organizohet dhe mbahet Dita Olimpike e Kosovës dhe me këtë rast do të mbahet një vrapim nga sheshi “Adem Jashari” përgjatë sheshit “Mehë Uka” gjerë tek sheshi “Isa Boletini”, ku do të marrin pjesë të gjithë nxënësit-filloristet e moshës 13 vjeçare të shkollave të qytetit të Mitrovicës.(Mitrovicë, ora 9:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon konferencë për shtyp, përmes të cilës do të bëhet denoncimi i dy profesorëve të UP-së për plagjiaturë, ku njëri prej tyre është edhe deputet në Kuvendin e Kosovës. (Para ndërtesës së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raporte vjetore të institucioneve të ndryshme ndër to edhe të Këshillit Prokurorial të Kosovës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë dhe Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë kanë kënaqësinë të ju ftojnë në konferencën përmbyllëse të projektit rajonal “Barometrii i Sigurisë i Ballkanit Perëndimor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. Për shkak të gjendjes aktuale me pandemi, në këtë mbledhje do të marrin pjesë vetëm anëtarët e KGjK-së dhe stafi mbështetës. (Objekti i KGjK-së, ora 10:00)

- Për Ditën Olimpike, Komiteti i Olimpik i Kosovës organizon vrapimi me fëmijë në stadiumin “Fadil Vokrri”. (Stadiumi “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Arhim Ajazi dhe drejtoresha e Arsimit, Xhemile Thaçi-Vezgishi bëjnë përurimin e terrenit sportiv në shkollën fillore “Mati Logoreci”. (Shkolla fillore “Mati Logoreci” në Prizren, ora 10:00)

-  Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Shërbyesve Civil, Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës së bashku me Sindikatën e Administratës Publike të Kosovës do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp lidhur me zhvillimet e fundit në Shërbimin Civil e në veqanti, iniciativën e një grupi të deputetëve të parlamentit të Republikës së Kosovës, për shkarkimin e Këshillit të Pavarur Mbikyrës të Shërbimit Civil të Kosovës. (zyret e SSHCK në Prishtinë, (prapa objektit të ish Gërmisë, ora 11:00)

- Promovohet “Doracak për mësimin e Holokaustit”, i përgatitur nga Shoqata e Mësimdhënësve të Historisë së Kosovës në bashkëpunim me organizatën gjermane forumZFD dhe në mbështetje të MAShTI. (Restaurant “Collection” në Prishtinë, ora 11:00)

- Familja Osmani nga Drenasi proteston për të kundërshtuar vendimin e Komunës së Drenasit, vendim ky që pronën e trashëguar brez pas brezi e kalon te një kompani private të ndërtoj biznese. (Në mes varrezave dhe hekurudhës në Drenas, ora 11:55)

- Bëhet promovimi i librave të autores Mihane Hoxha: “Zërat e kohës sime”, “Policia e Kosovës përmes aktiviteteve edukativo-kulturore” dhe “Ngjyra malli”. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës, për Persona të Pagjetur dhe Peticione viziton Qendrën e Azilit në Magure, Lipjan. Bashkë me anëtarët e e Komisionit parlamentar, do të jenë edhe përfaqësuesit e UNHCR-së në Republikën e Kosovës. (Qendra e Azilit në Magure, ora 13:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim një delegacion gjerman nga Shtutgarti, i cili kryesohet nga zv/kryetari i Parlamentit Europian. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 15:00)

- Për shënimin e Ditës Olimpike, Komiteti i Olimpik i Kosovës organizon aktivitete të ndryshme me fëmijë të klasëve të katërta. (Stadiumi “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ora 16:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Memoriale të Komunitetit Egjiptian, Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë mban tryezën: “Edukimi, gurë-themel i avansimit shoqëror”. Merr pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Ngavaci. (Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova prezanton instalacionin audiovizuel “Gjama” nga Zgjim Elshani. (Salla Atele, përballë Sallës së Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sportit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2021

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Rekomandimin e Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere në lidhje me shkarkimin e anëtarëve të Bordit të Radiotelevizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci raporton para Komisionit për Mbikqyrjen e Financave Publike lidhur me Sistemet elektronike për menaxhimin e granteve dhe subvencioneve, po ashtu në ketë komison raportojn edhe kryetari i bordit dhe kryeshefi i Postës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Organizata Humanitare Islamic Relief Kosova në bashkëpunim me Handikos organizojnë ceremoninë e shpërndarjes së 4 karrocave speciale për fëmijë me aftësi të kufizuara. (Qendra e Resurseve të Handikos në Veternik, ora 10:00)

- Auto-taksitë të cilët operojnë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, do të protestojnë në shenjë pakënaqësie ndaj inspektoratit dhe policisë se Lipjanit për mos krijimin e kushteve për punë në ANP. (Brenda Aeroportit “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale rishqyrton planin e punës së Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani do të bëjnë shpërndarjen e mëshqerrave gravide, për përfituesit e thirrjes publike nga kjo drejtori. (Tregu i kafshëve në Arbanë, transiti i vjetër, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti formon panelin për zhvillimin e procesit të intervistimit për zgjedhjen e “Drejtorit të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit". (Shqyrtimi i Raportit vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

-  Iniciativa e Re Sociale dhe Qendra e Medias në Çaglavicë mban konferencën për shtyp me temë ‘’Partitë Politike Serbe të Kosovës’’. (Media Center, Çaglavicë, ora 11:00)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor i Agjencisë Kundër Korrupsionit si dhe  njofon lidhur me shkresën nga Sindikata e nëpunësve të shtetit të viteve 90-ta dhe Sindikata e ish policëve të viteve të 90-ta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Anulohet Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës Liburn Aliu,  i shoqëruar nga zëvendësi i tij, Hysen Durmishi do të mbajnë konferencë per media. (Objekti i ish- Ministrisë së Infrastrukturës, ndërtesa ish- Gërmia kati II, salla B-201, ora 12:30)

Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komisionin lidhur me prezanitimin e Raportit të shoqërisë civile për të drejtat e njeriut në Kosovë në vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla do ta pres në takim zyrtar homologun italian, ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ora 14:20 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Luigi Di Maio do të zhvillojnë takimin bilateral. (Ministria  e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Në prani të ministrave të jashtëm, ministri i Financave, Hekuran Murati dhe ambasadori italian në Kosovë, Nicola Orlando, do të nënshkruajnë marrëveshjen e radhës midis dy vendeve. (Salla e konferencae në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 15:40)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Luigi Di Maio. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪16:20)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio. (Kabineti i Kryetarit, ora 16:55)

- Adresimi i ministrit të Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio, deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 17:30)
 
- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Arhim Ajazi do të bëjnë përurimin e terreneve sportive në lagjen Ortakoll. (Lagja Ortakoll, ora 20:00)

- Mbahet promovimi i librit monografik “Muharrem Qena - Ëndërrimtari”. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 21 Qershor 2021

- Initiative for Justice and Equality Inject lanson hulumtin ligjor ''Pjesëtimi i Pasurisë së Përbashkët dhe Mbajtja Financiare - Ligji dhe praktika gjyqësore në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni të Veriut'', ku do prezantohen gjetjet kryesore si dhe sfidat me zbatimin e dispozitave në praktikën gjyqësore. (Platforma Zoom - https://us02web.zoom.us/j/87218512543 - ID: 872 1851 2543, ora 9:45)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takon përfaqësuesit e  UNHCR-it. (Kuvendi i Kososvës, salla N302, ora 10:00)
  
- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës proteston para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Për nder të “Festës së Muzikës” organizohet një koncert i përgaditur nga nxënësit shkollës së muzikës "Prenk Jakova" ku me këtë rast, Ambasadorja e Francës, Zonja Marie-Christine Butel, do t’i dhurojë shkollës disa instrumente muzikore. (Shkolla e muzikës 'Prenk Jakova" në Prishtinë, ora 12:00)
  
- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të bëjë ndarjen e Çmimit për Vepër Jetësore “Niketë Dardani” dhe çmimet tjera vjetore për muzikë. (Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ora 13:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës me rastin e javës së muzikës Atmospheres dhe “Fête de la Musique “organizojnë koncert me korin e fëmijëve Siparantum nga Peja. (Salla e Kuqe e Pallatit te Rinisë, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021

- Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)  

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2021

- Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Zyrën e Kryeministrit dhe Ambasadës Britanike në Kosovë. (Kabineti i Kryetarit Konjufca, ora 9:30)

- Shkolla Finlandeze në Kosovë organizon Panairin e Shkencës dhe Inovacionit ku do të prezantohen projektet e mrekullueshme të nxënësve tanë rreth shkencës dhe inovacionit. (Objekti i shkollës, magjistralja Prishtinë-Ferizaj, km 10 - 400m nga rrethi i QMI-së në drejtim të Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Jashtëzakonshme e Senatit të Universitetit “ Ukshin Hoti” në të cilën do të merret vendimi për dhënien e Titullit Doktor Nderi “Dr. Honoris Causa” për shkrimtarin Ismail Kadare. (Universiteti i Prizrenit, ora 9:45)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të bëjnë përurimin e laboratorit biokimik në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gjonaj. (Gjonaj, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete, ratifikimi i shtatë anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë të Agjencisë Kosovare të Akreditimit, etj. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike i Universitetit “Hasan Prishtina” dhe Akademia Tempulli organizojnë tryezën me temën “Vlerësimi i gjendjes së sigurisë rrugore nga perspektiva shkencore dhe akademike”. (Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike në Prishtinë, ora 10:00)

- Universiteti i Prizrenit organizon ceremonin e shënimit të 78-vjetorit të lindjes së Prof. Ukshin Hotit. (Kampusi i Universitetit te Prizrenit, ora 11:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomáš Szunyog do të marrë pjesë në ngjarjën B2B të Projektit TIK-u për Zhvillim në Kosovë. (Parku i Qytetit në Gjakovë, ora 11:10)

-  Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës,  ora 13:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Ambasadori Tomáš Szunyog do të marrë pjesë në hapjen zyrtare të Dyqanit të Bamirësisë në Gjakovë, si pjesë e një projekti të financuar nga BE-ja, Dyqani i bamirësisë për punësim të të Rinjve dhe Mbrojtje të Mjedisit. (Rruga "Dëshmorët e Lirisë" në Gjakovë, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, 13:30)

- Gjykata Themelore në Ferizaj vazhdon shqyrtimin gjyqësor me shpalljen e aktgjykimit ndaj të pandehurit H.S. i cili akuzohet se i shtyrë nga motive të ulëta, me dashje ka privuar nga jeta tani të ndjerin N.Sh., ish kryeshef i Policisë së Kosovës, në periudhën e paraluftës në Kosovë, në atë mënyrë që në 2004, në Ferizaj me armë ka shti disa herë në drejtim të tij dhe me atë rast nga lëndimet e marra vdes në vendin e ngjarjes. (Salla nr.II në objektin e Gjykatës Themelore në Ferizaj, ora 14:00)

- Ambasada e SHBA-ve, Këshilli Amerikan do të bejnë lansimin e Bordit te Shkëmbimit Arsimor Shtetet e Bashkuara te Amerikes-Kosovë. (Permes faqes se Facebook-ut të Ambasades së SHBA-ve, ora 15:00)

- Promovohet libri “Arsimi në demokracinë e brishtë“ i profesor Bardhyl Musai. (Salla A34 në Universitetin Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 15:00)

- Përurohet libri “Pikturë me fjalë” i autores-gazetares Lumnije Berisha. (Ambienti i KultPlus në Prishtinë, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2021

- Për nder të 22 Vjetorit Ditës së Çlirimit të Deçanit, Komuna në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë ngritjen e Flamurit në Qendër të Qytetit për të vazhduar me seancën solemne në Asamblesë Komunale. (Deçan, ora 9:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të shqyrtoj raportin Vjetor Financiar të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Ambasada Gjermane, Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane të Universitetit të Prishtinës dhe Goethe-Institut organizojnë përzemërisht inaugurimin e Sallës së gjermanishtes dhe prezantimin e programit të ri master ''Gjermanishtja si gjuhë e huaj“ në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Prishtinës. (Fakulteti Filologjik, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme në të cilën do të  bejë shqyrtimin dhe miratimin e propozim-vendimit për harmonizimin e numrit të stafit dhe ndarjeve buxhetore sipas kategorive ekonomike, brenda Drejtorisë së Arsimit dhe Shkencës në Komunën e Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Në kuadër të fuqizimit dhe promovimit të produkteve vendore Klubi i Prodhuesve të Kosovës organizon panel diskutimi “Industria e Materialit Ndërtimor: Rritja e pjesëmarrjes në tregun Kosovar”. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

- Komuna e Mitrovicës mban mbledhjen e rregullt të Komitetit për Politikë dhe Financa. (Ndërtesa e komunës, salla e Mediave, ora 10:00)

- Për nder të Ditës së Çlirimit të Deçanit mbahet turniri Ndërkombëtar i Kik-Boksit “Ismail Haradinaj” dhe me pas mbahen homazhe pranë Lapidarëve të Dëshmorëve në Qendër të Qytetit. (Salla e Sportit në Deçan, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës ben prezantimin e studimit “Të bëhemi më të fortë pas COVID-19: Shfrytëzimi i Potencialit të Afërsisë Gjeografike për Investime të Huaja Direkte në Ballkanin Perëndimor”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:30)

- Iniciativa Rajonale Kundër Korrupsionit organizon kampanjen edukativo-informuese, "Sinjalizo". (Sheshi ‘’Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës dhe punëtorët e Lotarisë do të protestojnë me kërkesën për miratimin e ligjit për Lotarin e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës Dega në Prizren mban konferencë për media. (Tek objekti në ndërtim i Bibliotekës së Prizrenit, Rr. "Hoxha Tasim", Lagjja Tabakhane, ora 11:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Gllogjan, ora 11:00)

- Hapet ekspozita e titulluar “n’Rrugë Drejtë Lirisë”. (Pallati i Kulturës “Jusuf Gërvalla” në Deçan, ora 12:00)

- Komisioni për Shëndetësi do realizojë një vizitë në Qendrën e Vaksinimit. (Salla 1 Tetori, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu raporton para Komisioni për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Shërbime Publike, Osman Krasniqi do t’i vizitojnë bizneset në fshatin Sërbicë. (Fshati Sërbicë, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi do realizojë një vizitë në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik. (Salla 1 Tetori, ora 13:30)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës mban konferencën për Media të thirrur nga ministri Liburn Aliu. (Tek deponia në Mirash, ora 14:00)

- Për nder të 22 Vjetorit Ditës së Çlirimit të Deçanit mbahet koncert me këngtarët Deçanas. (Qendra e Qytetit, ora 19:00)
 

 

 

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2021

- Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian, Ambasadori Tomáš Szunyog, do të vizitojë Komunën e Partesh ku do të takojë Kryetarin e Komunës së Partesh. (Ndërtesa e Komunës së Parteshit, ora 9:00)

- Për nder të  22 Vjetorit Ditës së Çlirimit të Deçanit Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë ndarjen e mirënjohjeve për profesorat të cilet kanë ndërruar jetë gjatë Pandemisë COVID-19 . (Salla e Asamblesë Komunal, ora 9:00)

- Drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Kosovës Samedin Mehmeti raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton kërkesën për formimin e grupit të miqësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 10:00)

- Organizata EcoKosWomen me përkrahje të Rrjetit të Grave të Kosovës organizon tryezën e rrumbullakët “Produktet menstruale domosdoshmëri, jo luks” e cila ka për qëllim avokimin tek Institucionet Qeveritare për zbritjen e TVSH-së nga produktet higjienike menstruale për vajza dhe gra. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal njofton për Komisionin nga Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil për dorëheqjen e Kryetarit të Këshillit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-225, ora 10:00)  

- Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian, Ambasadori Tomáš Szunyog do të marrë pjesë në një Konferencë Ndër Komunale të organizuar nga kjo komunë në kuadër të projektit të financuar nga BE "Qendra për Edukim Profesional - Partesh”. (Planet resort në Gjilan, ora 10:00)
 
- Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi i Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë hapjen e espozitës dhe muraleve në shkollën fillore “Jusuf Gërvalla” në Prapaqan. (Objekti i shkollës në Prapaqan, ora 10:00)

- Zyra e Kryeministrit/Zyra për Qeverisje të Mirë organizon konferencë për prezantimin e të gjeturave në kuadër të hulumtimit “Diversiteti dhe Barazia në Kosovë”. (Swiss Diamond, ora 10:30-12:00)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari raporton para Komisionit Parlamentar për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me planin e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-10, ora 11:00)

- Me rastin e 22-vjetorit të çlirimit, Komuna e Gjilanit organizon homazhe te Varrezat e Dëshmorëve. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë hapjen e espozitës “Vullkani i Republikës” Lidhja e Historianve të Kosoves. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit bën shpalosjen e Muralit te çlirimi te Gjilanit. (Zyra e Kryetarit Lutfi Haziri, ora 11:30)

- Të rinjët e Deçanit ngjiten në “Via Ferrata” me moton “Faleminderit UÇK”. (Deçan, ora 12:00)
 
- Komuna e Gjilanit organizon ekspozitë kushtuar ditëve të lirisë. (Muzeu i Qytetit, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenti Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj do të vizitojnë qendrën sportive “Sezai Surroi”, ku do të fillojë vaksinimi masiv i qytetarëve. (Qendra sportive “Sezai Surroi” në Prizren, ora 14:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon takimin e gjashtë koordinues mes kryetarëve të Komisioneve Parlamentare mbi rolin mbikëqyrës të dialogut Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 506, ora 14:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së organizojnë hapjen e espozitës “Nën dritën e Gjeravicës” nga Prof. Nezir Ramosaj. (Pallati i Kulturës “Jusuf Gërvalla” në Deçan, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet.  (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:00) 


 

 

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2021

- Me rastin e shënimit të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit kryetari i Komunës, Smajl Latifi organizon pritjen e qytetarëve. (Zyra e kryetarit Latifi, ora 8:00)

- Nën patronazhin e kryetarit të komunës së Rahovecit Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizohen homazhe dhe nderime te varrezat dhe përmendoret e dëshmorëve në Rahovec, Drenoc, Ratkoc dhe Krushë të Madhe. (Rahovec, ora 9:00)  

- Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të mbahet debat lidhur me situatën ekonomike si pasojë e pandemisë COVID-19. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomash Sunjog së bashku me ambasadoren e Kroacisë, Danjella Barishiq Ministrin e Infrastrukturës dhe Mjedisit, Liburn Aliu, Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, Ulrika Riqardson dhe Përfaqësuesja Rezidente e UNDP-së Maria Suokko do të vizitojnë Janjevën. (Café Bar Bash Qarshi në Janjevën, ora 10:45)

- Komuna e Rahovecit mban seancë solemne me rastin e shënimit të Ditës së Çlirimit. (Kuvendi Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit dhe shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së zbulojni shtatoret e dëshmorëve të kombit: Bedrush Gashi dhe Feim Gashi në Drenoc. (Fshati Drenoc, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2021

- Klubi Off Road Prizreni organizon ngjitje në Maje tek Liqenet. (Përball Qendrës Sportive ”Sezair Surroi” në Prizren, ora 10:00)
 
 - Me rastin e shënimit të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit mbahet finalja në futboll të vogël. (Palestra Sportive“Mizahir Isma”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2021

- Presidentja Vjosa Osmani Sadriu, Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe Kryeministri Albin Kurti, do të vendosin kurora lulesh te Pllaka Përkujtimore e ushtarëve të rënë të NATO-s, me rastin e shënimit të 22- vjetorit të Ditës së Paqes, organizuar nga Presidenca, Kuvendi dhe Zyra e Kryeministrit. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora, 9:00)

- Federata e Pingpongu në bashkëpunim me Klubin e pingpongu Priping dhe nën patronatin e Departamentit të sportit të Komunës së Prishtinës organizojnë turneun për minikadet dhe kadet “Dita e Çlirimit të Prishtinës”. (Salla e pingpongut në palestrën e sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit organizon vizitë në varrezat e dëshmorëve dhe përuron Muzeun e Dëshmorëve. (Landovicë, ora 10:00)

- “She Inspires” në bashkëpunim me “UN Women” dhe Komunën e Prishtinës, organizojnë një aktivitet fizik për nder të Ditës Botërore të Mirëqenies. (Parku i Germisë, ora 10:00)

- Presidentja Vjosa Osmani Sadriu, Kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe Kryeministri Albin Kurti, marrin pjesë në Manifestim Përkujtimor në fshatin Poklek të Komunës së Drenasit. (Fshati Poklek - Drenas, ora ‪11:00)
    
- Komuna e Prizrenit organizon përurimin e Qendrës Kulturore Rinore. (Lagja Ortakoll, ora 12:00)
    
- Komuna e Prizrenit organizon përurimin e terrenit sportiv në shkollën “Abdyl Frashëri”. (Prizren, ora 12:30)

- Në 16 vjetorin e themelimit të Lëvizjes Vetëvendosje! kryeministri dhe njëherit kryetari i LV-së, Albin Kurti, Kryetari i Kuvendit dhe njëherit anëtar i kryesisë së LV-së, Glauk Konjufca dhe aktivistja, Lirika Komoni mbajnë konferencë për media. (Lagja Pejton, te zyra e parë e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 17:30)

- Komuna e Prizrenit organizon aktivitetin “Qielli i Përjetësisë” sweet world për nder të viktimave të Covidit të Komunës së Prizrenit. (Ura e Gurit, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2021

 - Në të gjitha shkollat, ora e parë e mësimit i kushtohet 12 qershorit - Ditës së Paqes. (Shkollat në Kosovë, ora 8:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet. (Pranë Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të diskutohet mbi ecurinë e deritashme të procesit të dialogut me Serbinë, sipas kërkesës së kryeministrit Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në partneritet me Terre des hommes organizon punëtorinë me temë “Raportimi i mediave bazuar në standarde dhe interesin më të mirë të fëmijës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Komunës së Rahovecit behët zbulimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Krushë e Madhe. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Departamenti për Politikë të Jashtme i LDK-së, organizon tryezë diskutimi me temën “Fuqizimi i sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, me David Philips. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencën e radhës për media. (Zyret e reja të Degës, në rrugën "Saraçët", ora 11:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajë konferencë për media, ku do të flasë për punën që është bërë në MAShTI prej kohës që ka marrë detyrën si Ministre.  (Ndërtesa e MAShTI, ora 12:00)    

- Komuna e Rahovecit bën zbulimin e pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Celinë. (Fshati Celinë, ora 13:00)

- Komuna e Prizrenit organizon hapjen e ekspozitës “Salloni Pranveror i Artit”. (Kino Europa, ora 13:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës mban konferencën për media të thirrur nga ministri z. Liburn Aliu. (Ndërtesa e VIP-së, Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari'', ora 16:00)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Komunës së Rahovecit mbahen garat sportive në futboll të vogël. (Palestra Sportive“Mizahir Isma”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti i Orkestrës së Filharmonisë të Universitetit të Arteve të Bukura të Tiranës “Ibrahim Madhi” solist Kastriot Tusha. (Salla e Kino Lumbardhit në Prizren, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2021

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon konferencës shkencore ndërkombëtare “Parlamentarizmi shqiptar ndër vite” për nder të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe Ditës së Çlirimit të Prizrenit. (Salla e Kuvendit Komunal te Prizrenit, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit organizon vendosja e luleve në monumentin e Lidhjes së Prizrenit. (Oborri i Lidhjes së Prizrenit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit organizon Panairin e Librit “Qershori 21”. (Sheshi i Lidhjes, ora 10:15)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal organizon punëtorinë lidhur me prezantimin dhe diskutimin e “Strategjisë për Zhvillim Rajonal 2020-2030 dhe Planin e Veprimit”, ku pos kryetarit Haziri, do të marrë pjesë edhe ministri i Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka dhe kryetarët e rregjionit lindje. (Zyra e Kryetarit te Gjilanit, Lutfi Haziri, ora 10:30)

- Për nder të 143 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit do të organizohet një ceremoni për shënimin e këtij përvjetori ku do të mbahet një ekspozitë dhe fjalime për shënimin e përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Kompleksi i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, ora 10:50)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon konferencën për shtyp, me ç’rast drejtori i organizatës, Rron Gjinovci, do i kundërpërgjigjet akuzave në drejtim të tij nga deputetja e PDK-së Eliza Hoxha dhe Komisionit Parlamentar për Arsim për pretendimet e tyre rreth përzgjedhjes së anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë. (Zyret e ORCA-s afër Muzeut Etnologjik, ora 11:00)

- Qendra për Media në Çagllavicë prezanton rezultatet e analizës “A janë dhe sa të hapura mediat serbe në Kosovë”. (Qendra për Media në Çagllavicë, ora 12:00)

- Në prag të Ditës së Çlirimit promovohet libri i Atdhe Hetemit, "Lëvizjet studentore për Republikën e Kosovës" organizuar nga Departamenti i Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Komunës së Rahovecit behë zbulimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Drenoc. (Fshati Drenoc, ora 13:00)

- Komuna e Prizrenit organizon ekspozitën “Si u vra kodi etik i Hipokratit”. (Shtëpia e Jahir Efendi Hasanit, ora 13:00)
 
- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencën për media në lidhje me vendimin e Gjykatës së Apelit me të cilin është hequr masa pezulluese ndaj Hidrocentraleve në Deçan. (Zyret e  Grupit për Studime Juridike dhe Politike, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit zbulon pllakën përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Senoc. (Fshati Senoc, ora 14:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës  “Rritja e Dezinformimit në Demokracinë Digjitale”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Në kuadër të aktiviteteve të organizuara nga Komuna e Rahovecit me rastin e shënimit të kësaj e Ditës së Çlirimit do të hapet ekspozita “Koleksioni i pikturave të kolonisë së artistëve” në Rahovec nga OJQ “Art Studio”. (Qendra e Kulturës,”Mensur Zyberaj”, ora 15:00)

- Për nder të 143 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit mbahet koncert “Tingujt frymor” Wind Ensemble. (Oborri i Lidhjes së Prizrenit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 9 Qershor 2021

- Komisioni zgjedhor për organizimin e zgjedhjeve studentore në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren do të zhvilloj procesin e zgjedhjeve të studentëve për Parlamentin Studentor dhe Këshillat studentore të fakulteteve. (Universiteti i Prizrenit, ora 8:00)

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të marrë pjesë në inaugurimin e një klase të rregulluar për parafillorët në shkollën “Nazim Gafurri” në Prishtinë. (Shkolla “Nazim Gafurri”, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës. (Salla C 203, ora 10:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës raporton para Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere lidhur më regjistrimin e Popullsisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reformat në Administratën Publike: Ku qëndron Kosova në krahasim me vendet e rajonit për vitet 2019 dhe 2020?” (Hotel Sirius, ora 10:30)  

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton propozimet për anëtarë të Komisionit për dhënien e provimit të Jurisprudencës dhe shqyrtimin e aplikacioneve të kandidatëve për anëtarë në Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon me serinë e diskutimeve në Forumin FOL Hapur me kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj. (Hotel Sirius, ora 13:00)  

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi me delegacionin grek i udhëhequr Kryetari i Odës Ekonomike Greke, Constantinos Michalos. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 13:20)

- Institutit Kombëtar Demokratik organizon punimet e konferencës dyditore për integritetin e informacionin “Disicon”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- CHwB Kosovo lanson e Dy Ditarë, projekt nga Nita Deda, që shfaq dy ditarë të Vjosa Shala - Loca një vajzë e rritur në Kosovë në fund të viteve 80-ta dhe 90-ta duke përjetuar dhe dokumentuar forma të shpresës, ambicies, frikës, humbjes, shtypjes sistematike, protestave, dhunës, festave, dhe punk-ut, si elemente që formojnë historinë e saj dhe vendit të saj. (Lapidariumi i Muzeut Ndërkombëtar të Kosovës, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2021

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 8:30)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore dhe Qendra për Zhvillimin e Grupeve Shoqërore organizojnë konferencën e publikimit të raportit "Mbrojtja nga diskriminimi në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Ministri MAP-it dhe MKRS-së raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances “Menaxhimi i kontratave publike të ndërtimit''. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Sindikatës se Pavarur te Sektorit Privat të Kosovës Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e përkeqësuar te punëtorëve të sektorit privat të Kosovës. (Zyret e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, ora 11:00)

- Qendra për Media në Çagllavicë në bashkëpunim me Forumin për Zhvillim dhe Bashkëpunim Multietnik prezanton rezultatet e analizës “Hapja e institucioneve ndaj qytetarëve në Kosovë”. (Qendra për Media në Çagllavicë, ora 11:00)

- Policia e Kosovës do të mbajë konferencë për media, e cila i dedikohet sigurisë në trafikun rrugor. (Salla e Stacionit policor "Qendra" në Prishtinë, ora 11:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis në bashkëpunim me Komunën e Lipjanit,  përkrahur nga CFD prezanton shfaqjen forum teatër dhe ekspozitën e klubit teatror të të rinjve të Lipjanit me titull “Çelësi Magjik”. (Qendra Kulturore “Tahir Sinani” në Lipjan, ora 12:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti formon grupin punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shoqëritë tregtare si dhe shqyrton raportin e panelit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues në Autoritetin Rregullator për Shërbimet e Ujit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

 

- Rivarrosen sot Osman Osmani dhe Rexhep Rexhepi, 23 vite pas rrëmbimit dhe zhdukjes së dhunshme nga forcat policore serbe. (Varrezat e fshatit Syriganë, ora 16:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)