07 Gusht 2022

Volkswageni rikontrollon 193 mijë automjete

Berlin, 15 shkurt - Prodhuesi gjerman i automobilëve Volkswagen, deklaroi se për shkak të një problemi të shfaqur në rrota do të kërkojë të rishikohen 193 mijë e 620 automjete në Brazil.

Në deklaratën e bërë në adresën e internetit të kompanisë u theksua se problemi ka ardhur nga mosvajisja në mënyrë të mjaftueshme e rrotave të prapme.

“Defekti në fjalë shkakton një zhurmë në automjet dhe nëse  automjeti vazhdohet të përdoret në këtë gjendje rrotat mund të bllokohen, madje edhe të dalin nga vendi”, deklaroi kompania.

Proçesi i rishikimit do të përfshijë modelet Novo golf dhe Voyage të prodhuara në fabrikën në Brazil para muajit Korrik të vitit 2009.

Kompania theksoi se vendimi për rishikimin e automjeteve është marrë me qëllimin  e marrjes së masave parandaluese.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)