16 Gusht 2022

Volkswagen bënë publik Polon e re

Bon, 20 shkurt - Automjetin të cilin e kemi pritur padurim që prej debutimit të gjeneratës së fundit të Polos më në fund e ka treguar fytyrën e vet. Polo GTI do ta ketë premierën e vet zyrtare në panairin e automjeteve në Gjenevë në fillim të muajit mars.

Sikur edhe modeli i tij i ngjashëm nga Seat, Polo GTI do të ketë motor 1.4 litërsh TSI me 180 kuaj fuqi dhe 250 Nm, i çiftëzuar me marshin automatik me lidhje të dyfishtë dhe tërheqje në boshtin e përparmë.

Polo me peshë prej 1.184 kilogramë arrin shpejtësinë prej 100 kilometra në orë për 6.9 sekonda, arrin shpejtësinë maksimale prej 228 km/h, e sipas të dhënave të VW-së, ai shpenzon mesatarisht gjashtë litra karburant në njëqind kilometra të kombinuara.

Për transmetim të sigurt të fuqisë përkujdeset versioni elektronik i diferencialit të Volkswagenit me rrëshqitje të përcaktuar XDS.

Fillimi i prodhimit të këtij versioni të Polos pritet të bëhet me mbylljen e panairit të Gjenevës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)