11 Gusht 2022

Venezuela do të rrisë prodhimin e naftës me 400,000 fuçi në ditë

Karakas, 9 mars - Venezuela mund të rrisë prodhimin e saj të naftës me 400,000 fuçi në ditë për të ndihmuar në zëvendësimin e naftës ruse.

Kreu i Dhomës së Naftës në Venezuelë, Reinaldo Quintero, tha për BBC se vendi i Amerikës së Jugut ka infrastrukturën për të rritur nivelet e tij të prodhimit nga 800,000 fuçi aktuale në 1.2 milionë.

“Kjo do të na bëjë të aftë të furnizojmë një pjesë të nevojës në tregun e Amerikës së Veriut,” tha ai.

Komentet e tij vijnë mes raporteve për një vizitë të papritur të fundit të zyrtarëve amerikanë në Karakas, për t’u takuar me qeverinë e presidentit Nicolas Maduro, e cila aktualisht po përballet me sanksione të SHBA.

Disa anëtarë të Kongresit kanë qenë kritikë të ashpër ndaj përpjekjeve për të ringjallur lidhjet me Venezuelën, një aleat i palëkundur rus.

Quintero tha se nuk pret që sanksionet – të vendosura nga ish-presidenti Donald Trump – të hiqen, por se administrata Biden ka të ngjarë të lëshojë licenca që lejojnë kompanitë e huaja të operojnë në Venezuelë, duke i përjashtuar ato nga sanksionet.

Kjo, tha ai, do të lejonte gjithashtu investimet e huaja shumë të nevojshme në industrinë e naftës të Venezuelës të uritur për para dhe do të lehtësonte mungesën e punëtorëve të trajnuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)