23 Shtator 2021

Turqia e rriti me 1,5 milionë fuçi prodhimin e naftës në 2020

Ankara, 2 shkurt - Ministri i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Fatih Dönmez tha se prodhimi i naftës i Turqisë në vitin 2020 i tejkaloi 22 milionë fuçitë, duke u rritur me 1,5 milionë fuçi krahasuar me vitin e mëparshëm.

Në një postim që ka bërë në profilin e tij në «Twitter» ministri Donmez tha se me hapat e hedhur vitin e kaluar në çdo fushë të energjisë është përshpejtuar edhe prodhimi i naftës, ndërsa shtoi se do ta bëjnë Turqinë një qendër prodhimi dhe teknologjie në energji.

Postimin e tij ministri Donmez e shoqëron me infografikë, që pasqyron shifrat e prodhimit të naftës bruto për vitet 2019 dhe 2020. Ministri njofton se në vitin 2019 është realizuar një prodhim total nafte bruto prej 20 milionë e 750 mijë fuçi, nga të cilat 14 milionë e 664 mijë fuçi kanë qenë të sektorit publik dhe 6 milionë e 85 mijë fuçi kanë qenë të sektorit privat.

Kurse në vitin 2020, 16 milionë e 613 mijë fuçi naftë bruto u prodhuan nga sektori publik dhe 5 milionë e 656 mijë fuçi naftë bruto u prodhuan nga sektori privat, dhe rritja vjetore ishte 1,5 milion fuçi, shprehet ministri në vijim të mesazhit të tij në «Twitter».

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)