02 Shkurt 2023

Toyota tërheq 1,2 milionë automjete, defekt në pompën e karburantit

Tokio, 6 mars - Gjiganti japonez i automobilistikës, Toyota, ka vendosur të tërheqë 1,2 milionë makina në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak të një defekti të mundshëm në pompën e karburantit.

Sipas njoftimit të lëshuar nga Toyota, defekti në fjalë mund të shkaktojë ndaljen e makinave.

“Në këtë kontekst, tërheqja përfshin jo vetëm modelet e markës luksoze të automobilave Lexus, por edhe kamionët, xhipet, mjetet e lehta tregtare dhe automobilat e tjerë të prodhuar nga Toyota”, theksohet në njoftimin e lëshuar nga prodhuesi japonez, i cili shton se bashkë me makinat e tërhequra më përpara ky numër do të arrijë në 1,8 milionë.

“Procesi i tërheqjes përfshin modelet Toyota Avalon, Camry, Corolla, Highlander, Sequoia, Tacoma e Tundra, si dhe modelet Lexus ES 350, GS 350, IS 300, IS 350, LC 500, LC 500h, LS 500, LS 500h, RC 300, RC 350 dhe RX 350L të prodhuara në vitet 2018 e 2019. Pronarët e automjeteve do të informohen në fillim të muajit maj. Pompa e karburantit do t’u ndërrohet gjithsej 1,2 milionë automjeteve në SHBA”, sqarohet në njoftimin e Toyota-s.

Kompania automobilistike japoneze pati tërhequr edhe në muajin janar rreth 700 mijë automjete për të njëjtin defekt.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)